سولفات آلومینیوم چیست

آلوم، هر یک از گروه نمک‌های مضاعف هیدراته، معمولاً متشکل از سولفات آلومینیوم، آب هیدراتاسیون و سولفات عناصر دیگر است.یک سری از کل نمک‌های مضاعف هیدراته از هیدراتاسیون سولفات یک کاتیون باردار منفرد (به عنوان مثال +K) و سولفات هر یک از تعدادی کاتیون با سه بار مثبت (به عنوان مثال+Al3) حاصل می‌شود.بنابراین آلومینیوم سولفات می‌تواند با سولفات‌های کاتیون‌های پتاسیم، سدیم، آمونیوم، سزیم و سایر عناصر و ترکیبات، آلوم ایجاد کند.

به روشی مشابه، سولفات‌های کاتیون‌های باردار دارای سه بار مثبت آهن، کروم، منگنز، کبالت و سایر فلزات ممکن است جای سولفات آلومینیوم را بگیرند. مهمترین آلوم‌ها سولفات آلومینیوم پتاسیم، سولفات آلومینیوم آمونیوم و سولفات آلومینیوم سدیم هستند.سولفات آلومینیوم پتاسیم، همچنین به عنوان آلوم پتاسیم یا آلوم پتاس شناخته می‌شود، دارای فرمول مولکولی K2 (SO4) · Al2 (SO4) 3 · 24H2O یا KAl (SO4) 2 · 12H2O است.

خرید سولفات آلومینیوم

آلوم به راحتی می‌تواند با ترسیب از محلول آبی تولید شود. برای مثال در تولید آلوم پتاسیم، سولفات آلومینیوم و سولفات پتاسیم در آب حل می‌شوند و پس از تبخیر، آلوم از محلول متبلور می‌شود.یک روش تولید متداول‌تر، تصفیه سنگ معدن بوکسیت با اسید سولفوریک و سپس با سولفات پتاسیم است. آلوم آمونیوم با تبخیر محلول آب حاوی سولفات آمونیوم و سولفات آلومینیوم تولید می‌شود.

سولفات آلومینیوم

همچنین می‌توان با تیمار مخلوطی از سولفات آلومینیوم و اسید سولفوریک با آمونیاک به دست آورد.آلوم به طور طبیعی در مواد معدنی مختلف وجود دارد. به عنوان مثال آلوم پتاسیم در مواد معدنی کالینیت، آلونیت و لوسیت یافت می‌شود که می‌توان با استفاده از اسید سولفوریک برای بدست آوردن بلورهای آلوم آن را درمان کرد.

سولفات آلومینیوم چه نوع ترکیبی است؟

سولفات آلومینیوم یک ترکیب یونی است که ترکیبی از یون‌های مثبت و منفی است. یون‌ها اتم‌های باردار هستند که ممکن است یون‌های تک اتمی (اتم‌های منفرد) یا چند اتمی باشند (چندین اتم با هم ترکیب شده و یک قسمت باردار را تشکیل می‌دهند). آلومینیوم یون 3 بار مثبت، Al +3 تشکیل می‌دهد و سولفات -2 یون پلی اتمی، (SO4 -2 ) است.

سولفات آلومینیوم (Aluminium sulfate) ماده شیمیایی است که پس از اکسید آلومینیوم دومین ترکیب پر مصرف آلومینیوم در جهان می‌باشد. این ماده دارای جرم مولی 342.15 گرم بر مول و شکل ظاهری جامد بلوری سفید است، که می‌تواند تا ۱۷٪ سولفات‌آلومینیوم باشد.سولفات آلومینیوم قابلیت جذب و نگه‌داری مولکول‌های آب را از محیط اطراف خود دارد. این ماده به دو صورت تجاری و آزمایشگاهی (خیلی خالص) موجود است.آلومینیوم‌سولفات یک رسوب ژلاتین از هیدروکسید آلومینیوم، Al (OH) 3 را تولید می‌کند.

تولید سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم با واکنش با مقدار صحیح اسید سولفوریک به هیدروکسید آلومینیوم تازه رسوب شده تشکیل می‌شود. محلول حاصل از آن تبخیر می‌شود و اجازه می‌یابد متبلور شود. به صورت بلورهای خالص، براق، گرانول یا پودر قابل دسترسی است.این هیگروسکوپیک است که به این معنی است که توانایی جذب و نگه‌داری مولکول‌های آب از محیط اطراف را دارد. همچنین محلول در آب است و فرار نمی‌کند و قابل اشتعال نیست. سولفات آلومینیوم بسیار اسیدی است. هنگامی که در محلول با آب ترکیب می‌شود pH آن می‌تواند کمتر از دو باشد، که می‌تواند باعث سوزاندن پوست انسان و خوردن فلز شود.

آلومینیوم سولفات چقدر خطرناک است؟

سولفات آلومینیوم تحریک کننده پوست و چشم است، بنابراین هنگام برخورد با آن باید از دستکش و محافظ چشم استفاده کنید. اگر سولفات آلومینیوم به هر طریقی بلعیده شود خطرناک است، زیرا هنگام بلعیدن نمک می‌تواند اسید سولفوریک بسیار خورنده ایجاد کند.استنشاق باعث ایجاد سرفه و بالقوه تنگی نفس می‌شود.

با تماس با پوست یا چشم، سولفات‌آلومینیوم باعث تحریک، قرمزی، خارش و درد می‌شود. خوردن یا بلعیدن سولفات‌آلومینیوم باعث تحریک شدید به روده و معده می‌شود. فرد مبتلا ممکن است استفراغ، حالت تهوع و اسهال داشته باشد.علاوه بر این، اضافه کردن آب به آلومینیوم سولفات می‌تواند باعث تشکیل اسید سولفوریک شود. این ترکیب می‌تواند باعث سوختگی شدید در صورت تماس با پوست در معرض خطر شود.

 • کابردهای آلومینیوم سولفات
 • در جوش شیرین استفاده می‌شود.
 • این ترکیب برای باغبانی برای ایجاد تعادل در PH خاک استفاده می‌شود.
 • در تصفیه آب استفاده می‌شود.
 • در رنگرزی پارچه استفاده می‌شود.
 • در ساخت کاغذ کاربرد دارد.
 • برای چاپ روی پارچه استفاده می‌شود.
 • در بتن به عنوان تسریع کننده و ضد آب استفاده می‌شود.
 • در کف اطفا حریق استفاده می‌شود.
 • در تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود.
 • به عنوان ماده ضد آتش استفاده می‌شود.

سولفات‌آلومینیوم دارای کاربردهای مختلف در زندگی روزمره و همچنین در صنایع مختلف است. برخی از شایع‌ترین کاربردهای سولفات آلومینیوم در داخل خانه یافت می‌شوند. این ترکیب اغلب در پودر نوشیدنی یافت می‌شود، هرچند بحث بر سر این است که آیا مناسب برای اضافه‌کردن آلومینیوم به رژیم غذایی است. برخی از ضد عرق‌ها حاوی سولفات آلومینیوم به علت خواص ضد باکتریایی آن هستند، هرچند که از سال 2005 FDA آن را به عنوان یک کاهش‌دهنده رطوبت نمی‌شناسد.

سولفات‌آلومینیوم بسیار اسیدی است، گاهی اوقات به خاک بسیار قلیایی اضافه می‌شود تا pH را برای گیاهان تعادل سازد.یکی از مهم‌ترین کاربردهای سولفات‌آلومینیم در تصفیه آب است. هنگامی که به آب اضافه می‌شود، ناخالصی‌های میکروسکوپی به هم می‌پیوندند به ذرات بزرگ‌تر و بزرگ‌تر تبدیل می‌شوند. این توده‌های ناخالصی سپس به پایین ظرف می‌رسند یا حداقل به اندازه کافی بزرگ می‌شوند تا آن‌ها را از آب خارج کند. این باعث می‌شود آب برای نوشیدن امن‌تر باشد.همچنین برای رنگ‌آمیزی پارچه و از بین بردن درد استفاده می‌شود.

حدود 50 درصد از سولفات‌آلومینیوم تولید شده در صنعت کاغذسازی و کارتون‌سازی و مقواسازی استفاده می‌شود.در صنعت رنگ‌رزی و چاپ بر روی پارچه، رسوب ژلاتینی به ثابت ماندن رنگ روی الیاف پارچه از طریق جلوگیری از محلول‌کردن رنگ‌دانه‌ها، کمک می‌کند. سولفات‌آلومینیوم به عنوان یک ماده تثبیت‌کننده در فرآیند رنگ‌رزی به‌کار برده می‌شود. در صنعت ساخت و ساز به عنوان عامل ضد آب و شتاب‌دهنده در افزودنی بتن استفاده می‌شود. استفاده دیگر عامل فوم در فوم آتش‌نشانی است.

کاربرد آلومینیوم سولفات در کشاورزی

هنگامی که برگ‌های بلوبری شما شروع به زرد شدن می‌کنند و یا گل ادریسی آبی شما با لجبازی صورتی رنگ می‌شوند، وقت آن است که pH خاک خود را آزمایش کنید. pH خاک اندازه‌گیری میزان اسیدی یا قلیایی بودن خاک در مقیاس 14 درجه است، که از بسیار اسیدی در صفر تا خنثی در 7 و بسیار قلیایی در 14 است.مقدار pH در دو انتهای مقیاس می‌تواند توانایی گیاهان در جذب عناصر غذایی موجود در خاک را محدود کند. هنگامی که نتایج آزمایش خاک شما نشان می‌دهد خاک شما قلیایی‌تر از گیاهان است، pH آن را با سولفات آلومینیوم که آلوم نیز نامیده می‌شود، کاهش دهید.

محاسبه مقدار مورد نیاز

مقدار PH سولفات آلومینیوم را با توجه به PH فعلی خاک، مقدار مورد نظر برای پایین آوردن آن، متناسب با گیاهانی که می‌خواهید رشد دهید، اندازه باغچه و اینکه خاک شما خاک رس، لوم یا ماسه بیشتری دارد، محاسبه کنید. شما به 0.6 پوند سولفات آلومینیوم در هر 0.5 درجه افت pH که می‌خواهید در هر 10 فوت مربع سطح کاشت در خاک لوم بدست آورید، نیاز دارید.

میزان آن را برای خاک رسی به میزان 2/1 درجه افزایش دهید یا برای خاک شنی یک سوم کاهش دهید. به عنوان مثال، برای کاهش pH خاک خود از 7.0 به 6.5 بیش از 20 فوت مربع، شما به 1.2 پوند لوم، 1.8 پوند در خاک رس یا 0.8 پوند در ماسه نیاز دارید.

فروش و قیمت سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول سولفات آلومینیوم مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

خصوصیات +  قیمت سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم بی‌آب یک جامد کریستالی سفید است. سولفات آلومینیوم همچنین به عنوان Al2 18 هیدرات (SO4) 3.18H2O به دست می‌آید. هر دو شکل در آب محلول و غیر سمی هستند. خطر اصلی تهدید محیط زیست است. برای محدود کردن گسترش آن به محیط باید اقدامات فوری انجام شود.سولفات آلومینیوم خشک (بی‌آب) یک سولفات آلومینیومی است که فاقد آب تبلور است.آلومینیوم سولفات (Alum) Al2 (SO4) 3 آلوم به دلیل کارآیی بالا، اثربخشی در شفاف‌سازی و ابزار به عنوان یک عامل منعقدکننده قوی، در بسیاری از کاربردهای تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردهای سولفات آلومینیوم

تصفیه آب

یکی از مهم‌ترین کاربردهای این ماده در تصفیه آب است. هنگامی که به آب اضافه شود، باعث می‌شود ناخالصی‌های میکروسکوپی در ذرات بزرگ‌تر جمع شوند. این توده‌های ناخالصی در پایین ظرف قرار می‌گیرند یا حداقل به اندازه کافی بزرگ می‌شوند تا آن‌ها را از آب فیلتر کنند. این باعث می‌شود که اطمینان بیشتری برای نوشیدن آب داشته باشیم. در همین اصل، آلومینیوم سولفات نیز در بعضی مواقع در استخرهای شنا برای کاهش ابری آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رنگرزی پارچه

پارچه‌های رنگ‌رزی یکی دیگر از کاربردهای بسیار زیاد سولفات آلومینیوم در رنگ‌آمیزی و چاپ روی پارچه است. هنگامی که در مقدار زیادی از آب که pH خنثی یا کمی قلیایی دارد حل می‌شود، این ماده یک ماده غلیظ، هیدروکسید آلومینیوم تولید می‌کند. ماده غلیظ با ایجاد خاصیت نامحلول شدن در آب رنگ، به رنگ‌ها کمک می‌کند تا به الیاف پارچه بچسبند.

بنابراین، نقش سولفات آلومینیوم به عنوان یک “فیکس‌کننده رنگ” است، به این معنی که با ساختار مولکولی رنگ و پارچه ترکیب می‌شود، بنابراین هنگام خیس‌شدن پارچه، رنگ از بین نمی‌رود.

ساخت کاغذ

در گذشته از سولفات‌آلومینیوم در ساخت کاغذ استفاده می‌شد، اگرچه عوامل مصنوعی اکثراً جایگزین آن شده‌اند. سولفات آلومینیوم به اندازه کاغذ کمک می‌کرد. در این فرآیند، سولفات‌آلومینیوم با صابون روزین ترکیب شد تا جذب کاغذ تغییر کند. این خاصیت جذب جوهر کاغذ را تغییر می‌دهد. استفاده از سولفات آلومینیوم بدین معنی است که این کاغذ در شرایط اسیدی ساخته شده است. استفاده از مواد اندازه‌گیری مصنوعی بدان معنی است که می‌توان کاغذ بدون اسید تولید کرد. کاغذ بدون اسید به همان اندازه کاغذ به اندازه اسید تجزیه نمی‌شود.اگرچه شاید آن را نشناخته باشید، آلومینیم سولفات برای ساخت بسیاری از محصولاتی که روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنید، استفاده می‌شود. حتی آبی که می‌نوشید با استفاده از آلوم فیلتر می شود!

اثرات بهداشتی سولفات آلومینیوم

اگرچه اغلب نگرانی در مورد ایمنی تصفیه آب با آلومینیوم ابراز شده است، اما هیچ مدرکی مبنی بر وجود آلومینیوم موجود در آن، چه از سولفات آلومینیوم مورد استفاده در تصفیه و چه از منابع دیگر حاصل می‌شود، یک مسئله بهداشتی نیست. در حقیقت، بیشتر آلومینیوم‌هایی که مصرف می‌کنیم از منابع دیگر حاصل می‌شود. یک مطالعه نشان داد که تنها بین 0.4 تا 1.0 درصد از طول عمر ما از آلومینیوم از آلومینیومی است که برای تهیه آب شهری استفاده می‌شود. بیشتر جذب آلومینیوم از آلومینیوم سولفاتی است که به طور طبیعی در مواد غذایی وجود دارد، آلومینیوم مورد استفاده در بسته‌بندی مواد غذایی و از محصولاتی مانند دئودورانت‌ها و واکسن‌ها مشاهده می‌شود.

تاریخچه استفاده از آلومینیوم سولفات

در اوایل سال 2000 قبل از میلاد، مصریان برای روشن‌شدن آب رودخانه اطراف کشتی‌ها از آلومینیم سولفات استفاده کردند. در سال 77 بعد از میلاد استفاده از آلوم به عنوان منعقد شده توسط رومیان ذکر شد. در سال 1757، آلوم برای انعقاد در تصفیه آب شهری در انگلیس مورد استفاده قرار گرفت.

در تصفیه آب مدرن، انعقاد و لخته‌سازی هنوز هم اجزای اساسی مجموعه کلی فرآیندهای تصفیه هستند، قابل درک است، زیرا از سال 1989 محدودیت نظارتی در ایالات متحده برای کدورت آب تصفیه شده به تدریج از 1.0 NTU در سال 1989 به 0.3 NTU امروز کاهش یافته است. بسیاری از تأسیسات آب متعهد هستند که به طور مداوم کدورت‌های آب تصفیه‌شده کمتر از 0.1 NTU را برای محافظت در برابر آلودگی پاتوژن تولید کنند.

آنالیز سولفات آلومینیوم

آنالیز سولفات آلومینیوم ۱۷ درصد

Aluminium Sulfate 17% Analysis
 ردیفعنواننتیجه
 ۱ اکسید آلومینیوم حداقل ۱۷%
 ۲ پی اچ ۳٫۵
 ۳ مواد نامحلول ۰٫۱% وزنی
 ۴ اکسید آهن حداکثر ۵۰ پی پی ام

آنالیز سولفات آلومینیوم ۱۶ درصد

Aluminium Sulfate 16% Analysis
 ردیفعنواننتیجه
 ۱ اکسید آلومینیوم حداقل ۱۶%
 ۲ پی اچ ۲٫۴
 ۳ مواد نامحلول ۰٫۴% وزنی
 ۴ اکسید آهن حداکثر ۶۰ پی پی ام

خرید سولفات آلومینیوم

سولفات آلومینیوم به صورت کیسه‌های 25 کیلویی در انبار تهران و اصفهان آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول آلومینیم سولفات مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

wikipedia

این مقاله از ۲ رای ۵ امتیاز گرفت
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست