انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن

در شیمی مجموعه سولفات‌ها را مجموعه‌ای از تركیبات یونی تشكیل داده است و به معنی نمك سولفوریك اسید است. سولفات‌ها در انواع و تركیب‌های مختلفی هستند. در ادامه به انواع تركیبات سولفاته و كاربرد آن می‌پردازیم.

سدیم سولفات

سدیم سولفات نمك سدیم سولفوریك اسید است. در صورتی كه بی‌آب باشد كریستالی سفید تشكیل می‌دهد كه آن را تناردیت می‌نامند و هنگام آب پوشی به دكاهیدرات تبدیل می‌شود كه به آن نمك گلوبر نیز می‌گویند. جامد دیگر آن هپتاهیدرات است كه از پر مصرف ترین مواد شیمیایی است در این مقاله انواع  تركیبات سولفاته و كاربرد آن در صنایع مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سولفات سدیم در طبیعت

سولفات یكی از عمومی‌ترین مواد در از آب‌های معدنی مانند دریا است، همچنین این ماده در ریزش‌های جوی وجود دارد و یكی از اصلی‌ترین محلول‌های موجود در برف و باران است. مقادیر مختلفی از سولفات سدیم در دریاچه‌های شور سراسر دنیا وجود دارد. این ماده از نظر شیمیایی بسیار پایدار است.

سولفات سدیم در رده مواد شیمیایی غیر سمی قرار گرفته است. انواع تركیبات سولفاته و كاربرد آن در طبیعت و صنایع مختلف بسیار زیاد است.

انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن

سولفات آمونیوم

سولفات آمونیوم یكی از تركیبات سولفاته است كه در صنایع غذایی، كشاورزی، تصفیه آب و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده به عنوان كود كشاورزی برای خاك‌های قلیایی است.

از این تركیب در كشاورزی به عنوان اسپری كمكی برای حشره‌كش‌ها، قارچ‌كش‌ها و علف‌كش‌های محلول در آب استفاده می‌شود. آمونیوم به عنوان نگهدارنده چوب استفاده می‌شود اما به دلیل خورندگی فلزات كمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سولفات روی

سولفات روی یكی از املاح مورد نیاز برای گیاهان و انسان است. سولفات روی یا زینك سولفات در پزشكی برای درمان و جلوگیری از كمبود روی استفاده می‌شود برای تقویت سیستم ایمنی بدن و كنترل سرطان بسیار مفید است. بدن انسان برای عملكرد طبیعی خود به روی احتیاج دارد تا محیط داخلی خود را تنظیم كند.

روی به طور طبیعی آفت‌كش است و می‌تواند در گیاهان، خاك، غذا و آب یافت شود. بیش‌ترین كاربرد آن به عنوان مكمل می‌باشد ولی با این حال از آن در رسوب دادن پروتئین‌ها، رنگ‌دانه‌ها، مهاركننده‌های خوردگی و… نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سولفات مس

سولفات مس یا كات كبود یك تركیب شیمیایی است كه در اصل از خانواده نمك‌ها است. شكل بی آب سولفات مس ، پودر سبز كم رنگ یا سفید مایل به خاكستری است. این ماده در كشاورزی به عنوان آفت كش و در تولید رنگ دانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

از این ماده می‌توان در تولید رنگ‌های آبی و سبز، در رنگرزی پارچه‌های نخی و ابریشمی، معادن، آب‌كاری، ساخت مركب برای ورق‌های حلبی، رنگ مو، تولید سموم قارچ‌كش و باكتری‌كش، حفاظت چوب، رنگ‌رزی چرم، باطری‌سازی و از بین بردن خزه در استخر و … استفاده كرد. دانستن انواع تركیبات سولفاته و كاربرد آن بسیار مهم است.

سولفات كبالت

سولفات كبالت یكی دیگر از تركیبات سولفاته می‌باشد كه به دلیل ویژگی‌های خاص در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد این ماده در قدیم با نام زاج سرخ مشهور بود. بیش‌ترین تركیب آن در باتری است.

كبالت می‌تواند مقاومت باتری را در برابر گرما بیشتر نماید و بازدهی آن را بالا ببرد. این ماده در صنایع كشاورزی، سوپر آلیاژها، كاتالیست و… به كار گرفته می‌شود.

سولفات منیزیم

یكی از عنصرهای ضروری برای انسان محسوب می‌شود. این ماده به صورت تزریقی یا خوراكی تجویز می‌شود و جهت پیشگیری از تشنج بسیار پركاربرد است. از دیگر كاربردهای آن می‌توان به استفاده در تركیب كشاورزی به منظور رفع كمبود منیزیم در خاك اشاره كرد. از جمله این گیاهان می‌توان بادمجان، موز، سیب‌زمینی و…  را نام برد.

انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن

سولفات منگنز

دانستن انواع تركیبات سولفاته و كاربرد آن در صنایع مختلف كمك شایانی به شما خواهد كرد. این ماده تركیبی معدنی است كه برای سلامت انسان و گیاهان بسیار ضروری است. این سولفات برای تأمین منگنز خاك و تغذیه گیاهان به كار می‌رود.

منگنز در خاك به صورت كاتیون دو ظرفیتی قابل جذب است و كمبود آن موجب زردی رنگ برگ‌ها و توقف رشد آن می‌شود. در صنایع پزشكی منگنز می‌تواند از پوكی استخوان جلوگیری نماید و قند خون را تنظیم كند.

سولفات آهن

این ماده یكی دیگر از تركیبات سولفاته است و به صورت هپتا هیدرات و مونو هیدرات در بازار موجود است و در صنایع پزشكی، صنایع غذایی و كشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در درمان و پیشگیری از كم خونی و فقر آهن به كار می‌رود. در عین حال سولفات آهن به عنوان كود كشاورزی مورد نیاز برای آهك خاك به كار می‌رود. بدون این سولفات گیاهان دچار مرگ تدریجی می‌شوند.

تهیه سولفات ها

در این مقاله با انواع تركیبات سولفاته و كاربرد آن آشنا شدید. شما می‌توانید برای تهیه این ماده به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست