خرید پلی وینیل استات

پلی وینیل استرها

خانواده پلی وینیل استرها فرمول کلی – [RCOOCHCH2] – را دارند و مهمترین عضو آن پلی وینیل استات (PVAC) است. این ترکیب یک ترموپلاستیک کاملاً تاکتیکی، بسیار منشعب و غیر بلوری است.

مقاومت خوبی در برابر اشعه ماوراء بنفش و اکسیداسیون دارد، اما در زیر Tg نسبتاً شکننده و بسیار چسبناک است. به همین دلیل معمولاً با نرم‌کننده‌ها مخلوط می‌شود تا انعطاف‌پذیری را بهبود بخشند. به دلیل حساسیت به آب هموپلیمر، PVAc (اصلاح‌نشده) معمولاً برای مصارف خارجی نامناسب تلقی می‌شود.

پلی وینیل استات (PVAc)، یک رزین مصنوعی تهیه شده توسط پلیمریزاسیون وینیل استات است. در مهم‌ترین کاربرد آن، پلی وینیل استات به عنوان ماده تشکیل‌دهنده فیلم در رنگ‌های پایه آب (لاتکس) عمل می‌کند. همچنین از آن در چسب استفاده می‌شود.

پلی وینیل استات poly (etenyl ethanoate) PVAc: بیشتر به عنوان چسب چوب، شناخته می‌شود و یک پلیمر مصنوعی لاستیکی با فرمول n (C4H6O2) متعلق به خانواده پلی‌وینیل‌الکل است.

وینیل استات (CH2 = CHO2CCH3) از اتیلن و واکنش با اکسیژن و اسید استیک بر روی کاتالیزور پالادیوم تهیه می‌شود. تحت عمل آغازگرهای رادیکال آزاد، مونومرهای وینیل استات (مولکول‌های یک واحدی) را می‌توان به پلیمرهای شاخه‌ای بلند (مولکول‌های بزرگ و چند واحدی) متصل کرد، که در آن‌ها ساختار واحدهای تکرار کننده وینیل استات است:

فروش پلی وینیل استات PVAc
فروش پلی وینیل استات PVAc

مونومر می‌تواند در حالی که در آب پخش می‌شود، پلیمری شود و یک امولسیون سفید شیری ایجاد کند. این مایع می‌تواند مستقیماً به رنگ لاتکس پردازش شود، که در آن PVAc یک فیلم چسبنده، انعطاف پذیر و قوی ایجاد می‌کند. همچنین می‌تواند به صورت چسب خانگی رایج شناخته شود که به عنوان چسب سفید یا چسب المرز شناخته می‌شود.

هنگامی که در پوشش‌ها یا چسب‌ها استفاده می‌شود، PVAc اغلب تا حدی به یک پلیمر محلول در آب معروف به پلی وینیل الکل هیدرولیز می‌شود.

درجه پلیمریزاسیون پلی وینیل استات PVAc به طور معمول 100 تا 5000 است، در حالی که گروه‌های اسید آن به هیدرولیز پایه حساس هستند و به آرامی PVAc را به پلی‌وینیل‌الکل و اسید استیک تبدیل می‌کنند.

امولسیون پلی وینیل استات از جمله Elmer’s Glue-All حاوی پلی‌وینیل‌الکل به عنوان یک کلوئید محافظ است. در شرایط قلیایی، ترکیبات بور مانند اسید بوریک یا بوراکس الکل پی‌وی‌سی را به صورت متقاطع پیوند می‌دهند و رسوبات یا موادی مانند لیمو و فلوبر را تشکیل می‌دهند.

قدرت چسبندگی و حساسیت به رطوبت نیز به نوع و مقدار کلوئید محافظ (ژلاتین، صمغ طبیعی یا مشتقات سلولز) و به افزودنی‌های عملکردی مانند عوامل خیس کننده و نرم کننده‌ها بستگی دارد.

تعدادی از میکروارگانیسم‌ها می‌توانند پلی وینیل استات PVAc را تخریب کنند. اغلب آسیب‌ها توسط قارچ‌های رشته‌ای ایجاد می‌شود، گرچه جلبک‌ها، مخمرها، لیسه‌ها و باکتری‌ها نیز می‌توانند پلی وینیل استات را تخریب کنند.

پلی وینیل استات در آلمان در سال 1912 توسط Fritz Klatte کشف شد.

فروش پلی وینیل استات PVAc
فروش پلی وینیل استات PVAc

خواص شیمیایی پلی وینیل استات PVAc

PVAC  یک پلیمر وینیل است. پلی وینیل استات PVAc توسط پلیمریزاسیون مونومر وینیل استات (پلیمریزاسیون وینیل رادیکال آزاد منومر وینیل استات) تهیه می‌شود. PVA یک رزین گرمازا است که عموماً توسط آب حمل می‌شود و به طور کلی برای صنایع چوب و DIY استفاده می‌شود.

خشك‌كردن يك فرآيند فيزيكي است كه در آن ذرات پراكنده هنگامي كه آب تبخير مي‌شود، ذوب مي‌شوند. مقاومت در برابر آب محدود است، اما ممکن است با افزودن متقابل لینک‌ها بهبود یابد. چسب‌های PVAc بیشتر برای کاربردهای چوب داخلی استفاده می‌شود. این سیستم‌ها اغلب دارای تنظیم سریع با استحکام باند بالا هستند.

با توجه به اینکه PVA همان چسب چوب است. می‌توان با آن پلی‌وینیل‌الکل را تولید کرد. روش ساخت آن به این شکل است که مقداری اتانول را در چسب چوب می‌ریزیم و مخلوط می‌کنیم تا حالت پلیمری به خود بگیرد. سپس با سدیم هیدروکسید ترکیب کرده (هیدرولیز) تا ماده به حالت جامد درآید. چیزی که باید به آن توجه کرد این است که مقدار اتانول باید کمتر از چسب چوب باشد.

به عنوان امولسیون در آب، امولسیون PVAc به عنوان چسب برای مواد متخلخل، به ویژه برای چوب، کاغذ و پارچه، و به عنوان یک محصور برای سنگ ساختمان متخلخل، به خصوص ماسه‌سنگ استفاده می‌شود.امولسیون PVAc نسبتاً مناسب و ارزان است و چسبندگی خوبی به بسیاری از لایه‌های متخلخل مانند چوب و کاغذ دارند.

PVAc تنها استر وینیل نیست. سایر استرهای وینیل، یا توسط پلیمریزاسیون مستقیم یا با تبادل استر بین پلی وینیل استات PVAc و سایر استرها / اسیدها، سنتز شده‌اند. برخی از هومولوگ‌های شناخته شده پلی (وینیل بوتیرات)، پلی (وینیل پروپیونات) و پلی (فرمات وینیل) هستند. با این حال، این پلیمرهای وینیل استر استفاده تجاری بسیار کمی پیدا کرده‌اند، احتمالاً به دلیل هزینه بالاتر.

کوپلیمرهای PVAc از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. PVAc یک هموپلیمر نسبتاً سفت است. به همین دلیل، اغلب با مونومرهای دیگر کوپلیمر می‌شود. به عنوان مثال، ترکیب وینیل استات و اتیلن، که اتیلن وینیل استات (EVA) نامیده می‌شود، یک پلیمر بسیار نرم و سخت‌تر با وضوح عالی، براقیت و با بوی کمی تولید می‌کند.

این کوپلیمر چسبندگی بسیار خوبی به بسیاری از لایه‌های زیرین دارد، ترکیب بی‌اثری است، از مقاومت در برابر ترک خوردگی و سوراخ شدن در برابر انعطاف پذیری و خاصیت چسبندگی و درزگیری و حرارتی خوبی برخوردار است. در صنعت چسب و پوشش کاربردهای زیادی پیدا می‌کند.

فروش پلی وینیل استات PVAc
فروش پلی وینیل استات PVAc

کاربردهای پلی وینیل استات PVAc:

پلی وینیل استات جامدات ترموپلاستیک با طیف وسیعی از وزن مولکولی هستند که به طور معمول به صورت دانه‌های کوچک عرضه می‌شوند. این پلیمرها در طیف وسیعی از چسب‌های حلال، از جمله چسب‌های سرگرمی، کف پارکت و چسب‌های لمینیت، عملکرد برتر را کسب خواهند کرد.

علاوه بر این، آن‌ها به طور گسترده‌ای در کامپوزیت‌های پلی استر استفاده می‌شوند.

پلی وینیل استات به عنوان یک امولسیون، به شکل چسب در تولید مواد متخلخل مانند چسب چوب، چسب کاغذ و پارچه و به عنوان تقویت‌کننده در سنگ‌های متخلخل ساختمانی به ویژه ماسه سنگ به‌کار برده می‌شود.

پلی وینیل استات PVAc به عنوان “چسب سفید” و زرد به عنوان “چسب نجاری” شناخته شده است. PVA در صنایع دستی، چسب پاکت‌نامه، چسب موجود در برچسب‌ها، دیوار پوش‌ها و دیگر زیرساخت‌ها و آدامس کاربرد دارد.

بر خلاف بسیاری از دیگر پلیمرها، به دلیل پیوند بسیار قوی بین پلی وینیل استات PVAc و طبیعت غیراسیدی آن در صحافی کتاب استفاده می‌شود. از هوموپلیمر پلی‌وینیل‌استات، کوپلیمر نرمتر، ترکیب وینیل استات و اتیلن، و وینیل استات اتیلن نیز در پوشش‌های کاغذی، رنگ‌ها و سایر پوشش‌های صنعتی، متصل‌کننده منسوجات بی‌بافت، دستمال‌کاغذی، الیاف شیشه، کاغذ فیلتر و در تکمیل کالاهای نساجی استفاده می‌شود.

پلی وینیل استات مواد خام برای تولید پلیمرهای دیگر مانند پلی‌وینیل‌الکل و پلی وینیل استات فتالات است.

فروش پلی وینیل استات PVAc
فروش پلی وینیل استات PVAc

پلی‌وینیل‌الکل – [HOCHCH2] -:

پلی وینیل استات به طور جزئی یا به طور کامل هیدرولیز شده به الکل پی وی سی ترکیب می‌شود.اصلاحات شیمیایی پلی (وینیل استات) نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. در این میان، تبدیل آن به پلی وینیل الکل (PVA یا PVOH) مهمترین مورد است. PVA نمی‌تواند از مونومر آن گرفته شود زیرا مونومر پایدار نیست.

در عوض، با هیدرولیز کردن پلی وینیل استات به پلی وینیل الکل (PVOH) تولید می‌شود. پلیمر خشک یک ترموپلاستیک سخت و کریستالی با مقاومت کششی بالا و دمای انتقال شیشه (Tg) در حدود 375 K است. با این حال این خصوصیات به رطوبت بستگی دارد یا به عبارت دیگر به مقدار آب جذب شده توسط پلیمر بستگی دارد.

آب به عنوان نرم کننده عمل می‌کند و مقاومت در برابر کشش را کاهش می‌دهد، اما باعث افزایش طول و مقاومت در برابر پارگی می‌شود. PVOH کاملاً زیست تخریب پذیر و محلول در آب است و مقاومت خوبی در برابر حلال‌ها و روغن‌ها دارد و به طور فوق العاده‌ای چسبندگی خوبی به سلولز و سایر سطوح آب دوست دارد.

پلی وینیل استال

اصلاح مهم دیگر PVAC مشتق شدن آن با آلدئیدها به پلی (وینیل استال) است. دو مشتق مهم پلی (وینیل فرمال) و پلی (وینیل بوتیرال) هستند. آنها از PVA با واکنش با بوتیرالدهید و فرمالدئید تولید می شوند.

همه استرهای پلی وینیل دیگر در صنعت پلاستیک استفاده محدودی دارند. در بیشتر موارد، آن‌ها با مونومرهای دیگر کوپلیمر می‌شوند. به عنوان مثال، وینیل استینات گاهی اوقات با وینیل کلرید برای کاهش ویسکوزیته مذاب کوپلیمر می‌شود، یعنی به عنوان یک روان کننده داخلی عمل می‌کند و وینیل پروپیونات نیز گاهی در رنگ‌های امولسیون گنجانده می‌شود، به عنوان مثال وینیل استات یا وینیل آکریلات برای ایجاد شبکه‌های کوپلیمر برای رنگ‌ها استفاده می‌شود.

پلی وینیل استات فتالات (PVAP):

پلی وینیل استات تا حدی هیدرولیز شده و سپس با اسید فتالیک ترکیب می‌شود.

دیگر محصولات : مونو پتاسیم فسفات

فروش پلی وینیل استات PVAc
فروش پلی وینیل استات PVAc

فروش پلی وینیل استات PVAc:

پلی وینیل استات PVAc در بشکه‌های 250 کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول pva مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

برچسب:
جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست