Search
Generic filters

اسانس مواد غذایی در صنایع غذایی مختلف جایگاه خاصی داشته و در خطوط تولید این صنایع، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این روی این صنایع نیاز دائمی به خرید عمده اسانس مواد غذایی دارند. با توجه به میزان حساسیت قابل توجه در سلامت محصولات غذایی، لازم است که خرید عمده اسانس مواد غذایی نیز با حساسیت کامل انجام شده و از سلامت و فرمولاسیون مناسب آن‌ها اطمینان خاطر داشته باشیم.

در خرید عمده اسانس مواد غذایی با دو گروه اسانس رنگی و معطر روبرو هستیم. اسانس‌های معطر، روغن‌های فرار و روغن‌های استری هستند. در حقیقت باید اسانس‌ها را به دو گروه اسانس خوراکی و اسانس شیمیایی تقسیم‌بندی کنیم. بدیهی است که اسانس‌های خوراکی با اسانس‌های معطر متفاوت بوده و اتفاقاً موارد استفاده متفاوتی نیز دارند.

در صنایع غذایی، بیشتر با خرید عمده اسانس مواد غذایی روبرو هستیم. به طور مثال اسانس پرتقال، اسانس توت‌فرنگی، اسانس بلوبری، اسانس لیمو، اسانس گردو، اسانس پسته، اسانس بادام، اسانس هل، اسانس قهوه، اسانس کاپوچینو، اسانس نارگیل و… از جمله اسانس‌های مواد غذایی هستند که در صنایع مختلف چون صنایع خوراکی‌هایی چون پفک، چیپس، شکلات، نوشیدنی‌ها، کیک و کلوچه و… کاربرد دارند.

از اسانس‌ها معمولا به منظور طعم‌دار کردن محصولات غذایی استفاده می‌شود و به جرات می‌توان گفت که در اکثر صنایع غذایی، نیاز به استفاده از این مواد اولیه وجود دارد. با توجه به این که سلامت مواد غذایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و هر یک از محصولات در خطوط تولید باید استانداردهای لازم را داشته باشد، خرید عمده اسانس مواد غذایی از تامین کننده یا واردکنندگان معتبر صورت خواهد گرفت.

باید این اطمینان وجود داشته باشد که اسانس مواد غذایی از گیاهان، میوه‌ها و به طور کلی منابع طبیعی دریافت و استخراج شده و شرایط تولید و نگهداری آن‌ها، کاملاً بهداشتی و مطابق بر استانداردها بوده باشد.

آمار حاکی از آن است که بیشترین موارد استفاده از اسانس مواد غذایی در صنایعی چون صنایع تولید نوشیدنی، تولیدات بستنی، شکلات، نان، کیک و پیراشکی و… است. همین طور در صنایع خوراکی چون پاستیل، ژله و … نیز خرید عمده اسانس مواد غذایی به شکل گسترده صورت می گیرد.

انواع اسانس خوراکی

انواع اسانس خوراکی را می‌توان در سه گروه زیر جای داد:

  • اسانس محلول در آب
  • اسانس محلول در روغن
  • اسانس محلول در الکل

هر یک از انواع اسانس‌های مواد غذایی فوق در صنایع مختلف و با توجه به کاربردهای خاص خود، کارایی دارند. در صنایع غذایی و خوراکی، بیشترین اسانس مورد استفاده، اسانس محلول در آب است. اسانس‌های محلول در روغن را بیشتر در صنایعی چون تولید خمیردندان می‌بینیم. با این همه در برخی از خطوط تولید صنایع غذایی نیز از اسانس‌های محلول در روغن استفاده می‌شود.

اسانس‌های میوه‌ای

در خرید عمده اسانس مواد غذایی بخش قابل توجهی به اسانس‌های میوه‌ای اختصاص داده شده است. این اسانس‌ها در تولید محصولات غذایی نقش پررنگی داشته و به دلیل رنگ و طعم قابل توجهی که دارند، بازار بزرگی را به خود اختصاص داده اند. با توجه به پایه میوه و گیاه بودن این اسانس‌ها، لازم است که نگهداری مناسبی از آن‌ها صورت گرفته و حتما باید خرید این اسانس‌ها از تأمین‌کننده یا وارد کننده‌ای صورت بگیرد که نسبت به شرایط نگهداری و حمل و نقل آن‌ها نیز حساسیت لازم را به خرج دهد.

کلام آخر

برای خرید عمده اسانس مواد غذایی باید فاکتورهای مختلفی از جمله کیفیت، تأمین همیشگی، قیمت و تنوع را در نظر بگیرید و سراغ تأمین‌کننده‌ای بروید که تمام این مشخصات را در محصولات خود داشته باشد.

فهرست