بنزوئیک اسید

خرید بنزوئیک اسید

فروش بنزوئیک اسید که معمولا به صورت جامد پودری سفید رنگ می‌باشد. شما می‌توانید جهت خرید اسید بنزوئیک خوراکی و استعلام قیمت بنزوئیک اسید صنعتی ، ضمن اطمینان از اصالت محصول، با مشاورین مجموعه ما تماس حاصل فرمایید.

برای استعلام قیمت بنزوئیک اسید خوراکی و صنعتی

و همچنین دریافت آنالیز و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

پیشگامان شیمی مفتخر است که می‌تواند اسید بنزوئیک (Benzoic acid) را در دو گرید دارویی و صنعتی با خلوص 99.9% و کیفیتی تضمین شده از کشورهای چین و آلمان وارد می‌کند.

به انگلیسی Benzoic acid
نام های دیگر کربوکسی بنزن، فنیل فرمیک اسید، بنزن کربوکسیلیک اسید
cas no 65-85-0
فرمول مولکولی C7h6o2
شکل ظاهری پودری سفید
کاربرد ماده نگهدارنده
گرید غذایی، دارویی، دامی
خلوص ⭐ 99 درصد
تولید کننده  ⚡ چین، آلمان
بسته بندی ⭐ کیسه 25 کیلوگرمی
قیمت ⭐ لطفا تماس بگیرید📞
ذخیره سازی در دمای در انبار خشک و دارای تهویه داخل انبار نگهداری می شود.

اسید بنزوئیک چیست

اسید بنزوئیک صنعتی یک ترکیب آلی سفید و کریستالی متعلق به خانواده اسیدهای کربوکسیلیک، به طور گسترده‌ای به عنوان نگه‌دارنده مواد غذایی و در تولید لوازم آرایشی، رنگ، پلاستیک و مواد مخدر استفاده می‌شود. بنزوئیک اسید کمی در آب حل می شود. خطر اولیه احتمال آسیب زیست محیطی در صورت رها شدن است. باید اقدامات فوری برای محدود کردن انتشار به محیط انجام شود. برای ساختن مواد شیمیایی دیگر، به عنوان نگهدارنده مواد غذایی و سایر مصارف استفاده می شود.

در میان مشتقات بنزوئیک اسید، بنزوات سدیم یک نمک به عنوان نگه‌دارنده غذا استفاده می‌شود؛ بنزوئیل‌پراکسید، در سفید کردن آرد و در شروع واکنش‌های شیمیایی برای آماده‌سازی برخی از پلاستیک‌ها استفاده می‌شود.این ماده مشتقات بنزن است که به بنزوات سدیم یا نمک بنزوئیک اسید نیز معروف است.اسید بنزوئیک یک ماده نگه‌دارنده مواد غذایی است که در حال حاضر برای استفاده در:

 • کانادا
 • ایالات متحده
 • اتحادیه اروپا
 • استرالیا
 • نیوزلند

تأیید شده است. از غذاها در برابر مخمرها و انواع خاصی از باکتری‌ها محافظت می‌کند. فرمول شیمیایی اسید بنزوئیک C7H6O2 است: دارای هفت اتم کربن (C)، شش اتم هیدروژن (H) و دو اتم اکسیژن (O) می‌باشد.این فرمول شیمیایی را می‌توان به عنوان C6H5COOH نیز نوشت.ساختار شیمیایی اسید کربوکسیلیک در این‌جا نشان داده شده است.بنزوئیک اسید یک ترکیب آلی است زیرا حاوی کربن است، و همچنین یک اسید کربوکسیلیک معطر است.

خرید بنزوئیک اسید
خرید بنزوئیک اسید

این ماده معطر است زیرا در ساختار شیمیایی یک حلقه بنزن دارد. بنزن معطر است زیرا بین هر کربن پیوندهای مضاعف متناوب دارد. این گروه به عنوان یک اسید کربوکسیلیک طبقه‌بندی می‌شود چراکه در ساختار خود یک گروه کربوکسیلی قرار دارد که گروه COOH به رنگ قرمز است.

بنزوئیک اسید می تواند انرژی سطح را در واکنش کاهش دهد. این اسید را می توان با کمتر از 3 گرم در لیتر در آب حل کرد. یک لایه نازک از نقره در دمای اتاق روی یک بستر مسی تمیز با خیساندن ساده در محلول نیترات نقره آبی با یا بدون حضور غلظت کافی اسید بنزوئیک در طول یک دوره زمانی مشخص ایجاد می‌شود. نقره با یک واکنش جابجایی به سطح می‌چسبد، گروه هیدروکسیل بنزوئیک اسید به سطح مس و نقره می‌چسبد و سطح فوق آبگریز زاویه 162 درجه ایجاد می‌کند.

مشخصات اسید بنزوئیک

به انگلیسی Benzoic acid
نام‌های دیگر اسید بنزنمتانوئیک، اسید بنزن کربوکسیلیک، اسید فنیل کاربوکسیلیک، اسید فنیل فرمیک، بنزوات، کربوکسی بنزن، اسید بنزنفورمیک، اسید دراسیلیک
گرید دارویی و صنعتی
شکل ظاهری جامد بلوری بی رنگ
نقطه ذوب 122.3 °C
چگالی 1.27 g/cm³
حلالیت در آب گرم زیاد، در آب سرد کم 
ماندگاری 2 سال
ذخیره‌سازی محیط خشک، محکم و بسته شده است.
تولید کننده چین، هند، آلمان
⭐بسته بندی کیسه 25 کیلویی
⭐قیمت  استعلام تلفنی 💯

مشخصات فیزیکی

 • اسید بنزوئیک در حالت جامد ظاهری بی رنگ دارد که ماهیتی کریستالی دارد.
 • ساختار کریستالی مونوکلینیک است.
 • وجود حلقه معطر به این ترکیب بوی مطبوعی می دهد.
 • در دمای 130 درجه سانتی گراد، چگالی این ترکیب به 1.075 گرم بر سانتی متر مکعب کاهش می یابد.

خواص شیمیایی

محلول در آب است و حلالیت آن در دمای 25 درجه سانتی گراد و 100 درجه سانتی گراد به ترتیب 44/3 گرم در لیتر و 31/56 گرم در لیتر است.

 • در بنزن، تتراکلرید کربن، استون و الکل ها محلول است.
 • ثابت تفکیک اسید (pKa) بنزوئیک اسید مربوط به 4.2 است
 • واکنش های آن می تواند در گروه کربوکسیل یا حتی در حلقه معطر رخ دهد.

تاریخچه بنزوئیک اسید

بنزوئیک اسید، ساده ترین کربوکسیلیک اسید مبتنی بر بنزن، از قرن شانزدهم شناخته شده است. یکی از کاشفان آن نوستراداموس روشن بین افسانه ای بود. رایج ترین منبع طبیعی آن صمغ بنزوئین است، رزینی که در پوست درختان جنس استایراکس یافت می شود.بیشتر بنزوئیک اسید تولید شده امروزه مصنوعی است. اولین سنتز صنعتی آن هیدرولیز بنزوتری کلرید به بنزوات کلسیم و سپس اسیدی شدن بود. این روش به طور کامل توسط اکسیداسیون هوای تولوئن جابجا شده است که از مشکل آلودگی محصول با محصولات جانبی کلردار جلوگیری می کند.

بنزوئیک اسید برای اولین‌بار از رزین درختان متعلق به جنس Styrax به دست آمد. رزین معطر بوی مانند وانیل است و گاهی اوقات به عنوان بنزوئین بنفش شناخته می‌شود، این محصول برای اولین‌بار از 1860 از ترکیبات مشتق‌شده از زغال‌سنگ استفاده می‌شد، و به صورت تجاری به وسیله واکنش شیمیایی تولوئن (یک هیدروکربن به دست آمده از نفت) با اکسیژن در دمای حدود 200 درجه سانتی‌گراد (حدود 400 درجه فارنهایت) در حضور کاتالیزورهای کبالت و منگنز تولید می‌شود.

اسید بنزوئیک خالص در دمای 122 درجه سانتی‌گراد (252 درجه فارنهایت) ذوب می‌شود و در محلول بسیار کمی محلول است.به عنوان یک افزودنی غذایی، می‌توانید از بنزوئیک اسید برای حفظ انواع مختلف غذاها از جمله آب‌میوه، نوشابه، ترشی، سس کباب و سس سالاد استفاده کنید.بیشتر غذاهای فرآوری‌شده دارای اسیدهای مصنوعی هستند. این اسید رشد قالب، مخمر و باکتری را مهار می‌کند. با این حال، سازمان غذا و داروی ایالات متحده، اسیدهای تأیید شده برای استفاده را به عنوان مواد افزودنی غذایی در صورت مصرف در مقادیر اندک برای انسان ایمن می‌داند.

کاربرد بنزوئیک اسید

 • بیش از 90 درصد آن به طور مستقیم به فنول و کاپرولاکتام تبدیل می‌شود.
 • استفاده از آن در تولید بنزوات گلیکول برای استفاده از پلاستیک در فرمولاسیون چسب افزایش می‌یابد.
 • در ساخت رزین‌های آلکیدی و افزودن گل حفاری برای برنامه‌های بازیافت نفت خام مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 •  به عنوان یک عامل فعال‌کننده پلیمریزاسیون لاستیک و عقب‌انداز استفاده می‌شود.
 •  به نمک و استرهای آن برای استفاده به عنوان یک ماده نگه‌دارنده در غذاها، داروها و محصولات شخصی تبدیل می‌شود.
 • در پزشکی جزء اصلی رزین بنزوئین است و یکی از ترکیبات پماد Whitfield است که برای درمان بیماری‌های پوستی قارچی مانند تینا، کرم سلولی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موارد استفاده از اسید بنزوئیک

 • تولید فنل شامل استفاده از اسید بنزوئیک است.
 • از این ترکیب در پمادهایی استفاده می شود که از بیماری های قارچی پوست پیشگیری یا درمان می کنند.
 • C6H5COOH به عنوان نگهدارنده در صنایع غذایی استفاده می شود.
 • بنزوئیک اسید یکی از مواد تشکیل دهنده بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی مانند رژ لب است.
 • همچنین پیش ساز بنزوئیل کلرید است.
 • یکی از اجزای خمیر دندان، دهان شویه و کرم های شستشوی صورت C6H5 است
 • از این ترکیب در ساخت رنگ ها و در مواد دافع حشرات نیز استفاده می شود.

کاربرد اسید بنزوئیک در محصولات آرایشی

بسیاری از مواد آرایشی و محصولات دارویی از جمله مواد شستشو دهنده صورت و کرم‌های دارویی معمولاً از اسید بنزوئیک به عنوان یک ماده تشکیل‌دهنده استفاده می‌کنند. علاوه بر این، اسید بنزوییک را به عنوان ماده نگه‌دارنده در دهانشویه‌ها، دئودورانت‌ها، پاک‌کننده‌های بدن، خمیردندان‌ها، لوسیون‌ها و ضد آفتاب‌ها استفاده می‌کنید. در خارج از کشور، محصولات آرایشی از بنزوئیک‌اسید برای جلوگیری از عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها استفاده می‌کنند. به طور خاص، بنزوئیک‌اسید می‌تواند به درمان:

 • سوزش و التهاب پوست ناشی از سوختگی
 • نیش حشرات
 • اگزما
 • عفونت‌های قارچی مانند کرم حلقه کمک کند.
خرید بنزوئیک اسید
فروش اسید بنزوئیک خوراکی

نکته: به نظر می‌رسد اگرچه به بنزوئیک اسید یا E210 در بسیاری از کشورها به عنوان یک افزودنی غذایی تأیید شده است، اما نمک‌های اسید بنزوئیک (بنزوات سدیم، بنزوات کلسیم و بنزوات پتاسیم) بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا نمک‌ها راحت‌تر حل می‌شوند. حدود مجاز استفاده این ماده بین 0/05 تا 0/1 درصد می‌باشد.

اسید بنزوئیک در مواد غذایی

تعدادی از غذاها حاوی اسید بنزوئیک خوراکی هستند. به طور طبیعی در انواع توت‌ها و میوه‌های دیگر مانند زغال‌اخته، آلو، توت‌فرنگی مشاهده می‌شود. علاوه بر این، دارچین و توت‌فرنگی حاوی مقادیر زیادی از آن هستند. در حقیقت، شما می‌توانید برای مدت طولانی بدون توهین باکتری یا قارچ، توت‌فرنگی را ذخیره کنید.به عنوان ماده نگه‌دارنده، این اسید را در آبجو، آدامس، شیرینی، بستنی، مربا، ژله، گیلاس ماراسچینو و مارگارین پیدا خواهید کرد. همچنین بنزوئیک اسید مورد استفاده در غذاهای فرآوری شده مانند پنیر و گوشت را نیز پیدا خواهید کرد.

بسیاری از غذاهای فرآوری شده حاوی بنزوئیک اسید یا یکی از نمک های آن به عنوان نگهدارنده هستند. اسید از رشد باکتری ها، کپک ها و مخمرها جلوگیری می کند. زمانی که غذا دارای pH اسیدی باشد، بهترین کار را دارد. اسید بنزوئیک نیز اغلب در داروهای ضد قارچی موضعی یافت می شود.

اسید بنزوئیک دارویی، که معمولاً به شکل نمک سدیم آن، بنزوات سدیم ستفاده می‌شود، مدت‌هاست که به عنوان یک افزودنی ضد میکروبی در غذاها استفاده می‌شود. از آن در نوشیدنی‌های گازدار و بی‌حال، شربت‌ها، سالاد میوه، آیسینگ، مربا، ژله، کنسرو، مارگارین نمکی، گوشت چرخ کرده، ترشیجات و خوراکی‌ها، پای، پر کردن شیرینی‌ها، سالادهای آماده، کوکتل میوه، سس سویا و خاویار استفاده می‌شود. سطح استفاده از 0.05 تا 0.1٪ متغیر است.

اسید بنزوئیک صنعتی به شکل اسیدی کاملاً سمی است اما نمک سدیم آن کمتر سمی است . نمک سدیم به دلیل حلالیت کم اسید آزاد در آب ترجیح داده می شود. در داخل بدن، نمک به اسید تبدیل می شود که شکل سمی تر است.

کاربردهای اسید بنزوئیک چیست

استفاده اولیه از اسید بنزوئیک در تولید صنعتی ترکیب معطر فنل است. این کار از طریق فرآیندی به نام دکربوکسیلاسیون اکسیداتیو انجام می شود. می توان اشاره کرد که دمای ایده آلی که در آن می توان این فرآیند را انجام داد در محدوده 300 تا 400 درجه سانتیگراد است. همچنین بنزوئیک اسید و نمک های آن در صنایع غذایی به عنوان نگهدارنده مواد غذایی کاربرد فراوانی دارند.

در مورد حلالیت بنزوئیک اسید در آب نظر بدهید

اسید بنزوئیک در آب خیلی محلول نیست. با این حال، حلالیت این ترکیب در آب با افزایش دما افزایش می یابد (همانطور که در اکثر ترکیبات وجود دارد). در دمای 0 درجه سانتیگراد، حلالیت بنزوئیک اسید در آب معادل 1.7 گرم در لیتر است. با حرارت دادن به 100 درجه سانتیگراد، حلالیت این ترکیب در آب به 56.31 گرم در لیتر افزایش می یابد.

چگونه می توان اسید بنزوئیک تهیه کرد

از نظر صنعتی، اسید بنزوئیک خوراکی را می توان با استفاده از گاز اکسیژن برای اکسیداسیون جزئی تولوئن تهیه کرد. می توان اشاره کرد که در این فرآیند معمولا از نفتنات منگنز یا کبالت به عنوان کاتالیزور استفاده می شود. این ترکیب را می توان از طریق هیدرولیز بنزامید و بنزونیتریل نیز تهیه کرد. همچنین می توان آن را با اکسید کردن بنزیل کلرید یا بنزیل الکل یا هر مشتق دیگری از گروه بنزیل تهیه کرد.

اسید بنزوئیک دارویی

یک ترکیب قارچی است که به طور گسترده به عنوان نگهدارنده مواد غذایی استفاده می شود. در کبد با گلایسین کونژوگه شده و به صورت اسید هیپوریک دفع می شود. به عنوان نمک سدیم، بنزوات سدیم به دلیل توانایی آن در اتصال اسیدهای آمینه به عنوان درمانی برای اختلالات چرخه اوره استفاده می شود. این امر منجر به دفع این اسیدهای آمینه و کاهش سطح آمونیاک می شود. تحقیقات اخیر نشان می دهد که بنزوات سدیم ممکن است به عنوان یک درمان اضافی (1 گرم در روز) در اسکیزوفرنی مفید باشد. نمرات کلی مقیاس سندرم مثبت و منفی در مقایسه با دارونما 21 درصد کاهش یافت.

خطرات بنزوئیک اسید

این ماده دارای چندین عارضه جانبی همراه با مصرف آن است. بیشترین گروه‌های خطرناک برای بروز این عوارض جانبی شامل کودکان، افراد حساس به آسپرین و افراد مبتلا به بیماری کبد مانند هپاتیت می‌باشد. عوارض جانبی اسید بنزوئیک شامل سوزش دستگاه گوارش، آسم، راش و خارش و سوزش پوست و چشم شماست.

فروش بنزوئیک اسید

فروش اسید بنزوئیک در کیسه‌های 25 کیلویی محصول کشور آلمان و چین صورت می‌گیرد. جهت خرید مواد اولیه آرایشی و افزودنی‌های مجاز با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید. قیمت‌های ارائه شده توسط این شرکت همیشه پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

خرید بنزوئیک اسید

خرید بنزوئیک اسید

بررسی کلی اسید بنزوئیک

در سال 2017، حدود یک سوم از مصرف اسیدهای بنزوئیک به تولید بنزوات سدیم اختصاص یافت که در درجه اول به عنوان ماده نگهدارنده در نوشیدنی‌ها، غذاهای بسته‌بندی‌شده و به طور فزاینده در محصولات آرایشی و بهداشتی و شخصی استفاده می‌شود و رشد تقاضا در گذشته را موجب می‌شود.چند سال بعد بهبود سطح زندگی، به ویژه در آسیا، منجر به افزایش هزینه‌ها در محصولات مراقبت شخصی، غذاهای فرآوری شده و نوشیدنی های آماده برای نوشیدن شده است. پیش‌بینی می‌شود که مصرف جهانی اسید بنزوئیک در بنزوات سدیم و پتاسیم با میانگین سالانه 5.5٪ طی سال‌های 22-2017 رشد کند.

مصرف جهانی اسید بنزوئیک صنعتی در نرم‌کننده‌های بنزوات همچنان به شدت در حال رشد است و پیش‌بینی می‌شود بین سال‌های 2017 و 2022 با میانگین سالانه 3.6٪ افزایش یابد. این رشد عمدتاً توسط جایگزینی نرم‌کننده‌های فتالات در انواع مختلف کاربرد افزایش می‌یابد. سایر کاربردهای اصلی شامل رزین‌های آلکید، بنزوئیل کلراید و خوراک دام است.چین، اروپای غربی و آمریکای شمالی تقریباً سه چهارم مصرف جهانی اسید بنزوئیک در سال 2017 را تشکیل می‌دهند.

سدیم و بنزوات پتاسیم بیشترین مصرف را در آسیا (جایی که چین بزرگترین تولید کننده و مصرف‌کننده جهان است)، اروپا و مرکزی تشکیل می‌دهند.چشم‌انداز رشد جهانی اسید بنزوئیک در مواد غذایی و آشامیدنی قابل توجه است. عوامل اصلی این رشد موارد زیر است:

 1. افزایش شهرنشینی و بهبود سطح زندگی، به ویژه در آسیا
 2. ایمنی غذا (حفظ): با مصرف بیشتر مواد غذایی و نوشیدنی‌های آماده برای نوشیدنی‌های آماده، روزها یا ماندگاری بیشتری پیش‌بینی می‌شود.
 3. تمایل به راحتی (افزایش محبوبیت غذاهای فرآوری شده و نوشیدنی‌های آماده برای نوشیدن).

بنزوئیک اسید یک عامل اتصال نیتروژن است. مکانیسم اثر بنزوئیک اسید به عنوان یک فعالیت اتصال یون آمونیوم است.اولین بار در قرن 16 توصیف شد، اسید بنزوئیک در بسیاری از گیاهان وجود دارد. حدود 20 درصد از بنزوئین صمغ، یک رزین گیاهی را تشکیل می دهد. برای اولین بار در سال 1860 از ترکیبات مشتق شده از قطران زغال سنگ به صورت مصنوعی تهیه شد.

به طور تجاری با واکنش شیمیایی تولوئن (هیدروکربنی که از نفت به دست می آید) با اکسیژن در دمای حدود 200 درجه سانتی گراد (حدود 400 درجه فارنهایت) در حضور نمک های کبالت و منگنز به عنوان کاتالیزور تولید می شود. اسید بنزوئیک خالص در دمای 122 درجه سانتیگراد (252 درجه فارنهایت) ذوب می شود و بسیار کمی در آب محلول است.

از مشتقات بنزوئیک اسید می توان به بنزوات سدیم اشاره کرد، نمکی که به عنوان نگهدارنده مواد غذایی استفاده می شود. بنزیل بنزوات، استری که به عنوان قارچ کش استفاده می شود. و بنزوئیل پراکسید، در سفید کردن آرد و در شروع واکنش های شیمیایی برای تهیه پلاستیک های خاص استفاده می شود.

بازار اسید بنزوئیک

تقاضا برای پلاستیک‌کننده‌های بنزوات نیز رشد پایداری را نشان داده است، به ویژه در اروپا و آمریکای شمالی، که در آن مسائل نظارتی و قوانین زیست محیطی نیاز به جایگزینی نرم‌کننده‌های فتالات با وزن مولکولی پایین را در رزین های PVC ایجاد کرده است. به طور خاص، نرم‌کننده‌های بنزوات جایگزین فتالات‌های با وزن مولکولی کم مانند DEP و DBP شده‌اند. پیش‌بینی می‌شود مصرف جهانی اسید بنزوئیک برای نرم‌کننده‌های بنزوات از سال 2017 تا 2022 با 3.6 درصد افزایش در سال باشد.

سومین کاربرد عمده اسید بنزوئیک در تولید رزین‌های آلکیدی است، جایی که می توان از آن به عنوان بلوک ساختمان و همچنین به عنوان یک متوقف‌کننده زنجیره‌ای در هنگام پلیمریزاسیون استفاده کرد. این برنامه، به دلیل مقررات زیست محیطی مربوط به انتشار VOC، به تدریج در اروپا و آمریکای شمالی اهمیت خود را از دست می‌دهد.از اوایل دهه 2000، پوششهای سطحی الکیدی با استفاده از لاتکسهای اکریلیک و در درجه کمتری توسط اپوکسی‌ها، اورتان‌ها، پلی‌استرها و وینیل‌ها در بسیاری از کاربردهای پوشش جایگزین شده اند.

با این وجود، رزین آلکید هنوز دومین کاربرد مهم در چین است و همچنین مهمترین بازار نهایی اسید بنزوئیک در روسیه، خاورمیانه (به ویژه در ترکیه) و آمریکای جنوبی (عمدتا در برزیل) است.مصرف بنزوئیل کلراید عمدتا در چین اتفاق می‌افتد، در حالی که استفاده از آن به عنوان خوراک دام در اروپا متمرکز است.

سوالات متداول

بنزوئیک اسید را از کجا تهیه کنیم

این شرکت از سال 1389 واردکننده اسید بنزوئیک می باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

بنزوئیک اسید برای پوست

اسید بنزوئیک به عنوان یک نگهدارنده و تنظیم کننده pH در فرمولاسیون های مراقبت از پوست عمل می کند. این ماده در مقادیری که معمولا استفاده می شود بعید است باعث ایجاد حساسیت شود. برای جلوگیری از حساسیت، به ویژه در فرمول های مبتنی بر آب، باید با سایر مواد نگهدارنده ترکیب شود.

بنزوئیک اسید در چه میوه هایی وجود دارد

اسید بنزوئیک به طور طبیعی در زغال اخته، آلو، توت فرنگی، سیب و ماست وجود دارد.

بنزوئیک اسید قطبی است یا ناقطبی

کارشناسان می گویند که بیشتر مولکول های اسید بنزوئیک غیرقطبی هستند. فرم آبگریز محصول از حل شدن مولکول در آب جلوگیری می کند.

تهیه بنزوئیک اسید از تولوئن

تولوئن با KMnO4 قلیایی اکسید می شود و سپس اسیدی می شود و اسید بنزوئیک تشکیل می شود. سایر عوامل اکسید کننده قابل استفاده عبارتند از KMnO4 اسیدی، K2Cr2O7 اسیدی و دیل HNO3 و غیره.

واکنش بنزوئیک اسید با اتانول

اتیل بنزوات، C9H10O2، استری است که از واکنش اسید بنزوئیک و اتانول تشکیل می شود. این یک مایع بی رنگ است که تقریباً در آب نامحلول است، اما با اکثر حلال های آلی قابل اختلاط است.

حلالیت بنزوئیک اسید در آب

اسید بنزوئیک در آب خیلی محلول نیست. با این حال، حلالیت این ترکیب در آب با افزایش دما افزایش می یابد (همانطور که در مورد اکثر ترکیبات وجود دارد). در دمای 0 درجه سانتیگراد، حلالیت بنزوئیک اسید در آب معادل 1.7 گرم در لیتر است.

واکنش بنزوئیک اسید با سدیم هیدروکسید

NaOH و اسید بنزوئیک خنثی می شوند و بنزوات سدیم (نمک) و آب را تشکیل می دهند. این به عنوان "استریفیکاسیون فیشر" شناخته می شود، واکنش بین کربوکسیلیک اسید و الکل.

افزودن بنزوئیک اسید به مواد غذایی

بنزوئیک اسید (BA) یک نگهدارنده ضد میکروبی است که معمولاً در غذاها و نوشیدنی‌ها به‌ویژه در نوشیدنی‌های گازدار استفاده می‌شود، زیرا قوی‌ترین فعالیت ضد باکتریایی خود را در pH 2.5-4.0 نشان می‌دهد. BA دارای اثرات بازدارنده بر تکثیر باکتری ها و مخمرها است که یکی از دلایل اصلی فساد مواد غذایی است.

کاربرد بنزوئیک اسید در صنعت

در محیط های صنعتی، بنزوئیک اسید بیشترین کاربرد را برای تولید طیف وسیعی از محصولات مانند عطر، رنگ، داروهای موضعی و دافع حشرات دارد. نمک اسید بنزوئیک (بنزوات سدیم) به طور گسترده ای به عنوان تنظیم کننده pH مواد غذایی و نگهدارنده استفاده می شود و از رشد میکروب ها برای حفظ سلامت غذا جلوگیری می کند.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • بیتا رهنما

  آیا تفاوتی بین تاثیر حدود 0.2٪ بنزوات سدیم یا اسید بنزوئیک در صورتی که با فنوکسی اتانول ترکیب شود با همان pH است؟

  پاسخ
  • دکتر الهام استخری

   سلام وقت بخیر
   بنده دقیق متوجه منظورتون نشدم.
   ولیکن هنگامی که اسید بنزوئیک یا بنزوات سدیم را در محلول آورده و با pH معینی تنظیم کنید ، غلظت های اعتدالین این دو اثر ضد میکروبی تقریباً یکسانی خواهد داشت.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست