فروش دی کلسیم فسفات

خرید دی کلسیم فسفات خوراکی

دی کلسیم فسفات یکی از مواد افزودنی غذایی و دارویی در اکثر کشورها است. به عنوان یک تأمین‌کننده و واردکننده کننده حرفه‌ای، شرکت بین‌المللی پیشگامان شیمی تقریباً 15 سال است که این محصول را از چین در گریدهای دامی، غذایی و دندانپزشکی تهیه و وارد می‌کند. در صورت بروز هرگونه سوال و مشکل لطفاً از طریق sales@irchem.ir برای ما ایمیل ارسال کنید، ما در عرض 1 روز کاری به شما پاسخ خواهیم داد.

جهت استعلام

قیمت دی کلسیم فسفات دامی و غذایی

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

قیمت دی کلسیم فسفات

معادل انگلیسی Dicalcium phosphate
cas No 7783-35-9
فرمول شیمیایی CaHPO4
نام‌های دیگر کلسیم هیدروژن فسفات، نمک کلسیم اسید فسفریک
شکل ظاهری پودر سفید محلول در آب
گرید ⭐ غذایی، دامی و طیور، دارویی
بسته‌بندی کیسه 25 کیلوگرمی / کیسه 50 کیلوگرمی / جامبو 1000 کیلوگرمی
کشور تولید کننده چین، ایران
خواص ⭐ افزایش‌دهنده ویسکوزیته و ژل‌ساز
قیمت ⭐ تماس بگیرید
عملکرد  حجم‌دهنده، تقویت‌کننده، مکمل‌های غذایی، خنثی‌کننده، اسانس و افزودنی‌های طبیعی، کشاورزی، نان و شیرینی و شکلات، لبنیات، گوشت، سس و چاشنی، اسانس، دام و طیور، مکمل‌ها
محل تحویل انبار شورآباد تهران
موارد مصرف ⭐ در کشاورزی به عنوان کود، به عنوان مکمل غذایی، خوراک دام، صنایع بهداشتی و دارویی در تولید خمیردندان
جرم مولکولی ۱۳۶،۰۶ g/mol
وزن مولکولی 940، 934، 941، 910، 980

پودر دی کلسیم فسفات چیست؟

دی کلسیم فسفات با فرمول CaHPO4 و دی‌هیدرات آن است. پیشوند “di” نام مشترک است چون تشکیل آنیون HPO42- شامل حذف دو پروتون از اسید فسفریک H3PO4 است. همچنین به عنوان فسفات کلسیم یا کلسیم مونو هیدروژن فسفات شناخته شده است. به عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می‌شود، در برخی از خمیر دندان‌ها به عنوان یک عامل پرداخت‌کننده و بیومارایتی یافت می‌شود.

آماده‌سازی فسفات کلسیم Dibasic توسط خنثی‌کردن هیدروکسید کلسیم با اسید فسفریک تولید می‌شود که دی هیدرات را به عنوان یک جامد رسوب می‌کند.

خرید دی کلسیم فسفات
خرید دی کلسیم فسفات

 

انواع دی کلسیم فسفات

در حال حاضر تولیدکنندگان انواع مختلفی از دی کلسیم فسفات را تولید و در بازارهای جهانی عرضه می‌کنند. در کشور ما نیز واردکنندگان انواع مختلف دی کلسیم فسفات را تهیه و در اختیار صنایع غذایی و دارویی قرار می‌دهند. دی کلسیم فسفات از نظر موارد استفاده، انواع مختلفی دارد. یک نوع از دی کلسیم فسفات وجود دارد که به منظور تولید مواد خوراکی مورد نیاز دام مورد استفاده قرار می‌گیرد و عمده مصرف این ماده در همین حوزه است؛ البته همانطور که گفته شد نوعی از دی کلسیم فسفات وجود دارد که در صنایع غذایی و دارویی استفاده می‌شود که مصرف آن در این حوزه‌ها به مراتب کمتر است.

دی کلسیم فسفات از نظر شکل نیز انواع مختلفی دارد؛ انواع خشک و آبدار. نوع آبدار آن در ترکیبات هیدارت با فرمول مولکولیCaHPO4.2H2O  است که دو مولکول آب درون مولکولی دارد؛ نوع دیگر آن در ترکیب دی هیدارت با فرمول مولکولی CaHPO4 است.

خواص دی کلسیم فسفات

در دمای 60 درجه سانتی‌گراد فرم بدون آب پر شده است:

H3PO4 + Ca (OH) 2 → CaHPO4

برای جلوگیری از تخریب که هیدروکسی آپاتیت را تشکیل می‌دهند، pyrophosphate سدیم یا هیدراته فسفاته تراماجنسی فسفات اضافه می‌شوند، برای مثال، دیابیت هیدروکسید کلسیم فسفات به عنوان یک عامل پرداخت‌کننده در خمیر دندان استفاده می‌شود. در فرآیند مداوم CaCl2 می‌تواند با (NH4) 2HPO4 درمان شود تا دی هیدرات را تشکیل دهد:

CaCl2 + (NH4) 2HPO4 → CaHPO4 • 2H2O

سپس دوغاب دی‌هیدرات به حدود 65-70 درجه سانتی‌گراد حرارت داده می‌شود تا CaHPO4 بدون آب تشکیل شود به عنوان رسوب بلورین، به طور معمول به عنوان بلورهای الماسوئید صاف، که برای پردازش بیشتر مناسب هستند.

 به دو شکل وجود دارد: شکل بی‌آب (CaHPO4، مونتیت) و فرم دی هیدرات (CaHPO4، 2H2O، برشیت).

بروشیت، که معمولاً در منابع علمی با اختصار DCPD (برای دی کلسیم فسفات دی هیدرات) دیده می‌شود و به ندرت به عنوان CHPD (برای هیدروژن فسفات کلسیم دی هیدرات) یک فسفات کلسیم اسید با فرمول CaHPO4 .2H2O است.

اکنون بروشیت ترکیبی است که به طور گسترده در مقیاس صنعتی در کودها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به عنوان ماده جایگزین استخوان و مواد غذایی افزودنی استفاده می‌شود. مونتیت به دنبال کلسیم بروشیت بدست می‌آید که در اثر حرارت دادن در دو مرحله دو مولکول آب خود را از دست می‌دهد. از هر دو ماده زیستی برشیت و مونتیت برای بازسازی استخوان در اشکال مختلف فیزیکی استفاده شده است.

خرید دی کلسیم فسفات
خرید دی کلسیم فسفات

روش تولید دی کلسیم فسفات

همانطور که پیشتر گفته شد دی کلسیم فسفات انواع مختلفی دارد. یک نوع آن دی کلسیم فسفات بدون آب و نوع دیگر آن دی کلسیم فسفات دی‌ هیدارت، که شامل دو مولکول آب است. برای تولید این ماده شیمیایی با استفاده از کنسانتره سنگ فسفات فرآیند جدیدی را توسعه داده‌اند. این فرآیند شیمیایی سه مرحله اساسی دارد.

 • مرحله اول: محلول‌سازی کنسانتره سنگ فسفات با اسید سولفوریک است.
 • مرحله دوم: فلوئور زدایی محلول اسید فسفریک با استفاده از سولفات پتاسیم است.
 • مرحله سوم: شامل خنثی‌سازی محلول اسید فسفریک با هیدروکسید کلسیم است.

همچنین می‌توان این نکته را اضافه کرد که P2O5 که اساسا از فسفات دی کلسیم بی آب تشکیل شده لست، در دامنه‌ی PH بین 2 و 5 رسوب می‌کند.

فواید کلسیم

بدن شما هر روز به کلسیم نیاز دارد. افزودن DCP به رژیم غذایی می‌تواند به شما کمک کند برخی از توصیه‌های رژیم غذایی موسسه ملی بهداشت (NIH) را برآورده کنید. اگرچه دوز روزانه توصیه شده کلسیم 1000 میلی گرم است، بدن تنها قادر است حدود 200-400 میلی گرم از آن را به طور هم زمان جذب کند. بدن شما بقیه را در مدفوع دفع می‌کند. سطح کلسیم سرم برای یک بزرگسال به صورت متوسط ​​باید تقریباً 8.8-10.4 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

دو هورمون سطح کلسیم را در خون کنترل می‌کنند: هورمون پاراتیروئید و کلسی تونین. هورمون پاراتیروئید به استخوان‌ها می‌گوید چه زمانی نیاز به آزاد سازی کلسیم در خون دارند. همچنین باعث می‌شود کلیه‌ها کلسیم کمتری دفع کرده و ویتامین D را فعال کنند که به بدن کمک می‌کند کلسیم بیشتری جذب کند. کلسی تونین از تجزیه استخوان‌ها جلوگیری می‌کند و سطح کلسیم خون را کاهش می‌دهد تا خیلی زیاد نشود.

بیشتر کلسیم بدن در استخوان‌های شما ذخیره می‌شود، اما در خون و سلول‌ها نیز یافت می‌شود. شما باید مرتباً کلسیم مصرف کنید، در غیر این صورت بدن شما شروع به انتقال مقدار زیادی از آن از استخوان‌ها به داخل جریان خون می‌کند. با گذشت زمان، این کاهش می‌تواند منجر به بیماری استخوان مانند پوکی استخوان شود.

فواید فسفات

فسفات یک ماده معدنی طبیعی و حاصل ترکیب اکسیژن و فسفر است. به بدن کمک می‌کند تا استخوان‌ها و دندان‌ها، غشای سلول و DNA را تشکیل دهد. FDA توصیه می‌کند هر روز 1250 میلی گرم فسفر مصرف کنید. بسیاری از افراد قادر به مصرف این مقدار در رژیم غذایی متوسط ​​آمریکایی هستند. مشابه کلسیم، ویتامین D به بدن کمک می‌کند تا فسفات را جذب کند. سطح طبیعی فسفر خون در بزرگسالان بین 2.5 تا 4.5 میلی گرم در دسی لیتر است و این میزان به سطح کلسیم خون بستگی دارد.

اگر فسفر کافی در بدن ندارید، ممکن است احساس ضعف کنید، با رشد استخوان روبرو شوید یا وزن کم کنید. استخوان‌های شما بیشتر فسفر بدن شما را ذخیره می‌کند، که مسئول عملکردهای عصبی و عضلانی سالم است.

کاربرد دی کلسیم فسفات

شیمی‌دانان دی‌کلسیم‌فسفات را به خمیر دندان و مواد آرایشی اضافه می‌کنند. دندان‌پزشکان از آن برای بازسازی فک و پزشکان  برای ترمیم مفاصل استفاده می‌کنند.

خرید دی کلسیم فسفات
خرید دی کلسیم فسفات دامی

 کاربرد دی کلسیم فسفات در صنایع غذایی

دی کلسیم فسفات خوراکی یک پودر سفید، بی مزه و میکرو کریستالی است که به طور مکرر در غذاها و نوشیدنی‌ها به عنوان ماده بافر، اصلاح کننده خمیر، امولسیفایر، ماده خمیرمایه، مکمل غذایی یا یک تثبیت کننده استفاده می‌شود. از آنجا که کلسیم و فسفات از مواد شیمیایی مهم و مفیدی هستند، بسیاری از تولید کنندگان این ترکیب را به لیست مواد تشکیل دهنده مواد مغذی و خوراکی خود اضافه می کنند.

 • بدن انسان برای عملکرد مناسب به کلسیم و فسفر نیاز دارد. این مواد شیمیایی نقش‌های زیادی در بدن دارند، از جمله سنتز DNA و ساخت و نگهداری استخوان‌ها. به همین دلیل، بسیاری از تولیدکنندگان مواد غذایی از دی کلسیم فسفات خوراکی به عنوان افزودنی برای تأمین نیازهای غذایی مردم استفاده می‌کنند.
 • کلسیم و فسفات هر دو یون باردار هستند. این بدان معنی است که دی کلسیم فسفات به عنوان یک بافر در غذاهای حاوی اسید یا باز اضافی عمل می‌کند.
 •  باعث بهبود بافت بسیاری از غذاهای پخته شده و رشته فرنگی می‌شود.
 •  به میزان کافی آب غذاها را جذب می‌کند و مواد را تازه‌تر نگه می‌دارد. با افزایش ماندگاری مواد غذایی حاوی دی کلسیم فسفات، شرکت‌ها می‌توانند در هزینه‌های خود صرفه جویی کنند.
 •  به عنوان یک عامل خمیرمایه باعث می‌شود نان و محصولات نانوایی به بافتی متخلخل و لطیف‌تر تبدیل شوند.
 •  هنگامی که به املاح اضافه می‌شود، حلال‌ها را امولسیون و پایدار می‌کند، به هر لقمه مقدار مشابه عطر و طعم و بافت می‌بخشد.

دی کلسیم فسفات در کشاورزی

دی کلسیم فسفات به دلیل خاصیت محلول در سیترات ویژگی های سودمند خود را به صورت معلق نیز حفظ می کند. دی کلسیم فسفات را می توان در تمام سوسپانسیون های کود پیچیده که عموماً در کشاورزی استفاده می شود استفاده کرد. از این محصول به عنوان کود در کشاورزی برای جلوگیری از آلودگی محصولات و از بین بردن تمامی حشرات استفاده می شود. این محصول در بسته بندی در بسته و ضد آب بسته بندی می شود. دی کلسیم فسفات گرانول را می توانید با نرخ های مقرون به صرفه از ما تهیه کنید.

بهبود استخوان

جراحان ارتوپدی در حین پیوند استخوان از دی کلسیم فسفات استفاده می‌کنند. محققان خاطر نشان کرده‌اند که این ماده شیمیایی شباهت زیادی به استخوان طبیعی دارد. این شباهت به پزشکان گزینه‌های جدیدی برای ترکیب استخوان مصنوعی و واقعی برای ایجاد یک ماتریس قوی برای روند بهبود می‌دهد. همچنین استخوان مصنوعی امکان انتقال دارو از طریق نانوذرات را به منطقه بهبود می‌دهد.

دی کلسیم فسفات در خمیردندان

جراحان دهان و دندان نیز از دی کلسیم فسفات برای کمک به روند بهبود استفاده می‌کنند. محققان تأثیر مثبت این ماده شیمیایی را بر سلامت دهان و دندان توصیف کرده‌اند.

بدن شما نمی‌تواند تفاوت بین دی کلسیم فسفات و دندان‌های واقعی را تشخیص دهد. بیومتیمیک‌ها با توجه به مشخصات ایمنی، پتانسیل بالایی دارند. دی کلسیم فسفات همچنین می‌تواند جایگزین فلوراید به عنوان بهترین راه جلوگیری از پوسیدگی دندان شود. تولید کنندگان اغلب آن را به سفید کننده دندان به عنوان ساینده اضافه می‌کنند تا دندان‌های شما را به آرامی صیقل دهد.

خرید دی کلسیم فسفات
خرید دی کلسیم فسفات خوراکی

دی کلسیم فسفات در خوراک دام

دامداران غالباً خوراک دام را با فسفر معدنی تأمین می‌کنند. این روش در دسترس بودن کم و قابلیت هضم ضعیف فسفر مربوط به غذا را جبران می‌کند. گزارش ژانویه 2018 در مجله حشره شناسی و جانورشناسی نشان داد که مکمل دی کلسیم فسفات باعث ایجاد مقادیر بالایی از فسفر در گردش خون می‌شود. بسیاری از افراد با کمبود مواد معدنی از مکمل‌های غذایی برای دسترسی به کلسیم و فسفر استفاده می‌کنند.

مکمل دی کلسیم فسفات دامی فواید دیگری نیز دارد. تحقیقات نشان داده است که ماهیان جوان که به آن‌ها دی کلسیم فسفات داده می‌شود به ماهیان بزرگتر و عضلانی تبدیل می‌شوند و دانشمندان نتایج مشابهی را در بسیاری از حیوانات مزرعه پیدا کرده‌اند. بر اساس گزارش سال 2013، مکمل کلسیم و فسفر ممکن است به شما کمک کند از تحلیل رفتن استخوان ناشی از افزایش سن جلوگیری کنید.

دی کلسیم فسفات در تغذیه طیور

یکی از موارد مصرف دی کلسیم فسفات در تغذیه‌ی طیور است. از آنجا که دی کلسیم فسفات طیور، حاوی کلسیم و فسفر است می‌تواند در واکنش‌های بیوشیمیایی مانند انعقاد خون، تبادلات سلولی و فعالیت‌های عصبی-عضلانی تاثیر بسزایی داشته باشد؛ علاوه بر این، کلسیم دی فسفات در فعالیت‌های متابولیکی مانند شکل‌گیری ساختمان استخوان، دندان، تخم‌مرغ و فعالیت صحیح دستگاه گوارش نقش مهمی ایفا می‌کند. از جمله مزایای استفاده از کلسیم دی فسفات در غذای طیور می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • منجر به افزایش اشتهای طیور می‌شود.
 • موجب افزایش بازدهی تولید در طیور گوشتی و تخم‌گذار می‌شود.
 • سبب کاهش میزان لمبه و شکستگی تخم‌مرغ‌ها می‌شود.
 • باعث می‌شود که استخوان بندی طیور محکم و مقاوم شود.
 • موجب افزایش تولید جوجه نیز می‌شود.

در صورتی که در تغذیه‌ی طیور کلسیم و فسفر به میزان کافی وجود نداشته باشند، این کمبود خود را با علائم زیر نشان می‌دهد:

 • موجب نرمی استخوان و فلج شدن جوجه‌ها می‌شود.
 • موجب کاهش ضخامت پوسته تخم‌مرغ می‌شود.
 • باعث کاهش میزان تولید تخم‌مرغ و جوجه دهی نیز می‌شود.
 • می‌تواند باعث کاهش کارایی قلب وعضلات شود.
 • می‌تواند منجر به کاهش رشد استخوان‌ها شود.
 • می‌تواند سبب بی‌اشتهایی طیور شود.

مقدار دی کلسیم فسفات در جیره طیور

طیور: 10 قاشق غذاخوری (200 گرم) DCP را با 70 کیلوگرم خوراک یا 1 قاشق غذاخوری در 7 کیلوگرم خوراک مخلوط کنید.

استاندارد دی کلسیم فسفات

سازمان استاندارد همواره بر اساس آزمایش‌ها و تحلیل‌هایی که صورت می گیرد، استاندارد مربوط به هر ماده‌ی شیمیایی را اعلام می‌کند. استاندارد خوراک دام، طیور و آبزیان- دی کلسیم فسفات، نخستین بار در سال 1370 تدوین شد. این استاندارد چندین بار مورد تجدید نظر قرار گرفت و سپس در سال 1388 تصویب و به عنوان استاندارد ایران شناخته می‌شود. طبق این استاندارد دی کلسیم فسفات باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • رنگ این ماده از سفید تا خاکستری روشن متغیر است.
 • شکل ظاهری دی کلسیم فسفات باید به صورت پودر با گرانول (دانه‌ای) باشد.
 • دی کلسیم فسفات باید بدون بو باشد.
 • حداکثر 3 درصد می‌تواند رطوبت داشته باشد.
 • مواد نامحلول در اسید کلریدریک می‌تواند حداکثر 5/1 درصد باشد.
 • میزان کلسیم آن حداقل 21 و حداکثر 25 درصد باشد.
 • میزان فسفر کل حداقل 17 درصد باشد.
 • میزان فلوئور حداکثر 1800 میلی‌گرم در کیلوگرم باشد.
 • PH آن حداقل 4 و حداکثر 7 باشد.
 • میزان اوره و ازت غیر پروتئینی صفر باشد.
 • آلاینده‌هایی نظیر سرب، کادمیوم، ارسنیک و جیوه به ترتیب حداکثر به میزان 45، 20، 15 و 1/0 میلی‌گرم بر کیلوگرم باشد.

خرید دی کلسیم فسفات طیور را با قیمت مناسب از ما تجربه کنید.

ناسازگاری های دارویی فسفات و دی کلسیم

داروسازان از مواد پرکننده مانند دی کلسیم فسفات برای ایجاد ثبات در فرمولاسیون‌های دارویی استفاده می‌کنند. با این حال با داروهای اسیدی مانند تمازپام قرص خواب ترکیب خوبی ندارد. گزارشی در آوریل 2015 از انجمن دانشمندان دارویی آمریکا توضیح داد که چگونه این فرمول‌ها با گذشت زمان ضعیف می‌شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند پوسیدگی مواد شیمیایی جدید و ناخواسته‌ای ایجاد کنند.

منابع دی کلسیم فسفات

DCP را می‌توانید در بسیاری از غلات صبحانه، آردها و برخی از پاستاها پیدا کنید. بسیاری از غذاها به طور طبیعی حاوی مقادیر سالم کلسیم و فسفر هستند. لبنیات، سبزیجات برگ دار، بادام، ساردین و انجیر همه غنی از کلسیم هستند. گوشت، لبنیات، آجیل، لوبیا و غلات سبوس دار همه غنی از فسفر هستند.

عوارض جانبی دی کلسیم فسفات

تعداد کمی از افراد از طریق دی کلسیم فسفات مشکلاتی را تجربه می‌کنند. گزارشی در فوریه 2016 در بولتن تحقیقات دارویی اشاره کرد که این ماده شیمیایی می‌تواند باعث تحریک پوست شود. با گذشت زمان، سلول‌های پوست خشک شده و از بین می‌روند. جالب است که این تأثیرات می‌تواند در مناطقی گسترش یابد که تماس مستقیم با آن ماده نداشته‌اند.

اگر باردار یا شیرده هستید این مکمل را مصرف نکنید و فقط مقدار توصیه شده را مصرف کنید تا از عوارض جانبی زیر جلوگیری کند: پوست قرمز، خارش‌دار، تحریک شده از تماس مداوم با پوست. از دست دادن اشتها، حالت تهوع یا استفراغ؛ سایر مشکلات دستگاه گوارش و تکرر ادرار.

مکمل‌ها

مکمل‌های این ترکیب به عنوان قرص، کپسول و در ترکیبات پشتیبانی استخوان موجود است.همچنین می‌توانید پودر آن را مصرف کنید. به عنوان یک مکمل غذایی، 2000 میلی‌گرم (1/2 قاشق چای‌خوری گرد) یک یا دو بار در روز، یا طبق دستور پزشک مصرف کنید. پودر دی کلسیم فسفات طعم گچی دارد. این ترکیب به طور کامل در آب حل نمی‌شود، بنابراین می‌توانید آن را در آب میوه‌ها یا اسموتی ها مخلوط کرده یا در کپسول قرار دهید.

سخن آخر

مکمل دی کلسیم فسفات باعث ایجاد مقادیر بالایی از فسفر در گردش خون می‌شود. به همین دلیل، بسیاری از افراد با کمبود مواد معدنی این ماده را برای افزایش سطح کلسیم و فسفر مصرف می‌کنند. این ترکیب به سلامتی دهان و استخوان شما کمک می‌کند و می‌توانید آن را به راحتی در یک اسموتی، بستنی یا محصولات پخته شده سالم قرار دهید.

خرید دی کلسیم فسفات
خرید دی کلسیم فسفات

فروش دی کلسیم فسفات دارویی

دی‌کلسیم‌فسفات در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد. شرکت پیشگامان شیمی وارد کننده دی کلسیم فسفات آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، مواد اولیه مورد نیاز را با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

قیمت دی کلسیم فسفات خوراکی

دی کلسیم فسفات عنصری است که در طیف وسیعی از محصولات مختلف استفاده می‌شود. این ماده در تولید قرص و کپسول به عنوان “عامل جریان‌دهنده” استفاده می‌شود. دی کلسیم فسفات در اندازه‌های مختلف مش موجود است. گریدهای موجود شامل دارویی، غذایی، دامی و دندانپزشکی می‌باشد.

آنالیز دی کلسیم فسفات دارویی

جهت دریافت آنالیز گرید غذایی و دامی با ما تماس بگیرید.

آنالیز دی کلسیم فسفات عذایی

دی کلسیم فسفات با فرمول CaHPO4 و به صورت دو آبه می‌باشد. پیشوند “دی” در نام رایج وجود دارد، زیرا تشکیل آنیون HPO42– شامل حذف دو پروتون از اسید فسفریک، H3PO4 است. همچنین به عنوان‌های دی‌بازیک کلسیم فسفات یا کلسیم مونوهیدروژن فسفات شناخته شده است. از خرید دی کلسیم فسفات به عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می‌شود. در برخی از خمیردندان‌ها به عنوان عامل پولیش وجود دارد و یک ماده بیولوژیکی است.

سنتز:

دی‌کلسیم فسفات با خنثی کردن هیدروکسید کلسیم با فسفریک اسید تولید می‌شود، که به صورت دی‌هیدرات به عنوان جامد رسوب می‌یابد. در دمای 60 درجه سانتی‌گراد به شکل بدون آب رسوب می‌یابد.

H3PO4 + Ca(OH)2 → CaHPO4

برای جلوگیری از تخریب آن که منجر به تشکیل هیدروکسی آپاتیت می‌شود، سدیم پیروفسفات یا تری‌مگنیزیم فسفات اکتا هیدرات اضافه می‌شود که به عنوان مثال، دی کلسیم فسفات دی‌هیدرات به عنوان یک عامل صیقل‌دهنده در خمیر دندان استفاده شود.

در یک فرآیند مداوم، CaCl2 با (NH4)2HPO4 قابل درمان است تا دی‌هیدرات مربوط به دی‌کلسیم فسفات را تشکیل دهد.

CaCl2 + (NH4)2HPO4 → CaHPO4•2H2O

یک مخلوطی از ترکیب دی‌هیدرات مربوط به دی‌کلسیم فسفات در حدود 65-70 درجه سانتی‌گراد گرم می‌شود تا CaHPO4 بدون آب به صورت رسوب بلوری شکل بگیرد، به طور معمول به عنوان بلورهای الماس‌واره تخت، که برای پردازش بیشتر مناسب است.

دی‌هیدرات کلسیم فسفات دی بازیک در سیمان‌های کلسیم فسفات “brushite” (CPC’s) تشکیل‌شده است که کاربردهای پزشکی دارند. نمونه‌ای از واکنش تنظیم کلی در شکل‌گیری “β-TCP / MCPM” (β-تری کلسیم فسفات / مونو کلسیم فسفات) سیمان‌های کلسیم فسفات است:

Ca3(PO4)2 + Ca(H2PO4)2•H2O + 7 H2O → 4 CaHPO4•2H2O

ساختار:

سه (3) شکل برای دی کلسیم فسفات شناخته شده است:

 • دی‌هیدرات، CaHPO42H2O (‘DPCD’)
 • برسیت معدنی همی هدرال CaHPO40.5H2O
 • بدون آب CaHPO4، (‘DCPA’)

در زیر pH 4.8 دی‌هیدرات و اشکال بی‌آب از ترکیب دی کلسیم فسفات پایدارترین (نامحلول) فسفات‌های کلسیم هستند.

ساختار اشکال بی‌آب و دی‌هیدرات به وسیله کریستالوگرافی اشعه ایکس تعیین شده است. شکل دی‌هیدرات، ساختار لایه‌ای را به خود می‌­گیرد.

دی کلسیم فسفات عمدتاً به عنوان یک مکمل رژیم غذایی در غلات صبحانه آماده، آرد غنی‌شده و محصولات نودل استفاده می‌شود. فسفات‌های مختلف کلسیم به عنوان رقیق‌کننده در صنعت داروسازی استفاده می‌شود. رقیق‌کننده‌ها به قرص‌های دارویی یا کپسول‌های دارویی اضافه می‌شوند. دی کلسیم فسفات همچنین در برخی مکمل‌های کلسیم رژیم غذایی (به عنوان مثال Bonexcin) یافت می‌شود. در خوراک طیور استفاده می‌شود. همچنین در بعضی از خمیر دندان‌ها به عنوان ماده کنترل‌کننده تارتار استفاده می‌شود.

گرمایش دی کلسیم فسفات به دی کلسیم دی فسفات، یک ماده مفید برای پرداخت:

2 CaHPO4 → Ca2P2O7 + H2O

فرم دی‌هیدرات (برسیت) در بعضی از سنگ‌های کلیوی و محرک‌های دندانی یافت می‌شود.

آنالیز دی کلسیم فسفات Food Grade

فروش دی کلسیم فسفات

جهت دریافت انالیز دی کلسیم فسفات با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

فروش دی کلسیم فسفات

سوالات متداول درباره دی کلسیم فسفات

دی کلسیم فسفات دامی چیست

دی کلسیم فسفات به عنوان منبع مواد خام فسفر در تولید خوراک و اصلاح کننده های تغذیه دام استفاده می شود. با وجود این فسفات معدنی در جیره آنها، نیازهای حیوانات پرتولید پوشش داده می شود و عملکرد در رشد، باروری و شاخص های تبدیل را بهبود می بخشد.

دی کلسیم فسفات دی هیدرات در خمیر دندان چه نقشی دارد.

مواد ساینده - مانند سیلیس هیدراته، دی کلسیم فسفات دی هیدرات، کربنات کلسیم و هیدروکسید آلومینیوم - یکی دیگر از مواد مهمی هستند که به خمیردندان قدرت تمیز کنندگی می بخشند. از هرگونه خمیردندانی که دارای دو یا چند ماده ساینده ذکر شده باشد باید اجتناب شود زیرا ممکن است برای دندان ها بیش از حد ساینده باشد.

روش های تولید دی کلسیم فسفات چگونه است؟

دی کلسیم فسفات معمولاً با اثر یک اسید سولفوریک یا فسفریک بر سنگ فسفات یا سایر فسفات های کلسیم نامحلول و همچنین با تجزیه مضاعف فسفات سدیم دی بازیک با کلرید کلسیم تهیه می شود. روش حاضر ساده‌تر از هر یک از روش‌های فوق است و نسبتاً ارزان است.

مقدار دی کلسیم فسفات در جیره طیور چقدر است؟

دی کلسیم فسفات یک ماده معدنی ضروری است که در متابولیسم و تکامل نقش دارد و معمولاً به عنوان منبع غذایی فسفر (PT) برای طیور استفاده می شود. استفاده از نانوذرات دی کلسیم فسفات (NDP) می تواند فراهمی زیستی PT را در جیره افزایش دهد. چگونه از DCP در طیور استفاده می کنید؟
نتیجه تصویری
طیور: 10 قاشق غذاخوری (200 گرم) DCP را با 70 کیلوگرم خوراک یا 1 قاشق غذاخوری در 7 کیلوگرم خوراک مخلوط کنید. DCP را حداقل به مدت 14 روز یا تا زمانی که علائم کمبود از بین برود، تجویز کنید.

DCP در فرمولاسیون خوراک دام چیست؟

دی کلسیم فسفات (دی بیسیک کلسیم فسفات) عمدتاً به عنوان افزودنی/مکمل خوراک در صنعت خوراک دام استفاده می شود. همچنین به عنوان یک عامل قرص در برخی از آماده سازی های دارویی به ویژه محصولات کنترل بو استفاده می شود

دی کلسیم فسفات در کشاورزی چه کاربردی دارد

دی کلسیم فسفات - به دلیل خاصیت محلول در سیترات - ویژگی های سودمند خود را به صورت معلق نیز حفظ می کند. دی کلسیم فسفات را می توان در تمام سوسپانسیون های کود پیچیده که عموماً در کشاورزی استفاده می شود استفاده کرد.

موارد مصرف دی کلسیم فسفات چیست

دی کلسیم فسفات یک پودر میکروکریستالی سفید، بی مزه است که اغلب در غذاها و نوشیدنی ها به عنوان یک عامل بافر، یک اصلاح کننده خمیر، یک امولسیفایر، یک عامل خمیر کننده، یک مکمل غذایی یا یک تثبیت کننده استفاده می شود.

تفاوت بین DCP و MCP چیست؟

مونوکلسیم فسفات (MCP) و دی کلسیم فسفات (DCP) رایج ترین شکل های مورد استفاده فسفات های خوراک معدنی هستند. تفاوت اصلی بین این فسفات های خوراکی میزان فسفر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست