خوراکی و غذامقالات آموزشی

انواع نگهدارنده های مواد غذایی

دلیل استفاده از مواد نگهدارنده در مواد غذایی چیست؟

نگهدارنده های مواد غذایی در چه مواردی استفاده می شوند؟ غذا برای بقا بسیار مهم است، بنابراین حفظ مواد غذایی یکی از قدیمی‌ترین فن‌آوری‌های مورد استفاده انسان است تا از خراب شدن آن جلوگیری شود. روش‌ها و ابزارهای مختلف برای این هدف پیدا شده و بهبود یافته است. جوشاندن، انجماد، پاستوریزه‌کردن، خشک‌کردن، ترشی‌کردن، چند راه سنتی هستند.

تابش هسته‌ای هم اکنون به عنوان یکی از روش های نگهدارنده های مواد غذایی استفاده می‌شود. تکنیک‌های بسته‌بندی اصلاح‌شده مانند بسته‌بندی خلاء و بسته‌بندی‌های هیپوفاریت همچنین به عنوان نگهدارنده های مواد غذایی عمل می‌کنند.

تمام محصولات غذایی، به جز محصولاتی که در باغ شخصی رشد می‌کنند، حاوی مواد نگهدارنده غذا هستند. هدف این است که به طور کلی برای جلوگیری از خراب‌ شدن محصولات در طول زمان حمل و نقل و نگهداری در قفسه فروشگاهها صورت گیرد.

 بهترین نگهدارنده های مواد غذایی

  • برای حفظ ویژگی‌های طبیعی غذا
  • برای حفظ ظاهر غذا
  • برای افزایش ارزش ذخیره مواد غذایی

در دسته مواد نگهدارنده مواد غذایی طبیعی نمک، شکر، الکل، سرکه و غیره می‌آید. این مواد نگهدارنده سنتی در مواد غذایی هستند که در هنگام تولید مواد غذایی استفاده می‌شود. همچنین انجماد، جوشاندن، دودی کردن و نمک زدن به عنوان راه‌های طبیعی حفظ مواد غذایی مورد توجه قرار گرفته است.

پودر قهوه و سوپ برای نگهداری خشک می‌شود. در این بخش مواد نگهدارنده مواد غذایی مرکبات مانند اسید سیتریک و اسید اسکوربیک بر روی آنزیم‌ها کار می‌کنند و متابولیسم آن‌ها را منجر به حفظ آن می‌شود. 

نگهدارنده های مواد غذایی طبیعی و مصنوعی

شکر و نمک اولین مواد نگهدارنده های مواد غذایی طبیعی هستند که رشد مایع باکتری‌ها را در مواد غذایی بسیار مؤثر می‌کند. برای حفظ گوشت و ماهی، نمک هنوز به عنوان نگهدارنده مواد غذایی طبیعی استفاده می‌شود.

نگهدارنده های مواد غذایی مصنوعی مواد شیمیایی است که متوقف شده از رشد باکتری‌ها، خراب‌کاری و تغییر رنگ آن را متوقف می‌کند. این مواد نگهدارنده مصنوعی می‌تواند به مواد غذایی اضافه شود و یا بر روی مواد غذایی اسپری شود.

تهیه و خرید مواد شیمیایی با کیفیت در پیشگامان شیمی

انواع نگهدارنده های مواد غذایی مصنوعی

خشک کردن یا کم کردن آب یکی از مؤثرترین راه ها برای حفظ میوه‌ها و سبزیجات است. روش خشک کردن مواد غذایی دارای مزایای حفظ تمام مواد مغذی مواد غذایی و کاهش وزن مواد غذایی است. برای حفظ ویتامین C اغلب دی اکسید گوگرد به میوه‌ها و سبزیجات افزوده می‌شود، که ممکن است برای برخی از مصرف کنندگان منجر به واکنش‌های آلرژیک شود.

  • دودی کردن

از روش‌های نگهداری مواد غذایی، دود کردن می‌باشد که برای محافظت از غذا استفاده می‌شود. این روش بیشتر برای ماهی و محصولات گوشت مناسب است. در روش دودی کردن مواد غذایی از روش حفاظت دوگانه گرما استفاده می‌کند، که مواد غذایی و هیدروکربن ها را جذب می‌کند.

  • انجماد

انجماد یک روش نگهداری مواد غذایی است که با نگهداری مواد غذایی در دمای بسیار پایین و جلوگیری از رشد هر نوع میکروارگانیسم‌ها در غذاها کار می‌کند. در زندگی روزمره، استفاده از یخچال‌ها تنها نمونه‌ای از این روش نگهداری مواد غذایی است.

  • کنجد

کنجد، به عنوان یک روش نگهداری مواد غذایی با آب‌بندی مواد خوراکی در قوطی‌های استریل و شیشه‌ها و سپس جوش این قوطی‌ها، بطری‌‎ها و شیشه‌ها برای کشتن هر یک از میکروارگانیسم‌های تهدید کننده باقی‌مانده انجام می‌شود. اما حتی کمی کم توجهی در این فرایند می‌تواند منجر به آلودگی آسان و سریع مواد غذایی کنسرو شده شود.

نگهدارنده های مواد غذایی مضر

اگر چه نگهدارنده های مواد غذایی برای حفظ مواد غذایی تازه و جلوگیری از رشد باکتری استفاده می‌شود. اما در صورتی که بیش از حد مجاز مصرف استفاده شوند، میتوانند بسیار مضر باشند.

برخی از مواد نگهدارنده، مواد مضر مثل بنزوات ها هستند، این گروه از مواد نگهدارنده مواد غذایی در روسیه به دلیل نقش آن در ایجاد آلرژی، آسم و بثورات پوستی ممنوع است. همچنین در نظر گرفته شده است که باعث آسیب مغزی شود. این مواد نگهدارنده غذا در آب میوه، چای، قهوه و غیره استفاده می‌شود.

بوتیلات‌ها:

انتظار می‌رود این مواد نگهدارنده غذای شیمیایی باعث فشار خون بالا و میزان کلسترول شود. این می‌تواند کلیه و عملکرد زنده را تحت تاثیر قرار دهد. این در کره، روغن گیاهی و مارگارین یافت می‌شود.

BHA (هیدروکسی آنیسول بوتیل):

انتظار می‌رود که مصرف بیش از حد BHA باعث ایجاد بیماری‌هایی مثل سرطان شود. این نگهدارنده غذا برای حفظ سوسیس‌ها و گوشت ، چیپس سیب‌زمینی، چای فوری، مخلوط کیک و بسیاری دیگر استفاده می‌شود.

رنگ کارامل:

رنگ کارامل عامل رنگ‌آمیزی مواد غذایی است که باعث کمبود ویتامین B6، اثرات ژنتیکی و سرطان می‌شود. این رنگ غذایی در آب‌نبات، نان و پیتزا یخ‌زده موجود است.

افزودنی‌های نگهدارنده های مواد غذایی

نقش مواد نگهدارنده در برخی از خوراکی ها چیست؟ همه این مواد شیمیایی به عنوان مواد ضد میکروبی یا آنتی‌ اکسیدان‌ها یا هر دو مورد عمل می‌کنند. آن‌ها فعالیت یا کشتن باکتری‌ها، قالب‌ها، حشرات و سایر میکروارگانیسم‌ها را مهار می‌کنند. مواد ضد میکروبی، جلوگیری از رشد قالب‌ها، مخمرها و باکتری‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها باعث می‌شود که غذاها از لکه‌های سیاه و سفید و یا در حال رشد در امان باشند.

آن‌ها هنگامی که مواد غذایی با اکسیژن، گرما و برخی فلزات تماس می‌گیرند، واکنش را سرکوب می‌کنند. آن‌ها همچنین از دست دادن تعدادی از آمینو اسیدهای ضروری در برخی از ویتامین‌ها جلوگیری می‌کنند.

برخی از مواد نگهدارنده معمولی و فعالیت اصلی آن‌ها عبارت‌اند از:

فروش انواع نگهدارنده های مواد غذایی

شرکت پیشگامان شیمی با داشتن نیروهای متخصص آمادگی دارد ضمن آگاهی دادن به شما در خصوص انواع نگهدارنده های مواد غذایی، سفارش‌های مشتریان عزیز را دریافت کند. این مجموعه آمادگی دارد مواد نگهدارنده طبیعی مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

‫۲ دیدگاه ها

  1. سلام
    ببخشید برای ترشی کلم و ترشی مخلوط از چه مواد نگهدارنده ای باید استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید