مواد اولیه صنعتیمواد اولیه شیمیایی

هیدروبرمیک اسید

سفارش محصول تماس با کارشناس

هیدروبرمیک اسید یک اسید قوی است که با حل‌کردن مولکول دو اتمی هیدروژن برمید (HBr) در آب تشکیل می‌شود. هیدروبرمیک اسید، یک محلول آبی است که در دمای ۱۲۴.۳ درجه سانتی‌گراد تقطیر می‌شود. حاوی ٪۴۷.۶ جرمی HBr است که غلظت آن  mol/L89/8 است. این ماده دارای pKa= 9 است. آن را به عنوان یک اسید قوی‌تر از هیدروکلریک اسید می­‌دانند، اما به اندازه اسید هیدرویودیک قوی نیست. این ماده یکی از قوی‌ترین اسیدهای معدنی شناخته شده است.

موارد مصرف هیدروبرمیک اسید:

به عنوان پیش ماده برای ساخت مواد شیمیایی دیگر، و به عنوان یک کاتالیزور در ساخت مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هیدروبرمیک اسید عمدتاً برای تولید برمیدهای معدنی، به ویژه برمیدهای روی، کلسیم و سدیم مورد استفاده قرار می­‌گیرد. برخی از اترها با HBr شکافته می­‌شوند. همچنین کاتالیز واکنش‌های آلکیلاسیون و استخراج سنگ معدن را انجام می‌دهد.

ترکیبات ارگانیک صنعتی شامل آلیل برمید، تترابروموبیس (فنول) و برومواستیک از هیدروبرمیک اسید تهیه شده‌اند. HBr تقریباً به طور منحصر به فرد در هیدروالوژن‌­سازی غیر مارکونیکوفی آلکن‌ها شرکت می‌کند. ۱-بروموآلکان حاصل، عامل آلکیله‌کننده است، که منجر به ایجاد آمین‌های چرب و نمک‌های آمونیوم نوع چهارم می‌شود.

سنتز:

هیدروبرمیک اسید از طریق واکنش Br۲ ،SO۲ و آب در آزمایشگاه قابل تهیه است.

Br۲ + SO۲ + ۲ H۲O → H۲SO۴ + ۲ HBr

به طور معمول سنتز آزمایشگاهی شامل تولید HBr بدون آب است که در نهایت در آب حل می‌شود.

هیدروبرمیک اسید معمولاً از واکنش برم با گوگرد یا فسفر و آب به صورت صنعتی تهیه می‌شود. همچنین می‌تواند به صورت الکترولیتی تولید شود. همچنین می‌توان با درمان برمیدها با اسیدهای غیر اکسید کننده مانند اسید فسفریک یا استیک اسید تهیه گردد.

از طرف دیگر هیدروبرمیک‌اسید را می‌توان با واکنش اسید سولفوریک رقیق (M 5.8) و پتاسیم برمید تهیه کرد.

H۲SO۴ + KBr → KHSO۴ + HBr

استفاده از اسید سولفوریک غلیظ‌تر یا حرارت دادن محلول واکنش تا دمای بالای ۷۵ درجه سانتی‌گراد، HBr را به گاز برم، اکسید می‌کند.

برای خالص‌سازی اسید معمولاً با فیلتر کردن KHSO۴ و با تقطیر آب تا زمانی که محلول به یک آزوتروپ (۱۲۶ درجه سانتی‌گراد در ۷۶۰ تور) برسد، خالص می‌شود. بازده، تقریباً ۸۵٪ است.

هیدروبرمیک اسید در غلظت­‌ها و خلوص‌های مختلف به صورت تجاری در دسترس است.

ایمنی:

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آتش یا گرمای شدید ممکن است منجر به پارگی شدید و پرت شدن ظرف شود. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض غلظت کم یا قرار گرفتن کوتاه مدت در برابر غلظت‌های بالا می‌تواند منجر به اثرات منفی بر سلامتی از طرق استنشاق شود. برای ساخت مواد شیمیایی دیگر و به عنوان یک کاتالیزور در ساخت مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هیدروبرمیک اسید بسیار خورنده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید