خرید فروش اتیل استات

اتیل استات یک ماده شیمیایی همه کاره است که اغلب برای محصولاتی مانند رنگ، لاک، مواد پاک کننده، لوازم آرایشی و حتی عطر استفاده می‌شود. آیا نیاز به یافتن یک تامین کننده عمده دارید که به شما امکان خرید عمده اتیل استات را بدهد؟ برای آشنایی بیشتر با کاربردهای اتیل استات در صنایع مختلف و رسیدن به جواب سوال، اتیل استات را از کجا بخریم؟ تا انتهای این محتوا با ما همراه باشید.

نام انگلیسی Ethyl acetate
شماره CASR 141-78-6
فرمول مولکولی C4H8O2
نقطه ذوب -83.6°C
نقطه جوش 77.1°C
جرم اتیل استات 0.8945
چگالی بخار 3
نقطه اشتعال -3°C

اتیل استات چیست؟

اتیل استات (Ethyl acetate) نوعی ترکیب استر ارگانیک با فرمول شیمیایی C4H8O2 می‌باشد. اتیل استات به عنوان یک حلال تمیزکننده جهت حذف رنگ و پوشش بکار می‌رود. این یک مایع کاملا بی‌رنگ با بوی معمولی میوه بوده که معمولا در چسب و محصولات پاک‌کننده ناخن استفاده می‌شود. همچنین به عنوان اتیل اتانوات شناخته می‌شود، یک ترکیب مولکولی مهم است که در اکثر واکنش‌های شیمیایی به عنوان حلال بکار می‌رود.

خصوصیات اتیل استات

این ترکیب یک حلال نسبتاً قطبی است که مزایای آن فرار، نسبتاً غیر سمی است. این یک گیرنده پیوند هیدروژن ضعیف است، و به دلیل کمبود پروتون اسیدی (یعنی یک اتم هیدروژن به طور مستقیم به یک اتم الکترونگاتیو مانند فلوئور، اکسیژن یا ازت متصل می‌شود) اهدا کننده نیست.

اتیل استات مایعی بی‌رنگ با بوی شیرین و میوه‌ای است. این ترکیب آلی (C4H8O2) دارای شماره CAS 141-78-6، علاوه بر نام سیستماتیک جایگزین IUPAC اتیل اتانوات، به آن استر استیک یا اتر استیک نیز گفته می‌شود. این ترکیب می‌تواند تا سه درصد در آب حل شود و در دمای اتاق محلول هشت درصد در آب دارد. در درجه حرارت بالا میزان حلالیت آن در آب بیشتر است.

شبیه به استرهای دیگر، یک ماده اولیه برای به دست آوردن طعم‌دهنده‌هایی مانند موز، آناناس و توت‌فرنگی است. این ماده بسیار قابل اشتعال است و دارای دمای اشتعال -3 درجه سانتی‌گراد و درجه اشتعال‌پذیری 3 است. با تمام حلال‌های آلی متداول (الکل‌ها، کتون‌ها، گلیکول‌ها، استرها) غیر قابل اختلاط، اما فقط کمی در آب مخلوط می‌شود.

فرمول شیمیایی اتیل استات CH3COOCH2CH3 بوده و فرمول فشرده این ماده C4H8O2 است. 

فورمولاسیون اتیل استات
فرمول و ساختار اتیل استات

تولید اتیل استات

اولین بار این ماده با تقطیر مخلوطی از اتانول و اسید استیک در سال 1759 تهیه شد. اتیل استات عمدتاً از طریق استری‌شدن اتانول و اسید استیک در حضور یک اسید قوی تولید می‌شود. در این فرآیند، مقدار کمی از اسید سولفوریک از قبل گرم‌شده و در یک ستون استریفینگ تغذیه می‌شود تا رفلکس شود. سپس این مخلوط به یک ستون بازتابنده دوم می‌رود، تا حدود 85٪ اتیل استات را جدا کنند. سپس آب در آن مخلوط شده، که باعث جداسازی دو لایه می‌شود و باقی‌مانده در ستون رفلاکس دیگر قرار می‌گیرد تا ناخالصی‌های نهایی برای تولید 95٪ اتیل استات برداشته شود.

CH3CO2C2H5 + NaOH → C2H5OH + CH3CO2Na

استات اتیل در صنعت عمدتا از طریق واکنش استریفیکاسیون کلاسیک فیشر، اتانول و اسید استیک سنتز می‌شود. این مخلوط با عملکرد حدود 65٪ در دمای اتاق به استر تبدیل می‌شود:

CH3CO2H + CH3CH2OH → CH3CO2CH2CH3 + H2O

می‌توان با تجزیه اسید واکنش را تسریع کرد و با حذف آب تعادل را به سمت راست تغییر داد. همچنین در صنعت با استفاده از واکنش تیشچنکو، با ترکیب دو معادل استالدئید در حضور کاتالیزور الکوکسید، تهیه می‌شود:

2CH3CHO → CH3CO2CH2CH3

از اسید سیلیکون تنگستیک برای تولید اتیل استات توسط آلکیلاسیون اسید استیک توسط اتیلن استفاده می‌شود:

5C2H4+ CH3CO2H → CH3CO2C2H

قیمت اتیل استات
قیمت اتیل استات

کاربردهای اتیل استات

اتیل استات به دلیل خواصی که دارد، مانند قابلیت حل شدن، بوی مطبوع و سمیت کم، کاربردهای صنعتی و آزمایشگاهی بسیار متنوعی دارد. این حلال در انواع فرمولاسیون‌های پوشش مانند اپوکسی، اورتان، سلولزی، اکریلیک و وینیل استفاده می‌شود. کاربردهای این پوشش‌ها از جمله:

 • مبلمان و وسایل چوبی
 • تجهیزات کشاورزی
 • ساخت و ساز و معدن
 • پالایش خودکار و تعمیر و نگه‌داری و استفاده دریایی بی‌شماری است.

استفاده اصلی از آن به عنوان پوشش‌ است. علاوه براین کاربردهایی به عنوان حلال جوهرهای چاپ فلكسوگرافی و روتوگراور دارد. این ماده به عنوان یک حلال استخراج در تولید داروها و مواد غذایی و همچنین به عنوان یک حلال حامل علف‌کش‌ها استفاده می‌شود. محصول با خلوص بالا می‌تواند به عنوان یک کاهش‌دهنده ویسکوزیته برای رزین‌های مورد استفاده در فرمولاسیون‌های فوتوریستیک در صنعت الکترونیک استفاده شود. اتیل استات در مشروبات الکلی نیز یافت می‌شود.

این ماده در:

 • محصولات غلات
 • تربچه
 • آب‌میوه
 • آبجو
 • شراب و غیره یافت می‌شود و تولید شده از (بابونه رومی) است.

این ماده در تولید اسانس‌های مصنوعی استفاده می‌شود و یک حلال مهم برای مواد اولیه‌ای ​​است که به طور گسترده در ترکیبات آلی استفاده می‌شود.

به طور خاص، لز آن به عنوان حلال در:

 • تولید رنگ
 • لاستیک
 • رزین
 • چسب
 • چرم
 • فیبر
 • سلولز

استفاده می‌شود.

این ماده به عنوان یک حلال در تولید عصاره‌های اصلاح شده و چای یا قهوه بدون کافئین استفاده می‌شود. همچنین برای رنگ و جوهر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زمینه آنتولوژی، برای استفاده در جمع‌آوری و مطالعه حشرات مفید است. به عنوان یک حلال با خلوص بالا، در تمیز کردن تخته مدار الکتریکی و به عنوان یک پاک‌کننده ناخن استفاده می‌شود.

فروش عمده اتیل استات
فروش عمده اتیل استات

کاربرد اتیل استات در حشره شناسی

در زمینه حشره شناسی، یک ترکیب مؤثر برای استفاده در جمع آوری و مطالعه حشرات است. در یک شیشه کشتار که با اتیل استات شارژ می‌شود، بخارات حشره جمع آوری شده را سریع از بین می‌برند بدون اینکه بافت آن‌ها را تخریب کند.از آنجا که نمناک نیست، حشره را نیز به اندازه کافی نرم نگه می‌دارد تا بتواند نصب مناسبی را برای یک مجموعه فراهم کند.

خطرات اتیل استات

با وجود استفاده در بسیاری از محصولات خانگی معمولی، اتیـل استات این امکان را دارد که به صورت نادرست به کار رود. به خصوص در صورت قرار گرفتن در معرض تصادف، به طور جدی خطرناک باشد. اتیل استات بسیار قابل اشتعال است، همچنین در هنگام مصرف یا استنشاق سمی است و در صورت تکرار یا طولانی‌شدن قرار گرفتن در معرض این ماده شیمیایی، می‌تواند آسیب جدی به اندام‌های داخلی وارد کند.

اگرچه سمی نیست، اما غلظت بالای بخار می‌تواند چشم و دستگاه تنفسی را تحریک کند. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت ممکن است منجر به کدر شدن قرنیه و تحریک ملتحمه شود. به همین دلیل استفاده از دستکش، عینک ایمنی و دستگاه تنفس بخار هنگام کار با ماده شیمیایی ضروری است. همچنین هنگام تماس با چشم یا پوست می‌تواند باعث تحریک شود.

قیمت اتیل استات
قیمت اتیل استات

چگونه ذخیره و توزیع می‌شود؟

ذخیره‌سازی به طور معمول در یک محل خنک، خشک و تهویه مناسب و به دور از مواد اکسید کننده انجام می‌شود. اتیل‌استات باید از تابش مستقیم نور خورشید، گرما و شعله‌های باز به دور نگه داشته شود. حلال‌هایی مانند اتیل‌استات باید در ظروفی مانند ایزوتانک‌های ساخته‌شده از فولاد ضد زنگ، آلومینیوم یا فولاد کربن نگه‌داری شوند. برای اهداف حمل و نقل، اتیل استات به عنوان یک مایع قابل اشتعال با درجه خطر آتش‌سوزی طبقه‌بندی می‌شود.

خرید اتیل استات

این ترکیب یک حلال پرکاربرد، به ویژه برای رنگ‌ها، لاک‌ها، مخلوط‌های تمیز کننده، عطرها و در آزمایشگاه، اتیل استات یک حلال رایج برای کروماتوگرافی ستونی و لایه نازک است. برای تولیدکنندگان و تأسیساتی که از مقادیر زیادی از ایم حلال استفاده می‌کنند، یافتن تامین کنندگان عمده قابل اعتماد مهم است. علاوه بر عرضه عمده، تجربه خرید کاربرپسند و حمل و نقل سریع، همکاری با یک تامین کننده مواد شیمیایی نیز مهم است.

همچنین اگر می‌خواهید مطمئن شوید که با تامین‌کننده‌ای کار می‌کنید که مسئول است و می‌تواند به شما در درک مواد شیمیایی که استفاده می‌کنید،  پیدا کردن بهترین مواد شیمیایی و حلال‌ها برای نیازهایتان و اطمینان از ایمنی کمک کند، شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های شما مشتریان عزیز، محصول اتیل استات مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید. فروش اتیل استات در بشکه‌های 180 کیلوگرمی ایرانی چوبینه و هندی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد. جهت استعلام قیمت اتیل استات و دریافت آنالیز اتیل استات با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

https://u.to/GyDXGw https://tinyurl.com/2p8a9e2j
https://v.ht/ixDOG https://rb.gy/yusruf
برچسب:
جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست