گلوکز چیست و چه کاربردی دارد؟

از صفر تا صد هر آنچه درباره گلوکز لازم است بدانید!

بدن برای ادامه حیات و فعالیت خود نیاز به تولید انرژی دارد. تولید انرژی در بدن بخشی از فعالیت‌های روزانه بدن بوده که نیاز به کربوهیدرات دارد. گلوکز نیز یکی از این کربوهیدرات‌ها بوده که با حضور در بدن و گردش خون، بخش بسیاری از این موارد را بر عهده دارد. البته گفتنی است که گلوکز تنها به همین ختم نمی‌شود و کارکردهای دیگری را نیز دارد.

جهت خرید گلوکز با بهترین قیمت با ما تماس بگیرید

استفاده از گلوکز علاوه در بدن جانوران و انسان‌ها، این روزها در بسیاری از صنایع نیز رونق گرفته است. این قند مونوساکاریدی کاربردهای بسیاری پیدا کرده است که در این مقاله به دنبال بررسی آن‌ها هستیم. در ادامه از معرفی گلوکز شروع خواهیم کرد و نکاتی را برای شناخت بیشتر آن بیان می‌کنیم. پس از آن به سراغ عملکرد آن رفته و در ادامه منابع طبیعی گلوکز را معرفی می‌کنیم. در آخر نیز به سراغ گلوکز در صنعت رفته از چگونگی تولید آن تا کاربردهایش را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد. امید است با خواندن این مقاله بتوانید نسبت به گلوکز اطلاعات کاملی را به دست آورید.

گلوکز چیست و چه کاربردی دارد؟

گلوکز؛ مهم‌ترین قند آزاد در گردش خون جانوران

همان‌طور که گفته شد، گلوکز قندی مونوساکاریدی است که در بدن جانوران وجود دارد. این قند که یک کربوهیدرات محسوب می‌شود، وظایف بسیاری را در بدن جانوران به انجام می‌رساند. وظایفی که سبب شده است تا این قند را به عنوان مهم‌ترین قند آزاد در بدن بشناسیم!

حضور گلوکز در بدن به عنوان یک سوخت مهم، سبب می‌شود تا توانایی سوخت‌وساز در بدن به وجود آید. به وسیله استفاده از گلوکز متابولیسم در بدن صورت می‌گیرد و این قند تبدیل به انرژی مورد نیاز برای بدن می‌شود.

عناصر و ساختمان تشکیل دهنده قند مونوساکاریدی گلوکز

برای آن که بتوانید درک بهتری از گلوکز داشته باشید، لازم است تا نسبت به عناصر و ساختمان تشکیل دهنده این قند اطلاعاتی را داشته باشید. در واقع در جواب سوال گلوکز از چه چیزی ساخته شده است، لازم است تا عناصر کربن، هیدروژن و اکسیژن را نام برد. فرمول شیمیایی  C6H12O6 در گلوکز سبب شده است تا این ماده خواص و ویژگی‌های منحصربه‌فردی را از خود به جای گذارد. از همین رو استفاده از گلوکز و کاربردهای آن را می‌توان زیرمجموعه‌ای از خواص آن دانست. در واقع با این فرمول شیمیایی، خواص فیزیکی و شیمیایی مشخص و منحصربه‌فردی برای گلوکز به وجود آمده که در ادامه سبب ایجاد برخی کاربردها برای این ترکیب شده است.

چگونگی عملکرد گلوکز در بدن انسان و دیگر جانوران

پس از مصرف گلوکز، برای آن که این ترکیب بتواند تبدیل به انرژی شده و به سوخت‌وساز در بدن بپردازد، لازم است تا مراحلی را طی کند. قابل نفوذ بودن غشای سلولی در برابر گلوکز سبب می‌شود تا این ترکیب بتواند وارد سلول‌ها و در آنجا ذخیره و نگهداری شود. البته این ورود و خروج از سلول برای گلوکز تحت شرایط خاصی رخ می‌دهد که با توجه به وضعیت و نیاز بدن صورت می‌گیرد. به صورت کلی می‌توان وضعیت عملکرد گلوکز در بدن را به سه حالت تقسیم بندی کرد. حالت‌هایی که هرکدام کاری مشخص را پیش می‌برند. این سه وضعیت عبارت است از:

  1. بخش عظیمی از تولید انرژی در بدن با استفاده از سوخت‌وساز گلوکز انجام می‌شود.
  2. سنتز مولکول‌های پیچیده و غیرکربوهیدرات‌ها نیز به وسیله گلوکز در بدن قابل انجام است.
  3. تولید قندهای چند کربنی مورد نیاز در بدن ممکن است با استفاده از گلوکز صورت گیرد.

منابع طبیعی دارای گلوکز به عنوان قند منوساکاریدی

گلوکز به صورت طبیعی در بدن انسان وجود دارد. این ترکیب که راه‌های بسیاری را برای تولید خود دارد، به وسیله استفاده از منابع غذایی بسیاری در بدن تولید و ذخیره می‌شود. در واقع می‌توان هر محصول شیرین مزه‌ای را دارای گلوکز دانست. بسیاری از میوه‌های شیرین مانند انگور و انجیر، عسل و خرما، بسیاری از دانه‌ها و آجیل‌ها مانند بادام زمینی، نخود سفید، دانه سویا، بادام هندی و برخی از حبوبات مانند لوبیا قرمز و مواردی دیگر مانند برنج قهوه‌ای در ترکیبات خود گلوکز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست