پتاسیم نیترات یکی از محصولات صنعتی پیشگامان شیمی است که کاربردهای بسیاری دارد. این محصول در یک طیف رنگی زرد یافت شده و بسیار ارزشمند است. چرا که محصولات بسیاری وابسته به این محصول هستند. با این حال ما معمولاً به دنبال خرید پتاسیم نیترات ارزان هستیم. به یاد داشته باشید که هیچ گاه قیمت نمی‌تواند جایگزین کیفیت شود. بنابراین بهتر است به دنبال خرید پتاسیم نیترات خالص باشید. در این مسیر نیز بهترین انتخاب پیشگامان شیمی است.
اما پیش از آن توصیه می‌شود برخی از اطلاعات موردنیاز درباره این محصول همچون پتاسیم نیترات چه کاربردی دارد را از سایت این مجموعه دریافت کنید. همچنین شما عزیزان می توانید برای دریافت به روز ترین آنالیز محصولات با کارشناسان ما در تماس باشید. این کارشناسان آماده ارائه انواع مشاوره رایگان خرید به شما عزیزان هستند.
نیترات پتاسیمنام  IUPAC
KNO3فرمول شیمیایی

2.109 g/cm3

چگالی

101.1032 g/mol

وزن مولکولی یا جرم مولی

334 °C

نقطه ذوب

400 °C

نقطه جوش

پتاسیم نیترات چیست؟

پتاسیم نیترات یا به انگلیسی Potassium Nitrate، ترکیبی با فورمول شیمیایی KNO3  است. این ماده را به طور طبیعی می‌توان در دیواره غارها به صورت گردهای سفید یا خاکستری دید. این ترکیب یک ترکیب واکنش دهنده قوی و اکسید کننده عالی است. این ماده همچنین در دسته نیترات‌ها جای می‌گیرد. این ماد هبا توجه به ویژگی‌هایی که دارد؛ در دسته مواد شیمیایی معروف Reagents  قرار می‌گیرد. مواد این دسته خود آتش زا نیستند. بلکه تنها به سرعت واکنش آتش گرفتن سایر مواد منجر می‌شوند.  

KNO3 به عنوان یک ترکیب شیمیایی با نام پتاسیم نیترات توصیف می‌شود. پتاسیم نیترات یک جامد سفید تا خاکستری کثیف و محلول در آب است که از کریستالیزاسیون جزئی محلول‌های کلرید پتاسیم و نیترات سدیم تشکیل می‌شود. به طور طبیعی در سنگ‌های آفریقای جنوبی، برزیل و هند وجود دارد.  هنگامی که این ماده گرم می‌شود؛ به اکسیژن و نیتریت تجزیه می‌شود. بر خلاف نیترات سدیم، این ماده غیر خورنده است. از پتاسیم نیترات می‌توان در کودها، باروت و در تهیه اسید نیتریک به صورت آزمایشگاهی استفاده کرد.

این ماده به منظور کاربردهای متفاوت و با خلوص گوناگون تولید می‌شود. گریدهای مختلف این ماده را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • گرید خوراکی
 • گرید صنعتی
 • گرید دارویی
 • گرید کشاورزی

پتاسیم نیترات چگونه ساخته می شود؟

نپتاسیم نیترات همچنین از پتاسیم که فلزی سبک، نرم و نقره‌‌ای است و نیتروژن که یک گاز بی‌رنگ و بی‌بو است در کنار اکسیژن تشکیل شده است. این ترکیب یک نیترات فلز قلیایی است زیرا یک نمک یونی از یون‌های +K، یون‌های پتاسیم و یون‌های نیترات (-NO3) است. این ترکیب در آب داغ محلول است. پتاسیم نیترات را می‌توان با استفاده از روش‌های زیر تهیه کرد:

 1. با واکنش بین نیترات آمونیوم و هیدروکسید پتاسیم

هنگامی که نیترات آمونیوم با هیدروکسید پتاسیم تصفیه می شود؛ پتاسیم نیترات، آمونیاک و آب تشکیل می شود. معادله شیمیایی واکنش را می توان به صورت زیر ارائه کرد:

NH4NO3(aq)+KOH(aq)→NH3(g)+KNO3(aq)+H2O(l)

 1. با واکنش بین نیترات آمونیوم و کلرید پتاسیم

هنگامی که نیترات آمونیوم با کلرید پتاسیم واکنش می دهد؛ نیترات پتاسیم به دست می آید. معادله شیمیایی برای واکنش می تواند به صورت زیر باشد:

NH4NO3(aq)+KCl(aq)→NH4Cl(aq)+KNO3(aq)

روش فوق آمونیاک را به عنوان محصول جانبی تولید نخواهد کرد.

 1. نیترات پتاسیم به طور کلی یک نمک است. با خنثی سازی اسید می تواند آن را تهیه کرد.

هنگامی که هیدروکسید پتاسیم به وسیله اسید نیتریک خنثی می شود؛ پتاسیم نیترات تشکیل می شود. واکنش شیمیایی آن را می توان به صورت زیر ارائه کرد:

KOH + HNO3 → KNO3 + H2O

همیشه، خنثی کردن اسید نیتریک، نمک های “نیترات” تولید می کند. به همین شکل، اسیدهای دیگر انواع دیگری از  نمک ها را تولید می کنند.

 1. با واکنش بین پتاسیم و اسید نیتریک

هنگامی که پتاسیم با اسید نیتریک، پتاسیم نیترات، نیترات آمونیوم و آب تولید می شود. معادله شیمیایی برای واکنش می تواند به صورت زیر نگارش کرد:

8K + 10NO3 → 8KNO3 + NH4NO3 + 3H2O

 1. آماده سازی صنعتی پتاسیم نیترات

نیترات پتاسیم را می توان بر روی مقیاس صنعتی با واکنش بین کلرید پتاسیم و نیترات سدیم آماده کرد. معادله شیمیایی برای واکنش می تواند به صورت زیر نگارش کرد:

NaNO3(aq)+KCl(aq)→NaCl(aq)+KNO3(aq)

واکنش فوق یک واکنش جابجایی دوگانه است. این ماده کاربردهای گسترده‌‌ای در صنایع مختلف دارد. در ادامه به برسی تعدادی از این کاربردها می‌پردازیم.

از جمله کاربردهای نیترات پتاسیم

قرص پتاسیم نیترات

پتاسیم یکی از اصلی‌ترین موادی است که بدن ما به آن نیاز دارد. خرید پتاسیم نیترات خالص به منظور تولید این قرص‌ها می‌تواند به کاهش مشکلات کلیوی در جامعه کمک کند. این ماده می‌تواند به کاهش احتمال ابتلا به سنگ کلیه منجر شود. کیفیت عضلات شما نیز وابسته به استفاده به اندازه از پتاسیم است. این قرص یکی از بهترین منابع برای پتاسیم و نیترات می‌باشد. از سوی دیگر میزان مناسب پتاسیم نیترات می‌تواند به سلامت قلب و عروق کمک کند. چرا که در بهبود فشار خون موثر است.

مصارف کشاورزی و خرید پتاسیم نیترات ارزان

 

تولید کنندگان به طور معمول با واکنش کلرید پتاسیم (KCl) با منبع نیترات، کود پتاسیم نیترات (که بعضاً به آن نیترات پتاس یا NOP نیز گفته می‌شود) را تولید می‌کنند. این کود به طور گسترده در صنایع کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کود رشد گیاه را افزایش می‌دهد.

بسته به اهداف و منابع موجود، نیترات مورد نیاز ممکن است از نیترات سدیم، اسید نیتریک یا نیترات آمونیوم حاصل شود. نیترات پتاسیم معمولاً به عنوان یک ماده کریستالی محلول در آب فروخته می‌شود. این محصول در درجه اول برای حل و استفاده با آب و یا به صورت پراکنده برای کاربرد خاک در نظر گرفته می‌شود. به طور سنتی، این ترکیب به Saltpeter و Niter معروف است.

خرید پتاسیم نیترات در شرایطی که یک منبع مغذی کاملاً محلول و بدون کلر مورد نیاز است؛ رواج دارد. در چنین خاک‌هایی، تمام نیتروژن N بلافاصله برای جذب گیاه به عنوان نیترات در دسترس است. بنابراین نیازی به اقدام میکروبی اضافی و تبدیل توسط خاک نیست. برخی از مزارع محصولات زراعی و باغی با ارزش بالا، ترجیح می‌دهند از یک منبع تغذیه‌ای مبتنی بر نیترات، برای تقویت عملکرد و کیفیت استفاده کنند. پتاسیم نیترات حاوی مقدار نسبتاً بالایی از K بوده و نسبت N به K تقریباً یک به سه است. بسیاری از محصولات دارای تقاضای کلسیم بالایی هستند. از این رو می‌توانند مقدار کم یا بیشتر K از N را در هنگام برداشت محصول حذف کنند.

خرید نیترات پتاسیم

خرید پتاسیم نیترات

استفاده از KNO  و در خاک قبل از فصل رشد یا به عنوان یک مکمل در طول فصل رشد صورت می‌گیرد. برای تحریک فرآیندهای فیزیولوژیکی یا غلبه بر کمبودهای مواد مغذی، گاهی محلول رقیق‌شده روی شاخ و برگ گیاهان پاشیده می‌شود. استفاده از K روی شاخ و برگ در طول رشد میوه، برای برخی محصولات زراعی مفید است. زیرا این مرحله رشد اغلب با تقاضای زیاد K در زمان کاهش فعالیت ریشه و جذب مواد مغذی همراه است. از این ماده معمولاً برای تولید گیاهان گلخانه‌ای و کشت هیدروپونیک استفاده می‌شود.

پتاسیم نیترات در خمیر دندان

اگر به طور منظم پس از خوردن غذای سرد، گرم یا شیرینی، احساس درد شدید می‌کنید؛ ممکن است به حساسیت دندان (DH) مبتلا شده باشید. فدراسیون جهانی دندانپزشکی FDI توضیح می‌دهد که این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که لایه داخلی دندان در معرض محرک‌ها قرار گرفته حساس‌تر می‌شود. تشخیص DH ممکن است برای دندانپزشک شما ناراحت کننده و دشوار باشد. اینجاست که نیترات پتاسیم وارد می‌شود. این یک عامل حساسیت زدایی است که می‌تواند به افراد مبتلا به این نوع حساسیت دندان کمک کند.

پتاسیم نیترات یک ترکیب نمکی است که معمولا در خمیردندان‌ها و دهان شویه‌ها یافت می‌شود. رایج‌ترین کاربردهای دندانی پتاسیم نیترات شامل درمان DH است. زیرا این ترکیب به کاهش حساسیت دندان با آرام کردن رشته‌های عصبی در دندان‌ها کمک می‌کند. محصولات دندانی حاوی پتاسیم نیترات به عنوان یک ماده فعال عمل می‌کنند. آن‌ها با جلوگیری از انتقال درد از دندان شما به مغز شما عمل می‌کنند. پتاسیم نیترات فعالیت عصبی دندان را آرام می‌کند به طوری که هنگام خوردن غذاهای گرم، سرد، شیرین یا چسبناک احساس ناراحتی کمتری می‌کنید.

خرید پتاسیم نیترات
خرید پتاسیم نیترات

پتاسیم نیترات به عنوان رایج‌ترین عامل حساسیت‌زدا در خمیر دندان‌های بدون نسخه تجویز می‌شود. در غلظت ۵ درصد، پتاسیم نیترات همراه با مونو فلورو فسفات یا سدیم فلوراید به طور قابل توجهی علائم را ظرف دو هفته پس از مصرف روزانه کاهش می‌دهد. استفاده منظم و مکرر از خمیر دندان پتاسیم نیترات برای جلوگیری از عود علائم، حفظ فراوانی بالای یون‌های پتاسیم خارج سلولی و حفظ اعصاب بین دندانی در حالت هایپرپلاریزه لازم است.

نیترات پتاسیم خوراکی 

نیترات‌ها ترکیبات معدنی هستند که از نیتروژن و اکسیژن، NO3 (یک نیتروژن و سه مولکول اکسیژن) تشکیل شده اند. این ترکیبات با عناصر دیگری مانند سدیم و پتاسیم ترکیب می‌شوند تا نیترات سدیم یا نیترات پتاسیم (E۲۵۲) را بسازند. آنها به عنوان مواد نگهدارنده و تثبیت کننده رنگ در گوشت‌های پخته شده استفاده می‌شوند. امروزه نیز برای حفظ کیفیت گوشت و پنیر به مواد غذایی اضافه می‌شوند.

هنگامی که ما نیترات‌ها را می‌خوریم؛ آنها در دستگاه گوارش ما به نیتریت تبدیل می‌شوند. سپس به آمونیاک تبدیل شده و توسط بدن دفع می‌شوند. نیتریت‌ها نیز ترکیبات معدنی هستند که از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده اند. اما به جای سه مولکول اکسیژن، دو مولکول NO2 دارند.

سایر کاربردهای پتاسیم نیترات

 • پتاسیم نیترات مدت‌هاست که برای تهیه مواد آتش‌بازی و باروت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • به عنوان نیروی محرکه برای راکت‌های مدل کاربرد دارد.
 • امروزه برای حفظ کیفیت گوشت و پنیر به مواد غذایی اضافه می‌شود.
 • خمیردندان‌های مخصوص اغلب برای کاهش حساسیت دندان و جلوگیری از پوسیدگی، حاوی KNO₃ هستند.
 • به عنوان یک ماده فومیگانت پیروتکنیک برای تولید برخی آفت‌کش‌ها کاربرد دارد.
 • به عنوان (Stump Remover) از بین‌برنده استامپ (بیخ و بن درخت و…) می‌تواند استفاده شود.
 • در تهیه آزمایشگاهی نیتریک اسید مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • مخلوطی از پتاسیم نیترات و نیترات سدیم (NaNO₃) برای ذخیره‌سازی گرما در تأسیسات انرژی خورشیدی استفاده می‌شود.
 • در ساخت و تولید سیگار کاربرد دارد.

ایا پتاسیم نیترات خطرناک است؟

نیترات‌ها به طور کلی مضر نیستند مگر اینکه در مقادیر زیاد مصرف شوند. نیتریت‌ها به تنهایی و در حد اعتدال نیز معمولاً مضر نیستند. با این حال، نیتریت‌ها می‌توانند با حرارت زیاد و همچنین توسط آنزیم‌های گوارشی به ترکیبات سرطان زا تجزیه شوند. نیتریت‌ها به ویژه در پیشگیری از بوتولیسم مفید هستند – شکل بی‌هوازی باکتری که باعث فلج و مرگ می‌شود – به همین دلیل است که مقادیر کمی از این ترکیبات به گوشت‌های پخته شده اضافه می‌شود. نه نیترات‌ها و نه نیتریت‌ها در جلوگیری از آلودگی توسط انواع دیگر باکتری‌ها مانند E. coli خوب نیستند.

خرید پتاسیم نیترات
خرید پتاسیم نیترات

نیترات می‌تواند گلو و بینی را تحریک کند و باعث سرفه و عطسه شود. غلظت‌های بالاتر همچنین می‌تواند با ظرفیت خون برای حمل اکسیژن تداخل داشته باشد که باعث خستگی، سردرد، سرگیجه و آبی شدن لب‌ها و پوست می‌شود.

فروش پتاسیم نیترات خالص

خرید پتاسیم نیترات آنلاین بسیار ساده‌تر از زمانی است که برای خرید این محصول به شهرهای دیگر و گاهی کشورهای دیگر مراجعه کنید! خرید پتاسیم نیترات از عطاری نیز ایده خوبی نیست. اما خرید آنلاین هم نیازمند اطمینان است. اطمینانی که پیشگامان شیمی برای شما به ارمغان می‌آورد. این شرکت آماده است پتاسیم نیترات موردنیاز شما را در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی ارائه کند. کافی است با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید.

سوالات متداول مربوط به پتاسیم نیترات

مضرات نیترات پتاسیم را ذکر کنید؟

* نیترات پتاسیم می تواند در هنگام تنفس روی شما تأثیر بگذارد * تماس با آن می تواند باعث تحریک چشم و پوست شود. * تنفس نیترات پتاسیم می تواند بینی و گلو را تحریک کرده و باعث عطسه و سرفه شود. سطوح بالاتر می تواند باعث مشکلات تنفسی، فروپاشی و حتی مرگ شود.

چه اقلام خانگی حاوی نیترات پتاسیم هستند؟

بسیاری از محصولات از نیترات پتاسیم در خانه ها، کشاورزی و صنعت استفاده می کنند. برخی از نمونه ها عبارتند از خمیر دندان، کود، محصولات آتش بازی، آفت کش ها و نمک مذاب برای نیروگاه های خورشیدی.

نام رایج پتاسیم نیترات چیست؟

ترکیب شیمیایی نیترات پتاسیم یک منبع معدنی طبیعی نیتروژن است. این یک نیترات با فرمول شیمیایی KNO3 است. نام‌های رایج آن عبارتند از saltpetre (از لاتین قرون وسطی sal petrae: “نمک سنگ” یا احتمالا “نمک پترا”)، salt peter انگلیسی آمریکایی، نیترات پتاس و نیتر است.

جایگزین نیترات پتاسیم چیست؟

یک راه جایگزین برای تولید نیترات پتاسیم بدون محصول جانبی آمونیاک، ترکیب نیترات آمونیوم موجود در بسته های یخ فوری و کلرید پتاسیم است که به راحتی به عنوان یک جایگزین نمک بدون سدیم به دست می آید.

نیترات پتاسیم با دندان ها چه می کند؟

نیترات پتاسیم و فلوراید سدیم به طور گسترده ای برای درمان حساسیت دندان استفاده می شود. نیترات پتاسیم با مسدود کردن لوله ها باعث کاهش جریان مایع از طریق لوله ها، کاهش سطح فعالیت اعصاب حسی دندان و جلوگیری یا کاهش سیگنال های حسی به مغز می شود.

https://bit.ly/3et3APWhttps://rb.gy/ss0rljhttps://tinyurl.com/5cff88wzhttps://is.gd/9lPje7https://v.ht/jyy0

این مقاله از ۳ رای ۵ امتیاز گرفت
spinner در حال ثبت رای

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  جسارتا چند سوال داشتم
  اول اینکه خلوص پتاسیم نیترات شما چقدره
  دوم اینکه اکسید آهن زرد و قرمز موجود هست
  سوم اینکه قیمت پتاسیوم نیترات و اوکسید ها رو بهم بگید و توی چه مقطع زمانی دستم میرسه
  (جهت آتش بازی)

  پاسخ
 • سلام مجدد
  یه مورد یادم رفت
  شما پودر منزیم هم دارید
  لطفا در صورت موجود بودن قیمت
  و الکل ۹۹.۹۹ اگر موجود هست قیمت لطفا

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست