کالیفن (رزین گام)

خرید کالیفن (رزین گام)

رزین گام، همچنین به نام کالیفن یا یونانی (Latin: pix græca) نامیده می‌شود، یک فرم جامد از رزین‌های حاصل از کاج و برخی از گیاهان دیگر، بیشتر از گیاهان مخروطی است که از طریق حرارت‌دادن رزین مایع تازه تولید می‌شوند تا اجزای‌ترپن مایع فرار تولید کنند. این ماده نیمه‌شفاف است و از رنگ زرد تا سیاه متفاوت است. رزین گام در دمای اتاق شکننده است، اما آن را در دمای بالای اجاق گاز ذوب می‌کند. این اساساً شامل اسیدهای رزین‌های مختلف، به ویژه اسید آبیتیک است. اصطلاح کالیفن‌رزین، از کالیفن شهر یونیک باستانی است. هنگامی که گرم می‌شود، چسبنده می‌شود و دارای بوی مضر ضعیف است.رزین گام به عنوان رزین آدامس، گل رز چوب، روغن گل سرخ شناخته شده است.در چین، این ماده از روغن درخت کاج تولید می‌شود. گونه‌های درخت کاج شامل P.massoniana ،P.yunnanenisis و P.elliottii است. مناطق اصلی جنگل در استان‌های یوانان، گوانگژو، فوجیان، جیانگشی و سیچوان، جنوب چین.این ماده یک محصول جامد زرد رنگ  است که حاصل تقطیر رزین Oleo Pine است. Califone برای خلوص و کیفیت آن شناخته شده است. این در رتبه‌های مختلف از قبیل WW،WG و X در دسترس است تا نیازهای مختلف صنایع مختلف را تامین کند.

شیمی کالیفن

کالیفن علی‌رغم منشأ آن، عمدتاً 90-95٪ از اسیدهای رزین تشکیل شده است. آن‌ها اسیدهای مونوکربوکسیلیک دی ترپنیک هستند که دارای فرمول کلی C19H29COOH هستند. اجزای باقی‌مانده عمدتاً از ترکیبات خنثی تشکیل شده‌اند که ماهیت آن‌ها به منشأ خاص رزین کاج بستگی دارد. رایج‌ترین اسیدهای رزینی موجود در کالیفن کاج از سه اسکلت کربنی abietane ،pimarane و isopimarane و labdane مشتق شده‌اند.

ترپنوئیدها رایج موجود در اسیدهای رزین

گریدهای مختلف کالیفن:

صمغ رزین کاج با توجه به رنگ و نقطه نرم شدن آن به درجه‌های مختلفی تفکیک می‌شود.نقطه نرم شدن دمایی است که در آن Califone تحت فشار تغییر فرم می‌دهد.عموماً، با تیره شدن رنگ رزین گام، نقطه نرم شدن کالیفن کاهش می‌یابد. در جدول ریز برخی از گریدهای رزین گام و خواص نسبی آن‌ها نشان داده شده است.

فروش گام رزین

کاربردهای کالیفن (رزین گام):

در درجه اول از اسیدهای رزین و اسیدهای رزین اصلاح شده مانند دیمرها و اسیدهای دکربوکسیلاته تشکیل شده است. اسیدهای رزین مخلوط پیچیده‌ای از چندین ترکیب است، به ویژه انواع اسید ابیتیک و انواع اسید پیماریک که به گروه ترکیبات آلی دیترپن تعلق دارند.اسید ابیتیک دارای پیوندهای دوگانه و گروه‌های کربوکسیل مزدوج است. اسید پیماریک نوعی دهیدرو آبیتیک اسید است. اکسیداسیون آبیتیک اسید باعث شکنندگی و تیره شدن کلوفونی می‌شود.گروه کربوکسیل و پیوندهای دوگانه در اسیدها می‌تواند انواع مختلفی از نمک‌ها و ترکیبات اصلاح شده را برای اهداف بهتر تولید کند. از کلوفون و فرم‌های اصلاح شده (نمک‌ها و استرها) در تهیه کاغذ، لاک الکل، رنگ، چسب و برخی صابون‌ها استفاده می‌شود. در تولید آلکیدها از محصولات اصلاح شده با اسید فوماریک و اسید مالئیک (یا انیدریدها) استفاده می‌شود.سایر کاربردها شامل سایزبندی محصولات کاغذی، خشک‌کن‌های رنگ، روان‌کننده در لاستیک، عایق، روغن‌های امولسیون‌کننده، پوششی برای کمربند ماشین، لعاب مورد استفاده در ساخت سرامیک، سیمان بام، موم آب‌بندی، مشمع کف اتاق، پارچه روغن، پمادهای لوت، گچ، داروهای دامپزشکی، ضدعفونی‌کننده ترکیبات، باتری‌های خشک و عایق الکتریکی، تولید قارچ‌کش، مواد ضد لغزش کف و کفش، کمان‌های ویولن است.

صنايع غذايي:

رزین گام ابتدا به رزین گام هیدروژنه تبدیل می‌شود، سپس برای تولید آدامس استفاده می‌شود.

صنعت رنگ و پوشش:

رزین گام یک ماده اساسي براي صنايع رنگ‌سازي است، زيرا رزین گام به آساني در الكل، بنزين، تربانتین و ساير حلال‌هاي آلي حل مي‌شود. رزین گام همیشه به رزین تبدیل می‌شود و سپس با روغن خشک‌کننده مانند روغن تونگ تصفیه می‌شود و با حلال فرار مخلوط شده و لاک‌های مختلفی تولید می‌شود. کالیفن همچنین نقش مهمی در تولید پوشش جاده‌ای دارد، کالیفن ابتدا به استر مالفیک رزین کاج یا کالیفن پلیمریزه شده یا کالیفن پلی استر دیسپرس شده، تبدیل می‌شود و سپس برای ساختن پوشش ترموپلاستیک برای عدم کارکرد علائم جاده استفاده می‌شود.

صنعت فرآوری فلزات:

از رزین گام به طور عمده به عنوان کمک‌کننده به فرآیند لحیم‌کاری و عامل پرداخت فلز استفاده می‌شود. رزین کاج نوعی ماده اسیدی ضعیف است، می‌تواند فیلم اکسیداسیون را از سطح فلز حذف کرده و سطح فلز را کمی فرسایش دهد، بنابراین، بسیاری از مواد کمکی لحیم‌کاری حاوی کالیفن هستند.

رزین گام (کالیفن)
خرید آنلاین رزین گام (کالیفن)

صنعت مصالح ساختمانی:

به طور عمده از کالیفن به عنوان ماده کف‌کننده بتن و چسب کاشی کف استفاده می‌شود.

صنعت کاغذ سازی:

بیشترین رزین گام به عنوان عامل اندازه‌گذاری در صنعت کاغذ سازی استفاده شد. علاوه بر جلوگیری از پخش شدن روغن بر روی کاغذ، مقاومت و صافی کاغذ را بهبود می‌بخشد و خاصیت ضد سایشی کاغذ را افزایش می‌دهد.

صنعت چاپ جوهرها:

کالیفن عمدتاً به عنوان انتقال‌دهنده رنگ عمل می‌کند و توانایی چسبندگی رنگ را در جوهر چاپ افزایش می‌دهد.

صنعت باکتری‌کُش:

رزین گام می‌تواند برای از بین بردن جلبک‌ها، باکتری‌ها، کپک، نرم‌تنان و سایر آفت‌ها به ابیتیل آمین استات تبدیل شود.

صنعت چسب و مهر و موم:

از کالیـفن به عنوان ماده سازنده چسب به طور گسترده‌ای استفاده می‌شد. به خصوص در چسب حرارتی، چسب حساس به فشار و چسب لاستیکی از رزین کاج استفاده می‌شود. به طور عمده برای تقویت مقاومت، خاصیت پلاستیکی و چسبندگی چسب استفاده از کالیفن می‌شود.

صنعت تجهیزات الكتریكی:

از رزین گام به عنوان ماده عایق در صنعت تجهیزات الكتریكی استفاده می‌شود. چین سابقه طولانی در استفاده از کالیفن به عنوان مواد عایق در صنعت کابل دارد. کالیـفن همچنین می‌تواند با باکلیت و سایر رزین‌های مصنوعی مخلوط شود تا حلقه الکتریکی را از بین ببرد.

صنایع شیمیایی خوب:

اسید ابیتیک ماده اصلی کالیفن است، می‌توان آن را با مواد دیگر برای تولید مواد واکنش‌پذیر اپتیک و مواد واکنش بیوتیک ترکیب کرد. این مواد عملکرد ویژه‌ای برای انسان و دیگران ارگانیسم‌ها دارند. اسید ابیتیک دارای پیوندهای دوگانه و گروه‌های کربوکسیل مزدوج است. اسید پیماریک نوعی دهیدرو آبیتیک اسید است. اکسیداسیون اسید آبیتیک باعث شکنندگی و تیره شدن کالیفن می‌شود.

صنعت لاستیک مصنوعی:

از رزین به عنوان نرم‌کننده در صنعت لاستیک مصنوعی استفاده می‌شود. این قابلیت ارتجاعی، مقاومت در برابر پارگی، مقاومت در برابر حرارت، انعطاف‌پذیری و خاصیت ضد سایش لاستیک مصنوعی را افزایش می‌دهد. همچنین می‌توان از کالیفن به عنوان پخش کننده و امولسیون‌کننده در صنعت لاستیک مصنوعی استفاده کرد. پس از دهه هفتاد از قرن بیستم، حدود 20٪ از کل تولید سالانه رزین کاج، در صنعت لاستیک مصنوعی استفاده می‌شد.

قطعات لاستیکی
خرید مواد اولیه لاستیک

امولسیفایر از مشتقات کالیفن

رزین گام به عنوان نفت سبز شناخته شده است زیرا تجدید پذیر است، گران نیست و سازگار با محیط زیست است.می‌توان انواع مختلف سورفاکتانت را بر اساس محصولات طبیعی مانند سلولز و کالیفن تهیه کرد. از کالیفن و مشتقات آن اغلب به عنوان سورفاکتانت با ساختارهای شیمیایی مختلف استفاده می‌شود.از رزین گام به عنوان ماده اولیه برای تهیه سورفاکتانت نمک روزینیل آمین (RAS) استفاده شد. سورفاکتانت تهیه شده دارای فعالیت امولسیون قوی و پایداری کف بالا است. برخی از پلیمرهای حاصل از ترکیب اسید اکریلیک کالیفن نیز به عنوان امولسیفایر برای تثبیت امولسیون‌های نفتی استفاده شده است.اخیراً برخی از سورفاکتانت‌های غیر یونی مستقر در رزین کاج سنتز شده و به عنوان امولسیفایر برای امولسیون‌های استفاده می‌شوند.کالیفن یک محصول طبیعی همه کاره است که از مدت‌ها قبل از آن استفاده می‌شده است.صنعتی شدن دانشمند را تحت فشاد قرار داد تا به منظور کاهش اثرات زیست محیطی و صرفه‌جویی در منابع طبیعی برای فرآورده‌های نفتی جایگزینی با مواد طبیعی پیدا کنند.از این لحاظ، از کالیفن و مشتقات آن در تعداد زیادی برنامه کاربردی، از دارو گرفته تا صنعت، استفاده شده است. کالیفن کاندیدای جالبی برای اصلاح شیمیایی از طریق یک سری واکنش‌های شیمیایی است که می‌تواند روی گروه‌های عاملی آن انجام شود.

کالیفن (رزین گام) را از کجا بخریم؟

فروش رزین گام در بشکه‌های 50 کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول کالیفن مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به‌ وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • قربان پژند
    2021-10-05 00:13

    سلام خیلی ممنونم از اطلاعات جامعی که در خصوص کالیفن طبیعی در سایت قرار دادید اگر علاقمند به بررسی کالیفون مصنوعی بودید لطفا تماس بگیرید تا اطلاعات کالیفون مصنوعی سنتز شده خدمتتان ارسال گردد
    محمود عباسی

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست