انواع سموم کشاورزی و کاربرد آن ها

سموم کشاورزی موادی به صورت مایع، جامد و یا گاز هستند که به منظور نابودی آفت‌ها به کار می‌روند. بعضی از این آفتها که مورد علاقه انسان‌ها نیستند، حشرات، علف‌های هرز و میکروب‌هایی هستند که گیاهان را از بین می‌برند.

یک آفت‌کش لازم است روی هدف به خصوصی که مورد هجوم آفت بیماری‌های گیاهی و علف‌های هرز قرار گرفته به کار برده شود. آلودگی محیط زیست به وسیله آفت‌کش‌ها در اثر دریفت (قطرات رانده شده به خارج از هدف) آن‌ها به خارج از مزرعه و بیرون از محدوده سم پاشی یکی از معایب کار بوده و انتفادی است که به آفت‌کش‌ها می‌شود مخصوصاً موقعی که اثرات سوء دریفت آشکار باشد. در ادامه به انواع سموم کشاورزی و کاربرد آن‌ها می‌پردازیم.

سموم کشاورزی

آفت‌کش‌ها یا سموم کشاورزی موادی هستند که برای کنترل آفات، از جمله علف‌های هرز استفاده می‌شوند. اصطلاح آفت‌کش شامل تمام موارد زیر است:

علف‌کش، حشره‌کش‌ها که ممکن است شامل تنظیم‌کننده‌های رشد حشرات، ترمیمی، ناتماسک‌ها، مولکوسید، پیزیکید، آویکید، ضد موجودات موذی، ضد باکتری، دافع حشرات، مواد دافع حشرات، ضد میکروب‌ها، قارچ‌کش‌ها، ضدعفونی‌کننده‌ها (ضد میکروبی).شایع‌ترین آنها علف‌کش‌ها هستند که تقریباً هشتاد درصد از کل سموم مصرفی را تشکیل می‌دهند. اکثر آفت‌کش‌ها به عنوان مواد حفاظت‌کننده گیاهی شناخته می‌شوند.

همچنین به عنوان محصولات حفاظت از محصولات شناخته می‌شوند، که به طور کلی گیاهان را از علف‌های هرز، قارچ‌ها و حشرات محافظت می‌کنند. به طور کلی، یک آفت‌کش یک عامل شیمیایی یا بیولوژیکی (مانند ویروس، باکتری یا قارچ) است که باعث از بین رفتن، ناتوانی و کشتن آفات می‌شود.

آفات هدف ممکن است شامل حشرات، بیماری‌های گیاهی، علف‌های هرز، قارچ‌ها، پرندگان، پستانداران، ماهی، نماتدها (کرم‌های گرد) و میکروب‌هایی باشند که باعث تخریب اموال، ایجاد ناراحتی یا گسترش بیماری می‌شوند. اگرچه آفت‌کش‌ها دارای مزایای هستند، برخی از آنها دارای اشکالاتی مانند سمی بودن بالقوه برای انسان و سایر گونه‌ها می‌باشند آشنایی با انواع سموم کشاورزی و کاربرد آن‌ها بسیار مهم است.

انواع سموم کشاورزی و کاربرد آن‌ها

مفهوم حفاظت از گیاهان عبارت است از کاهش جمعیت آفات در مرحله‌ای از تکامل آن که مسئولیت مستقیم خسارت به مزارع را بر عهده دارد. مؤثرترین روش در حفاظت از گیاهان موقعی است که سم به کار رفته در مزرعه مورد هجوم آفات قرار گرفته به طور ضربتی جمعیت آن را کاهش داده و این کار طوری انجام شود که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.انواع سموم کشاورزی و کاربرد آن‌ها به شما در اسفاده از آن‌ها کمک بسیاری می‌کند.

طبقه‌بندی سموم کشاورزی

 • بر اساس نحوه ورود به بدن
 • سموم گوارشی
 • سموم تماسی
 • سموم تدخینی
 • براساس نحوه حرکت در گیاه
 • سموم سیستمیک
 • سموم نیمه سیستمیک

اصولاً سموم را به چهار دسته تقسیم می‌کنند که به ترتیب مصرف در بهداشت عبارتند از:

 • ارگانو کلره ‏
 • ارگانو فسفره
 • کارباماتها
 • پایروتروئیدها

سمومی که فرمولاسیون مایع دارند را می‌توان به هر دو صورت پخش گسترده و یا پخش نواری استفاده کرد، اما سموم گرانول را می‌توان در مزارع بزرگ به وسیله دستگاه‌های پخش گرانول یا در مزارع کوچک با دست پخش کرد.

به منظور توزیع یکنواخت گرانول، باید در هر متر مربع بیش از سه تا پنج گرم آن مصرف شود. چنان چه لازم است دز مصرف گرانول کمتر باشد، بایستی گرانول‌ها را با یک ماده مناسب خنثی مخلوط کرد تا به تراکم مطلوب برسد.

معمولاً گرانول‌ها را در منطقه ریشه گیاهی که قرار است کشت شود، یعنی عمق ده تا پانزده سانتی‌متری خاک قرار می‌دهند و سپس آنها را با استفاده از روتیواتور و یا دیسک با خاک مخلوط می‌نمایند. آشنایی با انواع سموم کشاورزی و کاربرد آن‌ها بسیار مهم است و به شما در استفاده از آن‌ها کمک می‌کند.

نحوه استفاده از سموم کشاورزی

تمامی آفت‌کش‌‌های شیمیایی بایستی با احتیاط به کار برده شوند، برای استفاده مطمئن و دائمی از تمامی مواد شیمیائی عناوین ذیل باید رعایت شود:

 • همیشه قبل از استفاده مواد شیمیایی برچسب روی آن را به دقت خوانده و طبق دستورالعمل اجرا کنید.
 • آفت‌کش‌‌ها را به دور از دسترس کودکان نگه داشته و در ظروف سربسته برچسب‌ دار نگه‌داری نمائید.
 • از کشیدن سیگار در زمان سم‌پاشی یا گرد پاشی خودداری کنید چون اکثر مواد شیمیایی قابل اشتعال هستند.

از لباس‌های محافظت‌کننده و ماسک استفاده نمائید آستین‌ها کاملاً کشیده در پایین دست و یقه را کاملا ببندید، در صورت ریخته شدن مواد سمی روی پوستتان فورا آن را با آب و صابون بشوئید.

 • دستانتان را بعد از سم‌پاشی یا گرد پاشی و قبل از غذا خوردن بشوئید و لباستان را تعویض نمائید.
 • اگر شما در زمان استفاده از آفت‌کش یا کمی بعد از آن احساس ناخوشی کردید سریعاً به پزشک مراجعه نمائید.

خرید سموم کشاورزی

شما با انواع سموم کشاورزی و کاربرد آن‌ها آشنا شدید. سم‌کشی یا سم‌پاشی انواع گل و گیاهان بدین منظور صورت می‌گیرد که رشد و نمو آن‌ها بهبود یابد و از آفت و آسیب‌های مختلف نیز در امان بمانند.

سموم کشاوری می‌تواند ارگانیک باشد یا شیمیایی که این موضوع بستگی به طریق مصرف و همچنین نوع گیاهان، مشخص می‌شود.

معمولاً نمونه‌های ارگانیک از کیفیت بهتری برخوردار هستند و اثر ماندگاری بیشتری را بر روی انواع گیاهان خواهند داشت.

شرکت پیشگامان شیمی، تنوع کاملی از انواع سم‌های مخصوص گل، گیاه، میوه و… را در اختیار داشته که به توزیع مستقیم و بدون واسطه آن در بازار می‌پردازد.

شما می‌توانید برای تهیه این ماده به سایت این مجوعه مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست