خرید اتیل استات

خرید اتیل استات

این ماده نوعی ترکیب استر ارگانیک با فرمول شیمیایی C4H8O2 می‌باشد. اتیل استات (Ethyl acetate) به عنوان یک حلال تمیزکننده جهت حذف رنگ و پوشش بکار می‌رود. این یک مایع کاملا بی‌رنگ با بوی معمولی میوه بوده که در چسب و محصولات پاک‌کننده ناخن معمولا استفاده می‌شود.اتیل استات، همچنین به عنوان اتیل اتانوات شناخته می‌شود، یک ترکیب مولکولی مهم است که در اکثر واکنش‌های شیمیایی بخاطر خاصیت حلال آن بکار می‌رود.

فرمول و ساختار

فرمول شیمیایی اتیل استات CH3COOCH2CH3 بوده و فرمول چگالش این ماده C4H8O2 است. 

فورمولاسیون اتیل استات
خرید اتیل استات

این ماده و سایر استرها توانایی اتصال به اسید کربوکسیلیک و اتانول را دارند. در مورد اتیل استات، واکنش با استفاده از اسیدها یا پایه‌ها به عنوان کاتالیزورها و محصولات تولید می‌شود: اسید استیک و اتانول پس از یک مکانیسم دو مرحله‌ای تولید می‌شوند.دیگر واکنش‌های مهم اتیل استات، ترانس اسیدهای آمینه است، که در آن گروه متوسلی از استر می‌تواند از الکل توسط گروه R جایگزین شود.بازار عمده این محصول در صنایع الکترونیک، لوازم آرایشی و بهداشتی، چاپ، صنایع غذایی و پوشش است.

خصوصیات اتیل استات

اتیل استات یک حلال نسبتاً قطبی است که مزایای آن فرار، نسبتاً غیر سمی و غیر بهداشتی است. این یک گیرنده پیوند هیدروژن ضعیف است، و به دلیل کمبود پروتون اسیدی (یعنی یک اتم هیدروژن به طور مستقیم به یک اتم الکترونگاتیو مانند فلوئور، اکسیژن یا ازت متصل می‌شود) اهدا کننده نیست.

اتیل استات مایعی بی رنگ با بوی شیرین و میوه‌ای است. این ترکیب آلی فرمول شیمیایی C4H8O2 و شماره CAS 141-78-6 دارد. علاوه بر نام سیستماتیک جایگزین IUPAC اتیل اتانوات، به آن استر استیک یا اتر استیک نیز گفته می‌شود.اتیل استات می‌تواند تا سه درصد آب حل کند و در دمای اتاق محلول هشت درصد در آب دارد. در درجه حرارت بالا میزان حلالیت آن در آب بیشتر است.

این ماده بسیار قابل اشتعال است و دارای دمای فوری -4 درجه سانتی‌گراد و درجه اشتعال‌پذیری 3 است. با تمام حلال‌های آلی معمول (الکل‌ها، کتون‌ها، گلیکول‌ها، استرها) بسیار فرق دارد، اما فقط کمی در آب مخلوط می‌شود.اتیل استات، شبیه به استرهای دیگر، یک ماده خام برای به دست آوردن طعم‌دهنده‌هایی مانند موز، آناناس و توت‌فرنگی است.

تولید اتیل استات

اولین بار این ماده با تقطیر مخلوطی از اتانول و اسید استیک در سال 1759 تهیه شد.در سال 2004، تخمین زده شده است که 1.3 میلیون تن اتیل استات در سراسر جهان تولید شده است. تولید ترکیبی سالانه ژاپن، آمریکای شمالی و اروپا در سال 1985 حدود 400000 تن بود. بازار جهانی اتیل استات در سال 2018 3.3 میلیارد دلار ارزیابی شده است.

اتیل استات عمدتاً از طریق استری‌شدن اتانول و اسید استیک در حضور یک اسید قوی تولید می‌شود. در این فرآیند، مقدار کمی از اسید سولفوریک از قبل گرم‌شده و در یک ستون استریفینگ تغذیه می‌شود تا رفلکس شود. سپس این مخلوط به یک ستون بازتابنده دوم می‌رود، تا حدود 85٪ اتیل استات را جدا کنند.سپس آب در آن مخلوط شده، که باعث جداسازی دو لایه می‌شود و باقی‌مانده در ستون رفلاکس دیگر قرار می‌گیرد تا ناخالصی‌های نهایی برای تولید 95٪ اتیل استات برداشته شود.

CH3CO2C2H5 + NaOH → C2H5OH + CH3CO2Na

 • استات اتیل در صنعت عمدتا از طریق واکنش استریفیکاسیون کلاسیک فیشر، اتانول و اسید استیک سنتز می‌شود. این مخلوط با عملکرد حدود 65٪ در دمای اتاق به استر تبدیل می‌شود:

CH3CO2H + CH3CH2OH → CH3CO2CH2CH3 + H2O

واکنش را می توان با تجزیه اسید تسریع کرد و با حذف آب تعادل را به سمت راست تغییر داد.

 • همچنین در صنعت با استفاده از واکنش تیشچنکو، با ترکیب دو معادل استالدئید در حضور کاتالیزور الکوکسید، تهیه می‌شود:

 2CH3CHO → CH3CO2CH2CH3

 • از اسید سیلیکون تنگستیک برای تولید اتیل استات توسط الکیلاسیون اسید استیک توسط اتیلن استفاده می‌شود:
 • 5C2H4+ CH3CO2H → CH3CO2C2H

مواد اولیه تولید رنگ
خرید مواد اولیه تولید رنگ

کاربردهای اتیل استات

این حلال در انواع فرمولاسیون‌های پوشش مانند اپوکسی، اورتان، سلولزی، اکریلیک و وینیل استفاده می‌شود.
کاربردهای این پوشش‌ها از جمله:
 • مبلمان و وسایل چوبی
 • تجهیزات کشاورزی
 • ساخت و ساز و معدن
 • پالایش خودکار و تعمیر و نگه‌داری و استفاده دریایی بی‌شماری است.
استفاده اصلی از آن به عنوان پوشش‌ها است.اتیـل استات کاربردهایی به عنوان حلال جوهرهای چاپ فلكسوگرافی و روتوگراور دارد. این ماده به عنوان یک حلال استخراج در تولید داروها و مواد غذایی و همچنین به عنوان یک حلال حامل علف‌کش‌ها استفاده می‌شود. محصول با خلوص بالا می‌تواند به عنوان یک کاهش‌دهنده ویسکوزیته برای رزین‌های مورد استفاده در فرمولاسیون‌های فوتورستیک در صنعت الکترونیک استفاده شود. اتیل استات در مشروبات الکلی یافت می‌شود.
این ماده در:
 • محصولات غلات
 • تربچه
 • آب‌میوه
 • آبجو
 • شراب و غیره یافت می‌شود و تولید شده از (بابونه رومی) است.

این ماده در تولید اسانس‌های مصنوعی استفاده می‌شود.اتان اتانوات یک حلال مهم، مواد خام ​​است که به طور گسترده در ترکیبات آلی استفاده می‌شود.

به طور خاص، آن را به عنوان حلال در:

 • تولید رنگ
 • لاستیک
 • رزین
 • چسب
 • چرم
 • فیبر
 • سلولز

استفاده می‌شود. 

این ماده به عنوان یک حلال در تولید عصاره‌های اصلاح شده و چای یا قهوه بدون کافئین استفاده می‌شود. همچنین برای رنگ و جوهر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زمینه آنتولوژی، برای استفاده در جمع‌آوری و مطالعه حشرات مفید است. به عنوان یک حلال با خلوص بالا، در تمیز کردن تخته مدار الکتریکی و به عنوان یک پاک‌کننده ناخن استفاده می‌شود.

اتیل استات
خرید اتیل استات

در زمینه حشره شناسی، اتیل استات یک ترکیب مؤثر برای استفاده در جمع آوری و مطالعه حشرات است. در یک شیشه کشتار که با اتیل استات شارژ می‌شود، بخارات حشره جمع آوری شده را سریع از بین می‌برند بدون اینکه بافت آن‌ها را تخریب کند.از آنجا که نمناک نیست، اتیل استات حشره را نیز به اندازه کافی نرم نگه می‌دارد تا بتواند نصب مناسبی را برای یک مجموعه فراهم کند.

آنالیز اتیل استات

جهت دریافت آنالیز اتیل استات با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.اتیل استات به دلیل خواصی که دارد، مانند قابلیت حل شدن، بوی مطبوع و سمیت کم، کاربردهای صنعتی و آزمایشگاهی بسیار متنوعی دارد. استفاده شده است:

 1. در کروماتوگرافی ستونی و استخراج؛
 2. دانه‌های قهوه و برگ های چای بدون کافئین.
 3. در ساخت لوازم آرایشی (عطر، پاک‌کننده لاک ناخن و غیره)؛
 4. در مطالعات حشره‌شناسی به عنوان یک داروی مضر، زیرا می‌تواند حشرات را بدون از بین بردن از بین ببرد.
 5. به عنوان یک عطر و طعم مصنوعی در تولید شیرینی‌جات؛
 6. در ساخت جوهر چاپ و بسیاری دیگر.

از شرکت پیشگامان شیمی استات اتیل بخرید و محصول با کیفیت بی‌عیب و نقص را با قیمت سازگار دریافت خواهید کرد.

خطرات اتیل استات

با وجود استفاده در بسیاری از محصولات خانگی معمولی، اتیـل استات این امکان را دارد که به صورت نادرست به کار رود. به خصوص در صورت قرار گرفتن در معرض تصادف، به طور جدی خطرناک باشد. اتیل استات بسیار قابل اشتعال است، همچنین در هنگام مصرف یا استنشاق سمی است و این ماده شیمیایی در صورت تکرار یا طولانی‌شدن قرار گرفتن در معرض آسیب جدی به اندام‌های داخلی می‌تواند.

گرچه سمی نیست، اما غلظت بالای بخار می‌تواند چشم و دستگاه تنفسی را تحریک کند. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت ممکن است منجر به کدر شدن قرنیه و تحریک ملتحمه شود. به همین دلیل استفاده از دستکش، عینک ایمنی و دستگاه تنفس بخار هنگام کار با ماده شیمیایی ضروری است. همچنین هنگام تماس با چشم یا پوست می‌تواند باعث تحریک شود.

چگونه ذخیره و توزیع می‌شود؟

ذخیره‌سازی به طور معمول در یک محل خنک، خشک و تهویه مناسب و به دور از مواد اکسید کننده انجام می‌شود. اتیل‌استات باید از تابش مستقیم نور خورشید، گرما و شعله‌های باز به دور نگه داشته شود. حلال‌هایی مانند اتیل‌استات باید در ظروف طبل‌دار مانند ایزوتانک‌های ساخته‌شده از فولاد ضد زنگ، آلومینیوم یا فولاد کربن نگه‌داری شوند.

یک صادرکننده حلال فله معمولاً این حلال را در کشتی‌های فله یا کامیون‌های تانک توزیع می‌کند. برای اهداف حمل و نقل، اتیل استات به عنوان یک مایع قابل اشتعال با درجه خطر آتش‌سوزی طبقه‌بندی می‌شود. این محصول گروه بسته‌بندی 2 است.

اتیل استات
خرید اتیل استات

اتیل استات از کجا بخریم؟

این محصول در بشکه‌های 180 کیلوگرمی ایرانی چوبینه و هندی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.اتیل استات یک حلال پرکاربرد است، به ویژه برای رنگ‌ها، لاک‌ها، مخلوط‌های تمیز کننده و عطرها. دی کلرومتان، به عنوان حلال دانه‌های قهوه بدون کافئین استفاده می‌شود. در آزمایشگاه، اتیل استات یک حلال رایج برای کروماتوگرافی ستونی و لایه نازک است.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول اتیل استات مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

این مقاله از ۲ رای ۵ امتیاز گرفت
spinner در حال ثبت رای
فرمولاسیون مایع ظرفشویی

نام و نام خانوادگی(Required)

مواد اولیه شیمیایی
اسانس های خوراکی
فهرست