دئودورانت

همه می‌دانند که دئودورانت مانع از بدبو شدن بدن ما می‌شود. تنها هدف از دئودورانت جلوگیری از بوی بد بدن است. ضد تعریق‌ها که از نظر فنی زیرمجموعه‌ای از دئودورانت هستند، عملکرد کمی متفاوتی دارند. آن‌ها بوی تازه‌ای را در ما ایجاد می‌کنند و همزمان از آلومینیوم استفاده می‌کنند تا مجاری عرق ما را مسدود کرده و از تعریق بیش از حد ما جلوگیری کنند. با این حال، حتی ضد تعریق‌ها نمی‌توانند غدد عرق ما را از دفع عرق باز دارند. علاوه بر این، بدن ما پس از مدتی می‌تواند در برابر اثرات کاهش عرق ضد تعریق ایمنی داشته باشد.

عوارض استفاده از دئودورانت

دئودورانت‌های معمولی می‌توانند حاوی مواد مضر باشند که موجب می‌شوند شما عرق کنید. بیایید نگاهی به برخی از متداول‌ترین مواد تشکیل‌دهنده‌ای که باید از آن‌ها اجتناب شود، بیاندازیم و نکاتی برای کمک به شما در یافتن گزینه‌های ایمن‌تر بیان کنیم.

مواد و ترکیبات نگران‌کننده

  • تریکلوزان

تریکلوزان یک ماده شیمیایی ضد باکتری است که در دئودورانت‌ها برای از بین بردن میکروب‌های ایجاد کننده بو در پوست استفاده می‌شود. تریکلوزان یک ترکیب مختل‌کننده غدد درون ریز است، به این معنی که می‌تواند عملکرد هورمون‌ها را تقلید کند یا در سیگنالینگ هورمونی تداخل ایجاد کند. توانایی‌های برهم زننده غدد درون ریز شیمیایی توسط مطالعات علمی متعددی پشتیبانی می‌شود.

این ماده شیمیایی همچنین با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان در ارتباط است. بسیاری از نگرانی‌های بهداشتی مرتبط با تریکلوزان هم برای مردم و هم برای آبزیان باعث شده FDA استفاده از آن را در صابون‌های دستی ممنوع کند. با این حال، این ماده شیمیایی همچنان برای استفاده در سایر محصولات مانند دئودورانت مجاز است.

فتالات
فتالات
  • فتالات‌ها

فتالات‌ها مواد رایج در تمام محصولات مراقبت شخصی از جمله خوشبو کننده‌ها و ضد تعریق‌ها هستند. این مواد شیمیایی برای انعطاف‌پذیری سایر مواد استفاده می‌شود و همچنین به عنوان مواد معطر کاربرد دارند، زیرا می‌تواند به افزایش طول عمر رایحه معطر کمک کند.

نگرانی اصلی در مورد فتالات توانایی آن‌ها در ایجاد اختلال در سیستم غدد درون ریز، به ویژه در مردان است. فتالات همچنین بر سلامت زنان تأثیر می‌گذارد، زیرا قرار گرفتن در معرض آن می‌تواند باعث بلوغ زودرس شود که در اواخر زندگی با سرطان پستان همراه است.

  • پارابن‌ها

پارابن‌ها موادی هستند که اصولاً به عنوان نگهدارنده استفاده می‌شوند و غالباً در ترکیب با یکدیگر در محصولات استفاده می‌شوند. مواد نگهدارنده پارابن در محصولات مراقبت شخصی توانایی جذب از طریق پوست را دارند. پارابن‌ها تقلید کننده هورمون‌ها هستند و از استروژن در بدن تقلید می‌کنند. قرار گرفتن در معرض پارابن‌ها با سرطان پستان ارتباط دارد.

  • عطر

فرمولاسیون عطر، که غالباً اطلاعات آن به عنوان “راز تجاری” در نظر گرفته می‌شود، می‌تواند حاوی صدها ماده تشکیل‌دهنده باشد. از آنجا که آن‌ها اطلاعات انحصاری هستند، هویت مواد تشکیل‌دهنده اغلب ناشناخته است، بنابراین شناسایی تمام روش‌هایی که مواد معطر می‌توانند بر سلامتی تأثیر بگذارند غیر ممکن است. با وجود عدم افشای مواد تشکیل‌دهنده، بسیاری از مواد رایج معطر شناخته شده است. برخی از نمونه‌ها شامل مشک‌های مصنوعی، فتالات‌ها و بسیاری از مواد دیگر هستند که نگران‌کننده هستند.

دی اتانول آمین
دی اتانول آمین
  • دی اتانول آمین

ماده‌ای است که معمولاً در دئودورانت‌ها و همچنین سایر محصولات مراقبت شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دی اتانول آمین با سرطان ارتباط دارد. اتوکسیلاسیون، فرآیند تصفیه ماده با اکسید اتیلن در تولید دی اتانول آمین استفاده می‌شود. 1،4-دی اکسان، یک ماده سرطان زا شناخته شده، یک محصول جانبی از اتوکسیلاسیون است.

دی اتانول آمین را می‌توان روی برچسب‌هایی با عبارت “دی اتانول آمین” یا به عنوان مخفف DEA شناسایی کرد. DEA می‌تواند بخشی از ترکیبات پیچیده‌ای مانند DEA-کوکامید و DEA-ستیل فسفات باشد، اگرچه این کمپلکس‌ها در دئودورانت‌ها معمول نیستند.

  • بوتان و ایزوبوتان

از این گازها به عنوان پیشرانه در دئودورانت‌های آئروسل استفاده می‌شود. ایزوبوتان ایزومر بوتان است، به این معنی که ترکیبی با ساختار مولکولی متفاوت است.

اتحادیه اروپا و کانادا به دلیل نگرانی در مورد آلودگی به 1،3-بوتادی ان، ماده شیمیایی مرتبط با سرطان و دارای سمیت برای تولید مثل، محدودیت‌هایی را برای بوتان و ایزوبوتان اعمال کرده‌اند. با این حال، چنین محدودیتی در ایالات متحده وجود ندارد. در حقیقت، بررسی لوازم آرایشی و بهداشتی، یک پانل با بودجه صنعت، هر دو ماده را بدون استفاده از سایر محدودیت‌های جهانی برای استفاده ایمن ارزیابی کرده است.

  • آلومینیوم

آلومینیوم، یک فلز و ماده رایج ضد تعریق است که با “اتصال” مجراهای عرق برای جلوگیری از تعریق کار می‌کند. آلومینیوم می‌تواند باعث بی‌ثباتی ژنومی در سطح سلول شود، به این معنی که می‌تواند تمایل سلول‌های ما به جهش را افزایش دهد. جهش‌ها می‌توانند احتمال رشد تومور را افزایش دهند. کلر هیدرات آلومینیوم یکی از رایج‌ترین ترکیباتی است که در ضد تعریق‌ها استفاده می‌شود.

روغن درخت چای
روغن درخت چای

چگونه از آن‌ها دوری کنیم؟

از محصولات دارای “برچسب” حاوی عطر خودداری کنید. وقتی این اصطلاح یا اصطلاحات مشابه دیگر مانند “عطر” را می‌بینید، به این معنی است که این محصول حاوی مواد نامشخص است، گاهی حاوی بیش از صد مورد از آن‌ها است.

محصولی با برچسب “ضد باکتری” یا “ضد میکروب” ممکن است حاوی تریکلوزان باشد. دوبار برچسب را بررسی کنید تا ببینید که آیا دئودورانت حاوی ضد باکتری‌های طبیعی مانند روغن درخت چای و روغن گل میخک یا مواد شیمیایی مضر مانند تریکلوزان است.

ضد تعریق را کنار بگذارید. ضد عرق‌ها اغلب برای کاهش تعریق دارای آلومینیوم هستند. بدن ما برای عرق کردن طراحی شده است. این فرآیند وسیله‌ای برای خنک کردن بدن است. ما می‌دانیم که تعریق می‌تواند ناخوشایند باشد، اما برای بدن سالم لازم است! به دنبال تأییدیه‌های ساخت ایمن باشید. محصولات دارای گواهی ساخت ایمن، فاقد مواد شناخته شده‌ای است که برای آسیب رساندن به مردم یا کره زمین شناخته شده‌اند.

دئودورانت
دئودورانت

چرا استفاده از دئودورانت طبیعی برای سلامتی مفید است؟

دئودورانت بخش مهمی از روال بهداشت شخصی اکثر افراد است. با این حال، بسیاری از دئودورانت‌های فروشگاهی دارای مواد شیمیایی هستند که باعث تحریک پوست یا حتی خطرات سلامتی هستند. راه حل این مشکل دئودورانت طبیعی است. این مزایا را بررسی کنید تا بدانید چرا باید از دئودورانت‌های طبیعی استفاده کنید.

شما باید عرق کنید!

بزرگترین دلیل استفاده از دئودورانت طبیعی این است که به صورت طبیعی عرق می‌کنید. تعریق به شما کمک می‌کند تا دمای بدن خود را تنظیم کرده و سمومی را که به سیستم شما راه یافته‌اند آزاد کنید.

دئودورانت‌های مملو از مواد شیمیایی تمایل به مسدود شدن منافذ پوست دارند و عرق کردن بدن را به شکلی که نیاز دارد دشوارتر می‌کند. دئودورانت آلی با جلوگیری از مخلوط شدن باکتری‌های طبیعی با نمک و آب روی پوست، در حالی که به بدن شما اجازه می‌دهد تا عرق کند، همچنان به جلوگیری از ایجاد بو نامطبوع کمک می‌کند!

ممکن است دئودورانت بوی بدتری را ایجاد کند؟

دئودورانت طبیعی مطمئناً بهترین هستند. وقتی آلومینیوم یا سایر مواد شیمیایی موجود در ضد تعریق سنتی شما روی پوست جمع می‌شوند، با باکتری‌های ایجاد کننده عرق مخلوط می‌شوند و منجر به ایجاد بوی بدتر می‌شوند. علاوه بر این، این مواد شیمیایی می‌توانند با مواد شیمیایی موجود در پارچه لباس شما واکنش نشان دهند و روی لباس شما لکه ایجاد کنند.

دئودورانت‌های طبیعی ممکن است دارای فواید سلامتی باشند!

یکی از مزایای دئودورانت طبیعی این است که حتی ممکن است به سلامتی شما کمک کند. مواد طبیعی این احتمال را برای شما ایجاد می‌کند که دچار مشکلات پوستی نشوید. اما نبود مواد مسدود کننده منافذ باعث می‌شود که باکتری‌های خوب عملکرد بهتری داشته باشند و حتی در صورت عدم استفاده از دئودورانت از ایجاد بو جلوگیری می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست