خرید سوربات پتاسیم

خرید سوربات پتاسیم خوراکی

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی، جز بهترین مراکز فروش سوربات پتاسیم است، که سوربات پتاسیم رشته ای گرید خوراکی با خلوص 99% و بهترین قیمت را در بسته بندی های مختلف، به صورت فله و در کارتن های 25 کیلوگرمی برای خریداران محترم عرضه می کند. شرکت ما که وارد کننده پتاسیم سوربات با درجه خلوص بالا و گرید غذایی از کشور چین می باشد، عملیات توزیع این محصول را به شرکت های مختلف برای انواع کاربردها و مصارف بر عهده دارد. یک تیم تخصصی متشکل از خبره ترین کارشناسان، مسئول تضمین کیفیت پتاسیم سوربات است.

برای استعلام قیمت سوربات پتاسیم

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

سوربات پتاسیم چیست؟

سوربات پتاسیم (Potassium Sorbate) نوعی نمک پتاسیم است که از اسید‌ سوربیک به دست می‌آید و در صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی به عنوان نگه‌دارنده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

به انگلیسی Potassium Sorbate – wikipedia
نام های دیگر E202 – Sorbistat-K – Sorbistat potassium – سوربات پتاسیم k
شناسه محصول 24634-61-5
فرمول شیمیایی C6H7KO2
شکل ظاهری ⚡ گرانول رشته‌ای سفید
خلوص 99.8%
کاربرد ✅ صنایع غذایی به عنوان نگهدارنده
وضعیت موجود
محل تحویل ✅ تهران – اصفهان
قیمت ✅ تماس بگیرید 📞
انحلال  در آب بسیار محلول است (58.2٪ در 20 درجه سانتیگراد)

پتاسیم سوربات به عنوان یک ماده شیمیایی افزودنی، در نقش نگه‌دارنده ضد میکروبی در غذاها، نوشیدنی‌ها و محصولات مراقبت شخصی استفاده می‌شود. در واقع، پتاسیم سوربات یک نمک بی‌بو و بی‌مزه است که از اسید سوربیک و هیدروکسید پتاسیم تولید می‌شود. از ویژگی های این نمک پتاسیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حاوی سوربات (E,E) با خاصیت ضد یون
 • بازدارنده کپک و مخمر
 • به عنوان یک عامل قارچ کش در غذاها به ویژه پنیر استفاده می شود

این ماده شیمیایی که از میوه های درختی با نام Rowan استخراج می شود در دهه 1850 توسط فرانسویان کشف شد. سوربات پتاسیم با توقف رشد کپک، مخمر و قارچ، ماندگاری مواد غذایی را طولانی‌تر می‌کند. ایمنی و کاربردهای سوربات پتاسیم به عنوان ماده نگهدارنده طی پنجاه سال اخیر مورد بررسی قرار گرفته و از سوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در صورت استفاده مناسب، جزء افزودنی‌های ایمن شناخته می شود.

فرمول شیمیاییِ «نمک پتاسیم اسید سوربیک» معروف به «پتاسیم سوربات» عبارتست از CH3CH=CH−CH=CH−CO2K . این نمک سفید قابلیت انحلال بالایی در آب دارد. (58.2٪ در 20 درجه سانتیگراد) این ماده در درجه اول به عنوان نگهدارنده مواد غذایی استفاده می شود. (شماره E 202) سوربات پتاسیم در امور مختلف از جمله صنایع غذایی، مشروبات الکلی و محصولات مراقبت شخصی کاربرد دارد. در حالی که اسید سوربیک به طور طبیعی در برخی از انواع توت وجود دارد، تقریباً تمام اسید سوربیک های مورد نیاز در جهان که سوربات پتاسیم نیز از آن مشتق شده، به صورت مصنوعی تولید می شود.

روش تولید سوربات پتاسیم

تولیدکنندگان سوربات پتاسیم از طریق خنثی‌ سازی اسید سوربیک توسط هیدروکسید پتاسیم، این ماده را به صورت تجاری در مقیاس بالا تهیه می‌کنند. تولید این ماده طی چهار مرحله با چگالش میان کتن و کروتونالدئید، استر پلیمری، هیدروکسی و هگزنوئیک انجام می شود.

تولید اسید سوربیک بعد از تجزیه‌ی پلی استر اتفاق می افتد. فرآیندهایی مانند تقطیر و تبلور مجدد از طریق کربن فعال صورت می‌گیرد و در انتها فرآیند خنثی سازی با هیدروکسید پتاسیم انجام شده و سوربات پتاسیم تولید می‌شود. این ماده به عنوان عاملی بازدارنده در برابر مخمرها و کپک‌ها عمل می کند. پس از یونیزاسیون سوربات پتاسیم در آب، اسید سوربیک ایجاد می‌شود، که فعالیت مهاری دارد و شکل فعال آن است.

اثر ضد قارچ سوربات پتاسیم

اثر ضدقارچی سوربات پتاسیم می‌تواند باعث ثبات بیولوژیکی شود. این نگهدارنده معمولاً در صنعت پخت و پز و در مواردی مانند تهیه کیک و بستنی، شربت‌های نوشیدنی، پنیر، میوه‌های خشک، مارگارین و غیره برای جلوگیری از کپک‌ زدگی، تخمیر و حمله میکروب‌ها استفاده می‌شود و غلظت آن با توجه به کاربردهای خاص، متفاوت است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید پتاسیم سوربات خوراکی و دارویی با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید. در ادامه به بررسی خواص و کاربردهای این محصول می‌پردازیم.

اثر ضد قارچ سوربات پتاسیم

فرمول مولکولی C6H7O2K یا C6H7KO2

 • سوربیتات- K
 • سوربیتات پتاسیم
 • پتاسیم (E,E)- سوربات
 • اسید پروپنیل اکریلیک
 • نمک پتاسیم سوربیک اسید
 • قیمت سوربات پتاسیم
 • مشخصات فیزیکی و شیمیایی
 • وزن مولکولی: 150.22 گرم بر مول
 • شکل ظاهری: پودر خشک یا کریستال‌های میله‌ای درشت
 • رنگ: سفید
 • بو: دارای بوی خاص و مشخص
 • نقطه ذوب: در دمای بالاتر از 270 درجه سانتی‌گراد تجزیه می‌شود.
 • حلالیت: در دمای 20 درجه سانتی‌گراد حدود 58 درصد در آب و حدود 6.5 درصد در الکل حل می‌شود.
 • چگالی: 1.363 در دمای 25 درجه سانتی‌گراد.
 • تجزیه: اگر در اثر گرما تجزیه شود، بخارات سمی K2O ساطع می‌گردد.

سوربات پتاسیم در چه محصولاتی استفاده می شود

سوربات پتاسیم را در لیست عناصر تشکیل‌دهنده بسیاری از غذاهای معمول مانند اقلام زیر می توان دید:

 • آب سیب
 • محصولات پخته‌شده
 • کنسرو میوه‌ها و سبزیجات
 • پنیرها
 • گوشت خشک‌شده
 • میوه خشک‌شده
 • بستنی
 • خیارشور
 • نوشابه و آب‌میوه
 • شراب
 • ماست

محبوبیت این ماده نگه دارنده به علت تاثیرگذاری بالای آن است و از طرفی باعث تغییر در کیفیت محصولات مانند طعم، بو و یا ظاهر نمی‌شود. همچنین محلول در آب است و در دمای اتاق عمل می‌کند. مواد اولیه محصولات آرایشی و بهداشتی شامل موارد مختلفی از جمله سوربات پتاسیم می باشد. این ماده به عنوان یک ماده ضد میکروب و نگه‌دارنده در وسایل مراقبت شخصی از جمله موارد زیر استفاده می‌شود:

 • سایه چشم و سایر لوازم آرایشی
 • شامپوها و مرطوب‌کننده‌ها
 • محلول لنزهای تماسی

سوربات پتاسیم همچنین برای استفاده به عنوان یک ماده نگه‌دارنده ایمن در غذاهای گربه، سگ و سایر خوراک‌های دامی کاربرد دارد.

سوربات پتاسیم در شیر

سوربات پتاسیم به عنوان ماده نگه‌دارنده خوراکی است که در صورت استفاده صحیح، می‌تواند رشد باکتری در شیر را مهار کند و همچنین دارای خواص آنتی‌بادی است. عمده واردات این محصول که در دو نوع پودری و رشته‌ای تولید می‌شود، از کشور چین صورت می گیرد.

کاربرد‌ سوربات پتاسیم

همان‌طور که گفته شد سوربات‌ پتاسیم یک ماده شیمیایی نگه‌دارنده است، که در توت به‌طور طبیعی یافت می‌شود. این نگه‌دارنده در صنایع غذایی مانند پنیر، ماست، محصولات نانوایی، کره نباتی، رب گوجه‌فرنگی، مربا و انواع نوشیدنی‌ها برای جلوگیری از رشد قارچ و جوانه‌زدن اسپورها و مخمرها استفاده می‌شود. حلالیت بالا و خاصیت نگه‌دارندگی سوربات‌پتاسیم سبب شده که استفاده از این محصول در صنایع غذایی روز به روز بیشتر شود.

کاربردهای سوربات پتاسیم

1. سوربات پتاسیم در صنایع غذایی کاربردهای فراوانی دارد. در تهیه ماست، پنیر، شراب، ترشی، گوشت خشک، نوشابه، محصولات پخته شده، بستنی، شربت و مربا استفاده می شود. علاوه بر این موارد سوربات پتاسیم به عنوان یک نگهدارنده در بسیاری از غذاها استفاده می شود، زیرا خواص ضد میکروبی آن رشد و گسترش باکتری ها و کپک های مضر را متوقف می کند.

همچنین به عنوان نگهدارنده برای غذاهای کم‌آب مانند میوه‌های خشک استفاده می‌شود، زیرا طعمی از خود به جای نمی‌گذارد. استفاده از سوربات پتاسیم باعث افزایش ماندگاری غذاها می شود، بنابراین بسیاری از مکمل های غذایی نیز شامل آن می شوند. 

2. سوربات پتاسیم به ویژه در غذاهایی که در دمای اتاق نگهداری می شوند یا از قبل پخته شده اند، مانند کنسرو میوه ها و سبزیجات، کنسرو ماهی، گوشت خشک و دسرها استفاده می شود. همچنین معمولاً در غذاهایی که مستعد رشد کپک هستند، به ویژه محصولات لبنی مانند پنیر، ماست و بستنی استفاده می شود. بسیاری از غذاهایی که تازه نیستند به سوربات پتاسیم و سایر مواد نگهدارنده برای جلوگیری از فساد نیازمندند. به طور کلی، استفاده از سوربات پتاسیم در انواع مواد غذایی بسیار رایج است.

3.  سوربات پتاسیم در شراب سازی نیز کاربرد دارد، تا مانع از دست دادن طعم آن شود. بدون نگهدارنده، فرآیند تخمیر در شراب ادامه می یابد و باعث تغییر طعم می شود. انواع نوشابه و آب میوه نیز اغلب از سوربات پتاسیم به عنوان نگهدارنده استفاده می کنند.

4. استفاده از سوربات پتاسیم در محصولات زیبایی: علاوه بر مواد خوراکی بسیاری از محصولات زیبایی نیز مستعد رشد کپک هستند و در آن ها از مواد نگهدارنده برای افزایش عمر محصولات مراقبت از پوست و مو استفاده می شود. به احتمال زیاد شامپو، اسپری مو یا کرم پوست شما حاوی سوربات پتاسیم است. سوربات پتاسیم به عنوان یک ضد میکروب و نگهدارنده در موارد مراقبت شخصی استفاده می شود، مانند:

 • سایه چشم و سایر لوازم آرایشی
 • شامپوها و مرطوب کننده ها
 • محلول لنز تماسی

ایمنی سوربات پتاسیم

آژانس‌های نظارتی مانند FDA، سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد و سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) مشخص کرده‌اند که سوربات پتاسیم “به طور کلی بی‌خطر Generally Regarded As Safe” تلقی می‌شود و مخفف آن GRAS است. زمانی که سوربات را به عنوان یک ماده افزودنی غذایی می‌خورید، از سیستم گوارش شما به صورت آب و دی اکسید کربن عبور می‌کند و در بدن شما جمع نمی‌شود.

برخی از افراد ممکن است واکنش آلرژیک به سوربات پتاسیم موجود در غذاها داشته باشند. این آلرژی ها نادر هستند. آلرژی به سوربات پتاسیم بیشتر در لوازم آرایشی و محصولات شخصی رایج است، جایی که می تواند باعث تحریک پوست یا پوست سر شود. با این حال، گروه کاری محیط زیست سوربات پتاسیم را با خطر کم به عنوان یک محرک پوست ارزیابی کرده است.

اگر از سوربات پتاسیم به عنوان یک ماده خالص استفاده می کنید، به عنوان مثال در شراب سازی، در صورت ریختن آن می تواند چشم و پوست شما را تحریک کند. با وجود الزامات خلوص برای تولیدکنندگان، ممکن است سوربات پتاسیم به عنوان یک افزودنی غذایی آلوده شود.

نحوه استفاده از سوربات پتاسیم

برای استفاده از آن، ابتدا باید آن را با محلول 25 درصد رقیق کنید. پس از تهیه محلول، می توانید از آن در آشپزی خود برای افزایش ماندگاری غذاها استفاده کنید. ظرف را با 3 فنجان آب گرم پر کنید.

دوز مصرف سوربات پتاسیم

یکی از متداول ترین سوالاتی که در مورد این محصول از ما پرسیده می شود این است که در هنگام استفاده چه مقدار از آن اضافه شود. بنابراین جدول زیر را با دوز پیشنهادی برای هر کیلوگرم محصول غذایی جمع آوری کرده ایم. در جدول زیر میزان مصرف سوربات پتاسیم در کیک و سایر محصولات را مشاهده می کنید.

نوع ماده دوز در هر کیلوگرم
گوشت / ماهی / تخم مرغ / محصولات مرغ 0.075g
میوه / سبزیجات تازه / نوشیدنی‌های گازدار 0.2g
ترشی کم نمک / نوشیدنی‌های آب میوه (طعم دار) / ژله 0.5g
کنسانتره آب بطری پلاستیکی صنایع غذایی 2.0g
سس سویا / سرکه / مربا / روغن نباتی هیدروژنه / آب‌نبات / کالاهای خشک / غذاهای سویای فوری / شیرینی / مواد پر کردن / نان / کیک / کیک ماه / چتر دریایی فوری / نوشیدنی‌های باکتری اسید لاکتیک 1.0g
آب میوه (میوه) / نوشیدنی های شیر 0.5g
ادویه / شربت‌های طعم‌دهنده / ادویه مرکب مایع / فوری خشک شده 1.0g

در سال 2015، EFSA سوربات پتاسیم و دو ماده افزودنی غذایی دیگر را مورد بررسی قرار داد. این بررسی دریافت روزانه 3 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن قابل قبول است که این میزان مربوط به تحقیقات روی حیوانات است. 

برای امنیت بیشتر، EFSO استانداردی را تنظیم کرد که 100 برابر پایین‌تر بود. حداکثر میزان مصرف روزانه قابل قبول برای انسان 25 میلی‌گرم در هر کیلوگرم (میلی‌گرم در کیلوگرم) از وزن بدن در روز است. برای یک بزرگسال با وزن 150 پوند، این مقدار 1750 میلی‌گرم در روز می‌باشد.

عوارض سوربات پتاسیم

برخی از افراد ممکن است نسبت به potassium sorbate موجود در مواد غذایی حساسیت نشان دهند. این آلرژی‌ها نادر هستند. آلرژی به سوربات بیشتر در مورد مواد آرایشی و محصولات شخصی رایج است که در آن می‌تواند باعث سوزش پوست یا پوست سر شود.

با این حال، کارگروه محیط زیست، سوربات پتاسیم را با ریسک کم به عنوان یک ماده تحریک‌کننده پوستی رده‌بندی کرده است. اگر از سوربات به صورت یک ماده خالص، به عنوان مثال در صنعت شراب‌سازی استفاده شود، در صورت تماس با چشم و پوست می‌تواند باعث تحریک و سوزش آن‌ها شود.

که این آلودگی ممکن است با موارد زیر باشد:

 • سرب
 • آرسنیک
 • جیوه

فروش پتاسیم سوربات خوراکی

شما می توانید برای خرید سوربات پتاسیم در کارتن 25 کیلوگرمی به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. سوربات پتاسیم می تواند به طور موثری فعالیت کپک، مخمر و باکتری‌ها را مهار کند. 

در همین حال، نمی‌تواند رشد مفید میکروارگانیسم را به عنوان باسیل‌های حامل، اسیدوفیل مهار کند تا دوره ذخیره مواد غذایی طولانی شود و طعم اصلی مواد غذایی باقی بماند. بازده نگهدارنده سوربات پتاسیم 5-10 برابر بنزوات سدیم است. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران می‌باشد.

جهت خرید پتاسیم سوربات با ما تماس بگیرید. این شرکت در زمینه‌ واردات مواد اولیه دارویی، صنعتی، آرایشی بهداشتی و غذایی فعالیت می‌کند. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

تولید تجاری

اسید سوربیک به صورت تجاری با استفاده از روش تراکم کتن – کروتونالدئید تولید می شود. با تصفیه اسید سوربیک با هیدروکسید سدیم، اسید هیدروکلریک و کربن فعال خالص می شود. نمک پتاسیم را می توان از جریان های تولید اسید سوربیک یا دسته ای قبل از خشک شدن تولید کرد. بیشتر توسط اکستروژن و پالت سازی دانه بندی می شود.

تابع

مشابه سایر سوربات ها، K-sorbate می تواند:

 • تغییر مورفولوژی و یکپارچگی غشای سلولی و مهار رشد میکروبی 
 • اختلال در توابع حمل و نقل و متابولیک فعالیت
 • نسبت به سایر نگهدارنده ها مانند پروپیونات کلسیم و بنزوات سدیم در مهار رشد کپک در محصولات نانوایی موثرتر باشد.
 • افزایش ماندگاری محصول با تأثیر محدود بر کیفیت غذا. اگر در غلظت بسیار بالا استفاده شود، می تواند تأثیر نامطلوبی بر طعم داشته باشد.

آیا خوردن سوربات پتاسیم بی خطر است؟

آژانس‌های نظارتی مانند FDA، سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد و سازمان ایمنی غذای اروپا (EFSA) تشخیص داده‌اند که سوربات پتاسیم «به طور کلی ایمن در نظر گرفته می‌شود» و به اختصار GRAS نامیده می‌شود. هنگامی که سوربات پتاسیم را به عنوان یک افزودنی غذایی می خورید، به صورت بی ضرر از سیستم شما به عنوان آب و دی اکسید کربن عبور می کند و در بدن شما جمع نمی شود.

قیمت سوربات پتاسیم

پتاسیم سوربات ماده نگهدارنده غذایی است که معمولاً در صنعت پخت و پز برای جلوگیری از کپک‌زدگی، مخمر و میکروب‌ها استفاده می‌شود. این ماده غالباً در کیک و بستنی، شربت‌های نوشیدنی، پنیر، میوه‌های خشک، مارگارین، پرکننده‌های پای، شراب و… در غلظت‌های وابسته به کاربرد خاص استفاده می‌شود. این یک ماده محلول در آب با فرمول مولکولی C6H7KO2 است. این ماده به صورت پودر یا رشته  در دسترس است. تا PH 6 مؤثر است اما در سطوح بالاتر به سرعت افت می‌کند.

سوربات پتاسیم پودری و گرانول (PSG) یکی از مواد افزودنی غذایی محبوب در اکثر کشورها است. به عنوان یک تأمین‌کننده و واردکننده حرفه‌ای سوربات پتاسیم، شرکت بین‌المللی پیشگامان شیمی تقریباً 15 سال است که از چین سوربات پتاسیم گرانول (PSG) را خرید و وارد می‌کند. در صورت بروز هرگونه سوال و مشکل لطفاً از طریق sales@irchem.ir برای ما ایمیل ارسال کنید، ما ظرف 1 روز کاری به شما پاسخ خواهیم داد.

آنالیز سوربات پتاسیم

جهت دریافت آنالیز بار جدید، نمونه و خرید سوربات پتاسیم با ما تماس بگیرید.

فروش سوربات پتاسیم

سوربات پتاسیم رشته ای را از کجا تهیه کنیم؟

این شرکت مجهز به به سیستم خرده فروشی و فروش جزئی پتاسیم سوربات خوراکی رشته ای می باشد بنابراین شما می‌توانید جهت خرید عمده سوربات پتاسیم وهمچنین خرید به صورت کمتر از 25 کیلوگرم با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

7 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • کاربرد سوربات پتاسیم در صنایع غذایی

  چه خوب میشد اگر یک مقاله کامل و جامعی درباره کاربرد سوربات پتاسیم در صنایع غذایی در سایت داشتید تا علاوه بر آشنایی بیشتر با این ماده نگهدارنده سایرین با کاربردهای خاص این ماده هم اشنا بشن چون خیلی جاها فقط به عنوان یک ماده نگهدارنده ازش یاد میشه

  پاسخ
 • فروشندگان سوربات پتاسیم

  لطفا بهترین فروشندگان سوربات پتاسیم رو معرفی کنید و اگر ممکنه قیمت روز سوربات پتاسیم رو در صفحه قرار بدید که نیاز به تماس تلفنی هم نباشه چون نمیشه برای هر بار قیمت گرفتن تماس بگیریم

  پاسخ
 • ناشناس همیشگی

  هر ماده ای ضررهایی هم داره چرا نباید در این صفحه درباره مضرات سوربات پتاسیم صحبتی کرده باشید. نمیشه که همش خوبی داشته باشه حتی ویتامین ها هم بیش از حد مصرفشون مشکلاتی رو به همراه داره.

  پاسخ
 • روشنک هوشیار

  با سلام در قسمتی از متن گفتید سوربات پتاسیم در خیارشور کاربرد دارد… میشه لطفا توضیح بدید سوربات پتاسیم دقیقا چه کاری رو برای خیارشور انجام میده

  پاسخ
  • وحید طهماسبی

   با سلام سوربات پتاسیم به عنوان ماده نگهدارنده در خیارشور استفاده میشود. افزودن غلظت مناسب محلول سوربات پتاسیم می تواند از مشکل کپک زدن و خراب شدن آن جلوگیری کند.
   موفق باشید

   پاسخ
 • پوری

  ممنون بابت اطلاعات خوبی که درباره این محصول دادید
  موفق باشید

  پاسخ
 • تقی پور

  با سلام ، میخواستم بدونم سوربات پتاسیم که شما دارید چه گرید هست

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست