کاربرد مواد شیمیایی در صنایع غذایی

یک ماده شیمیایی غذایی به عنوان افزودنی غیر سمی و بی خطر برای مصرف گفته می شود. آن ها به محصول اضافه می شوند تا در درجه اول طعم و بافت غذا را تغییر دهند. مواد شیمیایی در صنایع غذایی، مواد غذایی هستند که با مقررات بهداشتی و ایمنی و استانداردهای بین المللی، مانند کدکس مواد شیمیایی غذایی (FCC) مطابقت دارند. در این مقاله بیشتر با کاربرد مواد شیمیایی در صنایع غذایی آشنا میشویم. مواد شیمیایی رایج گرید غذایی عبارتند از:

در 100 سال گذشته، شیمی با یک نتیجه واضح وارد دنیای غذاها و نوشیدنی ها شده است: امروزه تقریباً 100 درصد از تولیدات مواد غذایی در سراسر جهان به طور کامل یا جزئی با کمک مواد شیمیایی محقق می شود.

کاربرد مواد شیمیایی در صنایع غذایی

افزودنی‌های غذایی، ضدعفونی‌کننده‌ها، عوامل پاک‌کننده، ترکیبات کمکی تکنولوژیک، اجزای مواد بسته‌بندی و اشیاء، و تعاریف دیگر را می‌توان در مورد کاربرد مواد شیمیایی در صنایع غذایی به کار برد.

برای آشنایی کامل با انواع مواد شیمیایی میتوانید مقاله انواع مواد شیمیایی را مطالعه کنید.

از دیدگاه تکنولوژیک، مواد شیمیایی به طور کلی حداقل به دو دلیل مورد نیاز هستند (زمانی که صحبت از غذاها و نوشیدنی ها می شود):

  1. یک یا چند ماده خام درگیر به دلایل مختلف، متفاوت از فرآیند تولید مواد غذایی شناخته شده، تاریخی یا «سنتی»، نیاز به بازسازی، درمان یا اصلاح شیمیایی دارند.
  2. ضرورت غذاهای جدید با دوره ماندگاری افزایش یافته (ماندگاری افزایش یافته) و/یا ویژگی های جدید مانند بهبود رنگ ها، عطرها، مقاومت عالی در پخت و پز و کاهش مقدار قندهای قابل تحمل (مانند محصولات کم لاکتوز) ممکن است تولیدکنندگان برای به دست آوردن نتایج مطلوب (توسط مصرف کنندگان مواد غذایی یا توزیع کنندگان مواد غذایی) از افزودنی های غذایی استفاده کنند.

انواع مواد شیمیایی صنایع غذایی

صنعت مدرن غذا و نوشیدنی امروزه بدون مواد شیمیایی قابل تصور نیست. از سوی دیگر، اهمیت مواد شیمیایی باید در هنگام صحبت از کاربردهای مجاز در نظر گرفته شود؛ زیرا افزودنی‌های مواد غذایی یک مثال مفید تنها بخشی مرتبط از مواد و مخلوط‌های شیمیایی برای صنایع غذایی هستند. بخش‌های زیر به تبعیض مختصری از مواد شیمیایی برای اهداف مرتبط با تولید مواد غذایی بر اساس استفاده از آن ها اختصاص داده شده است.

به طور کلی، انواع مواد شیمیایی صنایع غذایی شامل موارد زیر است:

  • افزودنی‌های غذایی: (از جمله کمک‌های تکنولوژیکی – مواد، مخلوط‌ها و غیره) معمولاً غذا محسوب نمی‌شوند و به همین دلیل به‌عنوان ترکیبات سنتی استفاده نمی‌شوند، اما به دلایل فنی مورد نیاز هستند.
  • اجزای بسته بندی مواد غذایی: مواد مورد نیاز برای تولید ظروف، اشیاء و مواد برای کاربرد در تماس با غذا. طبیعتا این اجزا به جای مواد غذایی باید جزء مواد و اشیاء بسته بندی باشند. با این حال، دسته کوچکی از “افزودنی های غذایی” ممکن است در ارتباط با خود فناوری های بسته بندی باشد. گازهای غذایی به اصطلاح برای افزایش ماندگاری (و به دلایل دیگر) بخشی از مواد غذایی بسته بندی شده هستند، اما واکنش آ ها با غذاها، مواد بسته بندی ممکن است مشکوک باشد… در رابطه با اپراتورهای مواد غذایی، استفاده از گازهایی مانند آرگون، دی اکسید کربن و نیتروژن باید با دقت بسیار مورد توجه قرار گیرد. از سوی دیگر، این «افزودنی‌ها» عموماً با فناوری‌های بسته‌بندی مرتبط هستند.
  • مواد تمیز کننده: مورد نیاز برای تمیز کردن سیستم ها، ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده برای تولید مواد غذایی، پردازش، آماده سازی، درمان، بسته بندی، حمل و نقل، ذخیره سازی …
  • مواد ضدعفونی کننده: مورد نیاز برای ضد عفونی سیستم ها، ماشین ها و تجهیزات تمیز شده مورد استفاده برای تولید مواد غذایی، پردازش، آماده سازی، تصفیه، بسته بندی، حمل و نقل، ذخیره سازی…
  • علاوه بر این، تمام سیستم های مورد استفاده برای ضد عفونی آب نیاز به استفاده از مواد شیمیایی مانند کلر و سایر مواد شیمیایی اکسیدان است.
  • سوخت و سایر مخلوط های قابل اشتعال مورد نیاز برای احتراق و عملکرد مداوم راکتورهای حرارتی، ماشین های پخت و پز و غیره.

اگر به دنبال پرفروش ترین مواد شیمیایی هستید، میتوانید مقاله پرفروش ترین مواد شیمیایی را مطالعه کنید.

فواید مواد شیمیایی در صنایع غذایی

این مواد شیمیایی به غذاهای فرآوری شده اضافه می شوند تا ماندگاری آن ها را افزایش دهند و طیف گسترده ای از طعم دهنده ها را فراهم کنند. انواع خاصی از غذاهای فرآوری شده نیز با ویتامین ها و سایر ریز مغذی ها غنی شده اند. برخی از مواد شیمیایی غذایی مانند اسید سیتریک و جوش شیرین نیز معمولاً در خانه‌ها برای پخت و پز استفاده می‌شوند.

برای خرید مواد اولیه صنایع غذایی با بهترین کیفیت کلیک کنید.

به عنوان معرف، از مواد شیمیایی دارای گرید GPR نیز می توان برای حفظ کیفیت برخی محصولات استفاده کرد. به عنوان مثال، معرف ها در آزمایش وجود آلاینده ها کارآمد هستند.

آن ها همچنین برای آزمایش سطح واکنش های شیمیایی در دسته بزرگی از محصولات مانند آبجو و سایر نوشیدنی های تولید شده استفاده می شوند.

نتیجه گیری

کاربرد مواد شیمیایی غذایی به افزودنی‌های شیمیایی غیر ارگانیک یا ارگانیک اطلاق می‌شود که برای ماندگاری طولانی‌تر، طعم بهتر و ظاهر بهتر و از جمله دلایل دیگر به غذا اضافه می‌شوند. این مواد شیمیایی برای استفاده توسط شرکت های مواد غذایی یا برای استفاده مستقیم خانگی، فرآوری و تولید می شوند. این مواد شیمیایی به صورت فله ای تولید می شوند و یا در ظروف بزرگ عمده فروشی یا در بسته های خرده فروشی فروخته می شوند.

جهت خرید مواد شیمیایی و هم چنین خرید مواد اولیه صنایع غذایی با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست