شیرین کننده طبیعی جایگزین شکر

مصرف بیش از حد شکر می‌تواند به سوخت و ساز بدن آسیب وارد کند و به افزایش سطوح انسولین و ذخیره چربی منجر شود. در این مقاله به معرفی انواع شیرین کننده طبیعی جایگزین شکر می‌پردازیم.

شکر

شکر افزودنی یکی از بدترین ترکیبات رژیم غذایی مدرن است که مشکلات بسیاری را ایجاد می‌کند، مانند چاقی، بیماری قلبی، دیابت و سرطان. بدتر این که روزانه افراد میزان زیادی شکر مصرف کرده و نمی‌دانند که چه بلایی سرشان می‌آید. شکر هیچ فایده‌ای ندارد و شامل پروتئین، چربی‌های لازم، ویتامین یا مواد معدنی نیست.

شکر در کار هورمون‌های بدن که عامل احساس سیری و گرسنگی هستند، تداخل ایجاد می‌کند. در نتیجه جذب کالری افزایش یافته و وزن بیشتر می‌شود. این ماده همچنین بر متابولیسم تأثیر گذاشته، انسولین را افزایش داده و باعث ذخیره چربی می‌شود. براساس بسیاری از تحقیقات بین چاقی و مصرف شکر ارتباط مستقیم وجود دارد.

شیرین کننده طبیعی جایگزین شکر

انواع شیرین کننده طبیعی

خوشبختانه شیرین ‌کننده‌های طبیعی جایگزین شکر وجود دارند که جایگزین‌ سالم و خوشمزه‌ای برای شکر تصفیه ‌شده، شیره ذرت با فراکتوز بالا و شیرین کننده های مصنوعی به ‌حساب می‌آیند.

 • عسل طبیعی

یک غذای فوق‌العاده و یکی از مواد شیرین ‌کننده‌ طبیعی جایگزین شکر است. این خوراکی پر از آنزیم‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها، آهن، روی، پتاسیم، کلسیم، فسفر، ویتامین  B6، ریبوفلاوین و نیاسین می‌باشد. مجموعه این ریزمغذی‌های ضروری به خنثی کردن رادیکال‌های آزاد کمک کرده و به گسترش رشد باکتری‌های سودمند در دستگاه گوارش می‌‌انجامد.

 • استویا

امروزه استویا ساید (ماده‌ای در برگ‌های گیاه استویا که آن را ۲۰۰ برابر شیرین‌تر از شکر می‌کند) به‌ صورت قطره‌های مایع، بسته‌بندی‌شده در پاکت، قرص‌های قابل‌ حل و ترکیبات آشپزی وجود دارد. کالری استویا صفر است و فاقد کربوهیدرات می‌باشد. استویا خالی از اثرات جانبی مضر شیرین‌ کننده‌ های مصنوعی بوده و این موضوع آن را به یک شیرین کننده ایده‌آل تبدیل نموده است.

 • خرما

خرما یکی دیگر از شیرین کننده طبیعی جایگزین شکر است و حاوی پتاسیم، مس، آهن، منگنز، منیزیم و ویتامین B6 است. خرمای درخت پالم به‌ سادگی هضم شده و به سوخت ‌و ساز پروتئین‌ها، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها کمک می‌نماید. شواهد نشان می‌دهند که خرما می ‌تواند به کاهش ال دی ال (کلسترول بد) در خون و کاهش ریسک سکته مغزی کمک کند.

 • شکر نارگیل

بیشتر مردم درباره خواص آب نارگیل، شیر نارگیل، آرد نارگیل و همچنین نارگیل تازه شنیده‌اند. امروزه مردم بیشتری از شکر نارگیل به‌ عنوان یک شیرین کننده طبیعی جایگزین شکر به خاطر گلیسمی پایین و مواد مغذی بالای آن استفاده می‌کنند. شکر نارگیل غنی از پلی‌فنول‌ها، آهن، روی، کلسیم، پتاسیم، آنتی‌اکسیدان‌ها، فسفر و دیگر فیتونوترنیت‌ها (ماده‌ای مؤثر برای مقابله با بیماری‌های مختلف) است.

شکر نارگیل خواص مختلفی دارد و در حال حاضر به ‌آسانی در دسترس است. شکر نارگیل از آب گل‌های نارگیل استخراج و سپس حرارت داده می‌شود بعد از تبخیر آب گل‌ها شکر نارگیل به‌ جا می‌ماند.

 • شیره افرا

شیره افرا یکی دیگر از شیرین کننده‌های طبیعی جایگزین شکر است. شیره افرا یکی از منابع فوق‌العاده منگنز بوده و حاوی کلسیم، پتاسیم و روی است.غنی از آنتی‌اکسیدان‌ ها بوده و به جلوگیری از آسیب وارد به بدن به خاطر رادیکال‌ های آزاد و کاهش صدمات ناشی از اکسیداسیون کمک می‌کند. نوع B شیره افرا که تیره‌تر است را انتخاب کنید. زیرا حاوی آنتی‌اکسیدان‌های مفید بیشتری نسبت به شیره افرای رقیق‌تر است.

 • ملاس

ملاس ارگانیک دارای سطح بالایی از مواد مغذی است. این شیرین‌ کننده طبیعی جایگزین شکر غنی از مس، کلسیم، آهن، پتاسیم، منگنز، سلنیوم و ویتامین B6 می‌باشد.

ملاس چغندر قند و نیشکر حاوی فنولیک و فعالیت آنتی‌اکسیدانی بالا در قیاس با شکر تصفیه ‌شده، قند، عسل ریپ (Rape، نوعی گل زردرنگ که به‌ عنوان غذای حیوانات استفاده ‌شده و برای گرفتن روغن نیز از آن استفاده می‌شود)، شیره ذرت و خرما است.

 • زایلیتول

زایلیتول یک الکل قند است که میزان شیرین بودن آن به اندازه شکر است. این ماده از ذرت یا گیاه توس استخراج شده و در میوه و سبزیجات بسیاری دیده می‌شود. در هر گرم از زایلیتول ۲,۴ کالری وجود دارد که از کالری شکر ۴۰% کمتر است. همچنین قند خون یا انسولین را افزایش نمی‌‌دهد.

میزان فروکتوز زایلیتول صفر بوده و معایب موجود در شکر را دارا نیست. برعکس، زایلیتول فواید بسیاری دارد. تحقیقات بسیاری نشان داده که این ماده با کاهش ریسک فساد و سوراخ شدن دندان، برای سلامت دندان هم مفید است.

شیرین کننده طبیعی جایگزین شکر

تهیه شیرین کننده طبیعی جایگزین شکر

شکر می‌تواند در فعالیت برخی هورمون‌ ها در بدن انسان که احساس گرسنگی و سیری را کنترل می ‌کنند، تداخل ایجاد کند که به افزایش کالری مصرفی و وزن منجر می‌شود. مصرف بیش از حد شکر می‌تواند به سوخت و ساز بدن نیز آسیب وارد کند که می‌تواند به افزایش سطوح انسولین و ذخیره چربی منجر شود.

این ماده با سلامت ضعیف دهان و دندان و برخی بیماری‌ های مرگ بار از جمله بیماری قلبی، دیابت، و سرطان نیز مرتبط است. افزون بر ایجاد مشکلات سلامت، شکر اعتیادآور است. این ماده موجب ترشح دوپامین در مرکز پاداش مغز می‌شود که واکنشی مشابه به واسطه استفاده از مواد مخدر است.

شما برای تهیه شیرین کننده طبیعی جایگزین شکر می‌توانید به سایت معتبر پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. تیم بازرگانی پیشگامان شیمی از برترین شرکت‌های تأمین‌کننده مواد اولیه در ایران است. این تیم با تکیه بر دانش و تولید محتوا تلاش دارد تا ارتباط مستقیمی بین مشتری و فروشنده ایجاد کند و از سو استفاده دلال‌ها جلوگیری شود.

موادی که توسط این تیم تأمین می‌شوند در تمامی زمینه‌های پزشکی و دارویی، صنعتی، خوراکی و… می‌باشند همچنین توسط مشاورین خبره به صورت رایگان پشتیبانی خواهید شد.

شیرین کننده جایگزین شکر

شیرین کننده جایگزین شکر یکی از نیازهای مهم در دنیای غذایی امروز به شمار می‌رود. شکر یکی از افزودنی‌های زندگی مدرن به شمار می‌رود که برای بدن بسیار مضر است. سالیان سال است که دانشمندان بیان می‌دارند بهتر است مردم از استفاده بیش از اندازه از شکر دست بردارند. با این حال تا زمانی که مردم تمایل به مصرف شکر دارند، شرکت‌های تولید کننده اقدام به کاهش شکر نمی‌کنند.

اما امروز اوضاع کمی متفاوت شده است. بسیاری از مردم تمایل دارند غذاهایی مصرف کنند که شکر کمتری در تولید آن‌ها به کار گرفته شده است. اینجاست که پیشگامان شیمی به کمک شرکت‌های تولید کننده می‌رود. پیشگامان شیمی سال هاست که در زمینه تامین مواد اولیه شیمیایی تولید کنندگان مختلف فعالیت می‌کند. این شرکت برای صنایع مختلفی از جمله صنایع غذایی مواد اولیه را به صورت عمده تهیه می‌کند.

شیرین کننده جایگزین شکر
انتخاب شیرین کننده جایگزین شکر

پیش از اینکه یکی از محصولات این شرکت را سفارش دهید لازم است اطلاعات کافی درباره آن داشته باشید. پیشگامان شیمی با استفاده از سایت خود این امکان را نیز برایتان فراهم کرده است. پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

چرا از شیرین کننده جایگزین شکر استفاده کنیم؟

هورمون‌های مختلفی در بدن وجود دارند. تا به حال فکر کرده‌‌اید چرا آرام غذا خوردن می‌تواند باعث لاغری شود؟ این مربوط به هورمون‌های گرسنگی و سیری است. هورمون سیری کمی زمان می‌برد تا به مغز برسد. پس آرام غذا خوردن به شما اجازه می‌دهد صبر کنید تا این هورمون به مغز برسد. البته در این میان برخی مواد کمی زمان رسیدن این هورمون به مغز را بیشتر می‌کنند. یکی از آن‌ها شکر است.

شواهد نشان می‌دهد شکر می‌تواند هورمون‌های سیری و گرسنگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. تداخل این هورمون‌ها با شکر می‌تواند موجب دریافت کالری بیشتر شود. پس استفاده از شیرین کننده جایگزین شکر می‌تواند به کاهش احتمال چاقی شما منجر شود.

شکر متابولیسم‌های بدن شما را نیز با مشکل مواجه می‌کند. طی این متابولیسم‌ها است که پانکراس و کبد اقدام به ترشح انسولین می‌کنند. با به مشکل خوردن آن‌ها، انسولین بیش از اندازه در بدن ترشح می‌شود. یا اینکه کم ترشح شده و در منطقه‌‌ای خاص تجمع می‌کند.

شیرین کننده جایگزین شکر
انتخاب شیرین کننده جایگزین شکر

تحقیقات نشان داده است که مصرف شکر با برخی بیماری‌های خطرناک همچون بیماری‌های قلبی نیز رابطه مستقیم دارد. همچنین مصرف این سم سفید سلامت دهان و دندان شما را با مشکل مواجه می‌کند. شاید باور نکنید اما اگر از شیرین کننده جایگزین شکر استفاده نکنید، به زودی یکی از معتادان به شکر خواهید بود. چرا که دانشمندان ثابت کرده‌‌اند مصرف شکر می‌تواند اعتیاد آور باشد.

شکر می‌تواند باعث ترشح یا جلوگیری از ترشح برخی از هورمون‌ها شود. هورمون دوپامین می‌تواند با مصرف این سم سفید ترشح شود. این هورمون در مرکز پاداش‌های مغز ترشح می‌شود. از این جهت می‌تواند اعتیادآور باشد. با این حال باز هم باید خدا را شکر کنیم که در عصری زندگی می‌کنیم که همیشه یک جایگزین برای استفاده در محصولاتمان داریم! در ادامه چند جایگزین شکر را معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

این شیرین کننده ها شامل موارد زیر می‌باشد:

چند شیرین کننده جایگزین شکر

استویا

باز هم گیاهان هستند که زندگی ما را شیرین‌تر از گذشته می‌کنند. استویا نیز محصولی است که از یک گیاه گرفته می‌شود. این گیاه از خانواده گل داوودی و زیر گروه ابروسیا است. استویایی که در منزل شما رشد کرده است تفاوت بسیاری با استویایی دارد که در فروشگاه‌ها مشاهده می‌کنید. استویایی که جایگزین شکر است، عصاره برگ بسیار تصفیه شده این گیاه می‌باشند.

استویا به جز اینکه یک شیرین کننده عالی جایگزین شکر است، خواص دیگری نیز دارد که باعث شده در میان مردم دنیا بسیار محبوب باشد.

از جمله خواص استویا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • التیام دهنده سوختگی
 • بهبود دهنده درد معده
 • بسیار کم کالری است.
 • مناسب مبتلایان به انواع دیابت
 • کمک به کنترل سطح کلسترول بد خون با افزایش میزان کلسترول خوب خون

استوزید یکی از مواد اصلی شیرین کننده است که در این گیاه یافت می‌شود. البته در بسیاری از شیرین کننده‌های جایگزین شکر که در این مقاله معرفی می‌کنیم استوزید وجود دارد.

استویا
انتخاب شیرین کننده جایگزین شکر

درست است که استویا یک جایگزین عالی برای شکر بشمار می‌رود اما این ماده عوارض جانبی نیز دارد. برای مثال اگر این ماده را به صورت مرتب مصرف کنید، می‌تواند سطح کربوهیدرات‌ها را در خونتان کاهش دهد.

استویای خام نیز می‌تواند بسیار مضر باشد. تحقیقات نشان داده است استویا در برخی ترکیبات نمی‌تواند باشد. از این رو اگر شما هم یکی از تولید کنندگان موادغذایی هستید که تمایل دارید از این ماده به عنوان جایگزین شکر استفاده کنید، فورمولاسیون خود را یک بار دیگر برسی کنید.

شیرین کننده جایگزین شکر زایلیتول

این ماده نیز یکی از بهترین انتخاب‌ها برای جایگزین کردن با شکر می‌باشد. به خصوص اگر محصولاتی همچون آدامس که در دهان می‌مانند تولید می‌کنید، زایلیتول یک انتخاب عالی به شمار می‌رود. این ماده نوعی الکل قند طبیعی می‌باشد. الکل آن با الکل‌هایی که اسلام حرام کرده است متفاوت است. به این صورت که این ماده کاملاً شبیه به شکر است. تنها در ساختار آن چند پیوند اتمی اضافه وجود دارد که آن را در دسته الکل‌ها قرار می‌دهند.

این ماده مایع نیست و دقیقاً همانند شکر می‌باشد. از این رو نگهداری و استفاده از آن بسیار ساده‌تر از برخی جایگزین‌های دیگر است. با این حال باز هم نسبت به محصولی که تولید می‌کنید باید انتخاب کرد. در هر قاشق چای‌خوری زایلیتول حدود ۱۰ کالری یافت می‌شود. این در حالی است که در همین مقدار شکر بیش از ۱۵ کالری می‌توان یافت.

این ماده همچنین شیرین‌کننده دائمی نیست. یعنی همانند شکر یک زمان مشخصی طعم خود را در دهان شما می‌گذارد. اما این باقی گذاشتن طعم دائمی نیست و به راحتی با گذشت زمان از بین می‌رود. این شیرین کننده جایگزین شکر گلیکولیز موجود در باکتری‌های دهان را کنترل می‌کند. این ماده که در باکتری‌ها وجود دارد، برای شست و شوی دهان شما از قندها به کار برده می‌شود.

زایلیتول مانع هضم قندها در باکتری‌های دهان می‌شود. این باکتری‌ها با هضم این ماده و تبدیل آن به نوعی اسید، موجب پوسیدگی در دندان‌ می‌شوند. با استفاده از زایلیتول می‌توان مانع آن‌ها شد. البته نظریه دیگری نیز وجود دارد که می‌گوید این ماده نوعی لایه محافظ روی دندان‌ها می‌کشد که باکتری‌ها نمی‌توانند به دندان بچسبند. زمانی هم که این اتصال نباشد، آسیب رساندن به دندان‌ها بسیار سخت است.

زالیتول
انتخاب شیرین کننده جایگزین شکر

نکته‌‌ای که هنگام نگهداری از این ماده باید به یاد داشته باشید این است که زایلیتول برای انسان‌ها در دوزهای کم مشکلی ندارد. با این حال برای حیوانات خانگی در دوزهای پایین نیز می‌تواند مشکل ساز باشد. به خصوص سگ‌ها در برابر این ماده آسیب پذیر هستند.

اریتریتول شیرین کننده جایگزین شکر

این ماده نیز همانند زایلیتول نوعی الکل قندی بشمار می‌رود. اما خبر خوب این است که این ماده حتی نسبت به زایلیتول نیز کالری کمتری دارد. این ماده در هر گرم کمتر از یک کالری دارد که واقعاً شگفت‌انگیز است. جالب است بدانید بدن ما آنزیمی برای جذب این ماده ندارد. بنابراین همانطور که مصرف کرده‌‌اید وارد جریان خون شده و به راحتی به مخرج می‌رود. بدون اینکه کوچکترین آسیبی به بدن شما برسد.

انتخاب یک شیرین کننده جایگزین شکر برای هر تولیدکننده مواد غذایی ضروری به نظر می‌رسد. شما عزیزان می‌توانید هر کدام از این مواد را که نیاز داشتید با پیشگامان شیمی تماس گرفته و به صورت عمده سفارش دهید. ما آماده ارائه خدمات به شما عزیزان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست