کلرید کلسیم خوراکی

خرید کلرید کلسیم خوراکی

کلرید کلسیم خوراکی و صنعتی با خلوص 77% و 96% به شکل پودری و پرک از کشور چین وارد می شود. جهت خرید کلرید کلسیم خوراکی و استعلام قیمت فروش کلسیم خوراکی و صنعتی با ما تماس حاصل فرمایید.

جهت دریافت آنالیز

و استعلام قیمت کلرید کلسیم خوراکی

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

کلسیم کلرید از کجا تهیه کنیم

معادل انگلیسی ✅ Calcium chloride
نام‌های دیگر ✔ کلرید کلسیم (II)، دی کلرید کلسیم، E509
فرمول شیمیایی   CaCl2
شناسه محصول  10043-52-4
شکل ظاهری ⭐ پولک سفید، پودر، گرانول، پرک سفید
خلوص ⚡ 77 , 94 درصد
کشور تولید کننده ⚡ چین
بسته‌بندی  کیسه 25 کیلویی
گرید  فود گرید و دارویی
عملکرد  افزودنی و نگهدارنده غذایی
قیمت 💲 توافقی (لطفا تماس بگیرید)📞

کلرید کلسیم چیست؟

کلرید کلسیم یک ترکیب معدنی کریستالی بی‌رنگ است که انحلال بالایی در آب دارد. مراحل تولید کلرید کلسیم خوراکی با نظارت دقیق انجام می گیرد، تا از خلوص و استحکام بالایی برخوردار باشد. 

 

فرمول مولکولی CaCl2 – CaCl2.2H2O دی‌هیدرات – CaCl2.4H2O Tetrahydrate – CaCl2.6H2O – هگزاهیدرات
جرم مولی 110.99 g/mol anhydrous
147.02 g/mol dihydrate
183.04 g/mol tetrahydrate
219.08 g/mol hexahydrate
شـکل ظاهری جامد سفید یا رنگی
چگالی  2.15 g/cm³ anhydrous
0.835 g/cm³ dihydrate
1.71 g/cm³ hexahydrate
دمای ذوب  ۷۷۲ °C (anhydrous)
دمای جوش >۱۶۰۰ °C
انحلال‌ پذیری در آب 74.5 g/100 ml (20 °C)
دیگر آنیون‌ها کلسیم فلورید
کلسیم برومید
کلسیم یدید
دیگر کاتیون‌ها منیزیوم کلرید
استرانسیوم کلرید
طبقه‌بندی ئی‌یو Irritant (Xi)

 

کلرید کلسیم یک ترکیب یونی از کلر و کلسیم بوده و در دمای اتاق جامد است و به عنوان یک هالید یونی معمولی عمل می‌کند که خاصیت حلالیت آسان آن در آب سبب کاربردهای گسترده این محصول در صنایع غذایی شده است. فرمول شیمیایی کلرید کلسیم CaCl2  و جرم مولی آن 110.983 گرم در مول است.

این ترکیب یونی از کاتیون کلسیم (Ca2+) و دو آنیون کلر (Cl-) تشکیل شده است. فلز کلسیم دو ظرفیتی پیوند یونی با دو اتم کلر را تشکیل می‌دهد. این ماده در دریاچه‌های نمکی و رسوبات نمکی به وفور یافت می‌شود. کلرید کلسیم عمدتا با واکنش سنگ آهک (CaCO3) با اسید هیدروکلریک (HCl) تولید می‌شود.

CaCO3 + 2 HCl → CaCl2 + CO2 + H2O
 

ویژگی های کلرید کلسیم خوراکی

​​ویژگی های فیزیکی: کلرید کلسیم به شکل پودر سفید، گرانول یا تکه‌های بی‌بو است. دارای چگالی 2.15 گرم در میلی لیتر، نقطه ذوب 782 درجه سانتی‌گراد و نقطه جوش بالا یعنی بیش از 1600 درجه سانتی‌گراد است.

خواص شیمیایی کلرید کلسیم خوراکی

CaCl2 بسیار محلول در آب (رطوبت هوا را جذب می‌کند) و ظریف است (آب کافی را برای تبدیل به مایع جذب می‌کند). در محلول‌های آبی، یون های کلسیم می‌توانند یون‌های دیگر را در واکنش‌ها مبادله کنند؛ مانند تبدیل پتاسیم فسفات به کلسیم فسفات:
3 CaCl2 + 2 K3PO4 → Ca3 (PO4) 2 + 6 KCl

کاربرد کلرید کلسیم خوراکی

این ماده چندین کاربرد مشابه با کلرید سدیم دارد. از جمله کاربردهای کلرید کلسیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– به عنوان یک افزودنی و نگهدارنده در مواد غذایی
– در برخی از محلول‌های ضد یخ برای ذوب برف در جاده ها
– به عنوان آب نمک در کارخانه های تبرید
همچنین از این ماده در استخر ها، کارخانه های تصفیه آب و برای اهداف مرتبط با رطوبت زدایی استفاده می شود.
 

کلرید کلسیم خوراکی در صنعت

این ماده همچنین در صنایع متالورژی، حفاری چاه نفت، صنایع لاستیکی، کاغذ و رنگ کاربرد دارد. کلرید کلسیم همچنین برای سریع‌تر خشک کردن بتن استفاده می‌شود. این ماده در انواع پاک‌ کننده‌های خانگی، مواد شوینده و مواد آرایشی یافت می‌شود.
 
کلسیم پنجمین عنصر فراوان در بدن است و بخش عمده آن ساختار استخوان را تشکیل می‌دهد در واقع کلسیم در بدن نقش مهم فیزیولوژیکی ایفا می‌کند و وجود آن برای یکپارچگی عملکرد سیستم عصبی، عضلانی و همچنین برای عملکرد طبیعی قلب ضروری است و یکی از عواملی است که در مکانیسم‌های درگیر در انعقاد خون نقش دارد.
 
کلرید کلسیم خوراکی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا به عنوان یک ماده ایمن مورد تأیید قرار گرفته و کاربرد‌های فراوانی در صنایع غذایی دارد. کاربرد عمده این محصول در تولید پنیر و ماءالشعیر است. کلرید کلسیم در فرایند تولید پنیر در همان ابتدا به شیر اضافه شده و موجب انعقاد می شود. در فرآیند تولید ماءالشعیر، کلسیم کلراید نقش تنظیم‌کننده را ایفا کرده و کمبود مواد معدنی را جبران می کند.
 

کلرید کلسیم در بتن

یکی دیگر از موارد کاربرد کلرید کلسیم استفاده از آن در تولید بتن است. این ماده به عنوان تسریع کننده در بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد و کمک می‌کند که بتن سریع‌تر سخت شود؛ علاوه بر آن مقاومت بتن را نیز افزایش می‌دهد.

کلرید کلسیم خوراکی در صنایع غذایی

کلرید کلسیم در صنایع غذایی به‌عنوان یک امولسیفایر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده ی سرشار از کلسیم در رشد و استحکام ناخن‌ و مو بسیار موثر است. همچنین کلرید کلسیم می‌تواند در ساخت داروها نیز کاربرد داشته باشد، به ویژه برای درمان هیپوکلسمی و عدم تعادل الکترولیتی ناشی از سطح پایین کلسیم.
 
در این مواقع کلرید کلسیم به صورت داخل وریدی تزریق می شود و سطح کلسیم خون را سریعا بالا می برد. طبق تحقیقات انستیتوی ملی بهداشت کلسیم برای حرکت ماهیچه‌ها و ارتباط بین مغز و سایر قسمت‌های بدن ضروری است. همچنین به آزادسازی هورمون‌ها و آنزیم‌های مهم بدن کمک می‌کند. کلسیم به طور کلی در دندان‌ و استخوان‌ها ذخیره می‌شود و این ساختار را قوی نگه می دارد.
 

کلرید کلسیم در کشاورزی

کلسیم از جمله موادی است که در فیزیولوژی گیاه نقش مهمی را در پاسخ به شوری بالا و کنترل فرآیندهای بسیاری، ایفا می‌کند. این ماده بر تاثیر منفی شوری بالا غلبه می‌کند، از این رو به عنوان یک عامل بهبود دهنده ضروری است.

در کشاورزی از کلرید کلسیم به عنوان یک کود مفید و مغذی استفاده می‌شود. این کود ریز مغذی‌های ضروری برای رشد گیاهان را فراهم می‌کند و علاوه بر آن از این کود به تامین کلسیم مورد نیاز برای رشد میوه‌ها و کاهش پوسیدگی آن‌ها پس از برداشت کمک می‌کند و همچنین پیری میوه و سبزیجات را به تاخیر می‌اندازد.

کود کلرید کلسیم برای گیاهان بی‌خطر است و تنها زمانیکه بیش از حد مورد استفاده قرار بگیرد می‌تواند به گیاهان آسیب برساند ولی مقادیر مجاز این کود، همانطور که گفته شد برای گیاهان مفید است. زمانیکه گیاهان کمبود کلسیم داشته باشند، بافت‌های جدیدی مثل نوک ریشه‌ها، برگ‌های جوان و نوک ساقه، به دلیل تشکیل نامناسب دیواره سلولی، رشد انحرافی خواهند داشت و کلسیم به شکل پکتات وظیف‌ی نگه داشتن دیواره‌های سلولی گیاهان را دارد؛ پس استفاده از این کود برای رشد مناسب گیاه، ضروری است.

کلرید کلسیم در پنیر

یکی دیگر از کاربردهای کلرید کلسیم، استفاده از آن در تولید پنیر است. تولیدکنندگان پنیر از این ماده، که ترکیبی مبتنی بر نمک است، برای بازگرداندن تعادل کلسیم در شیر استفاده می‌کنند. میزان کلسیم شیر طی فرآیند پاستوریزه شدن، کاهش می‌یابد؛ اضافه کردن کلرید کلسیم ضمن اینکه یون کلسیم را به شیر اضافه می‌کند، به انعقاد شیر نیز کمک می‌کند و منجر به تولید پنیر می‌شود. انواع پنیرها مانند موتزارلا، چدار و … شامل کلرید کلسیم هستند.

اثرات سلامتی / خطرات ایمنی کلرید کلسیم خوراکی

استفاده از این ماده به میزان متعادل خطر آفرین نیست. با این حال، خطر اصلی آن به دلیل خاصیت خشک شدن و واکنش گرمازدگی هنگام حل شدن در آب است. بنابراین، هنگام تماس با پوست مرطوب یا چشم‌ها، می‌تواند باعث تحریک شدید و سوختگی خفیف و بلع زیاد آن می‌تواند منجر به حالت تهوع، استفراغ و درد شکم شود.

از کلرید کلسیم خوراکی می توان برای ترد نگه داشتن میوه ها و سبزیجات فرآوری شده استفاده کرد.

کلرید کلسیم خوراکی را از کجا بخریم؟

خرید کلرید کلسیم خوراکی را با شرکت پیشگامان شیمی تجربه کنید. این محصول در بسته‌بندی‌های 25 کیلویی عرضه می شود. شما مشتریان عزیز می‌توانید برای اطلاع از قیمت و نحوه‌ی سفارش این محصول با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست