مواد اولیه آزمایشگاهیمواد اولیه شیمیایی

فلوئورو بوریک اسید

سفارش محصول تماس با کارشناس

فلوئورو بوریک اسید یا تترا فلوئورو بوریک اسید، یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی [H +] [BF۴] است، که در آن+H نشان‌دهنده پروتون حل شده است. حلال مناسب می‌تواند باز لوویس موجود باشد. به عنوان مثال، در آب، می‌تواند به صورت H۳OBF۴(اکسونیم تترافلوروبورات) دربیاید، اگرچه واقع بینانه‌تر این است که چندین مولکول آب پروتون را حل کند و به صورت [H(H۲O)n+] [BF۴] ظاهر شود.

محلول اتیل اتر نیز به صورت [H (Et۲O) n +] [BF۴] در بازار وجود دارد، که به احتمال زیاد n=2 می‌باشد. برخلاف اسیدهای قوی مانند H۲SO۴ یا HClO۴، ماده خالص حل‌نشده آن وجود ندارد.

فلوئورو بوریک اسید عمدتاً به عنوان پیش ماده برای تهیه­‌ی دیگر نمک‌­های فلوروبورات تولید می­‌شود.

این ماده یک اسید خورنده است و به پوست حمله می‌کند و به صورت تجاری به عنوان محلول در آب و سایر حلال­‌ها مانند دی‌اتیل‌اتر موجود است.

این ماده یک اسید قوی با کوئوردیناسیون ضعیف و باز مزدوج غیر اکسید کننده است. از نظر ساختاری شبیه به پرکلریک اسید است، اما فاقد خطرات مرتبط با اکسیدان است.

ساختار فلوئورو بوریک اسید:

خالص HBF۴ به عنوان “ترکیب ناموجود” شناخته شده است، انتظار می‌رود که پروتون موجود با یک فلوراید از یون تتروفلوروبورات گرفته تا هیدروژن فلوراید و تری‌فلوئورید بور را به دست دهد:

[H +] [BF۴] → HF + BF۳

همین مورد درباره‌ی سوپراسیدها که با فرمول­‌های ساده HPF۶ و HSbF۶ نیز شناخته شده‌اند صادق است.

با این حال ، یک محلول BF۳ درHF بسیار اسیدی است و به راحتی به عنوان سوپر اسید شناخته می‌شود.

اگرچه HBF۴ بدون حلال جدا نشده است، اما حلال‌­های آن به خوبی قابل شناسایی هستند. این نمک‌ها از یک حلال پروتونی در نقش کاتیون، به عنوان مثال، +H۳O و H۵O+۲ و آنیون تتراهدرال BF۴ تشکیل شده است.

محلول‌های آبی HBF۴ با حل‌کردن بوریک اسید در هیدروفلوئوریک اسید آبی تولید می‌شوند.

B(OH)۳ + ۴ HF → H۳O+ + BF۴ + ۲ H۲O

محلول‌های بی‌آب با درمان فلوئورو بوریک اسید آبی با انیدرید استیک قابل تهیه است.

موارد مصرف فلوئورو بوریک اسید در آزمایشگاه

فلوئورو بوریک اسید پیش­‌ماده اصلی نمک های فلوروبورات است که به طور معمول با درمان اکسیدهای فلزی با اسید فلوروبوریک تهیه می‌شود. نمک‌های معدنی در ساخت مواد مقاوم در برابر شعله در اجاق­‌های لعابدار و در تولید الکترولیتی بور به عنوان واسطه هستند.

آبکاری:

محلول‌های HBF۴ در آب‌کاری آلیاژهای قلع و خود قلع استفاده می‌شود. در این کاربرد، به جای متان سولفونیک اسید از HBF۴ استفاده می­‌شود.

ایمنی:

HBF۴ سمی است و به پوست و چشم آسیب می‌رساند. به شیشه را تجزیه می‌کند. هیدرولیز می‌شود و هیدروژن فلوراید فرار که خورنده است را آزاد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید