خرید اسید سیتریک

خرید اسید سیتریک

برای مشاوره در زمینه فروش اسید سیتریک خشک و آبدار و  و یا خرید اسید سیتریک با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید و محصول خود را با ضمانت کیفیت و بهترین قیمت اسید سیتریک از ما تهیه نمایید.پبشگامان شیمی اسید سیتریک آبدار و خشک را با برند های TTCA و اینساین از کشور چین وارد می‌ کند. جهت استعلام قیمت و دریافت آنالیز و نمونه با ما تماس بگیرید.

جهت دریافت آنالیز

و استعلام قیمت سیتریک اسید خشک و آبدار

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

به انگلیسی Acid Citric
⭐ شناسه محصول 5949-29-1-77-92-9
⭐ فرمول شیمیایی
C6h8o7
⭐ نام های دیگر جوهر لیمو، اسید لیمو
⭐ شکل ظاهری  پودر و کریستالی سفید
⭐ گرید غذایی ، دارویی
⭐ بسته بندی کیسه 25 کیلویی
⭐ کشور و برند تولید کننده ENGSIGN, RZBC, TTCA چین
⭐ خواص تنظیم کننده اسیدیته
⭐ قیمت سیتریک اسید تماس بگیرید ☎
⭐ محل نگهداری دور از نور مستقیم

اسید سیتریک چیست

اسید سیتریک (E330) یا جوهر لیمو یک اسید آلی ضعیف است. این از مواد نگه‌ دارنده طبیعی است و از آن برای افزودن طعمی اسیدی یا ترش به غذاها و نوشابه‌ ها استفاده می‌ شود. سیتریک اسید در میوه‌ ها و سبزیجات متنوعی وجود دارد که مهم‌ ترین آن‌ ها مرکبات مانند لیمو است.

برای جلوگیری از جدا شدن چربی‌ ها، به کارامل برای جلوگیری از تبلور ساکارز یا به جای آب‌ لیمو ترش و به بستنی به عنوان یک ماده امولسیون‌ کننده اضافه می‌ شود. جوهر لیمو معمولاً در تولید شراب به عنوان یک جایگزین یا ضد آب که در آن از میوه‌ هایی که دارای اسید طبیعی کمی هستند یا استفاده نمی‌ شود، بکار برده می‌ شود.

علاوه بر این، از اسید سیتریک به عنوان عامل اصلی رسیدن در اولین مراحل ساخت پنیر موزارلا استفاده می‌ شود. سیتریک اسید یک میان وعده کلیدی در متابولیسم است. نمک اسید سیتریک (تری سدیم سیترات) می‌ تواند به عنوان آنتی‌ اکسیدان‌ ها به علت توانایی کلاته کلسیم مورد استفاده قرار گیرد.

اسید سیتریک خشک یک عامل تجزیه مولکولی ضد انعقاد است. اسید سیتریک به طور طبیعی در میوه‌ ها و سبزیجات رخ می‌ دهد و به عنوان یک ماده نگه‌ دارنده طبیعی و طعم‌ دهنده در غذاها و نوشیدنی‌ ها است. اسید سیتریک موجود در مواد غذایی همچنین در چرخه کربس متابولیسم انسان بسیار مهم است و شامل اکسیداسیون چربی‌ ها، پروتئین‌ ها و کربوهیدرات‌ ها می‌ باشد.

مکانیسم عمل اسید سیتریک خشک به عنوان یک فعالیت اسیدی‌ کننده است. اثر فیزیولوژیک جوهر لیمو خشک باعث کاهش فعالیت فاکتور انعقادی می‌ شود. این محصول به علت خواص آنتی‌ اکسیدانی آن به عنوان یک افزودنی در داروها استفاده می‌ شود. این ماده پایداری، مواد تشکیل‌ دهنده فعال را حفظ می‌ کند و به عنوان نگه‌ دارنده استفاده می‌ شود، همچنین به عنوان یک اسیدولانت برای کنترل pH استفاده می‌ شود و به وسیله کلاتینگ کلسیم در خون به عنوان یک ضد انعقاد عمل می‌ کند.

اسید سیتریک یک ماده افزودنی مهم

ویژگی‌ های اسید سیتریک آن را به یک ماده افزودنی مهم برای صنایع مختلف تبدیل می‌ کند. مواد غذایی و نوشیدنی تقریباً 70٪ از مصرف اسید سیتریک، صنایع دارویی از 20٪ استفاده می‌ کنند و 10٪ باقی‌ مانده به مواد تمیز کننده می‌ رود.

خرید اسید سیتریک
فروش اسید سیتریک

تاریخچه اسید سیتریک

اولین بار در سال 1784 توسط ویلیام کارل از آب‌ لیمو جدا شد، تولید صنعتی سیتریک اسید در اواخر قرن نوزدهم ساخته شده از لیمو ایتالیایی است. جیمز کرری، یک شیمی‌ دان آمریکایی، یک فرآیند برای ساخت اسید سیتریک از مخمر را در سال 1917 کشف کرد، و Pfizer در سال 1919 شروع به تولید اسید سیتریک از قالب کرد. امروز 99 درصد اسید سیتریک از طریق تخمیر میکروبی ساخته می‌ شود. فقط 1 درصد به طور طبیعی از میوه مرکبات حاصل می‌ شود.

کاربرد های اسید سیتریک

1. اسید سیتریک در مواد غذایی

براساس یک مطالعه فوریه 2015 که توسط ژورنال بین المللی علوم پایه و کاربردی منتشر شده است. مواد غذایی که به طور طبیعی حاوی اسید سیتریک هستند، شامل: مرکبات ،مانند:

 • لیمو
 • پرتقال
 • لیمو ترش هستند.

انواع توت‌ ها به ویژه:

 • توت‌ فرنگی
 • تمشک
 • آناناس
 • گیلاس
 • گوجه‌ فرنگی
 • برخی از انواع فلفل
 • کنگر
 • انواع خاصی از کاهو نیز حاوی اسید سیتریک است.

براساس مقاله سال 2015 که توسط سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا منتشر شده است، سیتریک اسید به عنوان یک افزودنی، غذاهای فرآوری شده را حفظ کرده و ماندگاری بیشتری به آن‌ ها می‌ دهد. در ساخت پنیر، اسید سیتریک به تخمیر شیر سریع‌ تر کمک می‌ کند، و آن را به بخشی اساسی در تولید پنیر در مقیاس بزرگ تبدیل می‌ کند.

به طور سنتی، پنیر با اضافه‌ کردن یک عامل باکتریایی به شیر ساخته می‌ شود و به آن اجازه می‌ دهد تا آهسته تخمیر شود. پنیر تولید شده تجاری از سیتریک اسید برای سرعت بخشیدن به این فرآیند استفاده می‌ کند. نوشیدنی‌ ها، به ویژه آب‌ میوه‌ های طعم‌ دار، حاوی اسید سیتریک به عنوان نگه‌ دارنده و به عنوان طعم‌ دهنده هستند.

فرآورده‌ های منجمد ارزان‌ تر از اسید سیتریک به عنوان یک امولسیفایر چربی استفاده می‌ کنند تا از جدا شدن چربی‌ های گیاهی در بستنی و شربت جلوگیری کنند. هنگامی که به بی‌ کربنات‌ سدیم اضافه شود، باعث تحریک عملی در آب‌ نبات و نوشیدنی‌ های پودر می‌ شود. اسید سیتریک یا جوهر لیمو در دو نوع “مونو هیدرات (آب‌ دار)” و “آنهیدروز (خشک یا بدون آب)” به صورت پودر کریستال تولید می‌ شود. این محصول معمولاً در کیسه‌ های لمینت و چند لایه بسته‌ بندی می‌ گردد و به فروش می‌ رسد.


2. اسید سیتریک در نوشیدنی‌ ها

جوهر لیمو موجود در میوه‌ ها، مانند انگور های مورد استفاده برای شراب، شامل:

این اسید ها بر رنگ، تعادل و طعم شراب تأثیر می‌ گذارند. این اسید ها همچنین بر رشد مخمر ها در طی فرآیند تخمیر تأثیر می‌گذارند و رشد باکتری‌ ها را محدود می‌ کنند. بیشتر سیتریک اسید موجود در شراب ارزان‌ قیمت و تجاری توزیع‌ شده، حاصل محلول‌ های تخمیر ساکارز است که پس از فرآیند تخمیر اضافه می‌ شوند. بر اساس مقاله سال 2015 که توسط Frontiers in Life Science منتشر شده است، جوهر لیمو نیز در آب‌ میوه و سبزیجات، نوشیدنی‌ ها، شربت‌ های نوشیدنی و سدران یافت می‌ شود.

3. محصولات آرایشی و بهداشتی

به عنوان یک ماده در محصولات مراقبت شخصی، جوهر لیمو می‌ تواند به درخشندگی پوست، اصلاح نقاط تیره و به حداقل رساندن خطوط ریز کمک کند. محصولات حاوی این ماده را می‌ توان برای استفاده در:

 • چشم
 • لب
 • دهان
 • بینی
 • همچنین برای استفاده ایمن در پوست نوزادان تهیه کرد.

اسید سیتریک و نمک‌ های آن نیز ممکن است در مو های زائد و اسپری‌ های دئودورانت و بدن مورد استفاده قرار گیرد. سیترات سدیم، در رژ لب، صابون و مواد شوینده استفاده می‌ شود. از جوهر لیمو و نمک‌ های آن می‌ توان برای حفظ مواد آرایشی و محصولات مراقبت شخصی و همچنین در تنظیم سطح pH آن‌ ها استفاده کرد.

4. کاربردهای پزشکی

از جوهر لیمو برای کمک به از بین بردن باکتری های مضر و همچنین عفونت هایی که در سطح پوست وجود دارد، استفاده می‌ شود. که عفونت‌ ها در مبتلایان به دیابت، افراد مسن و افراد سیگاری شایع می‌ باشد. همچنین می‌ توان سیتریک اسید را با سدیم سیترات و پتاسیم سیترات ترکیب کرد تا سطح اسید در ادرار کاهش یابد تا از حملات نقرس جلوگیری شود.

فروش اسید سیتریک
خرید اسید سیتریک

5. خاصیت آنتی‌ اکسیدانی

به عنوان آنتی‌ اکسیدان، زمانی که از اسید سیتریک استفاده می‌ شود، می‌ تواند در نگه‌ داری طولانی‌ تر به غذای خوراکی کمک کنند. به عنوان مثال، آب‌ پاشیدن آب‌ لیمو که حاوی جوهر است، روی سیب یا موز می‌ تواند به جلوگیری از قهوه‌ای‌ شدن آن‌ ها کمک کند. اسید اسکوربیک که به عنوان ویتامین C معروف تر است، در اسید سیتریک نیز یافت می‌ شود و اغلب برای کمک به محافظت و حفظ نوشیدنی‌ ها و گوشت‌ های نوشابه استفاده می‌ شود.

6. محصولات پاک‌ کننده

این ماده به محصولات تمیز کننده تجاری اضافه می‌ شود، زیرا این ماده به از بین‌ بردن آب‌ سخت روی ظروف شیشه‌ ای کمک می‌ کند. همچنین می‌ توان از آن برای از بین‌ بردن لکه‌ های قهوه و چای، تغییر رنگ‌ های زرد رنگ / قهوه‌ای و لکه‌ های آب و ادرار استفاده کرد. برخی از کالاهای تجاری که حاوی سیتریک اسید هستند دارای آب هستند و می‌ توانند باعث ایجاد خوردگی در فلزات شوند. برای به حداقل رساندن و جلوگیری از زنگ‌ زدگی، فلز را بعد از تمیز کردن آن خشک کنید.

به جای استفاده از پاک کننده های مصنوعی دیگر که می تواند برای افراد حساس، زنان باردار و کودکان مضر باشد. اسید سیتریک به عنوان یک پاک کننده طبیعی خانه عمل می کند. می توان از آن به عنوان یک ماده ظرف شویی و به عنوان یک پاک کننده توالت فرنگی به طور طبیعی استفاده کرد.

7. به عنوان خیس کردن پا

اگر اسید سیتریک را به برنامه روزانه پای خود اضافه کنید، با عفونت ناخن و بوی پا خداحافظی خواهید کرد.

در یک سطل آب ولرم مقدار مساوی سیتریک اسید و جوش شیرین را به همراه چند قطره روغن درخت چای اضافه کنید.پاهای خود را در آن خیس کنید. شما متوجه تغییرات مثبتی در سلامت پای خود خواهید شد. این کار را دو بار به مدت چند روز تکرار کنید.این یکی از بهترین درمان های خانگی برای از بین بردن بوی بد پا است.

8. جذب مواد معدنی را بهبود می بخشد

اسید سیتریک به بدن کمک می کند تا مواد معدنی را جذب کند زیرا به راحتی با مواد معدنی و فلزات مخلوط می شود. این باعث می شود که بدن مفید باشد زیرا بدن می تواند تمام مواد معدنی و مواد مغذی را از غذایی که می خورید جذب کند.

9. برای بمب حمام خانگی

اسید سیتریک همچنین می تواند ساخت بمب های حمام را سرگرم کننده کند. آن را در وان حمام خود بریزید و گاز آن لذت بخش خواهد بود! به یک کاسه، پودر اسید سیتریک، جوش شیرین، هر رنگ غذایی، پوست لیمو رنده شده و روغن های ضروری را اضافه کنید.آنها را به خوبی مخلوط کرده و با استفاده از الکل مالشی یا الکل جراحی ببندید. آنها را به هر شکلی در آورید و قبل از استفاده بگذارید خشک شوند.

10. برای جلوگیری از کریستالی شدن شکر

اگر در حال تهیه مربا های خانگی، شربت شکر یا شربت هستید، به احتمال زیاد شکر شما متبلور می شود. سیتریک اسید را به کمک بیاورید. پودر اسید سیتریک را در انتها اضافه کنید، این کار نه تنها از کریستالی شدن شکر جلوگیری می کند، بلکه رنگ و طعم ظرف شما را نیز بهبود می بخشد.

خلاصه کاربرد سیتریک اسید

 • مورد استفاده به عنوان افزودنی در غذا و عامل طعم‌ دهنده و نگه‌ دارنده در مواد غذایی.
 • تنظیم‌ کننده pH و در متوقف‌ کردن بوتولیسم در محصولات کنسروی مفید واقع می‌ شود.
 •  پروتئین گوشت را تجزیه می‌ کند و گوشت را نرم می‌ کند.
 • مورد استفاده در نان‌ های خامه‌ ای.
 • در شیر به لخته‌ شدن سریع آن کمک می‌ کند.
 • در فرآیند شراب‌ سازی، اگر میوه‌ ها حاوی مقدار زیاد سیتریک نیستند، به صورت مصنوعی اضافه می‌ شوند تا ترشح شوند.
 • مورد استفاده در محصولات زیبایی پوست و مو برای از بین‌ بردن رادیکال‌ های آزاد.
 • به عنوان ماده تمیز کننده کاربرد دارد.

عوارض جانبی اسید سیتریک

جدا از تمام فواید ذکر شده در بالا، سیتریک اسید اگر به مقدار زیاد مصرف شود می تواند مضر باشد. به شما توصیه می شود قبل از شروع هر گونه مکمل اسید سیتریک با پزشک مشورت کنید. در زیر اثرات نامطلوبی که اسید سیتریک می تواند ایجاد کند آورده شده است.

1. ناراحتی معده

مصرف بیش از حد اسید سیتریک می تواند باعث تهوع، اسهال، کاهش اشتها، استفراغ و درد شکم شود.

2. سرگیجه و افت فشار خون

اسید سیتریک می تواند باعث کاهش ناگهانی فشار خون و به دنبال آن سرگیجه، کاهش توجه یا غش شود.

3. موهای ضعیف

اسید سیتریک کوتیکول های مو را باز می کند و مواد معدنی مو را از بین می برد. این امر مو را مستعد شکستن، تغییر رنگ و تخریب مو می کند.

4. بر سلامت نوزاد تأثیر منفی می گذارد

همانطور که می دانیم اسید سیتریک به بدن کمک می کند تا مواد معدنی را بهتر جذب کند اما این می تواند برای نوزادان یا کودکان خطرناک باشد زیرا می تواند منجر به جذب فلزات سنگین مانند سرب و کادمیوم در خون آنها شود.

5. مدفوع بی رنگ

مصرف زیاد سیتریک اسید می تواند باعث تغییر رنگ مدفوع یا ادرار خونی و کدر شود. همچنین، در موارد شدید، می تواند باعث تب، سردرد، نیاز مکرر به ادرار یا کاهش مقدار ادرار شود.

6. باعث تحریک پوست می شود

استفاده طولانی مدت از سیتریک اسید بر روی پوست می تواند باعث احساس سوزش  شود. اگر پوست حساسی دارید، از مقادیر بسیار کم استفاده کنید.

مصرف سالم اسید سیتریک عوارض جانبی ندارد اما مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به عوارض ذکر شده در بالا شود. همچنین افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و احتقانی قلب باید از مصرف اسید سیتریک به دلیل تمایل به جذب مواد معدنی خودداری کنند.

خواص تغذیه ای اسید سیتریک

اسید سیتریک ماهیتی قلیایی دارد. این بدان معنی است که می تواند سطح اسید را در بدن متعادل کند. همچنین یک آنتی اکسیدان است که آن را به یک محصول مطلوب برای استفاده در محصولات مراقبت از پوست تبدیل می کند.

اسید سیتریک نوعی آلفا هیدروکسی اسید (AHA) است که آن را عامل خوبی برای از بین بردن سلول‌ های مرده پوست و لایه‌ برداری پوست می‌ کند. طعمی تند دارد که آن را به عنوان یک ماده طعم‌ دهنده برای آب نبات و نوشیدنی‌ ها تبدیل می‌ کند.

سیتریک اسید یک اسید طبیعی در تمام مرکبات مانند لیمو، لیموترش، پرتقال، گریپ فروت، کیوی، سیب، توت فرنگی، گلابی، گیلاس، تمشک و نارنگی و در سبزیجاتی مانند سیب زمینی، نخود فرنگی، قارچ، مارچوبه و گوجه فرنگی است.

خرید سیتریک اسید
فروش سیتریک اسید

پودر اسید سیتریک به عنوان نگهدارنده مواد غذایی استفاده می شود که به نوشیدنی ها و محصولات دارویی اضافه می شود. همچنین برای طعم دادن به غذاها و به عنوان یک پاک کننده در خانه استفاده می شود. این یک اسید آلی ضعیف است و بیشتر به صورت پودر خریداری می شود. پودر سفید و کریستالی است.

اسید سیتریک با نام های زیادی مانند نمک ترش و نمک لیمو شناخته می شود. تا دهه 1900، ایتالیا بزرگترین تولید کننده اسید سیتریک بود و 90 درصد از کل تولید جهان را به خود اختصاص داد.

غذاهای رستوران و اسید سیتریک

غذاهای آسیایی اغلب حاوی آب‌ لیمو و لیمو ترش هستند که حاوی سیتریک اسید است. غذاهای هندی غالباً مضراب دارند، میوه‌ ای که حاوی جوهر لیمو است. در دستور العمل‌ های چینی معمولاً از مرکبات و مواد افزودنی اسید سیتریک استفاده نمی‌ شود، به جز مرغ لیمو و انواع دستور العمل‌ های شیرین و ترش حاوی آناناس، پرتقال و لیمو.

غذای مدیترانه‌ ای ممکن است شامل گوجه‌ فرنگی، آب‌ لیمو، آناناس و سایر میوه‌ های عجیب و غریب باشد. غذاهای خاورمیانه معمولاً حاوی مرکبات نیستند. با این حال، هوموس را می‌ توان با یا بدون آب‌ لیمو تهیه کرد. غذاهای آمریکایی با اسید سیتریک طبیعی وجود دارد، و به عنوان یک ماده افزودنی در:

 • شیرینی‌ های کچاپ
 • سس مایونز
 • دسر ها و دوره‌ های اصلی وجود دارد.

ایمنی و خطرات

اسید سیتریک تولید شده معمولاً توسط سازمان غذا و داروی (FDA) به عنوان ایمن شناخته می‌ شود. هیچ مطالعه علمی در مورد ایمنی جوهر لیمو تولید شده هنگام مصرف در مقادیر زیاد برای مدت طولانی وجود ندارد. هنوز گزارش‌ هایی در مورد بیماری و واکنش‌ های آلرژیک به مواد افزودنی گزارش نشده است.

چرا اسید سیتریک برای بدن ضروری است

سیتریک اسید جدا از اینکه در میوه ها وجود دارد، در بدن انسان یافت می شود. این اسید برای تولید انرژی که شما را فعال و سالم نگه می دارد و برای مصرف انسان بی خطر است، مهم است.

خاصیت غذایی اسید سیتریک ماهیت آنتی اکسیدانی آن است. این به بدن در مبارزه با بیماری ها کمک می کند. این ماده به مقدار زیاد توسط بدن تولید نمی شود و یک ماده مغذی غذایی مهم است، باید از طریق غذاهای اسیدی مصرف شود.

آنالیز اسید سیتریک

فروش اسید سیتریک

فروش اسید سیتریک

جهت دریافت آنالیز جدید تر اسید سیتریک با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

فروش سیتریک اسید

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ های مشتریان عزیز، سیتریک خشک و  آب‌دار مورد نیاز را بهترین قیمت و بهترین کیفیت در بسته‌ بندی‌های 25 کیلوگرمی تأمین کند و در سریع‌ ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

اسید سیتریک را از کجا تهیه کنیم؟

اسید سیتریک از طریق فروشگاه های مختلف در دسترس است. مکانی که برای خرید اسید سیتریک انتخاب می‌کنید بستگی به این دارد که قصد استفاده از آن را دارید و چه مقدار می‌خواهید خریداری کنید. اسید سیتریک یک اسید ضعیف است که به طور طبیعی در مرکبات یافت می‌شود و افراد و تولیدکنندگان اغلب به دلیل خاصیت نگهدارنده و کیلیت و طعم ترش از آن استفاده می‌کنند.

اسید سیتریک برای تهیه کنسرو، پنیرسازی، آبجوسازی و آب‌نبات‌سازی مهم است و در برخی از دستور العمل‌ها و نوشیدنی‌ها ماده‌ای برای تنظیم اسیدیته است. مردم همچنین از اسید سیتریک برای پروژه‌های صنایع دستی مانند نمک‌های حمام گازدار استفاده می‌کنند یا ممکن است علاقه‌مند به خرید اسید سیتریک برای آزمایش‌های آزمایشگاهی باشند. شما می‌توانید اسید سیتریک را به صورت بی‌آب (بدون آب) یا به صورت مونوهیدرات خریداری کنید.

1- تعیین کنید که چه مقدار اسید سیتریک نیاز دارید. مقدار مورد نیاز شما تعیین می‌کند که در کجا باید اسید سیتریک خریداری کنید. مقادیر کمتری را به طور کلی می‌توان از فروشگاه‌های مواد غذایی خریداری کرد، در حالی که مقادیر بیشتری ممکن است در فروشگاه‌های عمده فروشی یا به صورت آنلاین خریداری شود.

با دستورالعمل‌های مربوط به فعالیت خود مشورت کنید تا ببینید چه مقدار اسید سیتریک باید برای پروژه خود استفاده کنید. اگر قصد دارید چندین دستورالعمل تهیه کنید یا می‌خواهید مقدار کافی برای تکرار فعالیت داشته باشید، مقدار اسید سیتریک را افزایش دهید. به عنوان مثال، اگر قصد دارید از اسید سیتریک برای پنیرسازی استفاده کنید و می‌خواهید به طور منظم پنیر خود را درست کنید، می‌خواهید اسید سیتریک کافی را برای چندین‌بار استفاده خریداری کنید.

2- در سوپرمارکت محلی خود به دنبال اسید سیتریک باشید. اسید سیتریک گرید غذایی به طور معمول به صورت پودر در دسترس است. به طور معمول، خرید اسید سیتریک در فروشگاه های مواد غذایی در صورتی خوب است که به مقدار کمی نیاز داشته باشید، به عنوان مثال بطری با 3 تا 5 اونس (85 گرم تا 142 گرم).

اسید سیتریک را در قسمت کنسرو بررسی کنید. این ماده اغلب در مجاورت پکتین و سایر مواد کنسرو قرار دارد. به دنبال اسید سیتریک با نام نمک ترش در قسمت ادویه‌جات باشید.

3- فروشگاه‌های مواد غذایی طبیعی را از جهت یافتن اسید سیتریک بررسی کنید. فروشگاه‌های مواد غذایی سالم اغلب اسید سیتریک دارند و ممکن است طیف وسیعی از اندازه های موجود نسبت به فروشگاه‌های مواد غذایی استاندارد داشته باشند. قبل از توقف با فروشگاه تماس بگیرید تا مطمئن شوید مقدار مورد نیاز شما را در انبار موجود دارد.

4- در فروشگاه لوازم رستوران آن را خرید کنید. فروشگاه‌های لوازم رستوران، به ویژه فروشگاه‌های شیرینی پزی یا آب‌نبات‌سازی، احتمالاً اسید سیتریک دارند. این نوع فروشگاه‌ها احتمالاً مقادیر زیادی را نیز در دسترس دارند. اگر به مقدار زیادی نیاز دارید، ابتدا اینجا را بررسی کنید.قصد داشته باشید 50 کیلوگرم اسید سیتریک خریداری کنید. مقادیر کمتری ممکن است در دسترس نباشد.

5- فروشگاهی پیدا کنید که لوازم دم کرده خانگی را بفروشد. عطاری‌ها معمولاً از اسید سیتریک استفاده می‌کنند.

6- خرید آنلاین. خرده‌فروشان آنلاین مقدار کوچک تا بزرگ اسید سیتریک می فروشند و بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین آن را با کیلوگرم به فروش می‌رسانند. می‌توانید از خرید حضوری صرف نظر کنید و اسید سیتریک را درب منزل تحویل بگیرید. اگر از اسید سیتریک در موردی استفاده می‌کنید، به یاد داشته باشید که اسید سیتریک گرید غذایی را سفارش دهید.

توجه داشته باشید که هزینه حمل و نقل ممکن است خرید اسید سیتریک را به صورت آنلاین گرانتر از فروشگاه‌های محلی منجر شود. با این وجود قیمت‌های آنلاین عموماً رقابتی‌تر از قیمت در سوپرمارکت است.

سوالات متداول درباره سیتریک اسید

اسید سیتریک به چه دردی میخورد

اسید سیتریک به دلیل ماهیت اسیدی و ترش مزه اش، عمدتاً به عنوان طعم دهنده و نگهدارنده، به ویژه در نوشیدنی ها، نوشابه ها و آب نبات ها استفاده می شود. همچنین برای تثبیت یا حفظ داروها و به عنوان یک ضد عفونی کننده استفاده می شود. اسید سیتریک ترکیبی است که در اصل مشتق شده است.

تفاوت اسید سیتریک با جوهر لیمو

تفاوت اسید سیتریک با جوهر لیمو به این شکل است که: سیتریک توسط روش‌های مختلفی صنعتی تولید می‌شود ولی از اصلی‌ترین منابع آن، لیمو است؛ به همین دلیل اسیدی که از میوه لیمو بدست می آید را جوهر لیمو نامگذاری کردند. اما اسیدی که از مرکبات دیگر تولید می شود، را اسید سیتریک می نامند.

تفاوت اسید سیتریک خشک و آبدار

تفاوت کلیدی بین اسید سیتریک خشک و اسید سیتریک آبدار این است که اسید سیتریک خشک کاملا بدون آب است، در حالی که اسید سیتریک مونو هیدرات ، یک مولکول آب با یک مولکول اسید سیتریک است.

بهترین جایگزین برای اسید سیتریک

4 جایگزین شگفت انگیز اسید سیتریک
1. آب لیمو. این در بسیاری از خانه ها یافت می شود و جایگزین عالی برای اسید سیتریک است.
2. اسید تارتاریک. اگر آب لیمو ندارید، اسید تارتاریک به عنوان گزینه دوم می آید.
3. سرکه سفید مقطر.
4. اسید اسکوربیک / ویتامین C.

بهترین مارک اسید سیتریک

بهترین برندهای اسید سیتریک دربازار ایران TTCA , اینساین چین هستند.

اسید سیتریک از چی درست میشه

اسید سیتریک یک ماده شیمیایی صنعتی عمده است که بیش از 2 میلیون تن در سال در سراسر جهان تولید می شود. منبع اصلی آن از میوه نیست، بلکه از تخمیر قندهای خام (مانند ملاس و نشاسته ذرت) توسط کپک Aspergillus niger است.

کاربرد اسید سیتریک در مواد غذایی

اسید سیتریک اغلب به مواد غذایی و نوشیدنی های بسته بندی شده اضافه می شود. این به تازه نگه داشتن غذاهای کنسرو شده و شیشه ای در مدت زمان طولانی کمک می کند. می تواند از قهوه ای شدن برخی از انواع محصولات تازه برش خورده مانند سیب های برش خورده جلوگیری کند. اسید سیتریک همچنین می تواند به غلیظ شدن غذاها کمک کند یا به آنها طعم کمی ترش بدهد.

اسید سیتریک در بارداری

اسید سیتریک در دوران بارداری باید فقط در صورتی استفاده شود که فواید احتمالی آن بیشتر از خطر احتمالی برای جنین باشد. هیچ مطالعه ای بر روی حیوانات انجام نشده است و هیچ مطالعه به خوبی کنترل شده در زنان باردار انجام نشده است. اسید سیتریک فقط در صورت نیاز باید به خانم باردار داده شود.

اسید سیتریک باتری

آیا می توانم از اسید سیتریک در باتری استفاده کنم؟
از نظر فنی بله، اما نه خیلی قوی! منبع انرژی الکتریکی در این نمایش ترکیبی از نوارهای مس و روی در اسید سیتریک است. اسید سیتریک لیمو با روی واکنش می دهد و الکترون ها را شل می کند.

واکنش اسید سیتریک با جوش شیرین

هنگامی که اسید سیتریک و جوش شیرین با یکدیگر ترکیب می شوند، از نظر شیمیایی تغییر می کنند و یون های سدیم، یون های اسید سیتریک، گاز دی اکسید کربن و آب را تشکیل می دهند. گاز دی اکسید کربن یک جزء طبیعی در هوای ما است. همچنین حباب‌های نوشابه‌های گازدار را می‌سازد.

اسید سیتریک در شامپو

اسید سیتریک اغلب در فرمولاسیون شامپوها استفاده می شود تا سطح pH را پایین بیاورد که با کاهش موخوره، ظاهر و بافت مو را بهبود می بخشد. همچنین می‌توان از آن در آبکشی برای کمک به بلند کردن یا محو شدن رنگ مو استفاده کرد.

اسید سیتریک در مربا

اسید سیتریک در درجه اول یک اسیدساز مورد علاقه است زیرا طعم نسبتاً خنثی دارد و برای رساندن pH مخلوط میوه-قند-پکتین شما به نقطه ای استفاده می شود که پکتین به درستی ژل شود.

اسید سیتریک در زیتون

در میان موادی که در تهیه زیتون استفاده می شود، بی شک معروف ترین ماده نگهدارنده، اسید سیتریک است. اما اسید سیتریک به تنهایی کافی نیست و بایستی از سوربات پتاسیم و بنزوات سدیم در کنار آن استفاده کرد.

اسید سیتریک در لواشک

مواد مختلفی را می توان به لواشک و پوره میوه اضافه کرد - شکر برای افزایش شیرینی، اسید سیتریک برای افزایش اسیدیته و آجیل خرد شده، نارگیل یا ادویه جات برای تغییر طعم و مزه.

اسید سیتریک در کشاورزی

اسید سیتریک رشد گیاه، فتوسنتز و استخراج گیاهی سرب را با کاهش استرس اکسیداتیو در دانه کرچک افزایش می دهد. رشد گیاه را افزایش می دهد. داده های زیادی نشان می دهد که ارکیده ها و گیاهان دیگر به طور مستقیم بسیاری از ترکیبات آلی مختلف مانند اسیدهای آلی، هورمون ها و آنزیم ها را ترشح کرده و جذب می کنند.

اسید سیتریک در شوینده

اسید سیتریک به دلیل داشتن اسید آلی و خاصیت بافری به عنوان نرم کننده آب در مواد شوینده استفاده می شود. خواص شیمیایی سیتریک به عنوان یک اسید آلی ضعیف آن را به یک نرم کننده قوی برای آب تبدیل می کند.

مقدار مجاز مصرف اسید سیتریک

شواهدی از مطالعات منتشر شده وجود دارد مبنی بر اینکه اسید سیتریک در صورت استفاده تا 30000 میلی گرم اسید سیتریک به ازای هر کیلوگرم خوراک کامل و غلظت مربوطه در آب برای آشامیدن (10000 میلی گرم اسید سیتریک در لیتر) برای گونه های مورد نظر بی خطر است.

اسید سیتریک برای سنگ کلیه

اسید سیتریک یکی از رایج ترین اسیدهایی است که در میوه ها و سبزیجات یافت می شود و می تواند با تشکیل نمک های سیترات محلول، سنگ کلیه را تجزیه کند. نمک های سیترات می توانند به کلسیم متصل شوند و نه تنها به دفع سنگ کلیه کمک می کنند، بلکه به جلوگیری از تشکیل سنگ نیز کمک می کنند.

اسید سیتریک برای پوست

اسید سیتریک با لایه برداری لایه فوقانی سلول های مرده پوست، به تمیز کردن منافذ، یکنواخت شدن رنگ پوست و نرم و صاف کردن پوست کمک می کند. AHA ها همچنین می توانند به عنوان تنظیم کننده pH استفاده شوند. تنظیم کننده های pH موادی هستند که به محصولات اضافه می شوند تا از ملایم بودن و غیر تحریک کننده بودن آنها اطمینان حاصل شود - نه خیلی اسیدی (PH پایین) یا خیلی بازی (PH بالا).

اسید سیتریک در روغن

سال هاست که اسید سیتریک به عنوان هم افزایی آنتی اکسیدان ها برای روغن ها و چربی های خوراکی مورد استفاده و مطالعه قرار گرفته است. به طور کلی، در روغن ها، اسید سیتریک در دمای بالاتر از 175 درجه سانتیگراد به اسید آکونیتیک دهیدراته می شود.

اسید سیتریک صنعتی است یا خوراکی

اسید سیتریک (2-هیدروکسی-1،2،3-پروپانتری کربوکسیلیک اسید، C6H8O7) یک اسید کننده، نگهدارنده، امولسیفایر، طعم دهنده، جدا کننده و عامل بافر است که به طور گسترده در بسیاری از صنایع به ویژه در صنایع غذایی، نوشیدنی، دارویی، مواد غذایی و آرایشی استفاده می شود.

اسید سیتریک در طیور

اسید سیتریک (CA) معمولاً در جیره طیور برای تقویت رشد با اسیدی کردن محتویات گوارشی، بهبود قابلیت هضم مواد مغذی و کاهش بارهای پاتوژن استفاده می شود.

افزودن آب لیمو به رشد طیور چه تاثیری دارد؟

افزودن مخلوط زیست فعال طبیعی متشکل از آب لیمو، پیاز و سیر می تواند به طور ایمن در بهبود سلامت عمومی، وزن تخم مرغ و تبدیل خوراک با کاهش کلسترول خون مرغ های تخمگذار استفاده شود. مکمل LOG در جیره مرغ ها تبدیل خوراک و تولید تخم مرغ را بهبود بخشید.

اسید سیتریک نگهدارنده

اسید سیتریک به عنوان یک نگهدارنده در بسیاری از غذاهای فرآوری شده عمل می کند و آنها را تازه نگه می دارد. این کار را با کند کردن یا کمک به جلوگیری از تشکیل باکتری ها، کپک ها، مخمرها و قارچ ها انجام می دهد. رنگ، طعم و بافت غذا را حفظ می کند. این امر سرعت فاسد شدن غذا را به تاخیر می اندازد و عمر مفید آن را افزایش می دهد.

ماندگاری اسید سیتریک به عنوان نگهدارنده چقدر است؟

ذخیره سازی. اسید سیتریک را در ظرف اصلی خود در جای خشک و خنک نگهداری کنید. از تاریخ تولید، پس از باز شدن سه سال ماندگاری دارد و حداقل تا پنج سال در باز نشده ثابت می ماند.

چه مقدار اسید سیتریک به عنوان نگهدارنده در شربت استفاده کنیم؟

اسید سیتریک اسید توصیه شده برای استفاده با بنزوات سدیم است. با این حال، اکثر اسیدهای غذایی تایید شده دیگر مانند اسیدهای فسفریک، تارتاریک و مالیک کافی خواهند بود. شربت ساده را می توان با افزودن 1 اونس بنزوات سدیم به همراه ¼ اونس اسید سیتریک به ازای هر گالن شربت ساده برای ماه ها حفظ کرد.

چرا از اسید سیتریک در غذا استفاده می کنند؟

بیشتر اوقات به منظور حفظ مواد غذایی اضافه می شود، اما می توان از آن برای ایجاد طعم ترش یا ترش نیز استفاده کرد. برخلاف بیشتر نگهدارنده‌های تجاری که در واقع باکتری‌ها را از بین می‌برند، اسید سیتریک وسیله‌ای طبیعی‌تر برای افزایش ماندگاری محصول است، زیرا به سادگی pH را تا حدی کاهش می‌دهد که باکتری‌ها نتوانند رشد کنند.

چگونه محلول 20% اسید سیتریک درست می کنیم؟

20 گرم اسید سیتریک را در 100 میلی لیتر آب حل کرده و 10 میلی لیتر بافر استات با pH 6.0 اضافه کنید.

چه مقدار اسید سیتریک برای جلوگیری از قهوه ای شدن نیاز است؟

پودر اسید سیتریک یا آب لیمو را می توان به عنوان یک پیش تصفیه استفاده کرد، اما هیچ کدام به اندازه اسید اسکوربیک در جلوگیری از تغییر رنگ میوه قبل از کنسرو کردن موثر نیستند. 1 قاشق چایخوری اسید سیتریک (درجه U.S.P.) یا ¾ فنجان آب لیمو را به 1 گالن آب اضافه کنید. میوه را قبل از کنسرو آبکش کنید.

وقتی اسید سیتریک و آب را مخلوط می کنید چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که اسید سیتریک به آب اضافه می شود، واکنشی رخ می دهد که در آن یون های هیدروژن از اسید آزاد می شوند. سپس این یون های هیدروژن با جوش شیرین واکنش داده و گاز دی اکسید کربن تولید می کند که در سراسر آب پراکنده می شود و کف ایجاد می کند.

 

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • علی البا

  مقدار مجاز مصرف اسید سیتریک در محصولات چقدر است

  پاسخ
  • دکتر محمد رضا سلیمی

   به طور کلی، در موارد مختلف مقدار مجاز اسید سیتریک در محصولات متفاوت است. مثلاً در ایران، حداکثر مقدار مجاز اسید سیتریک در برخی محصولات، مانند نوشابه های غیرالکلی، بسته بندی شده و محصولات پخته شده، 0.5 گرم بر هر100 میلی لیتر می‌باشد. اما در موارد دیگر مانند اروپا، مقدار مجاز اسید سیتریک ممکن است با توجه به نوع محصول و مصرف کننده متفاوت باشد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست