فروس سولفات

شرکت پیشگامان شیمی، فروس سولفات خشک (آنهیدروز) و هفت آبه گرید دارویی و غذایی را با نازل ترین قیمت و بهترین کیفیت به فروش می رساند.

جهت دریافت آنالیز

و استعلام قیمت فروس سولفات خشک و آبدار

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

معرفی فروس سولفات

آهن از لحاظ یونی به دو نوع سه ظرفیتی (فریک) و دو ظرفیتی (فروس) تقسیم می شود. آهن دو ظرفیتی (فروس) بیشترین قابلیت جذب را دارا می‌باشد، که بهترین محیط برای جذب این نوع آهن محیط اسیدی است.

اسید معده نیز از جمله اسیدهایی است، که باعث جذب این ماده می‌شود. داروهایی از قبیل آنتی‌اسیدها که باعث کاهش میزان جذب فروس سولفات (ferrous sulfate heptahydrate) می‌شود، جذب آهن را دچار اخلال می کند. برخی از فرآورده‌های آهن به همراه اسید آسکوربیک جذب آهن را افزایش می‌دهد.

فرم هیدراته از نظر دارویی برای درمان کمبود آهن و همچنین در کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود. از زمان‌های بسیار قدیم به عنوان کپه‌ها و به عنوان ویتریول سبز (vitriol  نامی باستانی برای سولفات) استفاده می شد. هپتیدرات آبی_سبز (هیدرات با 7 مولکول آب) رایج‌ترین شکل این ماده است.

تمام سولفات‌های آهن (II) در آب حل می‌شوند، تا همان مجتمع آبزی +Fe (H2O) 6] 2] را ارائه دهند، که دارای هندسه مولکولی هشت‌ضلعی و پارامغناطیسی است.

فروس سولفات

ترکیب شیمیایی فروس سولفات

سولفات آهن یک ماده شیمیایی به رنگ سبز آبی است، که در بسیاری از برنامه‌ها از جمله تولید دارو، جوهر، رنگ و همچنین مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این را می‌توان در حالت‌های مختلف هیدراتاسیون یافت و چندین نوع از این اشکال در طبیعت وجود دارد. رایج‌ترین اشکال معدنی شامل موارد زیر هستند:

 • FeSO4 7H2O (ملانتریت، سبز – آبی)
 • FeSO4 4H2O (روزنیت، سفید، ممکن است یک محصول کم آب حاصل از ملانتریت باشد)

فرم‌های معدنی نسبتاً نادر شامل موارد زیر هستند:

 • سیدروتیل (FeSO4 5H2O)
 • فروهگزاهیدریت (FeSO4 6H2O)
 • Szomolnokite (FeSO4 H2O)

فروس سولفات

کاربرد فروس سولفات

از نظر صنعتی، سولفات‌آهن به عنوان پیش‌ماده در ترکیبات آهن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده یک ماده کاهنده است و اهمیت مصرف آن در تولید سیمان، کاهش ترکیبات کرومات (Cr (III در سیمان است.

سولفات‌آهن از نظر تاریخی قرن‌ها در صنعت نساجی به عنوان ماده تثبیت کننده رنگ و همچنین به منظور سیاه‌کردن چرم و به عنوان ماده تشکیل‌دهنده جوهر استفاده می‌شد. تهیه اسید سولفوریک (روغن ویتریول) به روش تقطیر ویتریول سبز (آهن (II) سولفات) حدود 700 سال قدمت دارد.

 • سولفات‌آهن در صنعت به عنوان یک پیش‌رونده برای ترکیبات دیگر آهن استفاده می‌شود.
 • فروس سولفات را در مکمل تغذیه‌ای با ترکیبات دیگر آهن مورد استفاده قرار می‌دهند.
 • از دیگر کاربردهای سولفات‌آهن می توان به غنی سازی مواد غذایی و درمان کم‌خونی و فقر آهن اشاره کرد.
 • یبوست یک عارضه جانبی مکرر و ناراحت‌کننده است که با مصرف مکمل‌های آهن خوراکی به حداقل می رسد. نرم‌کننده‌های مدفوع اغلب برای جلوگیری از یبوست تجویز می‌شود. این محصول جهت غنی‌سازی ماکارانی، آب‌ آشامیدنی، نان و سایر مکمل‌های غذایی نیز کاربرد فراوان دارد.

کاربردهای فروس سولفات در جهان مدرن

 • دارو

از جمله موارد کاربردی فروس سولفات، صنعت دارو است. کمبود آهن، رایج‌ترین کمبود تغذیه‌ای در برخی کشورها است. به عنوان مثال ورزشکاران، زنان جوان و افراد مسن، بیشتر از سایر افراد دچار کمبود آهن می‌شوند. یکی از روش های مرتفع کردن این کمبود اقدام به خرید مواد اولیه دارویی و پزشکی نظیر فروس سولفات و استفاده از آن در صنایع مختلف غذایی و دارویی برای غنی تر کردن مواد است. در نتیجه می توان سطح پایین آهن خون را درمان کرد. آهن موجود در خون به انتقال اکسیژن در بدن انسان کمک می‌کند.

 • رنگ

یکی دیگر از کاربردهای فروس سولفات به عنوان رنگ دهنده است. استفاده از فروس سولفات در ساخت جوهرها در قرون وسطی تا اواخر قرن هجدهم رواج داشت. سولفات آهن در رنگرزی پشم نیز استفاده می‌شود. همچنین از قرن 17 تاکنون فروس سولفات یکی از ترکیبات ثابت در مواد تشکیل دهنده تزئینات و پارکت به حساب می آید.

از جمله کاربردهای اخیرا کشف شده فروس سولفات، استفاده از آن به عنوان ماده رنگی در مواد غذایی و رنگ‌های پارچه‌ است. برای مثال فروس سولفات با ترکیبات زیر همراه می شود و رنگ مورد نظر را می سازد:

 • انار برای ایجاد یک رنگ سبز زیتونی تیره
 • Madder (یک گیاه اوراسیا) برای ایجاد یک رنگ بنفش مایل به خاکستری عمیق
 • تانن برای ایجاد بنفش خاکستری
 • شاه بلوط برای ایجاد یک خاکستری متوسط
 • Cutch (ماده رنگرزی و برنزه کننده) برای ایجاد قهوه‌ای شکلاتی غلیظ

فروس سولفات

 • رشد گیاه

محصولات آهن کمک شایان توجهی به رشد سبزه زاران می کند، تا بدون استفاده بیش از حد از کودهای حاوی نیتروژن، جلوه‌ای شاداب بدست بیاورند. همچنین می‌توان از فروس سولفات برای کاهش pH خاک‌هایی که ممکن است، خیلی قلیایی باشند، استفاده کرد و به این ترتیب چمنزاری سالم تر، به دور از رشد خزه‌های ناخواسته را فراهم کرد.

دقیقاً مانند سولفات آلومینیوم، فروس سولفات نیز به عنوان یک اصلاح‌کننده خاک برای کاهش pH با خاصیت قلیایی بالا استفاده می‌شود، تا گیاهان بتوانند به راحتی به مواد مغذی خاک دسترسی پیدا کنند.

در باغبانی از فروس سولفات برای معالجه کلروز (زردی برگ‌های گیاه) که ناشی از کمبود آهن است، استفاده می‌شود. اگر چه فروس سولفات به سرعت فریک EDTA عمل نمی‌کند، اما اثرات آن ماندگارتر است. باغداران و کشاورزان آن را با کمپوست مخلوط کرده و در خاک حفر می‌کنند، تا منبع ذخیره‌ای ایجاد کنند، که سال‌ها دوام داشته باشد. همچنین ممکن است، از آن به عنوان نرم کننده بافت چمن و از بین برنده خزه استفاده شود.

حذف فسفر و کاهش رنگ در فاضلاب

فروس سولفات به دلیل کارآیی بالا، اثربخشی در شفاف‌سازی و کاربرد به عنوان عامل آبگیری لجن، منعقد کننده بسیار مطلوبی است، برای استفاده در تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی.

استفاده‌های دیگر فروس سولفات

فروس سولفات کاربردهای زیادی دارد که شاید به فکرتان هم خطور نکند:

 • استفاده از سولفات سدیم در عکاسی برای ظاهر کردن عکس ها و قرار گرفتن محلول ظهور در درجه حرارت های بسیار زیاد
 • شرکت در مواد تشکیل دهنده لوله‌های برنجی کندانسورهای توربین و تشکیل یک پوشش محافظ مقاوم در برابر خوردگی
 • در تصفیه طلا برای رسوب طلای فلزی از محلول‌های اوریک کلرید (طلای حل شده در محلول با تیزاب، مخلوطی از اسید نیتریک و اسید کلریدریک)
 • معرف در شناسایی قارچ‌ها
 • به عنوان کاتالیزور آهن به منظور تشخیص فنتون (یک کاتالیزور که برای اکسید کردن آلاینده‌ها یا پساب‌های آب استفاده می‌شود)
 • عامل کف‌کننده آبجو
 • گاهی اوقات در کنسرو زیتون سیاه به عنوان ماده رنگی مصنوعی گنجانده می‌شود.
 • برای لکه گیری بتن و برخی سنگ‌های آهکی و ماسه سنگ‌ها به رنگ مایل به زرد استفاده می‌شود.
 • کارگران چوب از محلول‌های فروس سولفات برای رنگ آمیزی چوب افرا به رنگ نقره‌ای استفاده می‌کنند.

چگونگی تأثیر فروس سولفات

آهن عنصری مهم و حیاتی برای ساخت هموگلوبین خون است. وجود آهن به میزان مناسب براي خون‌سازي و در نتيجه تأمين ظرفيت انتقال اكسيژن خون ضروري است. اين عنصر در ساخت ميوگلوبين نيز عملي مشابه به عهده داشته و همچنين به عنوان كوفاكتور چندين آنزيم اساسي، مانند سيتوكروم، نقش دارد. آهن براي متابوليسم كاتكول آمين و عملكرد صحيح نوتروفيل‌ها نيز ضروري است.

آهن موجود در غذا يا مكمل‌هاي غذايي، پس از مصرف، به شكل آهن دو ظرفيتي از سلول‌هاي مخاطي عبور كرده و با ترانسفرين پيوند می خورد. در اين حالت، آهن براي ساخت گلبول‌هاي قرمز، به مغز استخوان منتقل مي‌شود. از فروس سولفات به عنوان مکمل‌های کمک غذایی، کم‌خونی، مکمل‌های خون‌ساز استفاده می‌شود که همراه با ویتامین سی و اسید فولیک و مولتی‌ویتامین‌ها می‌تواند، اثربخشی قوی‌تری داشته باشد، به طوری که ویتامین C باعث بهبود جذب آهن نیز می‌شود.

فروس سولفات را از کجا بخریم؟

تیم بازرگانی پیشگامان شیمی واردکننده‌ی انواع فروس سولفات آب‌دار و خشک با نازل‌ترین قیمت‌ است. ضمن این‌که کارمندان فروش ما آماده‌ی ارائه‌ی هرگونه مشاوره و راهنمایی در این زمینه به مشتریان گرامی می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست