جایگزین گیاهی ژلاتین

گیاه‌خواری دردسر‌های بسیاری دارد. یکی از این دردسر‌ها مصرف نکردن ژلاتین است. به طوری که این افراد باید جایگزین گیاهی ژلاتین را انتخاب کنند. ژلاتین یکی از پر کاربرد‌ترین و در عین حال فراوان‌ترین مواد در صنایع آشپزی بین‌المللی می‌باشد. به طوری که در همه جا می‌توان ردپای این ماده حیوانی را دید.

افراد گیاه‌خوار از یکی از اصلی‌ترین لذت‌های خوراکی به نام ژله محروم بودند. آن هم به دلیل ژلاتینی بود که در این مواد استفاده می‌شد. با این حال امروز دیگر جایگزین‌هایی برای این ماده معرفی شده‌‌اند که می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. پیشگامان شیمی نامی است که در عرصه تولید صنایع غذایی بسیار شنیده می‌شود. این شرکت یکی از بهترین توزیع‌کنندگان مواد اولیه این تولید کننده‌ها به شمار می‌رود.

شما عزیزان تولید کننده می‌توانید این مواد را به سادگی و به صورت عمده سفارش دهید. تنها کافی است با شماره تلفن‌های این شرکت که در سایت وجود دارد تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما عزیزان می‌باشند.

بهترین جایگزین گیاهی ژلاتین

انتخاب اینکه کدام یک از جایگزین‌هایی که در ادامه این مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم را استفاده کنید؛ کاملاً وابسته به دستور تهیه شماست. برخی از مواد را نمی‌توان در برخی دستور‌ها جای داد. مطمئناً تولید کنندگان عزیز بیش از هر کس دیگر در این باره اطلاعات دارند.

An herbal alternative to gelatin
جایگزین گیاهی ژلاتین در صنایع غذایی

همچنینی مقادیری که ممکن است درباره برخی از این مواد ذکر کنیم ممکن است نیاز به تغییر داشته باشند. چرا که در این مقاله تنها به بیان کلیات پرداخته می‌شود. بنابراین اگر بخواهید از این مواد استفاده کنید لازم است کمی با آن‌ها بازی کنید.

آگار آگار از بهترین جایگزین گیاهی ژلاتین

دریا سخاوتمندی بسیاری برای انسان‌ها از خود نشان داده است. یکی از این سخاوت‌ها همین ماده ارزشمند است که تنها در دریاها یافت می‌شود. این ماده یکی از محصولاتی است که از نوعی جلبک به نام جلبک قرمز گرفته می‌شود. دیواره‌های جلبک قرمز اصلی‌ترین ماده‌‌ای هستند که طی فرآیندی آگار آگار به ما می‌دهند.

آگار آگار یا به نام دیگر آن کاتن، ماده‌‌ای است که می‌تواند به راحتی جایگزین ژلاتین در برخی محصولات شود. این محصول حالت ژله مانند داشته و بدون رنگ است. این ماده یکی از بهترین انتخاب‌ها برای برخی دسرها به شمار می‌رود. از جمله این دسرها می‌توان به ژله‌ها اشاره کرد. با استفاده از آگار آگار می‌توانید ژله‌های گیاهی خوشمزه تهیه کنید.

این ماده در فروشگاه‌های مختلف قابل پیدا کردن است. همچنین به دو صورت ورقه‌‌ای و پودری به فروش می‌رسد. برای تولید کنندگان عمده بهتر است از نوع پودری آن استفاده کنند. این محصول از نظر بافت کمی از ژلاتین محکم‌تر و سخت‌تر می‌باشد. از این رو ترکیب کردن آن کمی مشکل‌تر از ژلاتین است. با این حال باز هم با گرما می‌توان مقداری از این سختی را کاهش داد.

عمده‌ترین و بهترین جایی که می‌توان آگار آگار را جایگزین گیاهی ژلاتین معرفی کرد؛ ژله‌های سفت و دسرهای آسیایی می‌باشد. چرا که دسترهای اروپایی معمولاً نرم‌تر از دسرهای آسیایی هستند.

An herbal alternative to gelatin
جایگزین گیاهی ژلاتین در صنایع غذایی

در صورتی که می‌خواهید از نوع ورقه‌‌ای آگار آگار در تولیدات عمده استفاده کنید بهتر است ابتدا آن را آسیاب کنید. چرا که ترکیب کردن آگار آگار به خودی خود سخت هست چه رسد به اینکه ورقه‌‌ای هم باشد! هر قاشق چایخوری پودر آگار آگار را می‌توان با یک قاشق چایخوری ژلاتین جایگزین کرد. همچنین هر قاشق چایخوری ژلاتین با یک ورق آگار آگار برابری می‌کند.

این ماده یک مزیت دیگر نیز دارد آن هم این است که نیازی به نگهداری از آن در یخچال نیست. حتی دسرهایی که با استفاده از آن تولید می‌شوند پس از یک ساعت ماندن در دمای اتاق به خوبی سفت می‌شوند.

پکتین طبیعی‌ترین جایگزین گیاهی ژلاتین

پکتین یکی از موادی است که در هر میوه‌‌ای که فکر کنید می‌توانید آن را پیدا کنید. میوه‌ها غنی‌ترین مواد برای تهیه دسرها هستند. چرا که پکتین عالی در خود دارند. با این حال برخی میوه‌ها پکتین بیشتری نسبت به دیگران دارند. پکتین در واقع نوعی فیبر است که در دیواره سلولی اکثر میوه‌ها یافت می‌شود. این ماده طبیعی از گذشته تا امروز مورد استفاده قرار می‌گرفته است. همچنین خواص درمانی بسیاری نیز دارد.

البته پکتین به تنهایی یک جایگزین گیاهی ژلاتین به شمار نمی‌رود. چرا که این ماده را نمی‌توان به تنهایی در دسرها استفاده کرد. همین باعث شده پکتین مناسب بسیاری از محصولات شما نباشد. پکتین زمانی از میوه جدا می‌شود که میوه موردنظر را با قندها و مقداری اسید مخلوط کنید. حتماً شما هم متوجه شده‌‌اید که دلیل قوام مرباها و محصولات این چنینی چیست؟

اما پکتین را می‌توان به صورت استخراج شده از پیشگامان شیمی تهیه و در محصولات خود استفاده کنید. کافی است با کارشناسان این شرکت تماس گرفته و سفارش دهید. پکتین نیز محصولی است که به دو صورت پودری و پرک در بازار وجود دارد. طبیعی است که ما به تولید کنندگان توصیه می‌کنیم از نوع پودری آن استفاده کنند. چرا که استفاده از آن ساده‌تر و نگهداری بهتری دارد.

پکتین محصولی است که کاملاً مناسب جایگزین گیاهی ژلاتین است. با این حال نمی‌توان نسبتی برای جایگزینی ذکر کرد. در این باره بهتر است از دستورالعمل پیروی کنید. به طور کلی بهتر است از پکتین در دسر‌هایی استفاده شود که پایه اصلی آن‌ها میوه‌ها هستند. با این حال می‌توان از آن در دسرهایی که دستورتهیه شیرین دارند نیز استفاده کرد.

An herbal alternative to gelatin
جایگزین گیاهی ژلاتین در صنایع غذایی

یکی دیگر از نکاتی که باید توجه داشته باشید این است که در برخی دستورها می‌توان از پکتین به جای تخم مرغ نیز استفاده کرد. در بسیاری از کیک‌ها تولید کنندگان به منظور کاهش هزینه تمام شده تولید از پکتین استفاده می‌کنند. پکتین یک انتخاب عالی برای جایگزین گیاهی ژلاتین شدن است. چرا که طعم خاصی به دسر شما اضافه نمی‌کند ولی به آن حالت ژلاتینی و سبک می‌دهد. به طوری که پس از میل کردن این دسرها حال خوبی به شما دست می‌دهد.

با تمام این موارد پکتین را نمی‌توان در برخی دستورتهیه‌ها به کار گرفت. این ماده مناسب تهیه موس‌ها یا کیک‌های موس مناسب نیست. همچنین دستورتهیه‌های ترش که پایه آهکی دارند بهتر است از پکتین استفاده نکنند. توجه داشته باشید تولید کنندگان عزیز پیش از استفاده از پکتین باید آن را بجوشانید. همچنین میزان مشخصی برای آن ارائه نشده است. بنابراین پیش از اضافه کردن این ماده به روند تولید، أن را آزمایش کنید.

کاراگینان جایگزین گیاهی ژلاتین

باز هم دریا الطاف خود را به انسان‌ها عرضه داشته است. باز هم این ماده یکی از جلبک‌هایی است که از دریا استخراج و در اختیار ما قرار گرفته است. کاراگینان که به خزه ایرلندی نیز مشهور است؛ از نوعی جلبک دریایی گرفته می‌شود. عصاره این جلبک محصولی است که می‌توان آن را به جای ژلاتین استفاده کرد.

این محصول را می‌توان در بسیاری از موادی که نیاز به ژلاتین دارند به کار گرفت. با این حال استفاده از آن معایبی نیز دارد. پزشکان توصیه می‌کنند افرادی که از بیماری‌های گوارشی رنج می‌برند از این محصول استفاده نکنند. این محصول برای تولیدات بسیاری مفید به نظر می‌رسد اما استفاده از آن در انواع سوپ‌ها بهتر است. سوپ‌ها، ژله‌ها، بستنی و انواع پودینگ بهترین انتخاب‌ها برای استفاده از این ماده به نظر می‌رسند.

کاراگینان نیز یکی از محصولات جایگزین گیاهی ژلاتین است که باید پیش از مصرف گرم شوند. ابتدا آن را به دمای ۷۰ درجه سانتی‌گرادی گرم کنید و سپس در قالب یا دستور موردنظر بریزید. پس از آن این ماده را در یخچال قرار دهید تا خود را بگیرد.

An herbal alternative to gelatin
جایگزین گیاهی ژلاتین در صنایع غذایی

پیشگامان شیمی اصلی‌ترین توزیع کننده جایگزین گیاهی ژلاتین در ایران به شمار می‌رود. پکتین، آگار آگار و کاراگینان از جمله محصولاتی هستند که با یک تماس می‌توانید از پیشگامان شیمی تهیه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست