فروس سولفات

معرفی فروس سولفات

آهن به صورت یونی به دو نوع سه ظرفیتی (فریک) و دو ظرفیتی (فروس) است. آهن دو ظرفیتی (فروس) بیشترین قابلیت جذب را دارا می‌باشد، که بهترین محیط برای جذب این نوع آهن محیط اسیدی می‌باشد.

اسید معده نیز از جمله اسیدهایی است که باعث جذب این ماده می‌شود. داروهایی که باعث کاهش میزان جذب فروس سولفات (ferrous sulfate heptahydrate) می‌شود مانند آنتی‌اسیدها باعث اخلال در جذب آهن می‌شود. برخی از فرآورده‌های آهن به همراه اسید آسکوربیک جذب آهن را افزایش می‌دهد.

فرم هیدراته از نظر دارویی برای درمان کمبود آهن و همچنین در کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود. از زمان‌های بسیار قدیم به عنوان کپه‌ها و به عنوان ویتریول سبز (vitriol یک نام باستانی برای سولفات شناخته‌شده است)، هپتیدرات آبی_سبز (هیدرات با 7 مولکول آب) رایج‌ترین شکل این ماده است.

تمام سولفات‌های آهن (II) در آب حل می‌شوند تا همان مجتمع آبزی +Fe (H2O) 6] 2] را ارائه دهند، که دارای هندسه مولکولی هشت‌ضلعی و پارامغناطیسی است.

فروس سولفات

ترکیب شیمیایی فروس سولفات

سولفات آهن یک ماده شیمیایی به رنگ سبز آبی است که در بسیاری از برنامه‌ها از جمله تولید دارو، جوهر و رنگ و همچنین کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این را می‌توان در حالت‌های مختلف هیدراتاسیون یافت و چندین نوع از این اشکال در طبیعت وجود دارد. رایج‌ترین اشکال معدنی شامل موارد زیر هستند:

 • FeSO4 7H2O (ملانتریت، سبز – آبی)
 • FeSO4 4H2O (روزنیت، سفید، ممکن است یک محصول کم آب حاصل از ملانتریت باشد)

فرم‌های معدنی نسبتاً نادر شامل موارد زیر هستند:

 • سیدروتیل (FeSO4 5H2O)
 • فروهگزاهیدریت (FeSO4 6H2O)
 • Szomolnokite (FeSO4 H2O)

فروس سولفات

کاربرد فروس سولفات

از نظر صنعتی، سولفات‌آهن بطور عمده به عنوان پیش‌ماده دیگر ترکیبات آهن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده یک ماده کاهنده است و به همین ترتیب برای کاهش کرومات در سیمان به ترکیبات (Cr (III کمتر سمی مفید است.

سولفات‌آهن از نظر تاریخی قرن‌ها در صنعت نساجی به عنوان ماده ثابت‌کننده رنگ مورد استفاده قرار می‌گرفت. این ماده از لحاظ تاریخی برای سیاه‌کردن چرم و به عنوان ماده تشکیل‌دهنده جوهر استفاده می‌شود. تهیه اسید سولفوریک (“روغن ویتریول”) با تقطیر ویتریول سبز (آهن (II) سولفات) حداقل برای 700 سال شناخته شده است.

 • سولفات‌آهن در صنعت به عنوان یک پیش‌رونده برای ترکیبات دیگر آهن استفاده می‌شود.
 • فروس سولفات را در مکمل تغذیه‌ای با ترکیبات دیگر آهن مورد استفاده قرار می‌دهند.
 • همچنین سولفات‌آهن برای تقویت مواد غذایی و درمان کم‌خونی فقر آهن مورد استفاده واقع می‌شود.
 • یبوست یک عارضه جانبی مکرر و ناراحت‌کننده است که با مصرف مکمل‌های آهن خوراکی همراه است. نرم‌کننده‌های مدفوع اغلب برای جلوگیری از یبوست تجویز می‌شوند. این محصول جهت غنی‌سازی ماکارانی، آب‌ آشامیدنی، غنی‌سازی نان و سایر مکمل‌های غذایی نیز کاربرد فراوان دارد.

امروز فروس سولفات در کجا استفاده می‌شود

 • دارو

کاربردهای دارویی، از جمله کاربردهای مختلف فروس سولفات است. کمبود آهن رایج‌ترین کمبود تغذیه‌ای در بعضی از کشورها است. به عنوان مثال، ورزشکاران، زنان جوان، گیاه‌خواران و افراد مسن، بیشتر از سایر افراد دچار کمبود آهن می‌شوند. همراه با سایر ترکیبات آهن،خرید مواد اولیه دارویی و پزشکی نظیر فروس سولفات در صنایع مختلف غذایی و دارویی برای غنی تر کردن مواد غذایی ازاین ماده استفاده می‌کند که می توان سطح آهن پایین خون مانند موارد ناشی از کم خونی یا بارداری را درمان کند. آهن موجود در خون به انتقال اکسیژن در بدن انسان کمک می‌کند.

 • رنگ

فروس سولفات به عنوان رنگ دهنده استفاده می‌شود. فروس سولفات در ساخت جوهرها مورد استفاده قرار گرفت، که در قرون وسطی تا اواخر قرن هجدهم استفاده می‌شد. سولفات آهن همچنین در رنگرزی پشم استفاده می‌شود. بعلاوه، در ساخت ماده‌ای که از قرن 17 در ساخت تزیینات و پارکت استفاده می‌شد، از فروس سولفات نیز استفاده شده است.

امروزه از فروس سولفات نیز استفاده می‌شود، به عنوان مثال، به عنوان ماده رنگی در مواد غذایی و رنگ‌های پارچه‌ای، با ترکیبات زیر مخلوط شده است:

 • انار برای ایجاد یک رنگ سبز زیتونی تیره
 • Madder (یک گیاه اوراسیا) برای ایجاد یک رنگ بنفش مایل به خاکستری عمیق
 • تانن برای ایجاد بنفش خاکستری
 • شاه بلوط برای ایجاد یک خاکستری متوسط
 • Cutch (ماده رنگرزی و برنزه کننده) برای ایجاد قهوه‌ای شکلاتی غلیظ

فروس سولفات

 • رشد گیاه

محصولات آهن بدون تشویق رشد بیش از حد، سبز شدن عمیق علف‌های چمن را ترغیب می‌کنند، و به چمنزارها کمک می‌کنند تا بدون استفاده بیش از حد از کودهای حاوی نیتروژن، جلوه‌ای شاداب را بدست بیاورند. شما همچنین می‌توانید از فروس سولفات برای کاهش PH خاک‌هایی که ممکن است خیلی قلیایی باشند برای حمایت از چمن سالم و کنترل موقت خزه‌های ناخواسته، استفاده کنید.

فروس سولفات بعنوان یک اصلاح کننده خاک استفاده می‌شود دقیقاً مانند سولفات آلومینیوم، فروس سولفات به عنوان یک اصلاح‌کننده خاک برای کاهش pH یک خاک با خاصیت قلیایی بالا استفاده می‌شود تا گیاهان بتوانند به راحتی به مواد مغذی خاک دسترسی پیدا کنند.

در باغبانی از آن برای معالجه کلروز آهن، زردی برگ‌های گیاه که ناشی از کمبود آهن است، استفاده می‌شود. اگرچه به سرعت  فریک EDTA عمل نمی‌کند، اما اثرات آن ماندگارتر است. باغداران و کشاورزان آن را با کمپوست مخلوط کرده و در خاک حفر می‌کنند تا منبع ذخیره‌ای ایجاد کنند که سال‌ها دوام داشته باشد. آن‌ها همچنین ممکن است از آن به عنوان نرم کننده چمن و از بین برنده خزه استفاده کنند.

حذف فسفر و کاهش رنگ در فاضلاب

فروس سولفات منعقد کننده انتخابی برای بسیاری از کاربردهای تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی است. فروس سولفات به دلیل کارآیی بالا، اثربخشی در شفاف‌سازی و کاربرد به عنوان عامل آبگیری لجن، منعقد کننده انتخابی در بسیاری از برنامه‌های تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی کاربرد دارد.

استفاده‌های دیگر فروس سولفات

فروس سولفات کاربردهای زیادی دارد که شاید فکرش را هم نکرده باشید:

 • توسعه‌دهنده عکاسی برای تصاویر فرآیند برخورد
 • اضافه شده به آب سردکن جاری از لوله‌های برنجی کندانسورهای توربین و تشکیل یک پوشش محافظ مقاوم در برابر خوردگی
 • در تصفیه طلا برای رسوب طلای فلزی از محلول‌های اوریک کلرید (طلای حل شده در محلول با تیزاب، مخلوطی از اسید نیتریک و اسید کلریدریک)
 • معرف در شناسایی قارچ‌ها
 • به عنوان جز کاتالیزور آهن معرف فنتون، یک کاتالیزور که برای اکسید کردن آلاینده‌ها یا پساب‌های آب استفاده می‌شود.
 • عامل کف‌کننده آبجو
 • گاهی اوقات در کنسرو زیتون سیاه به عنوان ماده رنگی مصنوعی گنجانده می‌شود.
 • برای لکه گیری بتن و برخی سنگ‌های آهکی و ماسه سنگ‌ها به رنگ مایل به زرد استفاده می‌شود.
 • کارگران چوب از محلول‌های فروس سولفات برای رنگ آمیزی چوب افرا به رنگ نقره‌ای استفاده می‌کنند.

چگونگی تأثیر فروس سولفات

عنصر مهم و حیاتی برای ساخت هموگلوبین، آهن می‌باشد. آهن به مقدار مناسب براي خون‌سازي و در نتيجه تأمين ظرفيت انتقال اكسيژن خون ضروري است. اين عنصر در ساخت ميوگلوبين نيز عملي مشابه به عهده داشته و همچنين به عنوان كوفاكتور چندين آنزيم اساسي، مانند سيتوكروم، نقش دارد. آهن براي متابوليسم كاتكول آمين و عملكرد صحيح نوتروفيل‌ها نيز ضروري است.

آهن موجود در غذا يا مكمل‌هاي غذايي، پس از مصرف خوراكي، به شكل آهن دو ظرفيتي از سلول‌هاي مخاطي عبور كرده و به ترانسفرين پيوند مي‌يابد. در اين حالت، آهن براي ساخت گلبول‌هاي قرمز، به مغز استخوان منتقل مي‌شود. از فروس سولفات به عنوان مکمل‌های کمک غذایی، کم‌خونی، مکمل‌های خون‌ساز استفاده می‌شود که همراه با ویتامین سی و اسید فولیک و مولتی‌ویتامین‌ها می‌توانند مکانیسم اثر قوی‌تری داشته باشند به طوری که ویتامین C باعث بهبود جذب آهن نیز می‌شود.

فروس سولفات را از کجا بخریم

تیم بازرگانی پیشگامان شیمی واردکننده‌ی انواع فروس سولفات آب‌دار و خشک با نازل‌ترین قیمت‌ها می‌باشد. ضمن این‌که کارمندان فروش ما آماده‌ی ارائه‌ی هرگونه مشاوره و راهنمایی در این زمینه به مشتریان گرامی می‌باشند.

برچسب:
جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست