مواد اولیه صنعتیمواد اولیه شیمیایی

مونو سدیم فسفات

سفارش محصول تماس با کارشناس

مونو سدیم فسفات (MSP=Monosodium phosphate) ترکیبی از فسفات و سدیم است و دارای کد E339 می‌باشد.

سه فرم فسفات سدیم هنگامی تشکیل می‌شود که یک یا چند تا از سه اتم هیدروژن موجود در اسید فسفریک (H۳PO۴) با اتم‌های سدیم جایگزین شوند. هنگامی که یک هیدروژن جایگزین می‌شود، فرم تک بازیک تولید می‌شود. جایگزینی دو اتم هیدروژن منجر به تشکیل فرم دو بازیک می‌شود.

جایگزینی هر سه هیدروژن منجر به تشکیل سدیم فسفات می‌شود. هر سه شکل سدیم فسفات به صورت مواد بلوری سفید یا پودرهای سفید بی‌رنگ هستند. همه ممکن است به صورت هیدرات مانند مونوهیدرات سدیم فسفات سدیم و یا دی هیدرات (NaH۲PO۴ · H۲O و NaH۲PO۴ · ۲H۲O) رخ دهد.

مترادف‌ها:

 • سدیم مونو بازیک
 • سدیم دی‌هیدروژن‌فسفات
 • سدیم بی‌فسفات
خرید مونو سدیم فسفات
خرید مونو سدیم فسفات

فرمول شیمیایی:

 • بی‌آب = NaH۲PO۴
 • مونوهیدرات (یک آبه) = NaH۲PO۴.H۲O
 • دی‌هیدرات (دو آبه) = NaH۲PO۴.۲H۲O

این ماده درواقع یک ترکیب معدنی از سدیم و آنیون دی‌هیدروژن‌فسفات (H۲PO۴) می‌باشد.

شکل ظاهری:

به صورت پودر، کریستال یا گرانول‌های سفید، بی‌بو و کمی آب شونده می‌باشد.

مونو سدیم فسفات

حلالیت:

به راحتی در آب حل می‌شود ولی در اتانول، اتر یا کلروفرم نامحلول است.

نحوه تولید و واکنش:

این نمک با خنثی‌سازی جزئی اسید فسفریک به دست می‌آید.

pKa مربوط به منو سدیم فسفات حدود ۷.۲-۶.۸ است (pKa نمادی برای تفکیک اسید در مقیاس لگاریتمی است).گرم کردن این نمک در دمای بالاتر از ۱۶۹ درجه سانتی‌گراد منجر به تولید اسید سدیم پیروفسفات می‌شود:

۲NaH۲PO۴ → Na۲H۲P۲O۷ + H۲O

کاربردهای مونو سدیم فسفات:

این ماده داری گریدهای صنعتی، غذایی و دارویی است.

 • غالباً برای تنظیم اسیدیته و نیز به عنوان سکوئسترانت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

(Sequestrant نوعی ماده افزودنی غذایی است که باعث بهبود کیفیت و پایداری غذاها می‌شود)

 • فسفات‌ها اغلب در غذاها و در تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • مونو سدیم فسفات به عنوان یک کنترل‌کننده pH در پاک‌کننده‌های فلزی از نوع اسیدی استفاده می‌شود.
 • در زمینه تصفیه آب، از مونو سدیم فسفات می‌توان به عنوان کنترل‌کننده زنگ‌زدگی و خوردگی استفاده کرد.

افزودنی غذایی:

به خوراک دام، خمیر دندان و شیر تغلیظ‌شده اضافه می‌شود.

از آن به عنوان ماده غلیظ‌کننده و امولسیفایر استفاده می‌شود.

خرید مونو سدیم فسفات
خرید مونو سدیم فسفات

کاربرد سدیم فسفات در تولید مواد غذایی

یکی از مهمترین کاربردهای تجاری مونو سدیم فسفات افزودنی مواد غذایی است. فسفات‌های سدیم غالباً به عنوان امولسیون کننده، به عنوان عوامل تثبیت کننده و حتی به عنوان مواد فرایند دهنده استفاده می‌شوند. از آن‌ها می‌توان برای کنترل سطح pH غذاهای فرآوری شده نیز استفاده کرد.

بافت دار

دی سدیم هیدروژن فسفات اغلب برای “بافت سازی” غذاهای فرآوری شده استفاده می‌شود. این فرآیند می‌تواند ماندگاری خود غذا را طولانی کرده و هنگام خوردن احساس دهان دلپذیری به آن بدهد. ایجاد بافت هم باعث تغییر در احساس و هم به ظاهر غذا می شود.

امولسیون کننده

تقریباً همه فسفات‌های سدیم به عنوان امولسیون کننده عمل می‌کنند. از امولسیفایرها برای پراکنده یکنواخت دو یا چند ماده‌ای استفاده می‌شود که در غیر این صورت غیرقابل مخلوط هستند. در تولید مواد غذایی، محبوب‌ترین کاربرد برای امولسیون کننده‌ها جلوگیری از جدا شدن روغن از فرآورده غذایی است.

فسفات سدیم، به طور خاص، معمولاً به عنوان امولسیون کننده در گوشت‌های فرآوری شده، پنیرهای فرآوری شده و سوپ‌های کنسروی استفاده می‌شود.

خنثی کردن

از آنجا که فسفات‌های سدیم نسبتاً بازی هستند، اغلب به مواد غذایی اضافه می‌شوند تا اسیدی نشوند. این فرآیند ماندگاری را افزایش می‌دهد و همچنین طعم تازه غذاهای فرآوری شده را تضمین می‌کند.

فعال کردن سطح

فسفات‌های سدیم گاهی اوقات برای بر هم زدن تنش سطحی روی اجزای مایع غذاهای فرآوری شده استفاده می‌شود. نمونه‌های متداول این کاربرد شامل محصولات خامه زده شده و پنیرهای کف‌دار است.

خمیرمایه

به دلایل هزینه و / یا ترکیب، فسفات سدیم اغلب به عنوان مواد فرآیند دهنده محصولات پخته شده فرآوری شده برای کمک به آن‌ها در هنگام تولید افزایش می‌یابد. موارد معمول شامل خمیر مرغ یا ماهی، نان و کیک‌های از قبل پخته شده است.

سدیم فسفات به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود دارد. ماده معدنی فسفات به طور طبیعی در شیر، آجیل، تخم‌مرغ و طیور یافت می‌شود. این ماده معدنی مهم برای سلامت استخوان و انواع عملکردهای کلیه مفید است.

تشخیص منیزیم:

از مونو سدیم فسفات برای تشخیص حضور یون‌های منیزیم در نمک‌ها استفاده می‌شود.

تشکیل رسوب سفید با افزودن آمونیوم کلراید، آمونیوم هیدروکساید و مونو سدیم فسفات به محلول HCl آبی یا رقیق‌شده از این نمک، حاکی از وجود یون‌های منیزیم است.

خرید مونو سدیم فسفات
خرید مونو سدیم فسفات

کاربردهای درمانی:

 • در زمینه دارویی قبل از انجام کولونوسکوپی برای درمان یبوست یا برای تمیز کردن روده استفاده می‌شود.
 • برای درمان نرمی استخوان نوزادان نیز بنا به تحقیقات انجام شده می‌تواند مؤثر باشد.
 • در مکمل‌های خوراکی مایع برای گاو استفاده می‌شود.

وقتی به عنوان مکمل (۸-۱۰ گرم روزانه) به جیره‌های دارای کمبود فسفر اضافه شود، باعث افزایش چشم‌گیر در حجم انزال قوچ و غلظت اسپرم در مدت ۴۵ روز (زمان تقریبی اسپرماتوژنز) می‌شود.

سدیم فسفات یکی از پرکاربردترین ترکیبات در گوارش است.

فسفات‌های سدیم در گروهی از داروها هستند که به عنوان “ملین‌های نمکی” شناخته می‌شوند. برای بزرگسالان ۱۸ سال به بالا معمولاً قبل از انجام کولونوسکوپی، مسهل سدیم فسفات تجویز می‌شود تا روده بزرگ ماده مدفوع را برای یک معاینه بدون هیچ‌گونه مانعی تخلیه کنند.

سدیم فسفات همچنین ماده اصلی بسیاری از قرص‌های ملین بدون نسخه است.

سدیم فسفات دارویی معمولاً به صورت قرص تجویز می‌شود. برای ایمنی، قرص‌ها باید با مقدار زیادی آب مصرف شوند. سدیم فسفات در صورت عدم مصرف صحیح می‌تواند عوارض جانبی کشنده‌ای ایجاد کند. بعضی از افراد به کل سدیم فسفات حساسیت دارند.

علاوه بر ملین شناخته شده، استفاده‌های دارویی فسفات سدیم نیز به طور گسترده مورد بررسی قرار می‌گیرد. برخی شواهد نشان می‌دهد که گرانول‌های فسفات سدیم برای درمان راشیتیسم هیپوفسفاتمیک ارثی مفید هستند، به عنوان مثال. فسفات‌ها به طور مکرر در کنار طبقات دیگر داروها برای ایجاد ترکیبات دارویی موثرتر برای بیماری‌هایی مانند التهاب، زخم و حتی سرطان استفاده می‌شوند.

فسفات‌های سدیم (و در بعضی موارد فسفات‌های پتاسیم) اغلب برای درمان وضعیت هیپوفساتمی یا مقادیر کم فسفات معدنی در خون تجویز می‌شوند. محدوده طبیعی برای مقادیر قابل قبول فسفر خون بین ۲.۵-۴.۵ میلی‌گرم در دسی لیتر است.

چه عوارض جانبی را می‌توانم از دریافت این دارو مشاهده کنم؟

عوارض جانبی که باید در اسرع وقت به پزشک یا متخصص بهداشت خود گزارش دهید:

 • واکنش‌های آلرژیک مانند بثورات پوستی، خارش یا کهیر، تورم صورت، لب‌ها یا زبان
 • ضربان قلب نامنظم
 • خونریزی از رکتوم
 • تشنج

عوارض جانبی که معمولاً به مراقبت پزشکی نیاز ندارند (در صورت ادامه یا آزار دهنده بودن به پزشک یا متخصص مراقبت‌های بهداشتی گزارش دهید):

 • نفخ شکم
 • سرگیجه
 • سردرد
 • تهوع و استفراغ
 • دل درد

چه عواملی ممکن است با این دارو تداخل کند؟

 • آسپرین
 • داروهای خاصی که برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شود، مانند کاپتوپریل، انالاپریل، لیزینوپریل یا کندزارتان، لوزارتان، والسارتان
 • ادرار آور
 • NSAIDS، داروهای درد و التهاب، مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن

این لیست ممکن است همه تعاملات احتمالی را توصیف نکند. لیستی از تمام داروها، گیاهان دارویی، داروهای بدون نسخه یا مکمل های غذایی که استفاده می‌کنید به ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود بدهید. همچنین اگر سیگار می‌کشید، الکل می‌نوشید یا از داروهای غیرقانونی استفاده می‌کنید به آن‌ها بگویید. بعضی آیتم‌ها ممکن است با داروی شما تداخل داشته باشند

خرید مونو سدیم فسفات
خرید مونو سدیم فسفات

دوز کشنده گزارش‌شده:

دوز کشنده تخمینی فسفات‌های سدیم ۵۰ گرم است.

نتیجه‌گیری

فسفات‌های سدیم یک کلاس نمک‌های همه کاره و پرکاربرد است. با ده‌ها برنامه کاربردی در انبوهی از صنایع با رشد سریع، آن‌ها احتمالاً یکی از پرطرفدارترین ترکیبات شیمیایی در تولید برای سال‌های آینده خواهند بود.

سایر محصولات:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید