فرمولاسیون مایع ظرفشویی

فرمولاسیون رایگان مایع ظرفشویی

فرمولاسیون مایع ظرفشویی امروزه باعث درآمدزایی بسیاری از خانواده های ایرانی شده ، افراد زیادی با در درست داشتن فرمولاسیون مایع ظرفشویی اقدام به فروش این فرمول میکنند. اما پیشگامان شیمی یکی از شرکت های وارد کننده مواد اولیه شیمیایی در ایران تصمیم گرفت این فرمول را رایگان در اختیار شما قرار دهد.با استفاده از تگزاپن و کوکامیدو پروپیل بتائین، آلکیل بنزن سولفونات خطی و شاید مقداری کوکامید DEA می‌توان فرمول مایع ظرفشویی دستی مناسب را ایجاد کرد. قدرت کف‌کنندگی و حذف چربی فقط چند مورد از الزامات مورد نیاز برای مواد شوینده می‌باشد.کف‌کنندگی، ویسکوزیته و قدرت حذف چربی برخی از الزامات اساسی برای مایع ظرفشویی است.

اگر کمی از فرمولاسیون اصلی پیش بروید، ممکن است به پایداری کف و محدوده PH مشخصی نیاز داشته باشد. سعی کنید توانایی پاک‌کنندگی مایع ظرفشویی در آب سخت و دمای سرد را اضافه کنید.علاوه بر این برای مصرف‌کنندگان با بصیرت بیشتر، اثرات نرم و ملایم و مزایایی مانند محصولات مشتق شده از ترکیبات طبیعی و استفاده از مواد ایمن و به راحتی زیست تخریب‌پذیر در تولید محصولات و برخی از فرمول‌ها اثرات آروماتراپی و ضد باکتری را اضافه می‌کنند.

مواد اولیه و فرمولاسیون تولید مایع ظرفشویی

برای ایجاد یک فرمول بسیار اقتصادی با اصول اولیه – کف، ویسکوزیته و توانایی حذف چربی – فرمول ساده دارای:

  • 95٪ آب
  • 0.63٪ سدیم هیدروکسید (محلول 50٪)
  • 2.4٪ دودسیل بنزن سولفونیک اسید (DDBSA)
  • 1.2٪ کوکامید DEA
  • 0.77٪ کلرید سدیم
  • مواد نگهدارنده
  • رنگ

روش ترکیب آسان است. مواد را به ترتیب ذکر شده را همراه با همزدن مداوم اضافه کنید تا یک محصول شفاف، صاف و همگن بدست آید که فاقد توده و ذرات باشد. در نهایت می‌توان pH محصول را با DDBSA یا سدیم هیدروکسید روی 8-9 تنظیم کنید.

ساختار اصلی فرمولاسیون مایع ظرفشویی

برای ساختن فرمول اقتصادی، با ترکیبات اقتصادی شروع کنید.DDBSA همانند کوکامید DEA یکی از ارزان ترین سورفکتانت‌های آنیونی در کلاس خود است. این دو ماده با هم، ملزومات عملکرد مایع ظرفشویی دستی را به فرمول می‌آورند.DDBSA به طور کلی 95٪ به علاوه ماده فعال فروخته می‌شود. با هزینه‌های بالای حمل و نقل امروز این یک مزیت آشکار است. کوکامید DEA نیز ماده ای فعال و فاقد آب و حلال در آن است.DDBSA خنثی یک کف‌کننده عالی با قابلیت پاک‌کنندگی خوب و قابلیت حذف خاک و روغنی است. کوکامید  DEA باعث افزایش و پایداری کف، ویژگی‌های امولسیون و ویسکوزیته می‌شود.

فرمول ذکر شده در بالا، در 70 درجه فارنهایت دارای گرانروی 200 cp است. ما می‌توانیم طیف گسترده‌ای از فرمول ها را با استفاده از DDBSA، هیدروکسید سدیم و کوکامید DEA و شاید برخی از ادتا ۴ سدیم یا سدیم سیترات به عنوان سازنده‌های نرم‌کننده آب تولید کنیم.بنابراین، به عنوان مثال، با استفاده از دو سورفکتانت، سدیم آلکیل بنزن سولفونات سدیم و کوکامید DEA و به طور اختیاری مقداری EDTA و نمک، می‌توانیم فرمول‌هایی برای مایعات ظرفشویی دستی با افزایش محتوای فعال بسازیم تا متناسب با دسته‌بندی‌های مختلف باشد.

فرمولاسیون مایع ظرفشویی میان‌رده و برتر

با کمی تغییر در فرمول‌های ذکر شده در بالا می‌توان از آن‌ها برای پاک‌کننده‌های ظرف‌های پخت و پز نیز استفاده کرد. فرمول‌ها در جدول زیر ذکر شده است. همه مقادیر به صورت درصد وزنی ذکر شده است.

سطح اقتصادی میان‌رده برتر
آب q.s. to 100 q.s. to 100 q.s. to 100
هیدروکسید سدیم (50%) 1.26 2.52 5.04
DDBSA 4.80 9.60 19.20
DEA کوکامید 1.20 1.20 2.40
کلرید سدیم 1.0 1.2  
نگهدارنده، اسانس ، رنگ q.s. q.s. q.s.
٪ مواد جامد 7.63 13.26 24.12
ویسکوزیته (CP) در دمای 70 درجه فارنهایت 300 700 5500

pH را با DDBSA (دودسیل بنزن سولفونیک اسید ) یا سدیم هیدروکسید در 8-9 تنظیم کنید.

جهت استعلام قیمت مواد اولیه مایع ظرفشویی

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

نحوه مخلوط کردن مایع ظرفشویی

اقتصادی‌ترین راه برای افزودن سدیم آلکیل بنزن سولفونات خنثی‌سازی DDBSA هنگام ساخت محصول است. اطمینان حاصل کنید که مخزن مخلوط کردن و همزن شما از ماده‌ای ساخته شده است که می‌تواند pH بسیار بالا را تحمل کند. روش ترجیحی برای خنثی‌سازی DDBSA افزودن مقدار فرمول آب به مخزن مخلوط‌کننده و شروع به مخلوط کردن است.

مقدار محلول 50٪ هیدروکسید سدیم را اضافه کنید و سپس DDBSA را به آرامی اضافه کنید. سرعت میکسر را طوری تنظیم کنید که به خوبی محتویات را مخلوط کند اما در عین حال کف زیادی ایجاد نکند. به یاد داشته باشید، شما با ترکیبات قلیایی و اسیدی قوی برخورد می‌کنید، بنابراین مراقب باشید زیرا این مواد ماده خورنده هستند، حتماً برگه اطلاعات محصول را مطالعه کنید و اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید.

همچنین، این واکنش خنثی سازی گرمازا است و مقدار قابل توجهی گرما تولید می‌کند. بنابراین برای سازگاری با تولید گرما نیز اقدامات احتیاطی را انجام دهید، خصوصاً اگر با مقادیر زیادی DDBSA و هیدروکسید سدیم سر و کار دارید. متناوباً، می‌توانید مواد پیش خنثی شده را نیز خریداری کنید.احتمالاً هزینه بیشتری خواهد داشت اما در بعضی موارد ممکن است ارزش داشته باشد. مواد از قبل خنثی شده یا نمک‌های سدیم دودسیل بنزن سولفونیک اسید، که به آن‌ها سدیم آلکیل بنزن سولفونات خطی یا سدیم LAS نیز گفته می‌شود، در انواع فعال 30-، 40-، 50- و 60٪ موجود است.

برخی از این مواد ممکن است حاوی هیدروتروپ (سدیم زایلن سولفونات) باشد تا ویسکوزیته را کاهش داده و کار با محصول را آسان‌تر کند. برخی دیگر که حاوی هیدروتروپ نیستند، ممکن است به صورت خمیر یا ژل در بیایند. این نسخه‌های با ویسکوزیته بالا نیاز به نگهداری و ذخیره‌سازی ویژه دارند.

بهبود پایداری کف فرمولاسیون مایع ظرفشویی

ارتفاع فوم راس مایلز mm 0.1٪ در آب دیونیزه (اولیه)  
مارک‌های ملی (37٪ جامدات) برتر میان‌رده اقتصادی
140 135 120 100 ارتفاع کف
140 125 105  85 ارتفاع کف بعد از گذشت 5 دقیقه

داده‌های ارتفاع کف که در جدول بالا ذکر شده است نشان می‌دهد که محصول تجاری مارک ملی از پایداری کف بهتری نسبت به فرمول مایع ظرفشویی برتر ساخته شده با LAS و آلکانول آمید برخوردار است.

چگونه می‌توان پایداری کف مایع ظرفشویی را افزایش داد؟

ما سعی کردیم اکسید لورامین و کوکامیدوپروپیل بتائین را به فرمول میان‌رده ​​اضافه کنیم. ابتدا 3٪ اکسید لورامین فعال به فرمول “میان‌رده” اضافه کردیم. ارتفاع اولیه کف به 130 میلی‌متر افزایش یافت اما پس از پنج دقیقه به 120 میلی‌متر کاهش یافت.وقتی 3٪ کوکامیدوپروپیل بتائین فعال به “فرمول میان‌رده” اضافه شد، ارتفاع اولیه کف به 135 میلی‌متر افزایش یافت و پس از پنج دقیقه به 130 میلی‌متر کاهش یافت. این نشان می‌دهد که در فرمول‌های مبتنی بر LAS، کوکامیدوپروپیل بتائین ممکن است به عنوان یک سورفکتانت ثانویه انتخاب بهتری نسبت به اکسید لورامین باشد.

از پلیمرهایی مانند اترهای سلولزی (به عنوان مثال هیدروکسی پروپیل متیل سلولز) نیز می‌توان به عنوان تثبیت‌کننده کف استفاده کرد اگرچه ممکن است به اندازه اکسیدهای آمین و بتائین مقرون به صرفه نباشد، پردازش آن‌ها طولانی‌تر می‌شود و به مقدار قابل توجهی به حجم کف اضافه نمی‌شود.سپس سعی کردیم از  سدیم لوریل سولفات (SLS) و سدیم لوریل اتر سولفات به عنوان سورفکتانت‌های اولیه در فرمول‌های ظرفشویی استفاده کنیم. ما فرمول میان‌رده را انتخاب کردیم و LAS را با مقدار برابر SLS فعال جایگزین کردیم.ارتفاع اولیه کف، و همچنین ارتفاع پس از پنج دقیقه، همان موارد ذکر شده برای فرمول مبتنی بر LAS بود (اولیه، 120 میلی‌متر و بعد از 5 دقیقه، 105 میلی‌متر).

فرمولاسیون مایع ظرفشویی LAS

در مرحله بعدی با جایگزینی LAS با مقدار فعال برابرSLES  (2 مول EO)، فرمول متوسط را اصلاح کردیم. این فرمول در مقایسه با فرمول LAS اندکی کاهش در ارتفاع کف اولیه را نشان داد اما در پایداری کف (ارتفاع کف پس از پنج دقیقه) بهبود یافته است. ارتفاع اولیه کف 115 میلی‌متر بود و پس از پنج دقیقه به 110 میلی‌متر کاهش یافت.با توجه به این آزمایشات و نتایج آن ها، می توان با استفاده از LAS، SLES و کوکامیدوپروپیل بتائین و شاید مقداری کوکامید DEA، فرمول مایع ظرفشویی دستی مناسب تهیه کرد. بگذارید با استفاده از این مواد فعال‌کننده سطح، یک فرمول فعال 15٪ ایجاد کنیم.

ابتدا می‌توان با استفاده از 6٪ LAS فعال، 4٪ SLES فعال، 3٪ کوکامیدوپروپیل بتائین فعال و 2٪ کوکامید DEA فرمول را تهیه کرد. این فرمول، هنگامی که 0.1 درصد با آب دیونیزه رقیق شد، ارتفاع اولیه کف را 135 میلی‌متر داد و پنج دقیقه بعد، کف به 133 میلی‌متر کاهش یافت (آزمایش کف راس مایلز).

در مقابل، وقتی اکسید لورامین در فرمول فوق جایگزین کوکامیدوپروپیل بتائین شد، ارتفاع کف اولیه 120 میلی‌متر بود و پس از پنج دقیقه به 115 میلی‌متر کاهش یافت. این بدان معنی است که کوکامیدوپروپیل بتائین یک سورفکتانت ثانویه بهتر در فرمول LAS / SLES نسبت به اکسید لورامین است. یک یا دو درصد ادتا 4 سدیم یا سدیم سیترات می‌تواند به عنوان سازنده به این فرمول اضافه شود. با افزودن SXS، پروپیلن گلیکول یا  اتیل الکل دناتوره می‌توان ویسکوزیته را کاهش داد.

فرمولاسیون مایع ظرفشویی طبیعی

یک مایع ظرفشویی طبیعی را می‌توان با استفاده از SLES، کوکامید DEA و کوکامیدوپروپیل بتائین فرموله کرد. SLES پایداری کف بهتری نسبت به LAS، به ویژه در آب سخت فراهم می‌کند. با استفاده از LAS ، SLES و کوکامیدوپروپیل بتائین می‌توان فرمول بدون DEA را ایجاد کرد. با استفاده از LAS و کوکامیدوپروپیل بتائین می‌توان فرمولی بدون سولفات و بدون DEA تهیه کرد.

بهبود کارایی فرمولاسیون مایع ظرفشویی در آب سرد

آلکیل دی فنیل اکسید دی سولفونات (ADPODS) یک افزودنی عالی برای بهبود کارایی در آب سرد و خواص کاهش لکه بینی در فرمول‌های ظرفشویی دستی است. این سورفکتانت‌های آنیونی قدرتمند دارای ویژگی‌های آب دوست بسیار عالی بوده و به عنوان هیدروتروپ و همچنین سورفکتانت عمل می‌کنند.ADPODS همچنین می‌تواند به ایجاد مواد شوینده فوق‌العاده غلیظ کمک کند. آن‌ها ویسکوزیته محلول‌های سورفکتانت فعال زیاد را کاهش می‌دهند و بر خلاف سدیم زایلن سولفونات، به درصد سورفکتانت فعال در فرمول اضافه می‌شوند.

فرمولاسیون مایع ظرفشویی ملایم

برای ایجاد مایعات ظرفشویی ملایم و مناسب پوست، از SLES با سه مول EO استفاده کنید. کوکامیدوپروپیل بتائین را می‌توان برای بهبود ملایم بودن اضافه کرد. از آمفوتریک های دیگر مانند لائور آمفو استات سدیم نیز می‌توان برای ملایمت استفاده کرد.آلوئه‌ ورا، ویتامین E،  دکسپانتنول ( پانتنول )، گلیسیرین و سایر عصاره‌های گیاهی را می‌توان جهت افزایش مزایای مراقبت از پوست در محصولات برتر اضافه کرد.از روغن‌های اساسی مانند اسانس اسطوخودوس و اسانس رزماری می‌توان برای افزایش مزایای آروماتراپی استفاده کرد. تریکلوسان معمولاً به عنوان ماده ضد باکتری استفاده می‌شود.

wikipedia

(جهت خرید مواد اولیه مایع ظرفشویی با کارشناسان ما تماس بگیرید.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست