غلظت دهنده رنگ

با توجه به اهمیت مسائل زیست محیطی، امروزه شاهد روند رو به رشد مصرف رنگ‌های پایه آب در ایران و جهان هستیم. یکی از اجزای با اهمیت در تولید این نوع از رنگ‌ها، غلظت دهنده ‌ها هستند.در ادامه این مقاله به غلظت دهنده رنگ می‌پردازیم و با آن آشنا می‌شویم.

انواع افزودنی به غلظت دهنده رنگ

اين نوع افزودني‌ها معمولا به دو گروه كلي غلظت دهنده رنگ و عوامل اصلاح‌كننده رئولوژيكي تقسيم مي‌شوند. غلظت دهنده رنگ فقط براي افزايش ويسكوزيته به رنگ اضافه مي‌شوند اما عوامل اصلاحگر رفتار رئولوژيكي براي تغيير رفتار جريان به سودوپلاستیک و يا تيكسوتروپيك استفاده مي ‌گردند.اصلاح‌كننده‌هاي رئولوژيكي از طريق ايجاد شبكه‌‌هاي موقت و برگشت‌‌پذير فيزيكي بين مولكول‌هاي لاتكس يا ذرات رنگ‌دانه سبب تغيير نوع جريان پوشش مي‌شوند.  نوع این افزودني‌ها در رنگ‌‌هاي پايه حلالي و پايه آبي متفاوت است.

غلظت دهنده رنگ

افزودني‌هاي رئولوژيكي در رنگ‌هاي پايه حلالي

  • رزين‌هاي تيكسوتروپيك
  • تركيبات آلي ‌رسي
  • واكس‌هاي آلي پلي آميدي

رزين‌هاي تيكسوتروپيك

برخي انواع آلكيدهاي اصلاح ‌شده با پلي‌آميد يا پلي‌‌يورتان هستند كه با افزودن به آلكيده رفتار رئولوژیکی را وابسته به زمان می‌کند.البته براي ايجاد اين حالت مقدار زيادي از آن‌ها بايد استفاده شود كه همين امر سبب محدوديت استفاده مي‌گردد. همچنين بايد متذكر شد كه آلكيد هاي اصلاح‌ شده با پلي ‌آميد در رنگ‌‌هاي پايه آلكيد كوتاه روغن قابل استفاده نيستند.

تركيبات آلي رسي

اين افزودني ‌ها از واكنش پودرهایی مانند بنتون، اسمكتيت و هكتوريت توسط واكنش تبادل يوني با تركيبات آمونيوم نوع سوم توليد مي‌شوند.اين افزودني‌ها با سيستم‌هاي پايه حلالي بسیار سازگارند. براي استفاده از غلظت ‌دهنده ‌رنگ آلي- رسي ابتدا بايد اين ذرات تحت تأثير تنش و فعال‌كننده شيميايي (نظير الكل‌ها و استن در رنگ‌هاي حلالي و تنظيم اسیدیته یا ph بين 7 تا 8 در سيستم‌‌هاي پايه آبي) آماده شوند.

به عبارتي لايه‌هاي سيليكاتي باز شده و آماده انجام واكنش گردد. اين ذرات در رنگ‌هاي پايه حلالي سبب ايجاد رفتار سودوپلاستیک با وابستگي پايين به زمان مي ‌شوند و سبب ايجاد مقاومت  در برابر شره كردن و رسوب نيز مي‌ گردند.

واكس‌هاي آلي

اين واكس‌ها رفتار سودوپلاستیک و گاهي تيكسوتروپيك در رنگ ايجاد مي‌كنند. همچنين رسوب پيگمنت‌ها و اكستندرها را كاهش داده و سبب كاهش شره كردن مي‌شوند.البته در هنگام استفاده از اين غلظت دهنده رنگ امكان واكنش با ساير اجزا، دانه دانه شدن و ايجاد زردی‌گرايي در پوشش نهايي بايد بررسي شود.

اين واكس‌هاي آلي در مقايسه با تركيبات آلي- رسي رفتار تيكسوتروپيك قوي‌تر و خواص رئولوژی و یکنواختی بهتري ايجاد مي‌‌كنند. اين واكس‌ها پودرهاي ميكرونيزه‌اي هستند كه در فرآيند اختلاط با سرعت زياد به تركيب اضافه مي‌شوند.شايان ذكر است تأثير غلظت دهندگي واكس‌هاي آلي پروتونه شده وابسته به دما و حداكثر تا دماي 35 درجه سانتی‌گراد مي‌باشد.

واكس‌ هاي آلي با پايه پلي ‌آميد

 اين واكس‌ها همان واكس ‌هاي آلي پروتونه هستند كه توسط آميدها اصلاح شده‌اند و مقاومت بيشتري در برابر حلال‌ها و دما  دارند. اين واكس‌ها امكان اضافه شدن به رنگ تا دماي 55 درجه سانتی‌گراد را نيز دارند.

غلظت دهنده رنگ

پلي يورتان ‌ها

در رنگ‌هاي پايه آبي معمولاً از درصدي غلظت دهنده رنگ سلولزي و درصدي غلظت ‌دهنده يورتاني يا آكريلاتي استفاده مي‌شود. بر حسب تجربه در بين غلظت ‌دهنده‌ هاي سلولزي، هيدروكسي اتيل سلولز و هيدروكسي پروپیل متیل سلولز با كدهاي 4000 و 100000 بيشترين استفاده را دارند.

بازدهي غلظت ‌دهنده‌ هاي سلولزي به طول ماكرومولكول‌ ها يا به عبارتي درجه پليمريزاسيون آن‌ها وابسته خواهد بود. استفاده از اين غلظت ‌دهنده‌ ها سبب افزايش پايداري پيگمنت‌ها و اكستندرها، بهبود فام و افزايش زمان انبارداری و نگهداری رنگ مي‌شود.

انواع معمول و ارزان سلولز اترها خواص همترازي و جرياني خوبي ارائه نمي‌دهند و خواص ضد ته‌نشيني و برس‌خوري خوب غلظت ‌دهنده‌ هاي يورتاني و آكريلاتي را ايجاد نمي‌كنند.از اين ‌رو بهتر است به صورت تركيبي استفاده شوند. همچنين براي بسياري از اين مواد بازدهي در دماهاي بالاي 40 درجه كاهش مي‌يابد.

در مورد غلظت ‌دهنده رنگ آكريلاتي و يورتاني بايد گفت كه بازدهي غلظت ‌دهندگي اين تركيبات به هم بستگي و پوشش‌دهي قسمت‌هاي آبگريز زنجيرهاي ماكرومولكول آن‌ها با ساير اجزا رنگ مانند ذرات لاتكس، پيگمنت‌ها و فيلرها بستگي دارد.

قسمت‌هاي آبدوست نيز در فاز آبي تشكيل يك شبكه به هم وصل شده برگشت‌پذير را مي‌دهند. با توجه به وجود انواع غلظت ‌دهنده‌ها مي‌توان رنگ پايه آب با رفتاری نزديك به نيوتوني تا حالت تيكسوتروپيك فرموله كرد.

تهیه مواد غلظت دهنده رنگ

در این مقاله با غلظت دهنده رنگ و انواع افزودنی‌های آن آشنا  شدید. خلاصه، واکنش بین سلولز اترهای ترکیبی و بایندر با افزایش هیدروفوبی و بزرگ شدن سطوح آزاد ذرات بایندر، بیشتر می‌شود.

بنابراین در محیط‌هایی با دیسپرسیون‌های آکریلیک و استیرن آکریلات بیش ترین تأثیر غلظت دهندگی مشاهده می‌شود که البته کوپلیمر وینیل اکریلات و وینیل استات بیشترین و هموپلیمر وینیل استات کمترین برهم کنش را خواهد داشت.

مزیت اصلی سیستم، استفاده از یک نوع سلولز اتر ترکیبی در محدوده وسیعی از رنگ‌های نیمه براق تا مات و داشتن خواص غلظت دهنده های سنتی به همراه بهبود خواص رئولوژی، پوشش و پاشش به اطراف رنگ است.

شما می‌توانید برای تهیه این مواد به سایت معتبر پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. اين شركت يكي از برترين شركت‌ها در زمينه تأمين مواد اوليه در ايران است. اين شركت تلاش دارد تا ارتباط مستقيمي بين مشتري و فروشنده ايجاد كند.

شما مي‌توانيد بهترين مواد در هر زمينه اي را كه مي‌خواهيد از اين شركت تهيه كنيد. شما برای تهیه این غلظت دهنده  می‌توانید به سایت معتبر پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست