خواص کافور

کافور

وقتی نام کافور را میشنویم ناخودآگاه یاد کافور در سربازی می افتیم.و سریع به دنبال خواص یا مضرات کافور برای مردان هستیم، بعضی ها پا را فراتر گذاشته و به دنبال عوارض مصرف کافور هستند.آیا این همه همه حساسیت روی یک پودر خوراکی لازم است. در اینکه هر ماده ای خواص و مضرات خاص خود را دارد شکی نیست اما در همین ابتدای مقاله خیالتان را راحت کنم( کافور ضرری برای مردان ندارد ) در ادامه این مقاله قصد داریم به کلی سوال مهم درباره کافور جواب بدیم. سوالاتی چون!!…

 • کافور چیست و چه کاربردی دارد
 • خواص کافور برای لاغری
 • آیا کافور باعث چاقی میشود
 • قرص کافور چیست؟
 • نحوه خرید کافور خوراکی
 • خوردن کافور برای زنان ضرر دارد
 • کافور در غذای دانشجویان
 • موارد استفاده از کافور
 • کافور از چی درست میشه
کافور چه خواصی دارد
کافور چه خواصی دارد

کافور چیست؟ و چه خواصی برای انسان دارد؟

از خواص کافور به طور گسترده در کاربردهای دارویی و درمانی استفاده می شود. کافور یک کتون آروماتیک، غیراشباع و فرار است که به گروه ترکیبات آلی “ترپن” تعلق دارد. از کافور خوراکی به عنوان یک ماده مهم در غذاهای ما استفاده می‌شود. از خواص کافور برای کنترل بسیاری از بیماری‌های انسانی، تسکین درد، التهاب و تحریک در بدن و پوست استفاده می‌شود. در این مقاله با کل خواص کافور و همچنین اهمیت آن در زندگی روزمره آشنا خواهیم شد.

کافور عنصری است که ما تقریباً هر روز در نماز، مراقبت از مو، مراقبت از پوست، درمان‌ها و همچنین در خانه استفاده می‌کنیم. کافور یک ماده کاملاً بی‌خطر نیست، قبل از استفاده از کافور باید با عوارض جانبی آن به ویژه قبل از استفاده منظم از آن آشنا شوید. این امر در مورد استفاده از کافور به صورت موضعی، مصرف خوراکی آن و همچنین استنشاق بخار هنگام سوزاندن کافور صدق می‌کند.

کافور چیست و چه می کند؟

ما از دو نوع کافور استفاده می‌کنیم. که از کافور حاصل از تقطر بخار به نام کافور خوراکی در آشپزی (در مقادیر بسیار بسیار کمی در برخی شیرینی‌های سنتی) و در درمان استفاده می‌شود و از کافور مصنوعی که به شکل گلوله‌ای است در نماز استفاده می‌شود. در نهایت ما همچنین از روغن کافور و اسانس کافور در مراقبت از مو و مراقبت از پوست استفاده می‌کنیم.

کافور
هرآنچه باید در مورد کافور و خواص کافور بدانید

خواص کافور برای بدن

از آنجایی که کافور یک باکتری کش و قارچ کش عالی است. همانطور که می‌دانیم، ما در مسیر گوارش خود میکروارگانیسم‌هایی داریم که به ما کمک می‌کند تا غذا را تجزیه کنیم. لحظه‌ای که به طور منظم شروع به خوردن کافور کنید، این میکروارگانیسم‌ها را از بین خواهید برد. بنابراین خوردن کافور به طور منظم قطعا برای سلامتی مفید نیست. کافور مصنوعی برای مصرف توصیه نمی شود مگر اینکه دارای درجه USP یا BP باشد. فرآورده های دارویی وجود دارد که از کافور در طب خوراکی، در دوزهای بسیار کم برای درمان سرفه و به عنوان خلط آور استفاده می کنند.

در غیر این صورت از کافور برای مصارف موضعی به عنوان مسکن و در پودرها و خمیرهای دندان به عنوان خوشبو کننده دهان و برای جلوگیری از تنفس بد استفاده می‌شود. کافور در داروهای آیورودا و یونانی نیز کاربردهای زیادی پیدا می کند، اما دوباره فقط در دوزهای کوچک قابل استفاده است. کافور موجود به عنوان قرص برای سوزاندن در مراسم‌های مذهبی را هرگز نباید به صورت خوراکی مصرف کرد. آن‌ها از مواد کمتر خالص و در شرایط غیر بهداشتی ساخته شده اند. برخی از تولیدکنندگان غیراخلاقی قرص‌های کافور نیز ممکن است برای کاهش هزینه تولید خود به افزودن مواد تقلبی خطرناک متوسل شوند.

مزایای استفاده از کافور

به عنوان یک ضد باکتری، ضد قارچ و ضد التهاب، کافور کاربردهای زیادی دارد، بنابراین می‌توانیم به آن فکر کنیم.از بیماری‌های پوستی گرفته تا بدن درد، برای توضیح چندین مشکل با توضیحات علمی و شواهد برای همه آن استفاده می‌شود. کافور برای درمان عفونت‌ها و التهابات یک استفاده عالی روی پوست است. برای درمان سوختگی و حتی مسائل پزشکی استفاده می‌شود. این جزء در مشکلات آکنه و ریزش مو معجزه می‌کند. حتی تنش‌های روانی با استفاده صحیح از کافور برطرف می‌شود.

خواص کافور برای پوست چیست؟

مطالعه‌ای در سال 2015 نشان داد که کافور به طور مؤثر زخم‌های روی پوست و آثار به جا مانده از آن را درمان می‌کند. ساختار شیمیایی کامفور به آن اجازه می‌دهد تا ضدعفونی‌کننده باشد و هنگامی که روی پوست آسیب دیده اعمال می‌شود، دارای خاصیت بهبود دهنده است.

خواص کافور برای پوست

درمان خارش و التهاب پوست

کافور خواص عجیب ضد قارچ و باکتری دارد. و در کاهش مشکلات مربوط به پوست مانند خارش سطحی و التهاب ها بسیار کمک می‌کند. این ماده می‌تواند در افزایش کلاژن و الاستین پوست نقش موثری داشته باشد. و به سرعت زخم ها را بهبود دهد. از این ماده شگفت انگیز در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می‌شود.

آرامش دهنده به ذهن و بدن

در اولین قدم از آشنایی با ماده کافور به شکل خوراکی آن، به سراغ ویژگی آرامش بخش آن رفتیم. با استفاده از کافور به صورت و شکل خوراکی می‌توانید خود را آرام کنید و در دنیای شلوغ امروز کمی از آلایندگی‌های اطراف خود دور شوید. این موضوع در شرایط امروزه راهی بسیار مهم برای رسیدن به حال بهتر تلقی می‌شود.

تقویت کننده حواس پنج‌ گانه

از کافور همچنین می‌توان به عنوان یک تقویت کننده حواس پنج‌گانه نیز یاد کرد. این ماده توانایی این را دارد که بویایی، چشایی و شنوایی شما را بهبود بخشد. با اینکه از این ماده به عنوان یک تقویت کننده در حس لامسه و بینایی نیز شناخته می‌شود. البته درباره حس بینایی از روغن‌های کافور برای استفاده موضعی بیشتر از کافور خوراکی یاد می‌شود.

کاهش دهنده میل جنسی در افراد

یکی از اصلی‌ترین خواص کافور در شکل خوراکی، کاهش دهندگی میل جنسی، خصوصا در بانوان است. این ماده خوراکی توانایی این را دارد که میزان میل جنسی را متعادل کرده و در کاهش آن موثر باشد. از این خاصیت کافور به صورت خوراکی می‌توان به عنوان مشهورترین خاصیت آن یاد کرد. البته به یاد داشته باشید که برخی از افراد از این موضوع به عنوان یکی از مضرات کافور خوراکی یاد می‌کنند.

کافور در بدن درد

کامفور که توسط FDA تأیید شده است، در مسکن ها با غلظت 3 تا 11 درصد استفاده می‌شود. مطالعه‌ای که در سال 1980 منتشر شد، کامفور را به عنوان درمانی برای درد مفاصل، پیچ‌خوردگی، التهاب و حتی درد قفسه سینه نشان می‌دهد.

کافور برای آرتریت

کافور به عنوان یک عامل رقیق‌کننده خون عمل می‌کند و لخته‌های رگ‌ها را از بین می‌برد. این امر بر عملکرد قلب شما تأثیر مثبت دارد و کلسترول و چربی را کاهش می‌دهد.

کافور برای بهداشت دهان و دندان

ترکیب کامفور ضد سمیت و ماهیت اساسی دارد. به همین دلیل است که می‌تواند مشکلات مربوط به بهداشت دهان را درمان کند.

کافور برای عفونت قارچی

چندین آزمایش علمی برای بررسی اثربخشی آروماتراپی انجام شده است. همچنین مشاهده شده است که بخارات ناشی از اسانس در ادعاهایی که انجام می‌دهند تقریباً درست عمل کرده است.

خواص کافور در غذا

شاید خیلی‌ها ندانند، اما چیزی به نام کافور خوراکی وجود دارد که به عنوان یک ماده مهم در غذاهای هندی استفاده می‌شود. که غیرقابل خوردن است اشتباه گرفت. کافور خوراکی به عنوان یک ماده مهم در غذاهای هندی برای افزایش طعم و طعم شیرینی‌های مختلف استفاده می‌شود.

کافور خوراکی طعم ملایمی دارد و نباید آن را با شکل دیگری آن را با کافور مصنوعی با استفاده از مواد شیمیایی مانند سقز ساخته می‌شود، اشتباه نگیرید. این نه تنها برای طعم دادن به یک غذا استفاده می‌شود، بلکه به دلیل خواص دارویی آن نیز شناخته شده است. استفاده از کافور خوراکی به درمان مشکلات گوارشی، التهاب، سرماخوردگی و سرفه کمک می‌کند، گردش خون را بهبود می‌بخشد، هورمون‌ها را تحریک می‌کند و همچنین ممکن است شما را از اسپاسم خلاص کند.

سرماخوردگی و سرفه را برطرف می کند

از کافور خوراکی می‌توان در رژیم غذایی برای تسکین سرماخوردگی و سرفه استفاده کرد. این به خلاص شدن از احتقان در ریه ها کمک می‌کند که تنفس را بهبود می‌بخشد و مخاط را از ریه‌ها خارج می‌کند. کافور خوراکی را می‌توان به مقدار بسیار کم مصرف کرد که می‌تواند مسیر بینی شما را باز کند. کافور معمولی را نیز می‌توان به آرامی استنشاق کرد که می‌تواند علائم سرفه را بهبود بخشد.

هورمون ها را تحریک می کند

کافور خوراکی همچنین برای تحریک هورمون‌هایی که بر توانایی‌های جنسی فرد تأثیر می‌گذارد مفید است. ماهیت آن تقویت کننده جنسی است و بنابراین میل جنسی را افزایش می‌دهد. این می‌تواند به طور غیر مستقیم تأثیر مثبتی بر افرادی که از اختلال نعوظ رنج می‌برند داشته باشد. کافور خوراکی همچنین گردش خون را در بدن بهبود می‌بخشد که این نیز عاملی در بهبود چنین شرایطی است.

شرایط عصبی را بهبود می بخشد

اگر کافور خوراکی به صورت محدود مصرف شود، حتی می‌تواند به اختلالات عصبی و مشکلاتی که انقباضات عضلانی دارند و غیره کمک کند. اگرچه شواهد زیادی برای بیان آن به عنوان درمان مشکلات عصبی وجود ندارد، اما اثربخشی درمان و شرایطی مانند صرع را بهبود می‌بخشد.

مشکلات گوارشی را درمان می کند

یکی از مزایای اصلی وجود کافور خوراکی در رژیم غذایی مربوط به سلامت دستگاه گوارش است. اشتها آور است و التهاب معده را کاهش می‌دهد. می‌توان از آن برای درمان گاستروانتریت و اسهال استفاده کرد. کافور خوراکی همچنین سایر مشکلات معده را تسکین می‌دهد و مصرف آن در حد اعتدال با مشورت پزشک می‌تواند به ویژه برای افراد مسن که از مشکلات گوارشی رنج می‌برند مفید باشد.

حداکثر مصرف کافور خوراکی عمدتاً در شیرینی‌ها استفاده می‌شود. این واقعاً می‌تواند با شیرینی‌ها مفید باشد زیرا می‌تواند کالری بیش از حد حاوی چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها را متعادل کند که ممکن است در دراز مدت بر سلامت شما تأثیر بگذارد. قرار دادن کافور در شیرینی‌ها می‌تواند خواص گوارشی آن‌ها را بهبود بخشد و اجازه نمی‌دهد چربی‌ها به راحتی در دیواره معده و روده جمع شوند.

چند مورد دیگر از کاربردهای آشپزی کافور خوراکی در زیر ذکر شده است:

 • کافور برای طعم دادن به دسرها، به ویژه در جشنواره پونگال که در هند برگزار می‌شود، استفاده می‌شود. مردم پونگال شیرین را تهیه می‌کنند که با برنج و عدس زرد شیرین شده با انگور پخته می‌شود. یکی از موادی که به این غذا اضافه می‌شود کافور خوراکی است که طعم بی‌نظیری به این غذا می‌دهد.
 • مردم جنوب هند کمی کافور در برنج شیرین با شیر، برگ بو و فلفل سیاه اضافه می‌کنند و به عنوان بوگ به خدایان عرضه می‌کنند.
 • کمی کافور خوراکی نیز ممکن است به شما کمک کند تا خوابی آرام داشته باشید. مقداری از آن را در شیر گرم اضافه کنید و خواب راحت شبانه را تضمین کنید.
 • یک قطره کافور خوراکی و دانه زنیان رومی را در نصف فنجان آب بجوشانید. اجازه دهید تا به نصف مقدار اولیه کاهش یابد. قبل از نوشیدن منظم آب را فیلتر کنید. این معجون مشکلات مختلف گوارشی را درمان می کند.
 • کافور خوراکی به‌عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده در تهیه دمنوش با مواد دیگری مانند دانه رازیانه، کاتا، هل و غیره استفاده می‌شود.

خواص روغن کافور

علاوه بر قرص‌های معمولی کافور می‌توانید کافور را به شکل اسانس نیز خریداری کنید. اما چرا این کار را می‌کنید؟ زیرا درست مانند قرص های معمولی کافور، روغن کافور نیز فواید مختلفی برای بهبود زندگی دارد!

روغن کافور با تقطیر با بخار آب از چوب درختان لورل کافور (Cinnamomum camphora) استخراج شده است. روغن کافور رنگ‌های مختلفی دارد که مشخص می‌کند چه نوع هایی برای استفاده درمانی بی‌خطر هستند. فقط روغن کافور سفید که شفاف یا دارای رنگ شیری است برای استفاده موضعی بی‌خطر است. روغن کافور همچنین ممکن است زرد یا قهوه‌ای باشد، به این معنی که دارای سطوح بالایی از سافرول است، ترکیبی که اثرات سرطان‌زایی دارد و توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده ممنوع شده است. هر چیزی جز روغن کافور سفید نباید استفاده شود زیرا ممکن است سمی باشد.

خواص کافور
خواص کافور 

روغن کافور در طیف وسیعی از محصولات بدن از جمله لوسیون‌ها و پمادها استفاده می‌شوند. این ماده مشابه کپسایسین و منتول، دو عاملی که معمولاً به لوسیون ها و پمادها برای تسکین درد اضافه می‌شوند، استفاده می‌شود. مواد تشکیل‌دهنده ترپن آن اغلب برای اثرات درمانی بر روی پوست استفاده می‌شود. به دلیل خواص ضد سرفه و ضد عفونی کنندگی اکالیپتول و لیمونن دو ترپن موجود در عصاره کافور تحقیقات گسترده‌ای بر روی آن‌ها صورت گرفته‌است. روغن کافور همچنین به دلیل خواص ضد قارچی، ضد باکتریایی و ضد التهابی آن ارزشمند است. این فقط به صورت موضعی استفاده می‌شود، زیرا استفاده خوراکی از آن می‌تواند سمی باشد.

خواص دارویی کافور

کافور دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است و آن را به یک عامل طبیعی برای مبارزه با عفونت‌های پوستی تبدیل می‌کند. اغلب به صورت نوری برای تسکین تحریکات و خارش پوست و تسریع بهبود زخم استفاده می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که کافور دارای اثرات ضد باکتریایی و دارای فعالیت ضد میکروبی است. این باعث می‌شود که محصولات مراقبت از پوست حاوی عوامل طبیعی برای مبارزه با عفونت‌ها و ارتقاء التیام باشند. کرم‌ها و محصولات بدن حاوی کافور نیز برای افزایش تولید الاستین و کلاژن پوست، ترویج پیری سالم و ظاهری جوان‌تر استفاده می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که کافور خالص یک عامل ضد قارچ موثر است. یک سری از موارد بالینی نشان داده است که نوعی از محصولات که با کافور، منتول و اکالیپتوس ساخته شده‌اند، جایگزینی مطمئن و مقرون به صرفه برای درمان قارچ ناخن پا می‌باشند. محققان در مطالعه دیگری به این نتیجه رسیده‌اند که کافور، منتول، تیمول و روغن اکالیپتوس موثرترین ترکیبات علیه پاتوژن‌های قارچی هستند.

کافور اغلب در مالش قفسه سینه برای کمک به کاهش سرفه در کودکان و بزرگسالان استفاده می‌شود. به عنوان یک ضد سرفه عمل می‌کند، به کاهش احتقان و کاهش سرفه مداوم کمک می‌کند. به دلیل اثرات دوگانه گرم و خنک آن، می‌توان آن را به سینه مالید تا علائم سرماخوردگی را کاهش دهد.

خواص درمانی کافور

کافور اغلب در اسپری‌ها، پمادها، مومیایی ها و کرم‌ها برای تسکین درد استفاده می‌شود. می‌تواند تورم و دردهایی را که بر عضلات و مفاصل تأثیر می‌گذارد کاهش دهد، و مطالعات نشان می‌دهد که برای کاهش کمردرد استفاده می‌شود و ممکن است انتهای عصبی را تحریک کند. این ترکیب هم خاصیت گرم کنندگی و هم خنک کنندگی دارد که به آن اجازه می‌دهد سفتی را از بین ببرد و ناراحتی را کاهش دهد.

خواص کافور
خواص کافور

همچنین یک عامل ضد‌التهاب طبیعی است، بنابراین برای کاهش درد عضلات و مفاصل ناشی از التهاب و تورم استفاده می‌شود. همچنین برای تحریک گردش خون شناخته شده است و نشان داده شده است که با گیرنده‌های عصبی حسی تعامل دارد.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که عصاره کافور قادر به کاهش پاسخ‌های التهابی آلرژیک پوست است. در نمونه تحقیق انجام شده، موش‌ها با برگ‌های کافور در درماتیت آتوپیک تحت درمان قرار گرفتند. محققان دریافتند که روش درمانی با کاهش سطح ایمونوگلوبولین E، کاهش التهاب غدد لنفاوی و کاهش تورم گوش، علائم را بهبود می‌بخشد. این تغییرات نشان می‌دهد که روغن کافور می‌تواند تولید کموکاین (Chemokine) التهابی را کاهش دهد.

خواص کافور برای لاغری

کافور خوراکی دارای خواص مفید بسیاری از جمله خواص ضد ویروسی، ضد میکروبی، حشره کش و ضد درد، ضد سرطان است که از بروز بسیاری از بیماری‌ها و عفونت‌ها جلوگیری می‌کند. تا آنجا که به کاهش وزن مربوط می‌شود، ماهیتی بسیار گوارشی دارد و می‌تواند با بهبود متابولیسم، گردش خون در بدن و کاهش التهاب باعث کاهش وزن شود. کافور خوراکی را می‌توان در رژیم غذایی همراه با ماهی یا گوشت، در دسرها و برخی غذاهای دیگر نیز استفاده کرد.

از روغن کافور نیز با توجه به ویژگی منحصر به فرد آن، برای کاهش وزن استفاده می‌شود – دارای یک اثر گرم‌کننده است. به لطف این ویژگی است که پس از اعمال روی پوست، به طور فعال شروع به کار می‌کند:

 • تمام فرآیندهای متابولیک در بدن را تحریک می‌کند – این به کاهش فعال وزن اضافی کمک می‌کند.
 • جریان خون را افزایش می‌دهد – این خاصیت به کاهش سلولیت کمک می‌کند و به طور موثر پوست را سفت می‌کند.
 • تعریق را افزایش می‌دهد – این بدان معنی است که مایع انباشته شده در بافت‌ها به سرعت دفع می‌شود.
 • به کاهش تورم کمک می‌کند.

کافور چربی‌های انباشته شده در زیر پوست را تجزیه نمی‌کند، بنابراین نباید انتظار نتیجه آنی از آن داشته باشید. همچنین، بررسی‌های متعدد ادعا می‌کنند که این روغن به کاهش علائم کشش کمک می‌کند. با چندین بار استفاده از روغن روی پوست نتیجه دلخواه را به همراه نخواهد داشت، بلکه یک برنامه ویژه توسعه یافته مورد نیاز است.

خواص کافور برای لاغری

خواص کافور برای لاغری و هضم کنندگی غذا

همانطور که گفته شد، کافور خوراکی بسیار هضم کننده است و سوخت و ساز بدن را بهبود می‌بخشد. اغلب اوقات ما گزینه‌های غذایی بسیار سالم را در نظر نمی‌گیریم و در نهایت چربی‌های اشباع شده و کربوهیدرات‌های بیشتری مصرف می‌کنیم که خطر چاقی را افزایش می‌دهد. در نظر بگیرید که قرار دادن مقداری کافور در رژیم غذایی خود ممکن است سیستم گوارش شما را تقویت کند و سموم مضر را از بدن دفع کند. این به دلیل وجود خواص ضد‌ویروسی و ضد‌میکروبی موجود در کافور خوراکی است.

روغن کافور نیز برای کاهش وزن با توجه به ویژگی منحصر به فرد آن استفاده می‌شود – دارای یک اثر گرم‌کننده است. به لطف این ویژگی است که پس از اعمال روی پوست، به طور فعال شروع به کار می‌کند:

 • تمام فرآیندهای متابولیک در بدن را تحریک می‌کند – این به کاهش فعال وزن اضافی کمک می‌کند.
 • جریان خون را افزایش می‌دهد – این خاصیت به کاهش سلولیت کمک می‌کند و به طور موثر پوست را سفت می‌کند.
 • تعریق را افزایش می‌دهد – این بدان معنی است که مایع انباشته شده در بافت‌ها به سرعت دفع می‌شود.
 • به کاهش تورم کمک می‌کند.

کافور چربی‌های انباشته شده در زیر پوست را تجزیه نمی‌کند، بنابراین نباید انتظار نتیجه آنی از آن داشته باشید. همچنین، بررسی‌های متعدد ادعا می‌کنند که این روغن به کاهش علائم کشش کمک می‌کند. با چندین بار استفاده از روغن روی پوست نتیجه دلخواه را به همراه نخواهد داشت، بلکه یک برنامه ویژه توسعه یافته مورد نیاز است.

خواص کافور برای چشم

خواص کافور به گونه‌ای است که در بسیاری از داروهای مربوط به سرماخوردگی، درمان‌های تحریک‌کننده پوست، کرم‌های خارش و غیره استفاده می‌شود، همچنین از کافور برای آبرسانی و خنک کردن چشم‌های دچار تحریک و خارش‌ استفاده می‌شود. همچنین برای درمان سوختگی پوست استفاده می‌شود. در زمان‌های قدیم در هند از کافور برای تهیه خط چشم استفاده می‌کردند که وقتی روی چشم می‌زدند چشم را خنک و تسکین می‌داد و از خشکی و خارش چشم جلوگیری می‌کرد. هم مردان و هم زنان از خط چشمی که از کافور ساخته شده بود به همین دلیل و همچنین به عنوان یک محصول زیبایی استفاده می کردند.

اخیرا قطره چشمی تهیه کرده‌اند که ترکیبی از چهار داروی کافور، منتول، نافازولین و فنیل افرین است که بیماری‌های آلرژیک چشم را درمان می‌کند. کافور و منتول یک اثر خنک کننده برای چشم ایجاد می‌کنند. نافازولین و فنیل افرین داروهای ضد احتقان هستند که با باریک کردن رگ‌های خونی چشم برای تسکین التهاب (قرمزی و تورم) عمل می‌کنند. این قطره چشمی یک داروی نسخه‌ای است که برای درمان بیماری‌های آلرژیک چشم استفاده می‌شود. قرمزی و تورم چشم را برطرف می‌کند و سوزش و ناراحتی را موقتاً تسکین می‌دهد.

سایر موارد استفاده از کافور شامل موارد زیر است:

 1. درمان ریزش مو
 2. گوش درد
 3. سرد
 4. سرفه
 5. میل جنسی پایین
 6. افسردگی
 7. اضطراب

عوارض جانبی استفاده از کافور

حساسیت به کافور

حساسیت به کافور به ویژه هنگام استفاده از کافور مصنوعی برای مراقبت از پوست بسیار رایج است. حساسیت به کافور می‌تواند منجر به ایجاد بثورات، قرمزی و خشکی شدید پوست شود. هرگز از کافور مصنوعی برای مراقبت از پوست استفاده نکنید و حتی اگر از کافور خوراکی استفاده می‌کنید مطمئن شوید که از آن در دوز مناسب استفاده می‌کنید.

سمیت کافور در دوزهای بالا

اگرچه کافور خوراکی از زمان های قدیم در شیرینی های خاص به مقدار بسیار کمی مصرف می‌شود، اما باید به خاطر داشته باشیم که این ماده در مقادیر خاصی بسیار سمی است. دوز بیش از حد می‌تواند منجر به درد شکم، حالت تهوع، سردرد، تپش قلب و در موارد شدید تشنج شود. اگر کافور بلعیده‌اید بهتر است بلافاصله با پزشک مشورت کنید.

نباید در زخم‌های باز استفاده شود

کافور خیلی سریع وارد جریان خون ما می‌شود بنابراین هرگز از کافور در مویرگ‌های شکسته استفاده نکنید. همین امر در مورد استفاده از اسانس کافور مخلوط با روغن پایه برای پوست سر نیز صدق می‌کند. اگر از آن بر روی زخم روی پوست سر استفاده کنیم، به راحتی می‌تواند منجر به مسمومیت با کافور شود.

برای زنان باردار و مادران شیرده

زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف کامل کافور خودداری کنند زیرا می‌تواند باعث سقط جنین شود. در روستاها از روغن کافور برای درمان گرفتگی عضلات پا در زنان باردار استفاده می‌شود که معمولاً در سه ماهه آخر بارداری با آن روبرو هستند. اما در صورت وجود زخم‌های باز، از استفاده خارجی کافور به طور کامل اجتناب کنید. این امر به ویژه برای زنان باردار بسیار مهم است زیرا می‌تواند منجر به مسمومیت در نوزاد متولد نشده شود.

می‌تواند باعث مشکلات تنفسی شود

بسیاری از افراد هنگام استنشاق بخارهای مصنوعی کافور دچار سوزش تنفسی جزئی می‌شوند. اگر شما با مشکلات تنفسی روبرو هستید، سوزاندن کافورمصنوعی در هنگام نماز را کاملاً متوقف کنید. حتی اگر کافور مصنوعی می‌سوزانید، بیش از یک گلوله در یک زمان نسوزانید.

کافور را از کودکان دور نگهدارید

ما باید بسیار مراقب باشیم و در صورت وجود بچه‌های کوچک در اطراف آن را دور نگه داریم زیرا در صورت بلعیدن می‌تواند عوارض جانبی شدیدی ایجاد کند. حتی هنگام استفاده خارجی، اطمینان حاصل کنید که از 3 تا 5 درصد بالاتر نروید. اگر کودکان به طور تصادفی کافور مصرف کردند، آن‌ها را بلافاصله به پزشک ببرید. همچنین از استفاده از محصولات حاوی کافور در سوراخ‌های بینی نوزادان نیز باید اجتناب شود.

خطر آتش سوزی

همه ما می‌دانیم که کافور چقدر قابل اشتعال است، بنابراین هنگام کار با کافور باید بسیار مراقب باشیم. هنگام تهیه روغن کافور در خانه تصادفاتی گزارش شده است. هنگام تهیه روغن کافور، کافور را با روغن نارگیل گرم می‌کنیم، اما اگر در دمای خاصی گرم شود، می‌تواند به راحتی آتش بگیرد، بنابراین هنگام گرم کردن کافور بسیار مراقب باشید.

دوز کشنده کافور در بزرگسالان و کودکان

تقریباً 4 گرم برای بزرگسالان دوز کشنده است. برای کودکان 5/1 تا 1 گرم است. برای نوزادان 70 میلی‌گرم است. نکات مهم دیگری که باید به خاطر بسپاریم این است که کافور به سرعت از پوست، روده و همچنین از طریق دستگاه تنفسی جذب می‌شود، بنابراین از مصرف بیش از حد کافور به شکل استنشاق بخار، استفاده خارجی و مصرف داخلی باید به شدت خودداری کرد.

علائم مصرف کافور

کافور در دوزهای زیاد عمدتا بر سیستم عصبی مرکزی و کلیه‌ها تأثیر می‌گذارد. این می‌تواند منجر به تشنج، افسردگی، تحریک معده، قولنج، تهوع، استفراغ، اسهال، اضطراب، هیجان، هذیان و در موارد شدید مرگ شود.

خلاصه ای درباره کافور

استفاده خارجی از کافور برای مراقبت از پوست و مو مناسب است، اما هرگز نباید از کافور در زخم‌های باز استفاده کرد. مصرف داخلی به ویژه در دوزهای بیشتر از مقدار توصیه شده فقط باید تحت راهنمایی متخصص انجام شود .از کافور حتی برای استفاده خارجی در نوزادان استفاده نکنید. همچنین در بزرگسالان نیز بهتر است از کافور هر روز و به مدت طولانی استفاده نشود.

بخار کافور نیز در صورت استنشاق زیاد می‌تواند منجر به مسمومیت شود. زنان باردار و مادران شیرده هرگز نباید کافور مصرف کنند زیرا کافور باعث سقط جنین در زنان باردار می‌شود. همیشه سعی کنید از کافور خوراکی و اسانس کافور بیش از کافور مصنوعی در درمان استفاده کنید. در حقیقت بهتر است که کاملاً از کافور مصنوعی به طور کامل متوقف شوید.

سوالات متداول در مورد خواص کافور

آیا کافور عوارض جانبی دارد؟

 1. کافور در صورت استنشاق یا مصرف زیاد باعث تهوع، بی قراری، تشنج و استفراغ می‌شود.
 2. کافور ممکن است باعث واکنش های آلرژیک در پوست و پوست سر، به ویژه در پوست‌های حساس شود.
 3. کافور ممکن است با داروهای موضعی تجویز شده برای درمان بیماری‌های پوست سر واکنش نشان دهد.
 4. ممکن است فشار خون را افزایش دهد، بنابراین برای افرادی که فشار خون بالا دارند مناسب نیست.

آیا می‌توانید کافور و روغن نارگیل را با هم مخلوط کنید؟

کافور و روغن نارگیل یک درمان عالی برای شرایط مختلف مو و پوست سر است. هر دو ماده زمانی که با هم ترکیب شوند به عنوان یک درمان برای خشکی پوست سر، دو شاخه شدن مو سر، شوره سر، التهاب و عفونت‌ها عمل می‌کنند.

آیا کافور باعث تقویت میل جنسی می‌شود ؟

کافور خوراکی یک داروی غرایز جنسی است و می تواند نقش تعیین کننده‌ای در تقویت میل جنسی با تحریک بخش‌هایی از مغز که رفتار و تمایلات جنسی را کنترل می کند، ایفا کند. صرف استنشاق کافور نیز می‌تواند این فواید را به همراه داشته باشد. این یک محرک عالی هورمون‌ها برای مردان و زنان است.

آیا کافور برای بدن ضرر دارد؟

هنوز در هیچ ازمایشی ثابت نشده که کافور برای بدن ضرر داشته باشد. همانطور که اطلاع دارید و در مقاله بالا نیز توضیح داده شده کافور خواص بسیار زیادی دارد که می‌توان از ان برای کارهای مختلف و زیادی استفاده کرد. بنابراین اگر کافور برای بدن ضرر داشت قطعا استفاده نمی‌شد.

کافور عمده را از کجا تهیه کنیم

پیشگامان شیمی واردکننده مواد شیمیایی و فروشنده مواد اولیه غذایی و تامین کننده حرفه ای کافور گرید غذایی در ایران می باشد.

کافور چیست و چه چیزایی در مورد کافور نمیدانید

جالب است بندانید که کافور یک درخت در چین است. و در مورد خواص کافور فراوان مطلب میتوان نوشت پیشنهاد میکنم مقاله کافور چیست سایت پیشگامان را مطالعه کنید

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • آرمین

  چگونه باید کافور را استفاده کنیم هرچند روز برای کاهش جنسی وبرای لاغرهابده

  پاسخ
 • مهدی الاسوندی

  سلام و عرض ادب ، مرسی بابت این محتوای جامع
  بنده چند سوال داشتم اول اینکه آیا کافور در آب حل میشود و آیا کافور عقیم میکند
  مرسی بابت پاسخ گویتون

  پاسخ
  • وحید طهماسبی

   سلام ، پاسخ این موارد در متن به طور کامل توضیح داده شده

   پاسخ
 • نرگس رضایی

  درود بر شما ، میخواستم بدونم کافور برای کاهش میل جنسی هم کاربرد داره؟

  پاسخ
  • وحید طهماسبی

   با سلام در متن توضیح داده شده ، ولی برای کاهش میل جنس موارد ساده تر و طبیعی تری نیز وجود داره

   پاسخ
   • احمد املشی

    سلام من میخاستم بدونم کافور در غذای دانشجویان چ تاثیراتی بر روی بدن داره..

    پاسخ
 • علیرضا بهوندی

  مرسی از سایت خوبتون ، ایا کافور برای مردان اثر بدی داره؟

  پاسخ
  • وحید طهماسبی

   سلام ، همون طور که در متن توضیح داده شده خیر اثر بدی ندارد

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست