اطلاعات عمومیمقالات آموزشی

غلظت دهنده رنگ

با توجه به اهمیت مسائل زیست محیطی، امروزه شاهد روند رو به رشد مصرف رنگ‌های پایه آب در ایران و جهان هستیم. یکی از اجزای با اهمیت در تولید این نوع از رنگ‌ها، غلظت دهنده ‌ها هستند.

در ادامه این مقاله به غلظت دهنده رنگ می‌پردازیم و با آن آشنا می‌شویم.

انواع افزودنی به غلظت دهنده رنگ

این نوع افزودنی‌ها معمولا به دو گروه کلی غلظت دهنده رنگ و عوامل اصلاح‌کننده رئولوژیکی تقسیم می‌شوند. غلظت دهنده رنگ فقط برای افزایش ویسکوزیته به رنگ اضافه می‌شوند اما عوامل اصلاحگر رفتار رئولوژیکی برای تغییر رفتار جریان به سودوپلاستیک و یا تیکسوتروپیک استفاده می ‌گردند.

اصلاح‌کننده‌های رئولوژیکی از طریق ایجاد شبکه‌‌های موقت و برگشت‌‌پذیر فیزیکی بین مولکول‌های لاتکس یا ذرات رنگ‌دانه سبب تغییر نوع جریان پوشش می‌شوند.  نوع این افزودنی‌ها در رنگ‌‌های پایه حلالی و پایه آبی متفاوت است.

غلظت دهنده رنگ

افزودنی‌های رئولوژیکی در رنگ‌های پایه حلالی

  • رزین‌های تیکسوتروپیک
  • ترکیبات آلی ‌رسی
  • واکس‌های آلی پلی آمیدی

رزین‌های تیکسوتروپیک

برخی انواع آلکیدهای اصلاح ‌شده با پلی‌آمید یا پلی‌‌یورتان هستند که با افزودن به آلکیده رفتار رئولوژیکی را وابسته به زمان می‌کند.

البته برای ایجاد این حالت مقدار زیادی از آن‌ها باید استفاده شود که همین امر سبب محدودیت استفاده می‌گردد. همچنین باید متذکر شد که آلکید های اصلاح‌ شده با پلی ‌آمید در رنگ‌‌های پایه آلکید کوتاه روغن قابل استفاده نیستند.

ترکیبات آلی رسی

این افزودنی ‌ها از واکنش پودرهایی مانند بنتون، اسمکتیت و هکتوریت توسط واکنش تبادل یونی با ترکیبات آمونیوم نوع سوم تولید می‌شوند.

این افزودنی‌ها با سیستم‌های پایه حلالی بسیار سازگارند. برای استفاده از غلظت ‌دهنده ‌رنگ آلی- رسی ابتدا باید این ذرات تحت تأثیر تنش و فعال‌کننده شیمیایی (نظیر الکل‌ها و استن در رنگ‌های حلالی و تنظیم اسیدیته یا ph بین ۷ تا ۸ در سیستم‌‌های پایه آبی) آماده شوند.

به عبارتی لایه‌های سیلیکاتی باز شده و آماده انجام واکنش گردد. این ذرات در رنگ‌های پایه حلالی سبب ایجاد رفتار سودوپلاستیک با وابستگی پایین به زمان می ‌شوند و سبب ایجاد مقاومت  در برابر شره کردن و رسوب نیز می‌ گردند.

واکس‌های آلی

این واکس‌ها رفتار سودوپلاستیک و گاهی تیکسوتروپیک در رنگ ایجاد می‌کنند. همچنین رسوب پیگمنت‌ها و اکستندرها را کاهش داده و سبب کاهش شره کردن می‌شوند.

البته در هنگام استفاده از این غلظت دهنده رنگ امکان واکنش با سایر اجزا، دانه دانه شدن و ایجاد زردی‌گرایی در پوشش نهایی باید بررسی شود.

این واکس‌های آلی در مقایسه با ترکیبات آلی- رسی رفتار تیکسوتروپیک قوی‌تر و خواص رئولوژی و یکنواختی بهتری ایجاد می‌‌کنند. این واکس‌ها پودرهای میکرونیزه‌ای هستند که در فرآیند اختلاط با سرعت زیاد به ترکیب اضافه می‌شوند.

شایان ذکر است تأثیر غلظت دهندگی واکس‌های آلی پروتونه شده وابسته به دما و حداکثر تا دمای ۳۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

واکس‌ های آلی با پایه پلی ‌آمید

 این واکس‌ها همان واکس ‌های آلی پروتونه هستند که توسط آمیدها اصلاح شده‌اند و مقاومت بیشتری در برابر حلال‌ها و دما  دارند. این واکس‌ها امکان اضافه شدن به رنگ تا دمای ۵۵ درجه سانتی‌گراد را نیز دارند.

غلظت دهنده رنگ

پلی یورتان ‌ها

در رنگ‌های پایه آبی معمولاً از درصدی غلظت دهنده رنگ سلولزی و درصدی غلظت ‌دهنده یورتانی یا آکریلاتی استفاده می‌شود. بر حسب تجربه در بین غلظت ‌دهنده‌ های سلولزی، هیدروکسی اتیل سلولز و هیدروکسی پروپیل متیل سلولز با کدهای ۴۰۰۰ و ۱۰۰۰۰۰ بیشترین استفاده را دارند.

بازدهی غلظت ‌دهنده‌ های سلولزی به طول ماکرومولکول‌ ها یا به عبارتی درجه پلیمریزاسیون آن‌ها وابسته خواهد بود. استفاده از این غلظت ‌دهنده‌ ها سبب افزایش پایداری پیگمنت‌ها و اکستندرها، بهبود فام و افزایش زمان انبارداری و نگهداری رنگ می‌شود.

انواع معمول و ارزان سلولز اترها خواص همترازی و جریانی خوبی ارائه نمی‌دهند و خواص ضد ته‌نشینی و برس‌خوری خوب غلظت ‌دهنده‌ های یورتانی و آکریلاتی را ایجاد نمی‌کنند.

از این ‌رو بهتر است به صورت ترکیبی استفاده شوند. همچنین برای بسیاری از این مواد بازدهی در دماهای بالای ۴۰ درجه کاهش می‌یابد.

در مورد غلظت ‌دهنده رنگ آکریلاتی و یورتانی باید گفت که بازدهی غلظت ‌دهندگی این ترکیبات به هم بستگی و پوشش‌دهی قسمت‌های آبگریز زنجیرهای ماکرومولکول آن‌ها با سایر اجزا رنگ مانند ذرات لاتکس، پیگمنت‌ها و فیلرها بستگی دارد.

قسمت‌های آبدوست نیز در فاز آبی تشکیل یک شبکه به هم وصل شده برگشت‌پذیر را می‌دهند. با توجه به وجود انواع غلظت ‌دهنده‌ها می‌توان رنگ پایه آب با رفتاری نزدیک به نیوتونی تا حالت تیکسوتروپیک فرموله کرد.

تهیه مواد غلظت دهنده رنگ

در این مقاله با غلظت دهنده رنگ و انواع افزودنی‌های آن آشنا  شدید. خلاصه، واکنش بین سلولز اترهای ترکیبی و بایندر با افزایش هیدروفوبی و بزرگ شدن سطوح آزاد ذرات بایندر، بیشتر می‌شود.

بنابراین در محیط‌هایی با دیسپرسیون‌های آکریلیک و استیرن آکریلات بیش ترین تأثیر غلظت دهندگی مشاهده می‌شود که البته کوپلیمر وینیل اکریلات و وینیل استات بیشترین و هموپلیمر وینیل استات کمترین برهم کنش را خواهد داشت.

مزیت اصلی سیستم، استفاده از یک نوع سلولز اتر ترکیبی در محدوده وسیعی از رنگ‌های نیمه براق تا مات و داشتن خواص غلظت دهنده های سنتی به همراه بهبود خواص رئولوژی، پوشش و پاشش به اطراف رنگ است.

شما می‌توانید برای تهیه این مواد به سایت معتبر پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. این شرکت یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران است. این شرکت تلاش دارد تا ارتباط مستقیمی بین مشتری و فروشنده ایجاد کند.

شما می‌توانید بهترین مواد در هر زمینه ای را که می‌خواهید از این شرکت تهیه کنید. شما برای تهیه این غلظت دهنده  می‌توانید به سایت معتبر پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، الانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتول و…. را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دلشاد دست مرد

دکتری شیمی دانشگاه صنعتی شریف - فعال در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید