انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن

در شيمي مجموعه سولفات ها را مجموعه‌اي از تركيبات يوني تشكيل داده است و به معني نمك سولفوريك اسيد است. سولفات‌ها در انواع و تركيب‌هاي مختلفي هستند. در ادامه به انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن مي‌پردازيم.

سديم سولفات

سديم سولفات نمك سديم سولفوريك اسيد است. در صورتي كه بي‌آب باشد كريستالي سفيد تشكيل مي‌دهد كه آن را تنارديت مي‌نامند و هنگام آب پوشي به دكاهيدرات تبديل مي‌شود كه به آن نمك گلوبر نيز مي‌گويند. جامد ديگر آن هپتاهيدرات است كه از پر مصرف ترين مواد شيميايي است در اين مقاله انواع  تركيبات سولفاته و كاربرد آن در صنايع مختلف مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

سولفات سديم در طبيعت

سولفات يكي از عمومي‌ترين مواد بسياري از آب‌هاي معدني مانند دريا است، همچنين اين ماده در ريزش‌هاي جوي وجود دارد و يكي از اصلي‌ترين محلول‌هاي موجود در برف و باران است. مقادير مختلفي از سولفات سديم در درياچه‌هاي شور سراسر دنيا وجود دارد. اين ماده از نظر شيميايي بسيار پايدار است.

سولفات سديم در رده مواد شيميايي غير سمي قرار گرفته است. انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن در طبيعت و صنعت‌هاي مختلف بسيار زياد است.

انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن

سولفات آمونيوم

سولفات آمونیوم يكي از تركيبات سولفاته است كه در صنايع غذايي، كشاورزي، تصفيه آب و… مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين ماده به عنوان كود كشاورزي براي خاك‌هاي قليايي است.

از اين تركيب در كشاورزي به عنوان اسپري كمكي براي حشره‌كش‌ها، قارچ‌كش‌ها و علف‌كش‌هاي محلول در آب استفاده مي‌شود. آمونيوم به عنوان نگهدارنده چوب استفاده مي‌شود اما به دليل خورندگي فلزات كمتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

سولفات روي

سولفات روی عنصر روي يكي از املاح مورد نياز براي گياهان و انسان است. سولفات روي يا زينك سولفات در پزشكي براي درمان و جلو گيري از كمبود روي استفاده مي‌شود براي تقويت سيستم ايمني بدن و كنترل سرطان بسيار مفيد است. بدن انسان براي عمل كرد طبيعي خود به روي احتياج دارد تا محيط داخلي خود را تنظيم كند. روي به طور طبيعي آفت‌كش است و مي‌تواند در گياهان، خاك، غذا و آب يافت مي‌شود.

بيش‌ترين كاربرد آن به عنوان مكمل مي‌باشد ولي با اين حال از آن در رسوب دادن پروتئين‌ها، رنگ‌دانه‌ها، مهاركننده‌هاي خوردگي و… نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

سولفات مس

سولفات مس يا كات كبود يك تركيب شيميايي است كه در اصل از خانواده نمك‌ها است. شكل بي آب سولفات مس ، پودر سبز كم رنگ يا سفيد مايل به خاكستري است. اين ماده در كشاورزي به عنوان آفت كش و در توليد رنگ دانه ها مورد استفاده قرار مي گيرد.

از اين ماده مي‌توان در توليد رنگ‌هاي آبي و سبز، در رنگرزي پارچه‌هاي نخي و ابريشمي، معادن، آب‌كاري، ساخت مركب براي ورق‌هاي حلبي، رنگ مو، توليد سموم قارچ‌كش و باكتري‌كش، حفاظت چوب، رنگ‌رزي چرم، باطري‌سازي و از بين بردن خزه در استخر و … استفاده كرد. دانستن انواع تركيبات سولفاته و كار برد آن بسيار مهم است.

سولفات كبالت

با توجه به انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن مي‌توان به يكي از اين سولفات‌ها اشاره نمود. سولفات كبالت يكي ديگر از تركيبات سولفاته مي باشد كه به دليل ويژگي‌هاي خاص در صنايع گوناگون مورد استفاده قرار مي‌گيرد اين ماده در قديم با نام زاج سرخ مشهور بود. بيش‌ترين تركيب آن در باتري است.

كبالت مي‌تواند مقاومت باتري را در برابر گرما بيشتر نمايد و بازدهي آن را بالا ببرد. اين ماده در صنايع كشاورزي، سوپر آلياژها، كاتاليست و… به كار گرفته مي‌شود.

سولفات منيزيم

يكي از عنصرهاي ضروري براي انسان محسوب مي‌شود. اين ماده به صورت تزريقي يا خوراكي تجويز مي‌شود و جهت پيشگيري از تشنج بسيار پركاربرد است. از ديگر كاربردهاي آن مي‌توان به استفاده در تركيب كشاورزي به منظور رفع كمبود ميزيم در خاك اشاره كرد. از جمله اين گياهان مي‌توان به بادمجان، موز، سيب‌زميني و… اشاره كرد.

انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن

سولفات منگنز

دانستن انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن در صنايع مختلف كمك شاياني به شما خواهد كرد. اين ماده تركيبي معدني است كه براي سلامت انسان و گياهان بسيار ضروري است. از اين سولفات براي تأمين منگنز خاك جهت تغذيه گياهان به كار مي‌رود.

منگنز در خاك به صورت كاتيون دو ظرفيتي قابل جذب است و كمبود آن موجب زردي رگ برگ‌ها و توقف رشد آن مي‌شود. در صنايع پزشكي منگنز مي‌تواند از پوكي استخوان جلوگيري نمايد و قند خون را تنظيم كند.

سولفات آهن

اين ماده يكي ديگر از تركيبات سولفاته است و به صورت هپتا هيدرات و مونو هيدرات در بازار موجود است و در صنايع پزشكي، صنايع غذايي و كشاورزي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در دمان و پيشگيري از كم خوني و فقر آهن به كار مي‌رود. در عين حال سولفات آهن به عنوان كود كشاورزي مورد نياز براي آهك خاك به كار مي‌رود. بدون اين سولفات گياهان دچار مرگ تدريجي مي‌شوند.

تهيه سولفات ها

همان طور كه گفتيم با انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن آشنا شديد. شما می‌توانید برای تهیه این ماده به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست