بوتیل فنیل متیل پروپیونال چیست؟

بوتیل فنیل متیل پروپیونال چیست؟

بوتیل فنیل متیل پروپیونال یک ماده معطر مصنوعی است که به دلیل رایحه قوی گل آن در انواع فرمولاسیون محصولات آرایشی و مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بوتیل فنیل متیل پروپیونال، همچنین آلدهید لیلیال یا سوسن شناخته می‌شود، یک آلدهید معطر مصنوعی است. بوتیل فنیل متیل پروپیونال به عنوان یک مایع بی‌رنگ تا زرد کم رنگ وجود دارد. علاوه بر استفاده در مواد آرایشی، بوتیل فنیل متیل پروپیونال ممکن است در محصولات غیر آرایشی مانند پاک‌کننده‌های خانگی و مواد شوینده لباس نیز استفاده شود.

چرا از بوتیل فنیل متیل پروپونیال استفاده می‌شود؟

در محصولات آرایشی و مراقبت از پوست، بوتیل فنیل متیل پروپیونال به دلیل داشتن رایحه قوی گل، به عنوان یک ماده معطر عمل می‌کند. در لوسیون‌های بعد از اصلاح، محصولات حمام ، محصولات پاک‌کننده، محصولات مراقبت از مو، مرطوب‌کننده‌ها، عطر و ادکلن، شامپوها و محصولات مراقبت از پوست استفاده می‌شود.

بوتیل فنیل متیل پروپیونال یک آلدهید است که خانواده‌ای از مواد تشکیل‌دهنده است که می‌تواند طبیعی یا مصنوعی باشد. گل سرخ، سیترونلا، پوست دارچین و پوست پرتقال همگی حاوی آلدئیدهای طبیعی هستند. آلدئیدهای مصنوعی با اکسیداسیون جزئی الکل‌های اولیه ایجاد می‌شوند. همه آلدهیدها حاوی یک گروه عملکردی کربونیل (C = O) هستند. اتم کربن این گروه عملکردی دارای دو پیوند باقی‌مانده است که ممکن است توسط هیدروژن یا هر نوع آلکیل عمومی یا زنجیره جانبی اشغال شود. اگر حداقل یکی از این جایگزین ها هیدروژن باشد، این ترکیب یک آلدهید است.

بوی آلدهیدها متفاوت است. به عنوان مثال، بیشتر آلدئیدهای با وزن مولکولی پایین، مانند میوه‌های پوسیده، بوی نامطبوع دارند. برخی از آلدهیدهای با وزن مولکولی بالاتر و آلدئیدهای معطر مانند بوتیل فنیل متیل پروپیونال، بوی مطبوعی دارند و بنابراین در عطر سازی استفاده می‌شوند.

آلدئیدها همچنین می‌توانند پخش رایحه یا سیلیکون آن را تقویت کنند. گاهی اوقات به عنوان “لیفت” نامیده می‌شود، سیلاژ یعنی اینکه چه مدت بو توسط فرد پخش می‌شود، نه مدت زمان ماندگاری آن بر روی پوست. سیلاژ از شدت رایحه متفاوت است. با این حال، یک سیلاژ قوی می‌تواند اثر پر کردن رایحه در کل اتاق را داشته باشد، مانند زمانی که شخصی وارد آسانسور می‌شود و عطر کل فضا را پر می‌کند. بنابراین، استفاده از مقدار مناسب آلدئیدها در یک عطر برای یافتن سیلاژ ایده‌آل مهم است.

یک معایب استفاده از بوتیل فنیل متیل پروپیونال در محصولات این است که این ماده به آرامی در محل ذخیره اکسید می‌شود و در دراز مدت پایدار نیست. این مشکل در بیشتر آلدئیدها رخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید: خواص روغن مورینگا

آیا بوتیل فنیل متیل پروپیونال بی‌خطر است؟

ایمنی بوتیل فنیل متیل پروپیونال توسط انستیتوی تحقیقات مواد تخصصی ارزیابی شده است. بر اساس این ارزیابی، استاندارد بین المللی انجمن عطر (IFRA) ایجاد شده است. استاندارد IFRA به دلیل حساسیت بالقوه پوستی، استفاده از بوتیل فنیل متیل پروپیونال را در عطرها محدود می‌کند.

یک مقاله تحقیقی منتشر شده در ژورنال طعم و عطر، خطر حساس‌سازی 26 عطر در 5451 محصول را از سال 2007 تا 2009 ارزیابی کرده است. به عنوان برآورد خطر حساسیت، ضریب قرار گرفتن در معرض حساسیت به عنوان فراوانی نسبی حساسیت و فراوانی نسبی استفاده / برچسب زدن. ضریب یا خطر قرار گرفتن در معرض حساسیت بسیار متفاوت بود، بوتیل فنیل متیل پروپیونال در انتهای لیست، نشان دهنده خطر حساسیت بسیار کم است.

از آنجا که خطر حساسیت با بوتیل فنیل متیل پروپیونال وجود دارد، اگر این محصول حاوی بیش از 0.001٪ در محصولاتی باشد که قرار است روی پوست باقی بماند، وجود آن باید در لیست مواد تشکیل‌دهنده مشخص شود. اگر این محصول حاوی بیش از 0.01% باشد و باید شستشو داده شود، مانند پاک‌کننده‌ها و شامپوها نیز باید در آن لیست شود.

با توجه به احتمال واکنش آلرژیک، کسانی که پوست حساس دارند باید سعی کنند بوتیل فنیل متیل پروپیونال را به صورت تست انجام دهند تامشخص شود که به آم حساسیت دارند یا خیر.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست