کلرهگزیدین

فروش کلرهگزیدین گلوکونات

کلرهگزیدین گلوکونات یک عامل ضد عفونی کننده است و میکروب روی پوست را کاهش می‌دهد و به عنوان یک عامل آماده کننده پوست برای روش‌های جراحی، قرار دادن دستگاه‌های دسترسی به عروق و ضدعفونی کردن دهان و دندان کاربرد دارد. اما مکانیسم و عملکرد آن چگونه است؟ چه کاربردهای دیگری دارد؟ کلرهگزیدین را از کجا بخریم؟ برای آشنایی بیشتر با خواص کلرهگزیدین و رسیدن به جواب مناسب برای این سوالات تا انتهای محتوا با ما همراه باشید.

جهت دریافت آنالیز

و استعلام قیمت کلرهگزیدین گلوکونات 20 درصد

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

خرید کلرهگزیدین گلوکونات

به انگلیسی✅ Chlorhexidine Gluconate
فرمول شیمیایی C28h42cl2n10o7
cas No 18472-51-0
گرید دارویی
شکل محصول ✅ مایع بی رنگ حساس به نور
خلوص 20%
کاربرد ✅ ضد عفونی کننده، دارای اثر ضد باکتریایی و باکتری کش 
برند و کشور تولیدی  چین
بسته بندی  گالن 25 کیلویی
محل تحویل تهران – اصفهان
قیمت کلرهگزیدین گلوکونات✅ تماس بگیرید 📞
دمای نگهداری 2-8 درجه

[presto_player id=48942]

کلرهگزیدین گلوکونات چیست؟

کلرهگزیدین گلوکونات خالص دارای فرمول مولکولی C28H42Cl2N10O7 می‌باشد. کلرهگزیدین گلوکونات شکل نمک گلوکونات از کلرهگزیدین است. این ماده که معمولا با نمک کلرهگزیدین گلوکونات (CHG) یا کلرهگزیدین استات شناخته می‌شود، یک ترکیب بیس‌ بی‌گوانید با ساختاری متشکل از دو واحد (p-کلروفنیل) گوانید است که توسط یک پل هگزامتیلن به هم متصل شده‌اند.

فواید کلرهگزیدین

این ترکیب ضدعفونی‌کننده‌ای است که برای ضد عفونی پوست قبل از جراحی و استریل ابزارهای جراحی استفاده می‌شود. این ماده همچنین برای تمیز کردن زخم‌ها، جلوگیری از پلاک‌های دندانی، معالجه عفونت‌های مخمری دهان و جلوگیری از انسداد لوله‌های سوند ادراری کاربرد دارد. در موارد زیر کلرهگزیدین گلوکونات به صورت مایع یا پودر مورد استفاده قرار گرفته است.

 • پلاک‌های دندانی
 • جرم‌گیری
 • جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها
 • درمان ژنژویت
 • درمان التهاب فراگیر دهان (استنوماتیت)
 • به عنوان بهبود زخم‌های آفتی
 • درمان عفونت‌های لوزه
 • درمان عفونت‌های خفیف حلق و دهان
 • برای تمیز کردن پوست پس از جراحت، قبل از عمل جراحی یا قبل از تزریق

کاربرد کلرهگزیدین

کلرهگزیدین در ضدعفونی‌کننده‌ها (ضدعفونی‌کننده پوست و دست)، لوازم آرایشی (افزودنی به کرم‌ها، خمیر دندان، دئودورانت‌ها و ضد تعریق‌ها) و فرآورده‌های دارویی (مواد نگهدارنده در قطره‌های چشم، ماده مؤثر در پانسمان‌های زخم و دهان‌شویه‌های ضدعفونی‌کننده) استفاده می‌شود.

کاربرد کلرهگزیدین در دندانپزشکی

اولین بار در سال 1954 به عنوان یک ضدعفونی‌کننده در برابر باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی وارد دندانپزشکی شد. کلرهگزیدین یک قاتل بزرگ باکتریایی است. مطالعات علمی زیادی آن را تأیید کرده است. با این وجود، برای دستیابی به نتایج مثبت به غلظت فوق‌العاده بالایی (1200 قسمت در میلیون) از این ترکیب نیاز است. این یکی از دلایلی است که استفاده از آن برای بیش از دو هفته در نظر گرفته نشده است.

قیمت کلرهگزیدین
خرید کلرهگزیدین گلوکونات 20%

عملکرد کلرهگزیدین

کلرهگزیدین دارای بار مثبت است و با سطح سلول‌های میکروبی دارای بار منفی واکنش می‌دهد و غشای سلولی را از بین می‌برد. در نتیجه، به سلول نفوذ می‌کند و باعث نشت اجزای داخل سلولی می‌شود که منجر به مرگ سلول می‌شود.

نکته مورد توجه در فرمولاسیون های حاوی کلرهگزیدین گلوکونات این است که کلرهگزیدین با تشکیل نمک‌های نامحلول با ترکیبات آنیونی، از جمله سورفکتانت های آنیونی که معمولاً به عنوان شوینده در خمیردندان‌ها و دهان شویه‌ها استفاده می‌شود، غلیظ کننده‌های آنیونی مانند کربومر، و امولسیفایرهای آنیونی مانند آکریلات ها / C10-30 آلکیل آکریلات، در میان بسیاری دیگر غیرفعال می‌شود.

مکانیسم عملکردی در برابر باکتری‌ها

جذب باکتری توسط این ترکیب بسیار سریع است و به طور معمول در عرض 20 ثانیه عمل می‌کند. در غلظت‌های پایین بر روی یکپارچگی دیواره سلول تأثیر می‌گذارد. هنگامی که دیواره سلول آسیب دید، کلرهگزیدین وارد سلول شده و به غشای سیتوپلاسمی (غشای داخلی) حمله می‌کند. آسیب به غشای نیمه نفوذپذیر سیتوپلاسم باعث نشت اجزای داخلی و در نتیجه منجر به مرگ سلول می‌شود. در غلظت‌های بالا، این ماده باعث جمع شدن یا سفت شدن سیتوپلاسم می‌گردد.

مکانیسم عملکردی در برابر قارچ‌ها

مکانیسم عملکرد این ماده برای قارچ‌ها بسیار شبیه باکتری‌ها است. قارچ در مدت زمان کوتاهی آن را به خود جذب می‌کند و باعث اختلال یکپارچگی دیواره سلولی و غشا پلاسما می‌شود که به سیتوپلاسم وارد شده و منجر به نشت محتوای سلول و مرگ سلول می‌شود.

مکانیسم عملکردی در برابر بیوفیلمها

بیوفیلم‌ها مجموعه ای پیچیده از میکروارگانیسم‌هایی هستند که روی یک بستر جامد رشد می‌کنند. آن‌ها می‌توانند روی سطوح آلی (به عنوان مثال پلاک دندانی) یا غیر آلی ایجاد شوند. بیوفیلم‌ها با ناهمگنی ساختاری، تنوع ژنتیکی، فعل و انفعالات پیچیده و یک ماتریس خارج سلول از مواد پلیمری مشخص می‌شوند. این ماتریس از سلول‌های درون خود محافظت می‌کند و مقاومت آن‌ها را در برابر ضد میکروب‌ها افزایش می‌دهد. 

کلرهگزیدین توانایی جلوگیری از چسبندگی میکروارگانیسم ها به یک سطح  و در نتیجه جلوگیری از رشد و نمو بیوفیلم‌ها را دارد.

دیگر ارگانیسمهای میکروبی

برخلاف سایر داروهای ضد میکروبی، کلرهگزیدین در اشکال و حالت‌های دیگر از میکروارگانیسم‌ها (شامل اسپورهای باکتریایی و تک یاخته‌ها) موثر است. همچنین در برابر ویروس‌های پوشیده شده در شرایط آزمایشگاهی (به عنوان مثال، ویروس هرپس سیمپلکس، اچ آی وی، سیتومگالوویروس، آنفلوانزا و RSV) را نشان داده است اما در برابر ویروس‌های بدون پوشش (به عنوان مثال، روتا ویروس، آدنو ویروس و آنترو ویروس ها) فعالیت کمتری دارد.

مکانیسم عملکردی در برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی

در کاربردهای موضعی نشان داده شده است که دارای توانایی منحصر به فردی در اتصال به پروتئین‌های موجود در بافت‌های انسانی مانند پوست و غشاهای مخاطی با جذب سیستمیک یا فیزیکی محدود دارد. کلرهگزیدین متصل به پروتئین به آهستگی آزاد می‌شود و منجر به فعالیت طولانی مدت می‌شود. این ویژگی اجازه می‌دهد تا مدت زمان طولانی‌تری در فعالیت ضد میکروبی علیه طیف وسیعی از باکتری‌ها و قارچ ها استفاده شود. در حقیقت، فعالیت ضد میکروبی کلرهگزیدین گلوکونات حداقل 48 ساعت روی پوست ثابت شده است. بر خلاف پویدون-ید، کلرهگزیدین تحت تأثیر وجود مایعات بدن مانند خون قرار نمی‌گیرد.

در کاربردهای خوراکی، کلرهگزیدین گلوکونات به بافت دهان، مخاط دهان و دندان متصل می‌شود. سپس با گذشت زمان آزاد می‌شود تا باکتری‌ها و قارچ‌ها را از بین ببرد. این امر به کاهش تعداد باکتری ها کمک می‌کند و از پلاک دندان جلوگیری می‌کند. این ماده به دلیل توانایی چسبندگی به بافت نرم و سخت و حفظ آزادسازی مداوم و قوی، به استاندارد طلایی در دندان پزشکی تبدیل شده است.

کلرهگزیدین
خرید عمده کلرهگزیدین گلوکونات

نحوه مصرف کلرهگزیدین

استفاده از صابون حاوی کلرهگزیدین

تمیز کردن پوست قبل از جراحی برای کاهش خطر عفونت مهم است. صابون از 2 شب قبل از جراحی در هنگام دوش استفاده می‌شود. آخرین دوش باید در صبح جراحی و در مجموع 3 بار باید دوش گرفته شود.

دهانشویه کلرهگزیدین

کلرهگزیدین متعلق به یک دسته از داروهای شناخته‌شده به عنوان ضد میکروب است. این دارو در کنار مسواک‌زدن به طور معمول برای درمان بیماری‌های دهانی که سبب ایجاد لک‌های قرمز، تورم و خون‌ریزی می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کار با کاهش میزان باکتری در دهان انجام می‌شود و در هنگام بریدن باعث کاهش تورم و قرمزی لثه‌ها و خون‌ریزی می‌شود.

پس از مسواک زدن، دهان خود را دو بار در روز با کلرهگزیدین گلوکونات بشوید. دوز خود را با استفاده از فنجان ارائه شده همراه با دارو اندازه گیری کنید. دارو را حداقل به مدت 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید، سپس آن را تف کنید و دهانشویه را قورت ندهید.

کلرهگزیدین و کرونا

در اواخر سال 2019 ویروسی جدید در شهر ووهان چین منشا گرفت و به سرعت در سراسر دنیا منتشر شد. این ویروس جدید و ناشناخته جان میلیون‌ها انسان را گرفت و مردم روی کره‌ی زمین را وادار کرد که به سبک جدیدی زندگی کنند. یکی از راه‌های انتقال این ویروس از طریق تنفس و دهان است.

برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس دانشمندان استفاده از ماسک را ضروری می‌دانستند و استفاده طولانی مدت از ماسک باعث بروز بیماری‌های دهان و زخم‌های دهانی میشد. این سوال برای برخی از افراد پیش آمد که آیا استفاده از دهانشویه کلرهگزیدین می‌تواند از ابتلا به بیماری کرونا جلوگیری کند یا خیر.

در این باره تحقیقات متعددی صورت گرفت و نتیجه‌ی برخی از آن‌ها این بود که دهانشویه کلرهگزیدین می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به ویروس SARS-CoV-2 نقش داشته باشد؛ البته تاثیر این دهانشویه از دهانشویه‌ی بتادین کمتر است. لازم به ذکر است که برخی محققان دیگر با این موضوع موافق نیستند و معتقدند که دهانشویه‌ها تاثیر معنی داری بر ویروس کووید ندارند.

عوارض کلرهگزیدین چیست؟

دلیل اصلی این که بسیاری از پزشکان این ترکیب را دوست ندارند عوارض آن است. همه ما می‌دانیم که این ترکیب دندان‌ها را لکه‌دار می‌کند و یکی دیگر از عوارض جانبی رایج تجمع پلاک روی دندان‌ها است.

بیماران باید تلاش کنند با طعم و مزه خاص کلرهگزیدین کنار بیایند، چرا که شستن دهان با آب باعث بی‌اثر شدن کلرهگزیدین می‌شود. در واقع، آب تلخی را افزایش می‌دهد! بعد از استفاده، بیماران ممکن است از طعم مزه “فلزی” شکایت کنند که به مدت چند ساعت طول می‌کشد. حتی برخی از بیماران تغییر طعم را تجربه می‌کنند. در موارد نادر، تغییر دائمی طعم بعد از درمان همچنان باقی می‌ماند. عوارض جانبی رایج شامل موارد زیر است:

 • رنگی شدن دندان و زبان
 • افزایش پلاک دندان
 • سوزش دهان / گلو
 • دهان خشک
 • طعم غیرمعمول یا ناخوشایند در دهان شما
 • کاهش احساس چشایی
 • تورم زبان
 • التهاب لثه
 • زخم‌های دهان

در حالی که عوارض جانبی شدید استفاده از دهانشویه دارویی نادر است. برخی افراد ممکن است غدد گردن متورم و سوزش در دهان و نوک زبان را تجربه کنند. اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید یا فکر می کنید ممکن است واکنش آلرژیک به دهانشویه داشته باشید، فوراً به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

مصرف زیاد کلرهگزیدین

مصرف بیش از حد کلرهگزیدین تنها در صورت بلعیده شدن دارو اتفاق می‌افتد. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل حالت تهوع، درد معده یا ظاهر مستی باشد. اگر فردی بیش از حد کلرهگزیدین را مصرف کرده است و علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفسی دارد با اورژانس تماس بگیرید.

قیمت کلرهگزیدین گلوکونات

پیشگامان شیمی واردکننده، تأمین‌ کننده و عمده فروش کلرهگزیدین گلوکونات 20 درصد در ایران است. شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول کلرهگزیدین دی گلوکونات مورد نیاز را با بهترین قیمت کلرهگزیدین خالص و بهترین کیفیت در بسته‌بندی‌های ۲۰۰ کیلوگرمی تأمین کند و در سریع‌ترین زمان ممکن به‌ وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید. شما می‌توانید جهت استعلام قیمت کلرهگزیدین گلوکونات از طریق تماس با ما یا ارسال درخواست به ایمیل info@irchem.ir یا درج پیغام در سایت irchem با ما در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

کلرهگزیدین یک بیگوانید ضد‌میکروبی با طیف وسیع است که به عنوان ضد عفونی کننده موضعی و در عمل دندانپزشکی برای درمان بیماری‌های التهابی دندانی ناشی از میکروارگانیسم‌ها استفاده می‌شود. این یکی از رایج‌ترین عوامل ضد‌عفونی‌کننده پوست و غشای مخاطی است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعضی شواهد نشان می‌دهد این ماده برای جراحی مؤثرتر از ترکیبات ید عمل می‌کند و به عنوان موثرترین ضد عفونی کننده برای جراحی اندام فوقانی معرفی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست