تاثیرات کود بر سلامت انسان

از زمان معرفی، کودهای شیمیایی به یک موهبت برای کشاورزی تبدیل شده‌اند. استفاده از کودهای شیمیایی عملکرد محصول را به شدت افزایش داد و تولید محصولات را به یک سرمایه گذاری بسیار سودآور تبدیل کرد. علاوه بر آن، تولید مواد غذایی در مقادیر زیاد این امکان را فراهم کرد تا عرضه مداوم مواد غذایی مقرون به صرفه برای پاسخگویی به نیازهای جمعیت رو به رشد فراهم شود.

با این حال، این تسریع در تولید همچنین با کاهش سلامت محیطی و بیماری‌های انسان و دام و غیره همراه بوده است و تاثیرات کود بر سلامت انسان بسیار گسترده و غیر قابل چشم پوشی می‌باشد. استفاده کنترل نشده از این مواد شیمیایی سنتز شده، پویایی اکولوژیکی را مختل می‌کند و چندین مشکل مرتبط با سلامت را نه تنها در انسان بلکه در سایر موجودات زنده نیز ایجاد می‌کند. در این محتوا به بررسی تاثیرات کود بر سلامت انسان می‌پردازیم.

کود شیمیایی برای چیست؟

کود شیمیایی یک ماده طبیعی یا مصنوعی است که به منظور تامین مواد مغذی ضروری برای رشد گیاه در خاک استفاده می‌شود. کودهای شیمیایی را می‌توان به دو نوع آلی و شیمیایی دسته بندی کرد. تفاوت آنها این است: یک کود آلی از منابع آلی از جمله کود گیاهی و حیوانی تهیه می‌شود. این کودها دوستدار محیط زیست هستند اما برای مقاصد تجاری ایده آل نیستند زیرا گران هستند و بهره وری کمتری دارند.

از سوی دیگر، کودهای شیمیایی از منابع معدنی که تحت فرآیندهای شیمیایی قرار می‌گیرند به دست می‌آیند و معمولاً ارزان‌تر هستند. این کودها به طور مصنوعی از عناصر درشت مغذی ضروری خاک مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم ساخته می‌شوند که آنها را قوی و قدرتمند می‌کند. بسته به ساختار آن‌ها و محصولات و خاکی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده است، کودهای ممکن است حاوی سولفات آمونیوم، اوره، پتاس، آمونیاک و سایر مواد باشند. این کودها را می‌توان به روش‌های مختلفی به صورت مکانیکی یا دستی اعمال و پخش کرد. با این حال، این کودهای شیمیایی تأثیر گسترده‌ای بر سلامت انسان دارند.

(برای آشنایی بیشتر با انواع کودها پیشنهاد می شود به مقاله کودها و انواع آن مراجعه کنید.)

تاثیرات کود بر سلامت انسان
تاثیرات کود بر سلامت انسان

چگونه کودها بر سلامت انسان تأثیر می‌گذارند

کودها مخلوطی از مواد شیمیایی سمی هستند که در گیاهان جذب می‌شوند و منجر به ورود سموم به زنجیره غذایی از طریق سبزیجات، غلات و آب می‌شوند و باعث افزایش اثرات سلامتی و گسترش سریع آن می‌شود.

– آب آلوده ممکن است حاوی سطوح بالایی از نیترات و نیتریت باشد و باعث اختلالات هموگلوبین شود.

– فلزات سنگینی مانند جیوه، سرب، کادمیوم و اورانیوم در کودها یافت شده است که می‌تواند باعث اختلال در کلیه، ریه و کبد و ایجاد سرطان شود. آزمایش بیش از 29 کود محبوب برای 22 فلز سنگین سمی از جمله نقره، نیکل، سلنیوم، تالیم و وانادیوم مثبت بود که همگی به طور مستقیم با خطرات سلامتی انسان مرتبط هستند.

– قرار گرفتن در معرض نیترات آمونیوم باعث سایر مشکلات سلامتی مانند سوزش چشم و پوست و ایجاد احساس می‌شود. قرار گرفتن در معرض استنشاق می‌تواند منجر به تحریک بینی، گلو و ریه‌ها شود. همچنین ممکن است حالت تهوع، استفراغ، برافروختگی صورت و گردن، سردرد، عصبی بودن، حرکات کنترل نشده عضلانی، غش و افتادگی را تجربه کنید.

کلرید پتاسیم با تکانه‌های عصبی تداخل می‌کند و تقریباً تمام عملکردهای بدن را مختل می‌کند و عمدتاً بر عملکرد قلب تأثیر می‌گذارد. می‌تواند باعث انواع دردهای معده و معده، سرگیجه، اسهال خونی، تشنج، سردرد، اختلالات روانی، قرمزی یا خارش پوست یا چشم شود.

– کادمیوم: در نهایت وارد بافت‌های انسان می‌شود و در نتیجه بیماری‌هایی مانند برونشیت، پولمونیت، ادم ریوی، نارسایی کلیوی، پوکی استخوان و بسیاری دیگر ایجاد می‌شود.

برخی از تاثیرات کود بر سلامت انسان
کودها و محصولات جانبی آن تاثیرات کود بر سلامت انسان
اوره بیماری‌های پوستی
اکسیدهای آمونیوم و نیتروژن بیماری تنفسی، آسم، متهموگلوبین، بیماری نوزاد و مرگ زودرس و غیره
فسفر هیپر فسفاتمی، نارسایی کلیوی، بیماری قلبی، سندرم‌های آرتریت، تصلب شرایین و پوکی استخوان
پتاسیم کلرید بیماری معده و درد معده، سرگیجه، اسهال خونی
سولفات آمونیوم سرطان دستگاه گوارش، بیماری گواتر
نیترات پتاسیم دپلاریزاسیون سلول های عصبی

تاثیرات کود بر سلامت انسان!

کودها ترکیبی از مواد شیمیایی بالقوه مضر هستند که می‌توانند توسط گیاهان جذب شوند و احتمالاً از طریق غلات، سبزیجات و حتی می‌توانند از طریق آب آشامیدنی به زنجیره غذایی ما راه پیدا کنند.

گذشته از این موارد، اثرات مستقیم و غیرمستقیم کودهای شیمیایی بر سلامت انسان از اثرات نامطلوب جزئی تا برخی از خطرات عمده سلامتی متغیر است. محصولات غذایی که با استفاده از کودهای معدنی رشد می‌کنند، مواد مغذی کمتری دارند، زیرا عمدتاً رشد سریع گیاهان را هدف قرار می‌دهد تا ارزش غذایی آن.

علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض نیترات آمونیوم، که به طور گسترده در کودهای شیمیایی استفاده می‌شود، می‌تواند باعث تحریک چشم و پوست شود که می‌تواند منجر به احساس سوزش شود. استنشاق این ترکیب شیمیایی همچنین می‌تواند باعث تحریک بینی، گلو و ریه‌ها شود.

کودهای شیمیایی می‌توانند با فلزات سنگینی که در آن یافت می‌شوند مشکلاتی ایجاد کنند. اینها شامل سرب، جیوه، کادمیوم و اورانیوم است که می‌تواند تأثیر منفی بر کلیه‌ها، کبد و ریه‌ها داشته باشد. این فلزات سنگین با سایر خطرات سلامتی انسان نیز همراه هستند.

اثرات نامطلوب کود شیمیایی بر انسان
تاثیرات کود بر سلامت انسان

یکی از خطرات عمده سلامتی ناشی از کودهای شیمیایی ممکن است از طریق درشت مغذی‌های گیاهی شامل نیتروژن، پتاسیم و فسفر رخ دهد. مشکل کودهای شیمیایی این است که می‌تواند به خاک نفوذ کند و از طریق رواناب به آب‌های زیرزمینی و حتی آب‌های سطحی مانند رودخانه‌ها و دریاچه‌ها راه پیدا کند که می‌تواند منجر به آلودگی شود.

نیتروژن می‌تواند چندین سال در آب باقی بماند، که می‌تواند حاوی سطوح بیش از حد نیترات‌ها و نیتریت‌ها باشد. و آب آلوده به نیترات و نیتریت می‌تواند باعث اختلال خونی به نام متهموگلوبینمی شود که به عنوان “سندرم کودک آبی” نیز شناخته می‌شود.

این وضعیت به عنوان تولید غیر طبیعی متهموگلوبین، که نوعی هموگلوبین است، توصیف می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که این امر از تغذیه نوزادان با شیر خشک با استفاده از آب آلوده به نیترات ناشی می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، نوزاد به معنای واقعی کلمه آبی می‌شود و ممکن است در نهایت دچار کما و حتی مرگ شود.

طبق مطالعات انجام شده، ارتباط بین افزایش میزان نیترات در محیط و مواد غذایی ما را با افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری آلزایمر و دیابت پیدا کرده است. این به دلیل قرار گرفتن در معرض انسان از یک واکنش شیمیایی بین نیتریت‌ها، آمین‌های ثانویه یا پروتئین‌ها است که به شدت در کودها استفاده می‌شود و سپس باعث آسیب DNA، پراکسیداسیون لیپیدی و استرس اکسیداتیو می‌شود که همگی می‌توانند منجر به افزایش تخریب سلولی و حتی مرگ شوند.

یکی دیگر از خطرات مهم سلامتی که با استفاده بیش از حد از کودهای مصنوعی همراه است این است که ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. یک مطالعه در سال 1973 سطوح بالای نیترات سدیم در آب‌های زیرزمینی را با سرطان معده مرتبط می‌کند. کودهای مصنوعی همچنین می‌توانند به طور بالقوه خطر مرگ در اثر انواع مختلف سرطان را تا شش برابر افزایش دهند. اینها شامل سرطان پروستات، سرطان مغز، لنفوم غیر‌هاجکین و لوسمی است.

سخن آخر

کودهای شیمیایی کاربردهای خود را دارند اما خطرات پنهانی نیز دارند. چه در مزرعه استفاده شود و چه در چمن، استفاده بیشتر از آنچه گیاهان می‌توانند برای کمک به رشد آنها استفاده کنند، به محیط زیست و سلامت انسان آسیب می‌رساند.

کودهای مصنوعی می‌توانند به طور جدی محتوای تغذیه‌ای غذاها را کاهش دهند، برای بسیاری از افراد مشکلاتی را برای سلامتی ایجاد کنند و حاوی مواد بسیار خطرناک‌تری از آنچه تصور می‌کنید باشند. در بدترین حالت، کودهای شیمیایی ممکن است خطر ابتلا به سرطان را در بزرگسالان و کودکان افزایش دهد و بر رشد مغز جنین تأثیر منفی بگذارد. از آنجایی که آسیب ناشی از کودهای شیمیایی اغلب طولانی مدت و تجمعی است، ممکن است عاقلانه‌تر باشد که روش‌های جایگزین و پایدار برای کوددهی خاک در نظر گرفته شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاثیرات کود بر سلامت انسان به reddit مراجعه کنید.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست