خواص کافور

از خواص کافور به طور گسترده در کاربردهای دارویی و درمانی استفاده می شود. کافور یک کتون آروماتیک ، غیراشباع و فرار است که به گروه ترکیبات آلی “ترپن” تعلق دارد. از کافور خوراکی به عنوان یک ماده مهم در غذاهای ما استفاده می شود. از خواص کافور برای کنترل بسیاری از بیماری‌های انسانی ، تسکین درد ، التهاب و تحریک در بدن و پوست استفاده می‌شود. در این مقاله با کل خواص کافور و همچنین اهمیت آن در زندگی روزمره آشنا خواهیم شد.

خواص کافور برای بدن

از آنجایی که کافور یک باکتری کش و قارچ کش عالی است. همانطور که می دانیم، ما در مسیر گوارش خود میکروارگانیسم هایی داریم که به ما کمک می کند تا غذا را تجزیه کنیم. لحظه ای که به طور منظم شروع به خوردن کافور کنید، این میکروارگانیسم ها را از بین خواهید برد. بنابراین خوردن کافور به طور منظم قطعا برای سلامتی مفید نیست. کافور مصنوعی برای مصرف توصیه نمی شود مگر اینکه دارای درجه USP یا BP باشد. فرآورده های دارویی وجود دارد که از کافور در طب خوراکی، در دوزهای بسیار کم برای درمان سرفه و به عنوان خلط آور استفاده می کنند.

در غیر این صورت از کافور برای مصارف موضعی به عنوان مسکن و در پودرها و خمیرهای دندان به عنوان خوشبو کننده دهان و برای جلوگیری از تنفس بد استفاده می شود. کافور در داروهای آیورودا و یونانی نیز کاربردهای زیادی پیدا می کند، اما دوباره فقط در دوزهای کوچک قابل استفاده است. کافور موجود به عنوان قرص برای سوزاندن در مراسم های مذهبی را هرگز نباید به صورت خوراکی مصرف کرد. آنها از مواد کمتر خالص و در شرایط غیر بهداشتی ساخته شده اند. برخی از تولیدکنندگان غیراخلاقی قرص‌های کافور نیز ممکن است برای کاهش هزینه تولید خود به افزودن مواد تقلبی خطرناک متوسل شوند.

خواص کافور در غذا

شاید خیلی ها ندانند، اما چیزی به نام کافور خوراکی وجود دارد که به عنوان یک ماده مهم در غذاهای هندی استفاده می شود. که غیرقابل خوردن است اشتباه گرفت. کافور خوراکی به عنوان یک ماده مهم در غذاهای هندی برای افزایش طعم و طعم شیرینی های مختلف استفاده می شود.

کافور خوراکی طعم ملایمی دارد و نباید آن را با شکل دیگری آن را با کافور مصنوعی با استفاده از مواد شیمیایی مانند سقز ساخته می شود، اشتباه نگیرید. این نه تنها برای طعم دادن به یک غذا استفاده می شود، بلکه به دلیل خواص دارویی آن نیز شناخته شده است. استفاده از کافور خوراکی به درمان مشکلات گوارشی، التهاب، سرماخوردگی و سرفه کمک می کند، گردش خون را بهبود می بخشد، هورمون ها را تحریک می کند و همچنین ممکن است شما را از اسپاسم خلاص کند.

سرماخوردگی و سرفه را برطرف می کند

از کافور خوراکی می توان در رژیم غذایی برای تسکین سرماخوردگی و سرفه استفاده کرد. این به خلاص شدن از احتقان در ریه ها کمک می کند که تنفس را بهبود می بخشد و مخاط را از ریه ها خارج می کند. کافور خوراکی را می توان به مقدار بسیار کم مصرف کرد که می تواند مسیر بینی شما را باز کند. کافور معمولی را نیز می توان به آرامی استنشاق کرد که می تواند علائم سرفه را بهبود بخشد.

هورمون ها را تحریک می کند

کافور خوراکی همچنین برای تحریک هورمون هایی که بر توانایی های جنسی فرد تأثیر می گذارد مفید است. ماهیت آن تقویت کننده جنسی است و بنابراین میل جنسی را افزایش می دهد. این می تواند به طور غیر مستقیم تأثیر مثبتی بر افرادی که از اختلال نعوظ رنج می برند داشته باشد. کافور خوراکی همچنین گردش خون را در بدن بهبود می بخشد که این نیز عاملی در بهبود چنین شرایطی است.

شرایط عصبی را بهبود می بخشد

اگر کافور خوراکی به صورت محدود مصرف شود، حتی می‌تواند به اختلالات عصبی و مشکلاتی که انقباضات عضلانی دارند و غیره کمک کند. اگرچه شواهد زیادی برای بیان آن به عنوان درمان مشکلات عصبی وجود ندارد، اما اثربخشی درمان و شرایطی مانند صرع را بهبود می‌بخشد.

مشکلات گوارشی را درمان می کند

یکی از مزایای اصلی وجود کافور خوراکی در رژیم غذایی مربوط به سلامت دستگاه گوارش است. اشتها آور است و التهاب معده را کاهش می دهد. می توان از آن برای درمان گاستروانتریت و اسهال استفاده کرد. کافور خوراکی همچنین سایر مشکلات معده را تسکین می دهد و مصرف آن در حد اعتدال با مشورت پزشک می تواند به ویژه برای افراد مسن که از مشکلات گوارشی رنج می برند مفید باشد.

حداکثر مصرف کافور خوراکی عمدتاً در شیرینی ها استفاده می شود. این واقعاً می تواند با شیرینی ها مفید باشد زیرا می تواند کالری بیش از حد حاوی چربی ها و کربوهیدرات ها را متعادل کند که ممکن است در دراز مدت بر سلامت شما تأثیر بگذارد. قرار دادن کافور در شیرینی ها می تواند خواص گوارشی آنها را بهبود بخشد و اجازه نمی دهد چربی ها به راحتی در دیواره معده و روده جمع شوند.

چند مورد دیگر از کاربردهای آشپزی کافور خوراکی در زیر ذکر شده است:

  • کافور برای طعم دادن به دسرها، به ویژه در جشنواره پونگال که در هند برگزار می شود، استفاده می شود. مردم پونگال شیرین را تهیه می کنند که با برنج و عدس زرد شیرین شده با انگور پخته می شود. یکی از موادی که به این غذا اضافه می شود کافور خوراکی است که طعم بی نظیری به این غذا می دهد.
  • مردم جنوب هند کمی کافور در برنج شیرین با شیر، برگ بو و فلفل سیاه اضافه می کنند و به عنوان بوگ به خدایان عرضه می کنند.
  • کمی کافور خوراکی نیز ممکن است به شما کمک کند تا خوابی آرام داشته باشید. مقداری از آن را در شیر گرم اضافه کنید و خواب راحت شبانه را تضمین کنید.
  • یک قطره کافور خوراکی و دانه زنیان رومی را در نصف فنجان آب بجوشانید. اجازه دهید تا به نصف مقدار اولیه کاهش یابد. قبل از نوشیدن منظم آب را فیلتر کنید. این معجون مشکلات مختلف گوارشی را درمان می کند.
  • کافور خوراکی به‌عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده در تهیه دمنوش با مواد دیگری مانند دانه رازیانه، کاتا، هل و غیره استفاده می‌شود.

خواص روغن کافور

علاوه بر قرص های معمولی کافور می‌توانید کافور را به شکل اسانس نیز خریداری کنید. اما چرا این کار را می کنید؟ زیرا درست مانند قرص های معمولی کافور، روغن کافور نیز فواید مختلفی برای بهبود زندگی دارد!

روغن کافور با تقطیر با بخار آب از چوب درختان لورل کافور (Cinnamomum camphora) استخراج شده است. روغن کافور رنگ های مختلفی دارد که مشخص می کند چه نوع هایی برای استفاده درمانی بی خطر هستند. فقط روغن کافور سفید که شفاف یا دارای رنگ شیری است برای استفاده موضعی بی خطر است. روغن کافور همچنین ممکن است زرد یا قهوه ای باشد، به این معنی که دارای سطوح بالایی از سافرول است، ترکیبی که اثرات سرطان زایی دارد و توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده ممنوع شده است. هر چیزی جز روغن کافور سفید نباید استفاده شود زیرا ممکن است سمی باشد.

روغن کافور در طیف وسیعی از محصولات بدن از جمله لوسیون ها و پمادها استفاده می شوند. این ماده مشابه کپسایسین و منتول، دو عاملی که معمولاً به لوسیون ها و پمادها برای تسکین درد اضافه می شوند، استفاده می شود. مواد تشکیل دهنده ترپن آن اغلب برای اثرات درمانی بر روی پوست استفاده می شود. به دلیل خواص ضد سرفه و ضد عفونی کنندگی اکالیپتول و لیمونن دو ترپن موجود در عصاره کافور تحقیقات گسترده ای بر روی آن ها صورت گرفته است. روغن کافور همچنین به دلیل خواص ضد قارچی، ضد باکتریایی و ضد التهابی آن ارزشمند است. این فقط به صورت موضعی استفاده می شود، زیرا استفاده خوراکی از آن می تواند سمی باشد.

خواص دارویی کافور

کافور دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است و آن را به یک عامل طبیعی برای مبارزه با عفونت های پوستی تبدیل می کند. اغلب به صورت نوری برای تسکین تحریکات و خارش پوست و تسریع بهبود زخم استفاده می شود. مطالعات نشان می دهد که کافور دارای اثرات ضد باکتریایی و دارای فعالیت ضد میکروبی است. این باعث می شود که محصولات مراقبت از پوست حاوی عوامل طبیعی برای مبارزه با عفونت ها و ارتقاء التیام باشند. کرم ها و محصولات بدن حاوی کافور نیز برای افزایش تولید الاستین و کلاژن پوست، ترویج پیری سالم و ظاهری جوان تر استفاده می شود.

تحقیقات نشان می دهد که کافور خالص یک عامل ضد قارچ موثر است. یک سری موارد بالینی نشان داد که نوعی از محصولات که با کافور، منتول و اکالیپتوس ساخته شده است، جایگزینی مطمئن و مقرون به صرفه برای درمان قارچ ناخن پا است. محققان در مطالعه دیگری به این نتیجه رسید که کافور، منتول، تیمول و روغن اکالیپتوس موثرترین ترکیبات علیه پاتوژن های قارچی هستند.

کافور اغلب در مالش قفسه سینه برای کمک به کاهش سرفه در کودکان و بزرگسالان استفاده می شود. به عنوان یک ضد سرفه عمل می کند، به کاهش احتقان و کاهش سرفه مداوم کمک می کند. به دلیل اثرات دوگانه گرم و خنک آن، می توان آن را به سینه مالید تا علائم سرماخوردگی را کاهش دهد.

خواص درمانی کافور

کافور اغلب در اسپری ها، پمادها، مومیایی ها و کرم ها برای تسکین درد استفاده می شود. می‌تواند تورم و دردهایی را که بر عضلات و مفاصل تأثیر می‌گذارد کاهش دهد، و مطالعات نشان می‌دهد که برای کاهش کمردرد استفاده می‌شود و ممکن است انتهای عصبی را تحریک کند. هم خاصیت گرم کنندگی و هم خنک کنندگی دارد که به آن اجازه می دهد سفتی را از بین ببرد و ناراحتی را کاهش دهد.

خواص کافور
خواص کافور

همچنین یک عامل ضد التهابی طبیعی است، بنابراین برای کاهش درد عضلات و مفاصل ناشی از التهاب و تورم استفاده می‌شود. همچنین برای تحریک گردش خون شناخته شده است و نشان داده شده است که با گیرنده های عصبی حسی تعامل دارد.

مطالعات انجام شده نشان می دهد که عصاره کافور قادر به کاهش پاسخ های التهابی آلرژیک پوست است. در این تحقیق ، موش ها با برگ های کافور در درماتیت آتوپیک تحت درمان قرار گرفتند. محققان دریافتند که روش درمانی با کاهش سطح ایمونوگلوبولین E، کاهش التهاب غدد لنفاوی و کاهش تورم گوش، علائم را بهبود می بخشد. این تغییرات نشان می دهد که روغن کافور می تواند تولید کموکاین (Chemokine) التهابی را کاهش دهد.

خواص کافور برای لاغری

کافور خوراکی دارای خواص مفید بسیاری از جمله خواص ضد ویروسی، ضد میکروبی، حشره کش و ضد درد، ضد سرطان است که از بروز بسیاری از بیماری ها و عفونت ها جلوگیری می کند. تا آنجا که به کاهش وزن مربوط می شود، ماهیتی بسیار گوارشی دارد و می تواند با بهبود متابولیسم، گردش خون در بدن و کاهش التهاب باعث کاهش وزن شود. کافور خوراکی را می توان در رژیم غذایی همراه با ماهی یا گوشت، در دسرها و برخی غذاهای دیگر نیز استفاده کرد.

همانطور که گفته شد، کافور خوراکی بسیار هضم کننده است و سوخت و ساز بدن را بهبود می بخشد. اغلب اوقات ما گزینه های غذایی بسیار سالم را در نظر نمی گیریم و در نهایت چربی های اشباع شده و کربوهیدرات های بیشتری مصرف می کنیم که خطر چاقی را افزایش می دهد. در نظر بگیرید که قرار دادن مقداری کافور در رژیم غذایی خود ممکن است سیستم گوارش شما را تقویت کند و سموم مضر را از بدن دفع کند. این به دلیل وجود خواص ضد ویروسی و ضد میکروبی موجود در کافور خوراکی است.

خواص کافور برای چشم

خواص کافور به گونه‌ای است که در بسیاری از داروهای مربوط به سرماخوردگی، درمان‌های تحریک‌کننده پوست، کرم‌های خارش و غیره استفاده می‌شود، همچنین از کافور برای آبرسانی و خنک کردن چشم‌های دچار تحریک‌و خارش‌ استفاده می‌شود. همچنین برای درمان سوختگی پوست استفاده می شود. در زمان های قدیم در هند از کافور برای تهیه خط چشم استفاده می کردند که وقتی روی چشم می زدند چشم را خنک و تسکین می داد و از خشکی و خارش چشم جلوگیری می کرد. هم مردان و هم زنان از خط چشمی که از کافور ساخته شده بود به همین دلیل و همچنین به عنوان یک محصول زیبایی استفاده می کردند.

اخیرا قطره چشمی تهیه کرده اند که ترکیبی از چهار داروی کافور، منتول، نافازولین و فنیل افرین است که بیماری های آلرژیک چشم را درمان می کند. کافور و منتول یک اثر خنک کننده برای چشم ایجاد می کنند. نافازولین و فنیل افرین داروهای ضد احتقان هستند که با باریک کردن رگ های خونی چشم برای تسکین التهاب (قرمزی و تورم) عمل می کنند. این قطره چشمی یک داروی نسخه ای است که برای درمان بیماری های آلرژیک چشم استفاده می شود. قرمزی و تورم چشم را برطرف می کند و سوزش و ناراحتی را موقتاً تسکین می دهد.

سوالات متداول در مورد خواص کافور

آیا کافور عوارض جانبی دارد؟

  1. کافور در صورت استنشاق یا مصرف زیاد باعث تهوع، بی قراری، تشنج و استفراغ می شود.
  2. کافور ممکن است باعث واکنش های آلرژیک در پوست و پوست سر، به ویژه در پوست های حساس شود.
  3. کافور ممکن است با داروهای موضعی تجویز شده برای درمان بیماری های پوست سر واکنش نشان دهد.
  4. ممکن است فشار خون را افزایش دهد، بنابراین برای افرادی که فشار خون بالا دارند مناسب نیست.

آیا می توانید کافور و روغن نارگیل را با هم مخلوط کنید؟

کافور و روغن نارگیل یک درمان عالی برای شرایط مختلف مو و پوست سر است. هر دو ماده زمانی که با هم ترکیب شوند به عنوان یک درمان برای خشکی پوست سر، دو شاخه شدن مو سر، شوره سر، التهاب و عفونت ها عمل می کنند.

آیا کافور باعث تقویت میل جنسی می شود ؟

کافور خوراکی یک داروی غرایز جنسی است و می تواند نقش تعیین کننده ای در تقویت میل جنسی با تحریک بخش هایی از مغز که رفتار و تمایلات جنسی را کنترل می کند، ایفا کند. صرف استنشاق کافور نیز می تواند این فواید را به همراه داشته باشد. این یک محرک عالی هورمون ها برای مردان و زنان است.

منابع:

این مقاله از ۱ رای ۵ امتیاز گرفت
spinner در حال ثبت رای
فرمولاسیون مایع ظرفشویی

نام و نام خانوادگی(Required)

مواد اولیه شیمیایی
اسانس های خوراکی
فهرست