خرید اسید فسفریک خوراکی

خرید اسید فسفریک

فروش اسید فسفریک 85 درصد در گالن های 35 کیلویی صورت می گیرد. جهت خرید اسید فسفریک خوراکی و صنعتی و دریافت قیمت اسید فسفریک از واردکننده مستقیم با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

اسید فسفریک چیست؟

اسیدفسفریک (Phosphoric acid)، همچنین به عنوان فسفریک (V) اسید یا اسید ارتو فسفریک نیز نامیده می‌شود یکی از اسیدهای محبوب و مورد استفاده است. به این ترتیب، فرم خام این اسید از سنگ‌های فسفات استخراج می‌شود، در حالی که فرم با خلوص بیشتری از فسفر سفید به صورت صنعتی تولید می‌شود.

اسید فسفریک خالص معمولاً به حالت جامد بلوری و به شکل غلیظ کمتر است. به طور کلی، این مایعی بی‌رنگ، شربت، بی‌بو و غیر فرار است. این ماده که یک اسید معدنی است نیز با فرمول H3PO4 نشان داده می‌شود و حاوی یک اتم فسفر، چهار اتم اکسیژن و سه اتم هیدروژن است.

جرم مولی اسید فسفریک 99/97 گرم بر مول است.اتم فسفر مرکزی از طریق پیوند دوگانه به یک اتم اکسیژن و از طریق پیوندهای تک به سه گروه هیدروکسیل (-OH) متصل می‌شود. بنابراین، H3PO4 می تواند حداکثر سه یون +H آزاد کند. این اسید از پرمصرف‌ترین مواد شیمیایی در صنعت است. این ماده در دو نوع صنعتی و خوراکی به کار می‌رود.

مایعی بی‌رنگ، شفاف، بی‌بو و دارای طعم تند است. در نوشابه‌های گاز دار، تولید کودهای شیمیایی، پاک‌کننده‌های صابونی و غیر صابونی، تصفیه آب، خوراک دام و داروسازی، مکمل‌های غذای دام و طیور، تولید کودهای فسفاته، ضد حریق‌کردن برخی سطوح و عوامل بازدارنده اشتعال و نیز جهت تمیز کردن و جرم‌گیری سطوح فلزی به عنوان ماده افزودنی به کار می‌رود. این اسید با خلوص 85 درصد به بالا خوراکی و زیر 85 درصد صنعتی محسوب می‌شود.

تهیه اسید فسفریک

فسفریک اسید از طریق فرآیند مرطوب به صورت صنعتی تولید می‌شود که در آن اسید سولفوریک با آپاتیت (سنگ فسفات تری کلسیم) واکنش نشان می‌دهد.

Ca5 (PO4) 3Cl + 5 H2SO4 + 10 H2O → 3 H3PO4 + 5 CaSO4 · 2 H2O + HCl

محلول فسفریک حاصل فقط حدود 32-46٪ H3PO4 است، بنابراین سپس (با تبخیر آب) غلیظ می‌شود تا گریدهای تجاری اسید فسفریک با غلظت بالاتر تولید کند.

اسید فسفریک
خرید عمده اسید فسفریک

خصوصیات فیزیکی اسید فسفریک

فسفریک خالص یک ماده جامد بلوری سفید با نقطه ذوب 35/42 درجه سانتیگراد است. هنگامی که غلظت کمتری داشته باشد، مایع چسبناک بی‌رنگ، بدون بو با چگالی 1.885 گرم در میلی‌لیتر است. غیر سمی و غیر فرار است. متداول‌ترین غلظت این اسید در آب 85٪ است.

خواص شیمیایی اسید فسفریک

این اسید دارای سه اتم اسیدی و قابل تعویض است. بنابراین، واکنش متفاوتی از سایر اسیدهای معدنی نشان می‌دهد. می‌تواند با بازها واکنش داده و با جایگزینی یک، دو یا سه اتم H، به ترتیب NaH2PO4، Na2PO4 و Na3PO4، سه کلاس نمک تشکیل دهد.

در دماهای بالا، مولکول‌های آن می‌توانند با هم واکنش نشان دهند و با ترکیب (با از دست دادن مولکول آب) تشکیل دیمر، تریمر و حتی زنجیره‌های پلیمری طولانی مانند اسیدهای پلی فسفریک و اسیدهای متافسفریک را بدهند.

2H3PO4 → H4P2O7 (- H2O)

کاربرد و مصارف اسید فسفریک:

 • مواد شوینده مانند تری‌ سدیم‌ فسفات و سدیم‌ تری‌ پلی‌ فسفات
 • تولید مواد تصفیه‌کننده و منعقد کننده در صنعت آب و فاضلاب
 • تولید پاک‌کننده‌های فسفاته صنعتی و تهیه‌ی نمک‌های فسفاته
 • صنایع غذایی به صورت گرید خوراکی
 • اسید فسفریک کشاورزی در تولید کود مانند کودهای فسفات‌دار مانند در امونیوم فسفات و …
 • پزشکی و دندانپزشکی به عنوان زبر کردن سطح دندان و عامل قلم‌زنی جهت تمیز کردن
 • زدودن زنگ آهن
 • کشاورزی (پسته، از فاکتورهای مهم و اساسی برای جذب مواد غذایی در درختان)
 • صنعت آب‌کاری

علاوه بر این، این اسید یک ترکیب در استخوان و دندان است و در بسیاری از فرآیندهای متابولیک نقش دارد. فسفریک اسید در چندین مایعات بیولوژیکی مانند مدفوع، ادرار و خون شناسایی شده است. درون سلول، این اسید در درجه اول در سیتوپلاسم قرار دارد.

اسید فسفریک در همه یوکاریوت‌ها، از مخمر گرفته تا انسان وجود دارد. در انسان، این اسید در مسیر متابولیسم گلوتامات، مسیر متابولیسم گلوتاتیون، مسیر فسفات گلیسرول و مسیر متابولیسم پورین نقش دارد.

اسید فسفریک
فروش اسید فسفریک

اسید فسفریک مورد استفاده برای از بین بردن زنگ‌زدگی

در میان انواع مختلف اسیدها، از  فسفریک معمولاً برای از بین بردن زنگ زدگی از فلزات مانند آهن، فولاد و غیره استفاده می‌شود. معمولاً وقتی از این اسید استفاده می‌شود با زنگ زدگی واکنش نشان می‌دهد و آهن قهوه‌ای مایل به قرمز به طور معمول اکسید فریک (اکسید آهن) را به یک ترکیب سیاه رنگ که اکنون فسفات فریک است، تبدیل می‌کند. این ماده فسفات فریک سیاه به راحتی از بین می‌رود.

اسید فسفریک خوراکی در مواد غذایی و آشامیدنی

این اسید اغلب به عنوان افزودنی غذایی استفاده می‌شود. این اسید به عنوان تنظیم کننده اسیدیته در غذاهایی مانند مربا، میله غلات، گوشت‌های فرآوری شده، پنیر و… عمل می‌کند.

در صنعت نوشیدنی، از آن به عنوان یک ماده اسیدی استفاده می‌شود. این ترکیب به شما کمک می‌کند تا قارچ‌ها و تشکیل باکتری‌ها را بررسی کنید. همچنین به طعم این نوشیدنی‌ها می‌افزاید. با این حال، بحث در مورد اثرات و فواید این اسید بر سلامتی ادامه دارد.

اسید فسفریک مورد استفاده در محصولات مراقبت شخصی

اسید فسفریـک در تولید طیف گسترده‌ای از محصولات مراقبت شخصی کاملاً لازم است. برخی از آن‌ها شامل محصولات پاک‌کننده، محصولات حمام، رایحه، محصولات مراقبت از مو و رنگ، محصولات ناخن، آرایش و سایر محصولات مراقبت از پوست است. از طرف دیگر، این اسید نیز در کنترل سطح pH این محصولات استفاده می‌شود.

اسید فسفریک مورد استفاده در کشاورزی

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که تقریباً 80 درصد فسفریک تولید شده در تولید کود مصرف می‌شود. همچنین به عنوان ماده افزودنی و طعم‌دهنده در خوراک دام یا طیور استفاده می‌شود.

اسید فسفریک مورد استفاده در داروسازی

این اسید بیشتر به عنوان واسطه در داروسازی استفاده می‌شود. یکی از زمینه‌های اصلی استفاده از آن در دندانپزشکی است. این ماده به عنوان محلول اچ استفاده می‌شود و معمولاً برای تمیز کردن دندان‌ها استفاده می‌شود.

از دیگر کاربردهای اسید فسفریـک می‌توان به سفید کننده دندان یا مایعات شستشوی دهان اشاره کرد. اسید فسفریـک نیز معمولاً در داروهای ضد تهوع استفاده می‌شود.

سایر کاربردها

کاربردهای دیگری از این اسید نیز وجود دارد. به عنوان الکترولیت در سلول‌های سوختی یا در مولدهای اکسی هیدروژن استفاده می‌شود. از آن همچنین برای ساخت مواد شوینده مصنوعی و تصفیه آب و فلزات استفاده می‌شود.

این ماده همچنین برای از بین بردن رسوبات معدنی، لکه‌های سیمان و لکه‌های آب سخت در صنعت ساختمان استفاده می‌شود. این ترکیب می‌تواند به عنوان یک ماده اکسید کننده شیمیایی برای تولید محصولات کربن فعال عمل کند.

نکاتی  در مورد اسید فسفریک

در صورت تماس با پوست باعث قرمز شدن و درد و تاول پوست می‌شود. تماس با چشم باعث قرمزی، درد، کدر شدن میدان دید و سوختگی شدید و عمیق می‌شود.
گوارشی: سوزش، گیجی، تنگی تنفس، زخم گلو، بی‌هوشی و ضعف می‌شود. نباید با فلزات، آلدئیه‌ها، سیانیدها، مرگاپتان‌ها، سولنیدها تماس داشته باشد.

خطرات بهداشتی / اثرات سلامتی

اسید فسفریک سمی یا خطرناک در نظر گرفته نمی‌شود. در غلظت‌های کم، روی پوست و حتی برای مصرف آن بی‌خطر است (در محصولات غذایی، آرایشی و بهداشتی و دندان استفاده می‌شود). با این حال، در غلظت‌های بسیار بالا، خورنده است و می‌تواند باعث سوختگی پوست شود.

قیمت اسید فسفریک صنعتی

قیمت اسید فسفریک صنعتی، خوراکی و آزمایشگاهی با توجه به وارداتی بودن ین محصول تابعی از نرخ ارز و هزینه های حمل و نقل، تعرفه گمرکی می باشد. جهت دریافت قیمت روز و قیمت اسید فسفریک کشاورزی می توانید در زیر برای ما پیغام بگذارید. در ایران این محصول توسط پترشیمی رازی نیز تولید می شود که می توانید استعلام قیمت اسید فسفریک پتروشیمی رازی (کارخانه واقع در بندر امام) که در بورس نیز عرضه می شود، را نیز از ما داشته باشید.

اسید فسفریک از کجا بخریم؟

خرید اسید فسفریک 85 درصد در بسته‌بندی‌های 20 لیتری (35 کیلوگرمی) و مخازن 1000 لیتری و به صورت پلمپ را از ما انجام دهید. شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول اسیدفسفریک مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

آنالیز اسید فسفریک:

اسید فسفریک

جهت دریافت آنالیز جدیدتر مایه و پودری با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

فروش عمده اسید فسفریک

فروش اسید فسفریک صنعتی ایرانی و چینی به صورت عمده با بهترین قیمت را از ما بخواهید. این شرکت با داشتن نمایندگی در مشهد، شیراز، یزد، تهران و اصفهان بهترین شرایط را برای خرید بی دردسر برای شما مهیا کرده است.

روال ثبت سفارش محصولات شیمیایی

با سلام و احترام ، روال ثبت سفارش مواد اولیه شیمیایی در شرکت پیشگامان شیمی به شرح زیر است. لطفا ابتدا با شماره تماس های زیر تماس گرفته ، بعد از مشاوره های لازم و پرسش و پاسخ های مورد نیاز جهت رفع ابهامات میتوان پیش فاکتور مورد نظر را صادر و روال پرداخت را طی کرد. در اخر هم با بارگیری و تحویل به مشتریان عزیز این پروسه به اتمام میرسد.

خرید مواد اولیه صنعتی ، خرید مواد اولیه آزمایشگاهی

درخواست مشاوره مواد شیمیایی

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

پیشنهاد میکنیم این مقالات را مطالعه کنید

پرسش و پاسخ مواد شیمیایی

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • حسنا عباسی نیا
  2022-06-24 16:04

  سلام و وقت بخیر. ممنون از مطلب مفیدتون. چندتا سوال داشتم. اول اینکه امکان ارسال اسید فسفریک رو دارید؟ من برای کار آزمایشگاهی دنبال این اسید هستم و خواستم از کیفیت محصول مطمئن بشم. سایت های زیادی رو گشتم و متاسفانه چون نمیشه در خرید اینترنتی کیفیت محصول رو متوجه شد، خواستم از کیفیت بالای بسته بندی و نحوه ارسال اسید مطمئن بشم و بعد خرید کنم. توی سایت های خوبی که این محصول رو می فروشن، سایت شما تاکید زیادی به درصد خلوص محصول داشت و همین مساله مد نظر مجموعه ماست. سوال دیگه اینکه چطور می تونیم سفارشمون رو ثبت کنیم؟

  پاسخ
 • استرچ بسته بندی مواد غذایی
  2021-11-24 17:53

  سایت بسیار خوب و مفیدی بود. ممنون از شما. موفق باشید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست