مواد شیمیایی صنعتی چیست ؟

مواد شیمیایی مختلف می‌توانند درجه خلوص متفاوتی داشته باشند و به این سطوح خلوص «گرید» می‌گویند. گرید های مختلفی از مواد شیمیایی وجود دارد و مهم است که بدانید و درک کنید که این گرید ها چگونه متفاوت هستند تا مواد شیمیایی مورد نیاز خود را دریافت کنید.

مواد شیمیایی با بالاترین درجه خلوص عمدتاً در تجزیه و تحلیل شیمیایی، واکنش‌های شیمیایی یا آزمایش‌های فیزیکی استفاده می‌شوند. در ادامه با کاربرد مواد شیمیایی صنعتی و اهمیت آن خواهیم پرداخت.

مواد شیمیایی صنعتی چیست؟

  • مواد شیمیایی با گرید صنعتی نسبت به مواد شیمیایی با گرید معرف خلوص کمتری دارند و استانداردهای مشخصی برای کیفیت و سطوح ناخالصی ندارند یا برای محصولاتی که خلوص آن‌ها کمتر از 90٪ است، استفاده می‌شوند.
  • مواد شیمیایی صنعتی کیفیت خوبی دارند، اما حاوی ناخالصی هستند. استفاده اولیه از مواد شیمیایی صنعتی و فنی به صورت عمده در کاربردهای تجاری و صنعتی است.
  • مواد شیمیایی صنعتی می‌توانند در رنگ و شکل فیزیکی متفاوت باشند. این محصولات عمدتاً در مواردی استفاده می‌شوند که سطوح ناخالصی نیازی به ردیابی یا مدیریت ندارند.
  • همچنین به عنوان “گرید صنعتی” شناخته می‌شود که برای اهداف تجاری یا صنعتی استفاده می‌شود.
  • این محصولات برای کارهای غیر حیاتی در آزمایشگاه مانند شستشو، حل کردن و یا به عنوان مواد اولیه در کارهای تولیدی مناسب هستند.
  • گرید مناسب برای مصارف عمومی صنعتی هستند.
مواد شیمیایی صنعتی چیست ؟
مواد شیمیایی صنعتی چیست ؟

کاربرد مواد شیمیایی صنعتی

مواد شیمیایی صنعتی حاوی مقداری ناخالصی قابل اندازه‌گیری هستند که باعث می‌شود این مواد شیمیایی برای مصارف غذایی یا دارویی مناسب نباشند، اما برای اکثر اهداف تمیز کردن صنعتی و چربی‌زدایی و برخی از مصارف حلال کاملاً مناسب هستند.

مواد شیمیایی صنعتی به عنوان مواد اولیه برای تولید لوازم آرایشی و بهداشتی و سایر کاربردهای صنعتی غیر پزشکی مناسب است اما برای مصارف غذایی و دارویی مناسب نیست.

هنگامی که صحبت از کاربردهای مواد شیمیایی می‌شود، کاربردهای متعددی وجود دارد که به بهترین وجه توسط متخصصان پردازش شیمیایی اجرا می شوند. در زیر چند نمونه از کاربردهای مواد شیمیایی صنعتی آورده شده است.

شما تولید کننده گرامی برای تهیه مواد صنعتی شیمیایی می‌توانید، روی خرید مواد شیمیایی صنعتی کلیک کنید.

کاربرد مواد شیمیایی صنعتی در رنگ‌ها

رنگ‌ها و رنگدانه هایی که در بیشتر کاربردهای صنعتی استفاده می شوند از مواد معدنی یا نفت به دست می‌آیند. رنگ‌ها به ما این امکان را می‌دهند که چیزهایی مانند لباس‌ها را رنگ کنیم، اما رنگ‌ها فقط برای زیبایی‌شناسی مفید نیستند! چندین کاربرد صنعتی دیگر وجود دارد که از رنگ‌ها و رنگدانه‌های کاربردی استفاده می کنند، مانند رنگ‌های لیزری، چاپ جوهر افشان، فتودینامیک‌تراپی و جراحی.

هر یک از این برنامه‌ها از رنگ‌ها یا رنگدانه‌هایی استفاده می‌کنند که به طور خاص برای این منظور طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، چاپ جوهر افشان از قطرات رنگی ریز استفاده می‌کند که برای خشک شدن سریع روی کاغذ طراحی شده‌اند تا چاپ‌هایی با وضوح بالا به ما ارائه دهند، در حالی که جراحان ممکن است از رنگ‌های دارای گرید پزشکی برای بهبود بصری ناحیه خاصی از بدن بیمار در طول یک عمل استفاده کنند.

برای آشنایی با انواع مواد شیمیایی می‌توانید مقاله انواع مواد شیمیایی را مطالعه کنید.

کاربرد مواد شیمیایی صنعتی در کشاورزی و زراعت

کشاورزی و زراعت از کاربردهای صنعتی عظیم مواد شیمیایی صنعتی هستند. بدون کودهای مصنوعی و سایر مواد شیمیایی مفید کشاورزی، برای ما دشوار خواهد بود که به همان اندازه که در سراسر جهان انجام می دهیم، محصول بکاریم!

ریشه‌های گیاه به عناصر غذایی خاصی از خاک نیاز دارند که در صورت کمبود خاک موجود می‌تواند توسط کودهای مغذی چندگانه تأمین شود. انواع مختلفی از کودها وجود دارد – کشاورزان بر اساس مواد مغذی مورد نیاز محصولات خود، نوع کود مورد نیاز خود را انتخاب می‌کنند.

اهمیت مواد شیمیایی صنعتی در صابون‌ها و پاک‌کننده‌ها

یکی دیگر از کاربردهای مواد شیمیایی صنعتی، ساخت صابون‌ها و پاک‌کننده‌ها است که احتمالاً بسیاری از آن‌ها را در خانه خود دارید! صابون‌ها از چربی‌های طبیعی حیوانی و روغن‌های گیاهی ساخته می‌شوند که فرآیندی به نام صابون سازی را طی می‌کنند.

صابون‌ها یکی از انواع پاک‌کننده‌ها هستند، اما بسیاری از انواع دیگر وجود دارند که از مواد و فرآیندهای متفاوتی برای کاربردهای مختلف استفاده می‌کنند که در آن آلودگی‌ها باید پاک شوند.بدون مواد شیمیایی موجود در ساخت صابون‌ها و پاک‌کننده‌های خاص، ما محصولاتی مانند ژل بدن، نرم‌کننده‌های پارچه، شوینده‌های لباسشویی، محلول‌های کاشی حمام یا محلول‌های تمیزکننده همه منظوره را نخواهیم داشت.

سولفات‌های مصنوعی به ما این امکان را داده‌اند که از نسل جدیدی از محصولات پاک‌کننده ملایم‌تر برای بدن و خانه‌هایمان نیز استفاده کنیم، و شیمی سبز به ما کمک کرده تا در ساخت راه‌حل‌های سالم‌تر و سازگار با محیط‌زیست پیشرفت‌های زیادی داشته باشیم.

اهمیت مواد شیمیایی صنعتی

صنایع شیمیایی در حال حاضر تمام زمینه‌های زندگی ما را تحت تأثیر قرار داده است. این شامل مواد غذایی، دکوراسیون، کشاورزی، بهداشت، تحرک و غیره است.در یک دنیای کامل، البته، تمام مواد شیمیایی دارای بالاترین خلوص هستند.

هنگامی که استفاده از مواد شیمیایی درجه معرف به دلیل هزینه، در دسترس بودن یا کمیت امکان‌پذیر نیست، درک اینکه چگونه سطوح مختلف ناخالصی می‌تواند بر نتیجه تأثیر بگذارد، ضروری است.مواد شیمیایی صنعتی به اندازه کافی با کیفیت هستند تا در صنعت استفاده شوند، به جز مواردی که درجه خلوص بالاتری مشخص شده باشد.

مواد شیمیایی صنعتی که اغلب در تولیدات تجاری در مقیاس بزرگ استفاده می‌شوند، عموماً برای استفاده در کاربردهایی که به سطوح بسیار پایین ناخالصی نیاز دارند، مناسب نیستند.

نتیجه‌گیری

بیشتر، اما نه همه، مواد شیمیایی با یک درجه برچسب‌گذاری شده‌اند. درجه نشان می دهد که ماده شیمیایی چقدر خالص است. هر چه مقدار سایر مواد شیمیایی، فلزات، آب یا سایر ناخالصی‌های موجود در ماده شیمیایی بیشتر باشد، عیار کمتری دارد. کاربرد مواد شیمیایی صنعتی بیشتر برای مقاصد تجاری یا صنعتی می‌باشد و برای استفاده در مواد غذایی یا دارویی از هر نوعی مناسب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست