خرید نیتریت سدیم

شرکت پیشگامان شیمی این محصول را از کشور آلمان با برند BASF و کشور چین در گرید صنعتی و خوراکی وارد می‌کند. جهت خرید نیتریت سدیم (Sodium nitrite)، دریافت آنالیز و استعلام قیمت فروش آن با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

به انگلیسیSodium nitrite
مشخصات ظاهریپودر سفید رنگ
خلوص99%
گریدغذایی ، صنعتی
بسته بندیکیسه 25 کیلوگرمی
کشور تولید کنندهچین ، آلمان BASF
فرمول شیمیاییNaNO2
شرایط نگهداریجای خشک و خنک
حلالیتمحلول در آب

نیتریت سدیم چیست

خرید نیتریت سدیم (e 250) یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی NaNO2 است.  این ماده یک پودر کریستالی سفید تا کمی زرد رنگ است که در آب بسیار محلول است.  این ماده مقدماتی مفیدی برای انواع ترکیبات آلی مانند انواع داروهای دارویی، رنگ‌ها و سموم دفع آفات است، اما احتمالاً بیشتر به عنوان یک افزودنی غذایی شناخته می‌شود که در گوشت‌های فرآوری‌شده و (در بعضی کشورها) در محصولات ماهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.نیتریت راهی آسان برای دادن سایه صورتی به گوشت‌های فرآوری‌شده است.

نیتریت با میوگلوبین گوشت واکنش نشان می‌دهد و باعث تغییر رنگ می‌شود، ابتدا به نیتروسمیوگلوبین (قرمز روشن) تبدیل می‌شود، سپس در گرم‌کردن، به نیتروسوهموکروم (یک رنگ‌دانه صورتی) تبدیل می‌شود.در صنعت بسته‌بندی گوشت از خرید نیتریت سدیم برای جلوگیری از بوتولیسم استفاده می‌شود. چندین پردازنده بزرگ گوشت نیز بدون تکیه بر نیتریت یا نیترات، گوشت فرآوری‌شده تولید می‌کنند.

نیتریت سدیم

کاربرد نیتریت سدیم صنعتی

عمده‌ترین کاربرد خرید نیتریت سدیم صنعتی برای تولید ترکیبات ارگانونیتروژن است. این ماده برای تبدیل آمین‌ها به ترکیبات دیازو، که پیش‌سازهای اصلی بسیاری از رنگ‌ها، مانند رنگ‌های دیازو هستند، معرف هستند. ترکیبات نیتروسو از نیتریت‌ها تولید می‌شوند. این‌ها در صنعت لاستیک استفاده می‌شوند.این ماده در انواع کاربردهای متالورژی، برای فسفات‌کردن استفاده می‌شود. نیتریت سدیم یک مهارکننده موثر در خوردگی است و به عنوان یک ماده افزودنی در گریس‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان یک محلول آبی در سیستم‌های خنک‌کننده حلقه بسته و در حالت مذاب به عنوان واسطه انتقال حرارت استفاده می‌شود.

کاربرد پزشکی نیتریت سدیم

این ماده در لیست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی است، زیرا در صورت مسمومیت با سیانید یک داروی کارآمد است. این همراه با تیوسولفات سدیم استفاده می‌شود.

افزودنی غذایی

در ایام قدیم از نمک برای حفظ گوشت استفاده شده است. فرآورده‌های گوشتی حاوی نمک معمولاً به رنگ قهوه‌ای مایل به خاکستری بود. با افزودن نیتریت سدیم به همراه نمک، گوشت رنگ قرمز و سپس صورتی ایجاد می‌کند، که با گوشت‌های فرآوری شده مانند:

 • ژامبون
 • بیکن
 • هات‌داگ
 • بولونیا

همراه است.

نیتریت سدیم در سوسیس

در اوایل دهه 1900 استفاده از این ماده به عنوان یک افزودنی در مواد غذایی، رایج شد. نیتریت سدیم طعم و رنگ به گوشت می‌بخشد. باعث مهار اکسیداسیون لیپیدها که منجر به حساسیت می‌شود و رشد میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا را مهار می‌کند. توانایی نیترات سدیم در پرداختن به موارد ذکر شده منجر به تولید گوشت با ماندگاری طولانی شده و باعث بهبود رنگ و طعم مطلوب شده است. طبق گفته دانشمندان که در صنعت گوشت کار می‌کنند، نیتریت ایمنی مواد غذایی را بهبود بخشیده است.
نیتریت عدد E250 را دارد. از نیتریت پتاسیم (E249) به همین روش استفاده می‌شود. این مصارف برای استفاده در اتحادیه اروپا، ایالات متحده و استرالیا و نیوزلند و همچنین ایران تصویب شده است. ظاهر و طعم گوشت یک مؤلفه مهم پذیرش مصرف‌کننده است. نیتریت سدیم مسئول رنگ قرمز مطلوب گوشت است. نیتریت بسیار کمی برای القاء این تغییر مورد نیاز است. گزارش شده است که برای تحریک این تغییر رنگ مطلوب، 2 تا 14 قسمت در میلیون (ppm) لازم است. با این حال، برای افزایش طول عمر این تغییر رنگ، به میزان قابل توجهی بالاتر نیاز است.
مکانیسمی که مسئولیت این تغییر رنگ است، تشکیل مواد nitrosylating توسط نیتریت است، که توانایی انتقال اکسید نیتریک را دارد که متعاقباً با میوگلوبین واکنش نشان می‌دهد تا رنگ گوشت پخته‌شده تولید شود.طعم منحصر به فرد در ارتباط با گوشت پخته‌شده نیز تحت تأثیر افزودن نیتریت سدیم قرار دارد. با این حال، مکانیسم اساسی این تغییر ذائقه هنوز کاملاً درک نشده است.

مهار رشد میکروبی

فروش نیتریت سدیم به دلیل نقش آن در مهار رشد اسپورهای کلستریدیوم بوتولینوم در گوشت‌های یخ‌زده شناخته‌شده است. مکانیسم این فعالیت ناشی از مهار خوشه‌های آهن گوگردی است که برای متابولیسم انرژی کلستریدیوم بوتولینوم ضروری هستند. با این حال، نیتریت سدیم درجات مختلفی از کارآیی را برای کنترل رشد سایر فسادها یا بیماری‌های ایجادکننده میکروارگانیسم‌ها داشته است.حتی اگر مکانیسم‌های مهاری برای نیتریت سدیم به خوبی شناخته نشده باشند، اثر بخشی آن به عوامل مختلفی از جمله:
 • سطح باقی‌مانده نیتریت
 • pH
 • غلظت نمک
 • کاهش‌دهنده‌های موجود
 • میزان آهن

بستگی دارد.علاوه بر این، نوع باکتری‌ها همچنین بر اثربخشی نیتریت سدیم تأثیر می‌گذارد. به طور کلی توافق بر این است که نیتریت سدیم برای کنترل پاتوژن‌های گرم منفی از جمله سالمونلا و اشرشیا کولی مؤثر نیست.سایر مواد افزودنی غذایی (مانند لاکتات سدیم و سوربات پتاسیم) محافظت مشابهی در برابر باکتری‌ها دارند اما رنگ صورتی دلخواه را ارائه نمی‌دهند.

مهار پراکسیداسیون لیپیدها

خرید نیتریت سدیم همچنین می تواند به طور موثری توسعه رطوبت اکسیداتیو را به تأخیر بیندازد. پراكسيداسيون چربي‌ها يكي از دلايل مهم در وخامت كيفيت فرآورده‌هاي گوشتي (سستي و طعم‌هاي ناخوشايند) است. فروش نیتریت سدیم به عنوان یک آنتی‌اکسیدان در مکانیسمی شبیه به ماده مسئول ایجاد رنگ عمل می‌کند. نیتریت با پروتئین‌ها و یون‌های فلزی واکنش نشان می‌دهد و رادیکال‌های آزاد توسط اکسید نیتریک را خنثی می‌کند (یکی از محصولات جانبی آن). خنثی‌سازی این رادیکال‌های آزاد چرخه اکسیداسیون لیپیدها را که منجر به لک‌زدایی می‌شود، خاتمه می‌دهد.

عوارض نیتریت سدیم

در حالی که این ماده شیمیایی مانع از رشد باکتری ها می‌شود، اما به مقدار زیاد برای حیوانات و انسان‌ها سمی است. LD50 نیتریت سدیم در موش ها 180 میلی‌گرم در کیلوگرم و LDLo انسانی آن 71 میلی‌گرم بر کیلوگرم است. به این معنی که یک فرد 65 کیلوگرم احتمالاً باید حداقل 4.6 گرم مصرف کند تا منجر به مرگ شود.برای جلوگیری از سمیت، نیتریت سدیم (مخلوط شده با نمک) که به عنوان یک افزودنی غذایی به فروش می‌رسد به رنگ صورتی روشن است تا از اشتباه گرفتن آن با نمک یا شکر ساده جلوگیری شود. نیتریت‌ها به طور طبیعی در مقادیر قابل توجهی در سبزیجات مشاهده نمی‌شوند.با این حال، نیتریت در سبزیجات تجاری موجود است و یک مطالعه در یک منطقه کشاورزی فشرده در شمال پرتغال، میزان نیترات باقی‌مانده را در 34 نمونه از سبزیجات، از جمله:
 • انواع مختلف کلم
 • کاهو
 • اسفناج
 • جعفری
 • شلغم

بین 54 تا 2440 میلی‌گرم بر کیلوگرم نشان داد. جوشاندن سبزیجات نیتریت را کاهش می‌دهد.حضور نیتریت در بافت حیوانات نتیجه متابولیسم اکسید نیتریک، یک انتقال‌دهنده عصبی مهم است. اکسید نیتریک می‌تواند به صورت de novo از اکسید نیتریک سنتاز با استفاده از آرژنین یا از نیترات یا نیتریت خورده شده ایجاد شود.

سم انسانی برای کنترل گراز وحشی

به دلیل سمیت سدیم نیتریت زیاد (خوک Sus scrofa) اکنون در استرالیا برای کنترل خوک‌های وحشی و گراز وحشی تولید می‌شود. این ماده باعث ایجاد متهموگلوبین در خوک می‌شود، یعنی میزان اکسیژن آزاد شده از هموگلوبین را کاهش می‌دهد، بنابراین حیوان احساس ضعف و عبور می‌کند و بی‌هوش می‌شود.

تولید نیتریت سدیم

تولید صنعتی نیتریت سدیم یکی از دو فرآیند، کاهش نمک نیترات یا اکسیداسیون اکسیدهای ازت پایین را دنبال می‌کند.یک روش از نیترات سدیم مذاب به عنوان نمک و سرب که اکسیده می‌شود استفاده می‌کند، در حالی که روش جدیدتر برای استفاده از نیترات از آهن‌های قراضه استفاده می‌کند.یک روش متداول‌تر شامل واکنش کلی اکسیدهای ازت در محلول آبی قلیایی، با افزودن یک کاتالیزور است. شرایط دقیق بستگی به استفاده از اکسیدهای نیتروژن و اکسید کننده دارد، زیرا شرایط برای کنترل بیشتر از اکسیداسیون اتم نیتروژن باید با دقت کنترل شوند.
نیتریت سدیم همچنین با کاهش نمک نیترات در اثر قرار گرفتن در معرض:
 • گرما
 • نور
 • اشعه یونیزه‌کننده
 • هیدروژن
 • کاهش الکترولیتی
تولید شده است.

ایمنی نیتریت سدیم

چند سال پیش مردم می‌شنیدند که نیتریت‌سدیم موجب سرطان می‌شود. پنل‌های علمی متعددی ایمنی این ماده را ارزیابی کرده‌اند و نتیجه‌گیری‌ها اساساً یکسان بوده است. این ماده نه تنها ایمن است، بلکه یک ابزار بهداشت عمومی محسوب می‌شود، زیرا دارای پیشینه ثابت‌شده برای جلوگیری از بوتولیسم است. برنامه ملی سم‌شناسی، یک آژانس در وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، یک مطالعه چند ساله برای ارزیابی ایمنی نیتریت سدیم انجام داد. این تحقیق نشان داد که نیتریت سدیم در سطوح مورد استفاده ایمن است، به همچنین این دانشمندان نتیجه گرفته‌اند که نیتریت سدیم یک درمان بالقوه برای پیوند اعضاء، حملات قلبی، بیماری سلول‌های دائمی و مشکلات عروقی پا است.

دوز مصرف نیتریت سدیم

در ایالات متحده ، سرویس ایمنی و بازرسی مواد غذایی (FSIS) استفاده از سدیم یا پتاسیم نیتریت را در همه محصولات به جز بیکن در سطوح زیر مجاز می دانند:

 • در ترشی به نسبت ppm 200 یا 0.02%
 • 0.02 کیلوگرم برای هر 45 کیلو گوشت (60 گرم در 100 کیلوگرم) در محلول خشک ؛

فروش نیتریت سدیم

شرکت پیشگامان شیمی وارد کننده نیتریت سدیم چینی و آلمانی با برند BASF می‌باشد. این ماده در گریدهای مختلف را با بهترین قیمت و کیفیت در بسته‌بندی‌های 25 کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

واردکننده نیتریت سدیم

پیشگامان شیمی یک وارد کننده، تأمین‌ کننده و عمده فروش نیتریت سدیم خوراکی در ایران است. شما می‌توانید قیمت نیتریت سدیم را از طریق تماس با ما یا ارسال درخواست به ایمیل: info@irchem.ir یا درج پیغام در سایت irchem دریافت کنید. اطمینان داشته باشید که می‌توانید خرید مواد اولیه غذایی را با قیمت خوب از این مجموعه داشته باشید.

این مقاله از ۲ رای ۵ امتیاز گرفت
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست