کاربرد مواد شیمیایی در صنایع غذایی

یک ماده شیمیایی غذایی به عنوان افزودنی غیر سمی و بی خطر برای مصرف گفته می شود. آن ها به محصول اضافه می شوند تا در درجه اول طعم و بافت غذا را تغییر دهند. مواد شیمیایی در صنایع غذایی، مواد غذایی هستند که با مقررات بهداشتی و ایمنی و استانداردهای بین المللی، مانند کدکس مواد شیمیایی غذایی (FCC) مطابقت دارند. در این مقاله بیشتر با کاربرد مواد شیمیایی در صنایع غذایی آشنا میشویم. مواد شیمیایی رایج گرید غذایی عبارتند از:

در 100 سال گذشته، شیمی با یک نتیجه واضح وارد دنیای غذاها و نوشیدنی ها شده است: امروزه تقریباً 100 درصد از تولیدات مواد غذایی در سراسر جهان به طور کامل یا جزئی با کمک مواد شیمیایی محقق می شود.

انواع مواد شیمیایی خوراکی

شیمی از طرق مختلف به دنیای مدرن کمک کرده است. یکی از این کمک‌های مهم، ظهور مواد شیمیایی خوراکی در مواد غذایی روزمره ما بوده است. در واقع، سه عملکرد اصلی وجود دارد که مواد شیمیایی هنگام افزودن به غذا انجام می‌دهند که عبارتند از:

آنها به حفظ غذا کمک می‌کنند. بیشتر مواد غذایی فرآوری شده‌ای که در بازار پیدا می‌کنیم عمر مفیدی بین چند ماه تا حتی چند سال دارند. این تنها به این دلیل امکان پذیر است که ما مواد شیمیایی خوراکی را به عنوان نگهدارنده به این غذاها اضافه می‌کنیم.

گاهی اوقات می‌توان مواد شیمیایی را به غذا اضافه کرد تا ظاهر فیزیکی آن‌ها را بهبود بخشد. برخی از مواد شیمیایی به تولیدکنندگان کمک می‌کند تا جذابیت محصول را افزایش دهند و آن‌ها را برای مصرف کنندگان جذاب‌تر کنند. آنها یک هدف صرفاً آرایشی را انجام می‌دهند.

و البته، مواد شیمیایی نیز می‌توانند ارزش غذایی به غذاها اضافه کنند.

مواد شیمیایی موجود در غذا به عنوان افزودنی شناخته می‌شوند. در حال حاضر انواع مختلفی از افزودنی‌ها وجود دارد که برای مصرف انسان ایمن در نظر گرفته می‌شوند. اما همه اینها سالم تلقی نمی شوند. در اینجا چند ماده شیمیایی خوراکی که در غذا استفاده می‌کنیم آورده شده است:

 • رنگ‌های غذایی
 • شیرین کننده‌های مصنوعی
 • طعم‌های مصنوعی
 • عوامل تثبیت کننده
 • مواد نگهدارنده
 • مکمل
 • چربی‌های ترانس

مواد شیمیایی گرید غذایی

شیرین کننده‌های مصنوعی

به طور معمول برای شیرین کردن هر غذا یا نوشیدنی شکر اضافه می‌کنیم. همانطور که می‌دانیم شکر ساکارز است یعنی C12H22O11. ساکارز یک شیرین کننده طبیعی است که ما از منابع طبیعی مانند نیشکر به دست می‌آوریم. با این حال، ساکارز ارزش کالری بالایی دارد و در دوزهای بالا ناسالم در نظر گرفته می‌شود. بنابراین ما از شیمی برای یافتن جایگزین‌هایی مانند شیرین‌کننده‌های مصنوعی استفاده کردیم. در واقع چند ماده شیمیایی خوراکی وجود دارد که ما به عنوان شیرین کننده مصنوعی استفاده می‌کنیم. اجازه دهید نگاهی بیندازیم.

ساخارین

این اولین شیرین کننده شناخته شده است. نام شیمیایی ساخارین O-Sulfobenzimide و فرمول شیمیایی آن C7H5NO3S است. این یک شیرین کننده مصنوعی بسیار قوی است. ارزش غذایی آن صفر است و همچنین کالری ندارد. ساخارین پانصد برابر شیرین‌تر از نیشکر است. این ترکیب معمولا به صورت نمک سدیم آن (سدیم ساخارین) در بازار وجود دارد.

آسپارتام

نوع دیگر شیرین کننده مصنوعی آسپارتام با فرمول شیمیایی ‎C14H18N2O5 است. این یک متیل استر از دی پپتید فنیل آلانین یا اسید آسپارتیک است. تقریباً دویست برابر شیرین‌تر از شکر است. بنابراین ما از آن در مقادیر بسیار کم استفاده می‌کنیم و کالری آن را تقریباً صفر می‌باشد.

سوکرالوز

سوکرالوز جدیدترین جایگزین شکر است. این یک مشتق تری کلرو قند، یعنی ساکارز است. فرمول شیمیایی C12H19Cl3O8 است. سوکرالوز تقریباً دو برابر شیرین‌تر از ساکاریدها و حدود 320 تا 1000 برابر شیرین‌تر از قند نیشکر است. یکی از خواص سوکرالوز این است که در جریان خون ما تجزیه نمی شود. یعنی بدون کالری است. همچنین از آنجایی که یک ترکیب پایدار است، می‌توان از آن در پخت و پز و در محصولاتی که به ماندگاری بیشتری نیاز دارند استفاده کرد.(پیشنهاد می‌شود مطالعه شیرین کننده طبیعی جایگزین شکر)

جهت خرید شرین کننده های مصنوعی به لینک خرید آن‌ها در زیر مراجعه کنید:

طعم دهنده‌ها و آنتی اکسیدان‌ها

طعم دهنده به چیزی اطلاق می‌شود که طعم اصلی غذا را افزایش یا تغییر می‌دهد. از طعم دهنده می‌توان برای تضاد طعمی مانند افزودن لیکور به دسر استفاده کرد که هم طعم اضافه شده و هم طعم اصلی قابل درک است. یا می‌توان از طعم دهنده‌ها برای ایجاد طعمی منحصر به فرد استفاده کرد که در آن تشخیص طعم دهنده‌های جداگانه دشوار است.

اسید سیتریک

اسید سیتریک احتمالاً شناخته‌شده‌ترین ماده شیمیایی برای مواد غذایی است، زیرا در تعدادی از نوشیدنی‌ها (به ویژه نوشابه‌ها) و غذاها یافت می‌‌شود. شرکت‌ها از اسید سیتریک برای ایجاد طعم ترش به محصولات استفاده می‌‌کنند و در سراسر صنعت نوشیدنی بسیار محبوب شده است.

اسید فوماریک و اسید مالیک

به طور مشابه، اسید فوماریک و اسید مالیک در درجه اول برای طعم استفاده می‌شوند. اسید فوماریک به محصولات طعم میوه ای می‌دهد، در حالی که اسید مالیک، یک ترکیب آلی که طعم ترش را به میوه می‌دهد، نیز برای افزایش طعم استفاده می‌شود.

جهت خرید طعم دهنده ها به لینک خرید آن‌ها در زیر مراجعه کنید:

مهمترین ماده شیمیایی خوراکی

نگهدارنده‌های غذایی

غذا پس از مدتی به دلیل رشد میکروب‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها فاسد می‌شود. این فساد مواد غذایی را می‌توان با استفاده از مواد نگهدارنده مواد غذایی کنترل و به تعویق انداخت. برخی از نگهدارنده‌های طبیعی مانند نمک (NaCl)، شکر و برخی روغن‌ها (مانند روغن نباتی) وجود دارد. با این حال، گاهی اوقات برای افزایش ماندگاری مواد غذایی باید از نگهدارنده‌های شیمیایی استفاده کرد. به خصوص غذای بسته بندی شده که گاهی هفته‌ها و ماه‌ها بعد از تهیه آن مصرف می‌شود. در واقع، یکی از بزرگترین کاربردهای مواد شیمیایی خوراکی، به عنوان نگهدارنده مواد غذایی است.

رایج ترین ماده شیمیایی خوراکی که به عنوان نگهدارنده عمل می‌کند، بنزوات سدیم است. فرمول مولکولی بنزوات سدیم C7H5NaO2 است. این نمک اسید بنزوئیک و محصول حاصل از واکنش بین هیدروکسید سدیم و اسید بنزوئیک است. بنزوات سدیم یک نگهدارنده موثر برای غذاهای اسیدی است. از رشد میکروب‌هایی که باعث فساد غذا می‌شوند جلوگیری می‌کند. سایر نیترات‌ها (به عنوان مثال نیترات سدیم) و سولفیت‌ها (مانند سولفیت سدیم) نیز نگهدارنده‌های موثر مواد غذایی هستند. مانند تمام مواد شیمیایی خوراکی، استفاده از این ترکیبات در مقادیر کم، بی‌ضرر هستند. اما در مقادیر زیاد، می‌توانند اثرات بدی بر سلامت انسان داشته باشند.

از آنجایی که مواد شیمیایی خوراکی بسیار مهم هستند و می‌توانند کارهای زیادی انجام دهند، مهم است که بدانید شرکت‌های تولید کننده محصولاتی که خریداری می‌کنید از مواد با بالاترین کیفیت استفاده می‌کنند. شما می‌توانید برای داشتن بهترین انتخاب با کارشناسان ما در شرکت پیشگامان شیمی تماس بگیرید. شرکت پیشگامان شیمی با داشتن بیش از 10 سال تجربه در زمینه تامین مواد اولیه شیمیایی با بالاترین کیفیت از تولید کنندگان معتبر، شما را در این مسیر همراهی می‌کند. تامین و فروش مواد شیمیایی خوراکی و افزودنی‌های گرید غذایی خود را به ما بسپارید.

شماره های تماس : ۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲ – ۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷

کاربرد مواد شیمیایی در صنایع غذایی

افزودنی‌های غذایی، ضدعفونی‌کننده‌ها، عوامل پاک‌کننده، ترکیبات کمکی تکنولوژیک، اجزای مواد بسته‌بندی و اشیاء، و تعاریف دیگر را می‌توان در مورد کاربرد مواد شیمیایی در صنایع غذایی به کار برد.

برای آشنایی کامل با انواع مواد شیمیایی میتوانید مقاله انواع مواد شیمیایی را مطالعه کنید.

از دیدگاه تکنولوژیک، مواد شیمیایی به طور کلی حداقل به دو دلیل مورد نیاز هستند (زمانی که صحبت از غذاها و نوشیدنی ها می شود):

 1. یک یا چند ماده خام درگیر به دلایل مختلف، متفاوت از فرآیند تولید مواد غذایی شناخته شده، تاریخی یا «سنتی»، نیاز به بازسازی، درمان یا اصلاح شیمیایی دارند.
 2. ضرورت غذاهای جدید با دوره ماندگاری افزایش یافته (ماندگاری افزایش یافته) و/یا ویژگی های جدید مانند بهبود رنگ ها، عطرها، مقاومت عالی در پخت و پز و کاهش مقدار قندهای قابل تحمل (مانند محصولات کم لاکتوز) ممکن است تولیدکنندگان برای به دست آوردن نتایج مطلوب (توسط مصرف کنندگان مواد غذایی یا توزیع کنندگان مواد غذایی) از افزودنی های غذایی استفاده کنند.

انواع مواد شیمیایی صنایع غذایی

صنعت مدرن غذا و نوشیدنی امروزه بدون مواد شیمیایی قابل تصور نیست. از سوی دیگر، اهمیت مواد شیمیایی باید در هنگام صحبت از کاربردهای مجاز در نظر گرفته شود؛ زیرا افزودنی‌های مواد غذایی یک مثال مفید تنها بخشی مرتبط از مواد و مخلوط‌های شیمیایی برای صنایع غذایی هستند. بخش‌های زیر به تبعیض مختصری از مواد شیمیایی برای اهداف مرتبط با تولید مواد غذایی بر اساس استفاده از آن ها اختصاص داده شده است.

به طور کلی، انواع مواد شیمیایی صنایع غذایی شامل موارد زیر است:

 • افزودنی‌های غذایی: (از جمله کمک‌های تکنولوژیکی – مواد، مخلوط‌ها و غیره) معمولاً غذا محسوب نمی‌شوند و به همین دلیل به‌عنوان ترکیبات سنتی استفاده نمی‌شوند، اما به دلایل فنی مورد نیاز هستند.
 • اجزای بسته بندی مواد غذایی: مواد مورد نیاز برای تولید ظروف، اشیاء و مواد برای کاربرد در تماس با غذا. طبیعتا این اجزا به جای مواد غذایی باید جزء مواد و اشیاء بسته بندی باشند. با این حال، دسته کوچکی از “افزودنی های غذایی” ممکن است در ارتباط با خود فناوری های بسته بندی باشد. گازهای غذایی به اصطلاح برای افزایش ماندگاری (و به دلایل دیگر) بخشی از مواد غذایی بسته بندی شده هستند، اما واکنش آ ها با غذاها، مواد بسته بندی ممکن است مشکوک باشد… در رابطه با اپراتورهای مواد غذایی، استفاده از گازهایی مانند آرگون، دی اکسید کربن و نیتروژن باید با دقت بسیار مورد توجه قرار گیرد. از سوی دیگر، این «افزودنی‌ها» عموماً با فناوری‌های بسته‌بندی مرتبط هستند.
 • مواد تمیز کننده: مورد نیاز برای تمیز کردن سیستم ها، ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده برای تولید مواد غذایی، پردازش، آماده سازی، درمان، بسته بندی، حمل و نقل، ذخیره سازی …
 • مواد ضدعفونی کننده: مورد نیاز برای ضد عفونی سیستم ها، ماشین ها و تجهیزات تمیز شده مورد استفاده برای تولید مواد غذایی، پردازش، آماده سازی، تصفیه، بسته بندی، حمل و نقل، ذخیره سازی…
 • علاوه بر این، تمام سیستم های مورد استفاده برای ضد عفونی آب نیاز به استفاده از مواد شیمیایی مانند کلر و سایر مواد شیمیایی اکسیدان است.
 • سوخت و سایر مخلوط های قابل اشتعال مورد نیاز برای احتراق و عملکرد مداوم راکتورهای حرارتی، ماشین های پخت و پز و غیره.

اگر به دنبال پرفروش ترین مواد شیمیایی هستید، میتوانید مقاله پرفروش ترین مواد شیمیایی را مطالعه کنید.

فواید مواد شیمیایی در صنایع غذایی

این مواد شیمیایی به غذاهای فرآوری شده اضافه می شوند تا ماندگاری آن ها را افزایش دهند و طیف گسترده ای از طعم دهنده ها را فراهم کنند. انواع خاصی از غذاهای فرآوری شده نیز با ویتامین ها و سایر ریز مغذی ها غنی شده اند. برخی از مواد شیمیایی غذایی مانند اسید سیتریک و جوش شیرین نیز معمولاً در خانه‌ها برای پخت و پز استفاده می‌شوند.

برای خرید مواد اولیه صنایع غذایی با بهترین کیفیت کلیک کنید.

به عنوان معرف، از مواد شیمیایی دارای گرید GPR نیز می توان برای حفظ کیفیت برخی محصولات استفاده کرد. به عنوان مثال، معرف ها در آزمایش وجود آلاینده ها کارآمد هستند.

آن ها همچنین برای آزمایش سطح واکنش های شیمیایی در دسته بزرگی از محصولات مانند آبجو و سایر نوشیدنی های تولید شده استفاده می شوند.

نتیجه گیری

کاربرد مواد شیمیایی غذایی به افزودنی‌های شیمیایی غیر ارگانیک یا ارگانیک اطلاق می‌شود که برای ماندگاری طولانی‌تر، طعم بهتر و ظاهر بهتر و از جمله دلایل دیگر به غذا اضافه می‌شوند. این مواد شیمیایی برای استفاده توسط شرکت های مواد غذایی یا برای استفاده مستقیم خانگی، فرآوری و تولید می شوند. این مواد شیمیایی به صورت فله ای تولید می شوند و یا در ظروف بزرگ عمده فروشی یا در بسته های خرده فروشی فروخته می شوند.

جهت خرید مواد شیمیایی و هم چنین خرید مواد اولیه صنایع غذایی با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست