خطرات مواد شیمیایی در محیط کار

وقتی مردم به مواد شیمیایی فکر می‌کنند، اغلب تصاویری از دانشمندانی را با کت‌های سفید در آزمایشگاه‌ها تداعی می‌کند، اما در واقعیت، مواد شیمیایی در بسیاری از محصولاتی که ما در خانه و محل کار استفاده می‌کنیم نیز یافت می‌شود. و در حالی که آنها کاربردهای مفید مختلفی دارند، در صورت استفاده نادرست یا سوء استفاده از مواد شیمیایی نیز می‌توانند بسیار خطرناک باشند. و با توجه به اینکه بسیاری از کارمندان به طور مرتب در معرض مواد خطرناک در محل کار قرار می‌گیرند یا از آنها استفاده می‌کنند، دانستن چگونگی شناسایی خطرات مواد شیمیایی در محیط کار– و نحوه اجتناب از آن‌ها – بسیار مهم است.

تعریف مواد شیمیایی خطرناک

استاندارد ارتباطات خطر OSHA (HCS) یک ماده شیمیایی خطرناک را به عنوان “هر ماده شیمیایی که می‌تواند یک خطر فیزیکی یا سلامتی ایجاد کند” تعریف می‌کند. کارفرمایان دارای مواد خطرناک از نظر قانونی موظفند برچسب‌های هشدار دهنده و برگه‌های اطلاعات ایمنی (SDS) را به محصولات خود اضافه کنند زیرا خطرات مواد شیمیایی و مواد سمی می‌تواند طیف گسترده‌ای از مشکلات سلامتی کوتاه مدت و بلندمدت از جمله مسمومیت، بثورات پوستی و اختلالات ریه، کلیه و کبد را ایجاد کند.

عوامل شیمیایی زیان آور محیط کار

 

مخاطرات شیمیایی محیط کار

خطر شیمیایی به خطراتی که در استفاده از یک ماده شیمیایی وجود دارد اشاره دارد. دانستن حالات فیزیکی مواد شیمیایی خطرناک عامل مهمی در درک اثرات سلامتی آن‌هاست زیرا وضعیت فیزیکی آنها تعیین می‌کند که چگونه ممکن است وارد بدن شود. به عنوان مثال، گاز ممکن است از طریق استنشاق وارد بدن شود، در حالی که مایعات ممکن است توسط پوست جذب شوند.

در محیط کار، ما دو نوع خطر شیمیایی را می‌یابیم: خطرات سلامتی و خطرات فیزیکوشیمیایی. اصطلاح خطر سلامت شیمیایی به خواص یک ماده شیمیایی اشاره دارد که می‌تواند منجر به مشکلات حاد یا مزمن سلامتی شود. خطرات فیزیکوشیمیایی از طریق سوء استفاده یا استفاده برای کارگران خطراتی را ایجاد می‌کند، اما از طریق تعامل بیولوژیکی ماده شیمیایی با فرد رخ نمی دهد.

بسیاری از مواد شیمیایی که معمولاً در محل کار یافت می‌شوند را می‌توان به عنوان یک خطر شیمیایی برای سلامتی و خطر فیزیکوشیمیایی در نظر گرفت. در ادامه ما 3 نوع از خطرات مواد شیمیایی برای سلامتی که در محل کار یافت می‌شوند را بررسی می‌کنیم تا بتوانید خطرات مرتبط با ماد شیمیایی را به حداقل برسانید یا به طور کامل آن‌ها را از بین ببرید.

خطرات مواد شیمیایی برای سلامتی چیست؟

هنگامی که پرسنل در معرض یک ماده خطرناک قرار می‌گیرند، این یک خطر شیمیایی برای سلامتی تلقی می‌شود. مواد شیمیایی خطرناک با جذب از طریق پوست، استنشاق یا بلعیده می‌توانند باعث مشکلات سلامتی شوند.

مواد شیمیایی خطرناک ممکن است شامل طیف وسیعی از مواد معمولی باشد از جمله:

 • آمونیاک
 • کلر
 • مواد شیمیایی پاک کننده
 • ضد عفونی کننده‌ها
 • سیلندرهای گاز
 • چسب
 • سرب
 • رنگ‌ها
 • آفت کش‌ها
 • فرآورده‌های نفتی
 • حلال‌های صنعتی

 

نکات ایمنی هنگام کار با مواد شیمیایی

چگونه یک ماده شیمیایی خطرناک در محیط کار می‌تواند بر سلامت شما تأثیر بگذارد؟

خطرات مواد شیمیایی بر روی سلامتی به عنوان خطرات حاد یا مزمن طبقه بندی می‌شوند. خطرات حاد ممکن است بلافاصله، در عرض چند ساعت یا چند روز بر فرد تأثیر بگذارد. آن‌ها منجر به مشکلات سلامتی از جمله:

 • خفگی
 • سوختگی با اسید
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • استفراغ

خطرات مزمن مسائلی هستند که ممکن است مدتی طول بکشد تا علائم ایجاد شوند. یک خطر مزمن می‌تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی مانند:

 • آسم
 • برونشیت
 • درماتیت
 • سرطان
 • آسیب کبدی

خطرات مواد شیمیایی در محیط کار برای سلامتی

اکنون که درک کلی از خطرات مواد شیمیایی برای سلامتی داریم، بیایید به 3 نمونه از خطرات بهداشتی شیمیایی در محل کار نگاه کنیم. این مثال‌های واقعی از خطرات بهداشتی مواد شیمیایی، خطرات بسیار واقعی را که مواد شیمیایی برای کارگران، سایر پرسنل و به طور بالقوه عموم مردم ایجاد می‌کنند، نشان می‌دهد.

خطرات مواد شیمیایی برای سلامتی: مصرف سموم

یک کارگر در خشکشویی یک استراحتگاه پس از نوشیدن محلول فلوروسیلیک ک اسید ه در یک بطری آب نستله 16 اونس ذخیره شده بود، جان باخت. بطری هیچ برچسب اضافی نداشت و توسط کارگر دیگری در یک مکان مشترک رها شده بود. یکی از بزرگترین خطراتی که مواد شیمیایی خطرناک در محل کار را احاطه می‌کند این است که مطمئن شوید همه افراد در محیط کار دقیقاً می‌دانند از چه مواد شیمیایی استفاده می‌کنند و کجا هستند. اگر کارگران از ظرف نگهداری مناسبی که به درستی برچسب گذاری شده بود استفاده می‌کردند، ممکن بود از مثال غم انگیز بالا جلوگیری شود.

خطرات مواد شیمیایی در محیط کار

نحوه برچسب گذاری صحیح مواد شیمیایی

یک ماده شیمیایی خطرناک از ظرفی که در آن بسته بندی شده است تخلیه شده یا منتقل شده باشد و بلافاصله استفاده نشود یا به شخص دیگری عرضه شود، باید دارای برچسب باشد و شامل موارد زیر است:

 • شناسه محصول و
 • یک پیکتوگرام خطر یا بیانیه خطر مطابق با طبقه بندی صحیح مواد شیمیایی.

با این حال، برچسب زدن مواد شیمیایی برای به حداقل رساندن خطرات مواد شیمیایی کافی نیست. همچنین باید کارکنان خود را در مورد نحوه صحیح استفاده، توزیع و نگهداری مواد شیمیایی خطرناک آموزش دهید. مواد شیمیایی را هرگز نباید در ظروف غذا یا کنار آن قرار داد یا نگهداری کرد. آنها همچنین باید در یک ظرف قابل حمل که به طور هدفمند طراحی شده و به درستی برچسب گذاری شده است ذخیره شوند.

خطرات مواد شیمیایی برای سلامتی: قرار گرفتن در معرض بخارات سمی

کارگری در حال تمیز کردن تانکر نیمه تریلری بود. او بالای خودرو ایستاده بود و ماسک تنفسی به تن داشت و تانکر را شلنگ می‌کشید. او تجهیزات حفاظت فردی (PPE) خود را درآورد و سولفید هیدروژن را استنشاق کرد که باعث افتادن او شد. مرگ او ترکیبی از سوختگی شیمیایی ریه و ضربه سقوط بود.

این حادثه وحشتناک در محل کار نتیجه عدم استفاده صحیح کارگر از تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) است. در حالی که مشخص نیست که آیا کارگر در حین کار آموزش کافی برای رویه‌های کاری و استفاده از PPE دریافت کرده است، این حادثه وحشتناک محل کار توجه را به این واقعیت جلب می‌کند که PPE همیشه آخرین راه حل در هنگام مدیریت خطرات شیمیایی در نظر گرفته می‌شود. تجهیزات حفاظت فردی (PPE) کمترین تأثیر را در به حداقل رساندن خطر دارند زیرا خطر را در منبع کنترل نمی کنند و بر رفتار و نظارت انسان متکی هستند.

استفاده از تجهیزات حفاظت فردی فقط باید در موارد زیر مورد استفاده قرار گیرند:

 • برای تکمیل اقدامات کنترلی سطح بالاتر (به عنوان پشتیبان)
 • به عنوان یک اقدام موقت کوتاه مدت تا زمانی که بتوان از روش مؤثرتری برای کنترل ریسک استفاده کرد، یا
 • زمانی که اقدامات کنترلی عملی دیگری در دسترس نباشد (به عنوان آخرین راه حل).

PPE تقریباً همیشه بخشی از اقدامات کنترل خطر برای کاهش قرار گرفتن شما یا کارگران شما در معرض بخارات و گازهای سمی خواهد بود. PPE فقط باید همراه با روش‌های عملیاتی روشن و روش‌های کار ایمن استفاده شود. یک بار آموزش کارکنان کافی نیست.

خطرات مواد شیمیایی برای سلامتی: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مواد شیمیایی

شورای سرطان آمریکا گزارش می‌دهد که ماده شیمیایی بنزن به عنوان عامل سرطان خون و سایر سرطان‌های سلول‌های خون شناخته شده است. میزان لوسمی، به ویژه لوسمی میلوئیدی حاد (AML)، در مطالعاتی که بر روی کارگرانی که در معرض سطوح بالای بنزن قرار دارند، مانند کارگران صنایع شیمیایی، کفش‌سازی و پالایش نفت، بالاتر است.

 

شایع ترین عوامل زیان آور در محیط کار

اقدامات کنترلی عوامل زیان آور محیط کار

بنابراین به منظور اطمینان از ایمنی شیمیایی در محیط کار، اطلاعات مربوط به هویت و خطرات مواد شیمیایی در محیط کار باید برای کارگران در دسترس و قابل درک باشد. بهترین راه برای کنترل خطرات مواد شیمیایی در محل کار شما، ایجاد یک روش مدیریت مواد شیمیایی سازگار است. این روش احتمالاً بسیار زیاد به نظر می‌رسد، اما اگر آن را به 4 مرحله کلیدی تقسیم کنید و آن مراحل را به طور مداوم دنبال کنید، می‌توانید خطرات مرتبط با تمام مواد شیمیایی که در محل کار خود استفاده می‌کنید را کنترل کنید. چهار مرحله کلیدی برای یک روش مدیریت خطرات مواد شیمیایی عبارتند از:

مرحله 1: شناسایی

هر ماده شیمیایی را که در محل کار خود استفاده می‌کنید به وضوح شناسایی کنید و در مورد خطرات سلامتی و خطرات فیزیکوشیمیایی آنها آگاهی کسب کنید.

مرحله 2: ارزیابی

یک ارزیابی ریسک در مورد هر یک از مواد شیمیایی خطرناک انجام دهید (به نحوه دریافت، توزیع، استفاده و نگهداری آن‌ها فکر کنید). حوادث خطرناکی که ممکن است رخ دهد و پیامدهای احتمالی را در نظر بگیرید.

مرحله 3: کنترل

با استفاده از سلسله مراتب کنترل‌ها، تغییراتی را در محل کار برای حذف یا به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض خطر ایجاد کنید.

مرحله 4: پایداری

سیستمی برای بازبینی تمام اقدامات کنترلی خود و همچنین شناسایی، ارزیابی و کنترل هر گونه مواد شیمیایی جدیدی که به محل کار معرفی می‌شوند، داشته باشید.

10 ماده شیمیایی خطرناکی که ممکن است در حین کار با آن‌ها روبرو شوید

آرسنیک

حالت فیزیکی: جامد

موارد استفاده: کشاورزی، مواد نگهدارنده چوب، تولید شیشه، الکترونیک.

خطرات سلامتی: سرطان، مشکلات تنفسی و گردش خون، آسیب به سیستم عصبی.

سرب

حالت فیزیکی: جامد

موارد استفاده: اغلب در نزدیکی سایت‌های معدن و همچنین باتری‌های داخل ماشین، مواد سقف، مجسمه‌ها، وسایل الکترونیکی، مهمات، قایق‌های بادبانی و تجهیزات غواصی یافت می‌شود.

خطرات سلامتی: کم خونی، آسیب مغزی، بیماری کلیوی، نقص مادرزادی.

بنزن

حالت فیزیکی: مایع

موارد استفاده: نفت خام و گاز. همچنین از بنزن برای ساخت پلاستیک، مواد شوینده، آفت کش‌ها و سایر مواد شیمیایی استفاده می‌شود. بنزن به طور طبیعی توسط آتشفشان‌ها و آتش سوزی‌های جنگلی تولید می‌شود.

خطرات سلامتی: آسیب مغز استخوان، کم خونی، خونریزی بیش از حد، ضعف سیستم ایمنی.

کروم

حالت فیزیکی: جامد

موارد استفاده: کروم اغلب با فلزات دیگر برای ساخت آلیاژ و فولاد ضد زنگ مخلوط می‌شود. کروم همچنین به عنوان پوششی برای جلوگیری از زنگ زدگی روی سطوح فلزی استفاده می‌شود.

خطرات سلامتی: آسم، تحریک تنفسی، سرطان، آسیب به چشم‌ها، پرده گوش، کلیه‌ها و کبد.

تولوئن

حالت فیزیکی: مایع

موارد استفاده: تولوئن به عنوان رقیق کننده رنگ، پاک کننده لاک ناخن، چسب، مواد منفجره، چاپ، دباغی چرم، جوهر، پاک کننده‌های لکه.

خطرات سلامتی: سرگیجه و گیجی، اضطراب، خستگی عضلات، بی‌خوابی، بی‌حسی، درماتیت، آسیب کبد و کلیه.

کادمیوم

حالت فیزیکی: جامد

موارد استفاده: باتری‌های قابل شارژ، پوشش‌ها، سلول‌های خورشیدی، رنگدانه‌ها، تثبیت کننده‌های پلاستیکی، آبکاری.

خطرات سلامتی: علائم مشابه آنفولانزا، آسیب ریه و تنفس، بیماری کلیوی، بیماری استخوان، سرطان، آسیب به سیستم عصبی، تولید مثل و دستگاه گوارش.

روی

حالت فیزیکی: جامد

موارد استفاده: لوله، قطعات خودرو، دستگاه‌های حسگر، ضد آفتاب، پمادها، بتن، رنگ. همچنین برای تشکیل آلیاژ با انواع دیگر فلزات استفاده می‌شود.

خطرات سلامتی: تهوع، استفراغ، گرفتگی عضلات، اسهال، سردرد، مشکلات کلیوی و معده.

جیوه

حالت فیزیکی: مایع

موارد استفاده: ابزارهای اندازه‌گیری مانند دماسنج و فشارسنج، لامپ‌های فلورسنت، لامپ‌های بخار جیوه، پرکننده‌های دندان، تلسکوپ، لوازم آرایشی و بهداشتی، واکسن‌ها.

خطرات سلامتی: آسیب به سیستم عصبی، دستگاه گوارش، سیستم ایمنی، ریه‌ها، تیروئید، کلیه‌ها، از دست دادن حافظه، بی‌خوابی، لرزش، تغییرات عصبی عضلانی و فلج.

آفت کش‌ها

حالت فیزیکی: مایع، جامد، گاز

موارد استفاده: بسیاری از محیط‌های کاری مانند کشاورزی و کارخانه‌های تولید آفت کش حاوی آفت کش‌هایی هستند که برای کنترل آفات استفاده می‌شود.

خطرات سلامتی: کوری، بثورات، تاول، حالت تهوع، اسهال، مشکلات تنفسی، سرطان، آسم، تشنج، بیماری پارکینسون.

زباله‌های الکترونیکی

حالت فیزیکی: مایع، جامد، گاز

موارد استفاده: مجموعه‌ای از مواد شیمیایی مضر هستند که در داخل و اطراف وسایل دور ریخته شده مانند تلویزیون، یخچال، مایکروویو، کامپیوتر و سایر لوازم خانگی یافت می‌شوند.

خطرات سلامتی: التهاب، استرس اکسیداتیو، بیماری‌های قلبی عروقی، آسیب DNA، آسیب کلیه، آسیب به سیستم عصبی، سرطان.

سخن آخر

خطرات بهداشتی شیمیایی ممکن است تقریباً در هر محیط کاری در هر صنعتی، از مشاغل کوچک گرفته تا شرکت‌های بزرگ، یافت شود. در این محتوا، ما فقط 3 نوع خطر برای سلامتی که ممکن است در محل کار اتفاق بیفتد، لیست کرده ایم، اما موارد بسیار بیشتری وجود دارد.

خطرات بهداشتی شیمیایی تهدیدی برای افراد شما و همچنین کسب و کار شما هستند، بنابراین مهم است که درک بهتری از نحوه مدیریت خطرات مواد شیمیایی در محیط کار یا از بین بردن پتانسیل خطرات سلامتی به دست آورید. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیشگیری از خطرات مواد شیمیایی در محیط کار هستید، توصیه می‌کنیم به reddit مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست