نگهدارنده های مواد غذایی

دلیل استفاده از مواد نگهدارنده در مواد غذایی چیست؟

نگهدارنده‌های مواد غذایی در چه مواردی استفاده می شوند؟ غذا برای بقا بسیار مهم است، بنابراین حفظ مواد غذایی یکی از قدیمی‌ترین فن‌آوری‌های مورد استفاده انسان بوده است تا از خراب شدن آن جلوگیری شود. روش‌ها و ابزارهای مختلف برای این هدف پیدا شده و بهبود یافته است. جوشاندن، انجماد، پاستوریزه‌کردن، خشک‌کردن، ترشی‌کردن از جمله راه‌های سنتی هستند.

تابش هسته‌ای هم اکنون به عنوان یکی از روش‌های نگهداری مواد غذایی استفاده می‌شود. تکنیک‌های بسته‌بندی اصلاح‌شده مانند بسته‌بندی خلاء و بسته‌بندی‌های هیپوفاریت نیزبه عنوان نگهدارنده های مواد غذایی عمل می‌کنند. تمام محصولات غذایی، به جز محصولاتی که در باغ شخصی رشد می‌کنند، حاوی مواد نگهدارنده غذا هستند. هدف، جلوگیری از خراب‌ شدن محصولات در طول زمان حمل و نقل و نگهداری در قفسه فروشگاهها است.

 بهترین نگهدارنده های مواد غذایی

 • برای حفظ ویژگی‌های طبیعی غذا
 • برای حفظ ظاهر غذا
 • برای افزایش ارزش ذخیره مواد غذایی

در دسته مواد نگهدارنده مواد غذایی طبیعی نمک، شکر، الکل، سرکه و غیره می‌آید. این مواد نگهدارنده سنتی در مواد غذایی هستند که هنگام تولید مواد غذایی استفاده می‌شود. همچنین انجماد، جوشاندن، دودی کردن و نمک زدن به عنوان راه‌های طبیعی حفظ مواد غذایی مورد توجه قرار گرفته است. پودر قهوه و سوپ برای نگهداری خشک می‌شود. در این بخش مواد نگهدارنده مانند اسید سیتریک و اسید اسکوربیک بر روی آنزیم‌ها کار می‌کنند و متابولیسم آن‌ها منجر به حفظ آن می‌شود. 

نگهدارنده های مواد غذایی
نگهدارنده های مواد غذایی

نگهدارنده‌های مواد غذایی طبیعی و مصنوعی

شکر و نمک اولین مواد نگهدارنده مواد غذایی طبیعی هستند که رشد مایع باکتری‌ها را در مواد غذایی بسیار مؤثر می‌کند. برای حفظ گوشت و ماهی، نمک هنوز به عنوان نگهدارنده مواد غذایی طبیعی استفاده می‌شود. نگهدارنده‌های مواد غذایی مصنوعی، مواد شیمیایی است که از رشد باکتری‌ها پیشگیری می‌کنند. این مواد نگهدارنده مصنوعی می‌توانند به مواد غذایی اضافه شود و یا بر روی مواد غذایی اسپری شود.

عوامل ضد باکتری

مزایای زیادی برای نگهداری مواد غذایی وجود دارد، مانند توانایی جلوگیری از خراب شدن و فساد ناشی از کپک، مخمر، بوتولیسم و ​​سایر عوامل مسمومیت غذایی. مواد نگهدارنده همچنین هزینه مواد غذایی را کاهش و عمر مفید را افزایش می دهد.

وقتی صحبت از نگهداری مواد غذایی می شود، دو روش وجود دارد: فیزیکی و شیمیایی. خشک کردن، سرد کردن و انجماد نمونه هایی از حفظ فیزیکی هستند. نگهداری شیمیایی شامل افزودن مواد به غذا به منظور جلوگیری از اکسیداسیون، ترشیدگی، رشد باکتری ها و غیره است. نگهداری شیمیایی شامل “افزودنی ها” است. اگرچه مواد نگهدارنده طبیعی نیز وجود دارند، مانند نمک، شکر و آب لیمو، اما شرکت های بزرگ اغلب از مواد شیمیایی مصنوعی استفاده می کنند.

عوامل ضد باکتری که باکتری ها را از بین می‌برند یا از رشد کپک جلوگیری می‌کنند عبارتند از:

بنزوات ها
سوربات ها – از جمله سوربات پتاسیم، سوربات کلسیم و سوربات سدیم
پروپیونات ها
نیتریت ها

آنتی اکسیدان‌هایی که اکسیداسیون را مهار می کنند:

 • سولفیت ها شامل سولفیت سدیم، بی سولفیت سدیم، متابی سولفیت سدیم، بی سولفیت پتاسیم و متابی سولفیت پتاسیم.
 • ویتامین E (توکوفرول)
 • ویتامین C (اسید اسکوربیک)
 • هیدروکسی آنیزول بوتیله (BHA) – یک جامد مومی شکل که در نگهداری کره، گوشت خوک، گوشت و غیره استفاده می شود.
 • بوتیل هیدروکسی تولوئن (BHT) – فرم پودر BHA

عوامل کلاته کننده که یون های فلزی را برای جلوگیری از اکسیداسیون به هم متصل می کنند:

 • دی سدیم اتیلن دی آمین تترا استیک اسید (ادتا 2 سدیم و ادتا 4 سدیم (EDTA)) – مورد استفاده در فرآوری مواد غذایی
 • پلی فسفات ها – در دیپ ها و همچنین میوه ها و سبزیجات پوست کنده استفاده می شود.
 • اسید سیتریک – به طور طبیعی در مرکبات یافت می شود.

انواع نگهدارنده‌های مواد غذایی مصنوعی

 • عوامل ضد میکروبی
 • آنتی‌اکسیدان‌ها
 • عامل کلاته‌کننده

 

 • خشک کردن

خشک کردن یا کم کردن آب یکی از مؤثرترین راه ها برای حفظ میوه‌ها و سبزیجات است. روش خشک کردن مواد غذایی دارای مزایای حفظ تمام مواد مغذی مواد غذایی و کاهش وزن مواد غذایی است. برای حفظ ویتامین C اغلب دی اکسید گوگرد به میوه‌ها و سبزیجات افزوده می‌شود که ممکن است برای برخی از مصرف کنندگان منجر به واکنش‌های آلرژیک شود.

 • دودی کردن

از روش‌های نگهداری مواد غذایی، دود کردن می‌باشد که برای محافظت از غذا استفاده می‌شود. این روش بیشتر برای ماهی و محصولات گوشت مناسب است. در روش دودی کردن مواد غذایی از روش حفاظت دوگانه گرما استفاده می‌کند که مواد غذایی و هیدروکربن ها را جذب می‌کند.

 • انجماد

انجماد یک روش نگهداری مواد غذایی است که با نگهداری مواد غذایی در دمای بسیار پایین و جلوگیری از رشد میکروارگانیسم‌ها در غذاها کار می‌کند. در زندگی روزمره، استفاده از یخچال‌ها تنها نمونه‌ای از این روش نگهداری مواد غذایی است.

 • کنجد

کنجد، به عنوان یک روش نگهداری مواد غذایی با آب‌بندی مواد خوراکی در قوطی‌های استریل و شیشه‌ها و سپس جوشاندن این قوطی‌ها، بطری‌‎ها و شیشه‌ها برای کشتن هر یک از میکروارگانیسم‌های تهدید کننده باقی‌مانده انجام می‌شود. اما کم توجهی در این فرایند می‌تواند منجر به آلودگی آسان و سریع مواد غذایی کنسرو شده شود.

نگهدارنده‌های مضر مواد غذایی

اگر چه نگهدارنده های مواد غذایی برای حفظ مواد غذایی تازه و جلوگیری از رشد باکتری استفاده می‌شود. اما در صورتی که بیش از حد مجاز مصرف استفاده شوند، می‌توانند بسیار مضر باشند. برخی از مواد نگهدارنده مضر بنزوات ها هستند، استفاده از این گروه مواد نگهدارنده در روسیه به دلیل نقش آن در ایجاد آلرژی، آسم و بثورات پوستی ممنوع است. همچنین احتمال دارد که باعث آسیب مغزی شود. این مواد نگهدارنده غذا در آب میوه، چای، قهوه و غیره استفاده می‌شود.

بوتیلات‌ها:

این مواد در کره، روغن گیاهی و مارگارین یافت می‌شود و انتظار می‌رود باعث فشار خون بالا و میزان کلسترول شود. 

BHA (هیدروکسی آنیسول بوتیل):

انتظار می‌رود که مصرف بیش از حد BHA باعث ایجاد بیماری‌هایی مثل سرطان شود. این نگهدارنده غذا برای حفظ سوسیس‌ها و گوشت ، چیپس سیب‌زمینی، چای فوری، مخلوط کیک و بسیاری دیگر استفاده می‌شود.

رنگ کارامل:

رنگ کارامل عامل رنگ‌آمیزی مواد غذایی است که باعث کمبود ویتامین B6، اثرات ژنتیکی و سرطان می‌شود. این رنگ غذایی در آب‌نبات، نان و پیتزا یخ‌زده موجود است.

 نگهدارنده‌های مواد غذایی

نقش مواد نگهدارنده در برخی از خوراکی ها چیست؟ همه این مواد شیمیایی به عنوان مواد ضد میکروبی یا آنتی‌ اکسیدان‌ها یا هر دو مورد عمل می‌کنند. آن‌ها فعالیت یا کشتن باکتری‌ها، قالب‌ها، حشرات و سایر میکروارگانیسم‌ها را مهار می‌کنند. مواد ضد میکروبی، جلوگیری از رشد قالب‌ها، مخمرها و باکتری‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها باعث می‌شود که غذاها از لکه‌های سیاه و سفید و یا در حال رشد در امان باشند.

آن‌ها هنگامی که مواد غذایی با اکسیژن، گرما و برخی فلزات تماس می‌گیرند، واکنش را سرکوب می‌کنند. آن‌ها همچنین از دست دادن تعدادی از آمینو اسیدهای ضروری در برخی از ویتامین‌ها جلوگیری می‌کنند.

برخی از مواد نگهدارنده معمولی و فعالیت اصلی آن‌ها عبارت‌اند از:

 • کلرید سدیم، نیتریت‌سدیم گوشتی ضد میکروبی
 • پروپیونیک‌ اسید فرم نان ضد میکروبی، کیک، پنیر
 • انواع اسید سدیم، انواع پنیر ضد میکروبی، پروپیونات‌ سدیم
 • رژیم‌های اسید بنزوئیک و قالب‌های ضد میکروبی نوشابه، سس، سس سالاد

بیشتر بخوانید: فهرست نگهدارنده­ های مجاز غذایی

فروش انواع نگهدارنده‌های مواد غذایی

شرکت پیشگامان شیمی با داشتن نیروهای متخصص آمادگی دارد ضمن آگاهی دادن به شما در خصوص انواع نگهدارنده‌های مواد غذایی، سفارش‌ شما مشتریان عزیز را دریافت کند. این مجموعه مواد نگهدارنده طبیعی مورد نیاز را با بهترین قیمت و کیفیت و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌نماید. برای دریافت هرگونه مشاوره با ما تماس بگیرید.

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • آیسان
  2022-04-30 10:19

  سلام خوب هستین؟ببخشید مواد نگهداری برای میوه خشک کدوم هستن؟ممکنه راهنمایی کنین من چیزی پیدا نکردم متاسفانه

  پاسخ
  • وحید طهماسبی
   2022-04-30 12:25

   سلام ، جهت مشاوره رایگان میتوانید با شماره های واحد فروش تماس بگیرید

   پاسخ
 • ناشناس
  2022-02-22 23:51

  سلام. ببخشیدبرانگهداری معجون سیاه دانه که ترکیباتش شامل سیاه دانه، ارده، شکر، هل، زنجبیل، دارچین هست وگازنگیره وترش نکنه بایدچه موادنگهدارنده ای استفاده کرد؟

  پاسخ
  • وحید طهماسبی
   2022-02-23 09:30

   سلام وقتتون بخیر ، میتونید با واحد مشاوره ما تماس بگیرید شما رو راهنمایی میکنن

   پاسخ
 • فرشاد احمدی
  2021-05-29 16:09

  سلام
  ببخشید برای ترشی کلم و ترشی مخلوط از چه مواد نگهدارنده ای باید استفاده کنیم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست