فرمولاسیون ژل دوش

نحوه تهیه ژل دوش طبیعی با استفاده از سورفکتانت

اگر قبلاً با سورفکتانت‌های سبز کار نکرده‌اید، این فرمول ژل دوش طبیعی ارگانیک رنگ شما را متقاعد می‌کند که این مواد پایه را امتحان کنید. با وجود اینکه ژل های دوش محصولات شستشو هستند، ما عموماً روزانه و گاهی دو بار در روز از آن‌ها استفاده می‌کنیم، بنابراین با گذشت زمان پوست ما با مواد تشکیل‌دهنده آنها در تماس قابل توجهی قرار می‌گیرد.

محققان معتقدیم سورفکتانت‌های گیاهی-مواد پاک‌کننده و کف‌کننده که در اکثر محصولات ژل و محصولات حمام، دوش و صابون پیدا می کنید-پاک‌کننده‌های ملایم‌تر، کمتر خشن هستند و بیشتر توسط سد اپیدرمی پوست ما تحمل می‌شوند.

فرمولاسیون ژل دوش
فرمولاسیون ژل دوش

مواد تشکیل‌دهنده ژل دوش طبیعی

سورفکتانت‌ها یا عوامل فعال سطحی، گروه وسیعی از مواد آرایشی هستند که شامل امولسیفایرها و محلول‌کننده‌ها هستند.

همه سورفکتانت‌ها کف نمی‌کنند، مثلا زمانی که از امولسیفایرهای طبیعی خاصی در فرمولاسیون خود استفاده کرده‌اید. در واقع، برای اینکه یک محصول پاک‌کننده کار کند، نیازی به کف آن ندارد. به عنوان مثال، به پاک‌کننده‌های حمام یا دوش بر اساس کرم فکر کنید، که ظاهر و احساس کاملاً متفاوتی دارند. با این حال، اکثر مصرف‌کنندگان انتظار دارند که ژل پاک کننده‌ها کف کنند، زیرا کف را با احساس تازه و تمیز بودن مرتبط می‌کنند.

فرمول پایه برای یک ژل دوش طبیعی

فرمول پایه ژل دوش باید حاوی آب و/یا هیدروسول‌های گیاهی، سورفکتانت‌ها برای پاکسازی پوست، نگهدارنده برای محافظت در برابر میکروب ها و ضخیم کننده برای افزایش ویسکوزیته محصول باشد. این مواد با نسبت‌های دقیق، پایه و اساس یک ژل دوش عالی را ایجاد می کنند که کف خوبی تولید می کند و به خوبی تمیز می‌شود.

یکی از پیچیده‌ترین قسمت های ایجاد این نوع فرمولاسیون، ضخیم شدن مخلوط به ویسکوزیته مورد نظر و مورد انتظار ژل مانند است. ما همچنین باید اطمینان حاصل کنیم که محصول نهایی ما با مقدار زیادی حباب که در خود ژل گیر کرده یا با بافتی ناهموار به پایان نرسد.

استفاده از ژل دوش که دارای قوام آب مانند است، چالش برانگیز و بیهوده است و به عنوان ژل شناخته نمی‌شود. به همین دلیل ما باید فرمول خود را غلیظ کنیم. هنگامی که با سولفات‌ها به عنوان سورفکتانت کار می‌کنید، ویسکوزیته مناسب بسیار آسان تر است زیرا افزودن نمک به غلیظ شدن فرمول های مبتنی بر سولفات کمک می‌کند تا قوام ژل مانند به آن‌ها داده شود.

فروش زانتان گام
فروش زانتان گام

انتخاب و استفاده از صمغ‌ها

هنگامی که از سورفکتانت‌های طبیعی استفاده می‌کنید، به منظور رسیدن به ویسکوزیته مناسب، به صمغ یا ترکیبی از صمغ‌ها و نه نمک نیاز دارید. کار با صمغ ممکن است دشوار باشد. اگر فرمول‌بندی را به درستی انجام ندهید، می‌توانند بافت‌های بسیار عجیب و غریبی ایجاد کنند.

پس از آزمایش چندین ترکیب مختلف صمغ برای این ژل دوش، ما بر روی نسبت 50:50 ترکیبی از محصول به نام آمیژل (INCI – Sclerotium gum) و زانتان گام قرار گرفتیم. این ترکیب یک ژل دوست‌داشتنی و شفاف با بافت نرم (تا زمانی که کاملاً هیدراته شوند) ایجاد می کند که ثبات زیادی دارد. همچنین می‌توانید به جای آن از صمغ زانتان و گوار گام استفاده کنید، اما ممکن است این درصدها متفاوت باشد. شما باید بازی کنید تا ببینید چه ترکیبی از صمغ‌ها در فرمولاسیون برای شما مفید است.

کار با سورفکتانت‌های طبیعی

وظیفه‌ی بعدی ایجاد ترکیبی از سورفکتانت‌ها است. این‌ها وقتی به صورت ترکیبی استفاده می‌شوند و “بار” های متفاوتی برای ایجاد ترکیب هم‌افزایی و بهینه‌سازی عملکرد کلی آن دارند، بهترین عملکرد را دارند. استفاده از تنها یکی از سورفکتانت‌های غیر یونی در ژل‌های دوش کاملاً امکان‌پذیر است و مکان مناسبی برای شروع است، اما ما پیشنهاد می‌کنیم که پس از اطمینان بیشتر، بهتر است از ترکیبی از سورفکتانت‌ها برای ایجاد یک محصول استفاده کنید.

اگر می خواهید محصولی با قابلیت پاکسازی قوی‌تر باشد، باید از سورفاکتانت آنیونی استفاده کنید. افزودن سورفکتانت‌های آمفوتریک (که بار مثبت و منفی را حمل می‌کنند) باعث افزایش پایداری کف می‌شود در حالی که استفاده از سورفکتانت‌های غیر یونی، محصول ملایم‌تری ایجاد می‌کند و سورفکتانت‌های قوی‌تری را نرم می‌کند.

برای این ژل دوش ارگانیک از ترکیبی از دو سورفکتانت غیر یونی به نام کاپریلیل/کاپریل گلوکوزید و دسیل گلوکوزید به همراه کوکامیدو پروپیل بتائین که یک سورفکتانت آمفوتریک است استفاده می‌کنیم. این یک ترکیب ملایم با کف عالی ایجاد می‌کند. کاپریلیل/کاپریل گلوکوزید همچنین یک عامل حل‌کننده مؤثر است، بنابراین این امر به پراکندگی مواد حاوی روغن در ژل ما کمک می‌کند.

افزودنی‌های گیاهی برای فرمول ژل دوش

هنگامی که فرمولاسیون پایه کامل خود را ایجاد کردید، می‌توانید آن را با ترکیبات مختلف گیاهی سفارشی کنید تا بوها، رنگ‌ها و احساسات متفاوتی ایجاد شود. به احتمال زیاد شما می‌خواهید برخی از عصاره‌های گیاهی و مقدار کمی روغن‌های ضروری را برای یک رایحه دوست داشتنی در نظر بگیرید.

شما گزینه های زیادی مانند گلیسیریت‌ها، عصاره‌های مبتنی بر آب، دم‌کرده‌های گیاهی یا حتی مقدار بسیار کمی عصاره های حاوی روغن دارید (به مقدار بسیار کمی افزودن حلال‌کننده نیاز دارید).

با این حال، از آنجا که این یک محصول شستشو است و برای مدت طولانی در تماس با پوست نخواهد بود، نیازی به افزودن عصاره‌های گران‌قیمت زیاد نیست زیرا آن‌ها زمان لازم برای جادوی خود را ندارند.

بهتر است بر روی بهینه‌سازی عملکرد محصول، که در این مورد به معنای مرحله سورفاکتانت است، تمرکز کنید تا اینکه از گیاهان دارویی فانتزی زیادی استفاده کنید. شرم‌آور است که عصاره‌های گران‌قیمت خود را در هنگام آبکشی بشویید.

افزودن رنگ طبیعی به ژل دوش

ژل‌های دوش نیز محصولی سرگرم کننده برای افزودن رنگ هستند و راه های زیادی برای این کار وجود دارد. برای طبیعی جلوه دادن هرچه بیشتر این محصول، ما از اسپیرولینای آبی پودری نه تنها به عنوان یکی از عصاره‌های گیاه‌شناسی خود استفاده کرده‌ایم بلکه به سادگی یک رنگ شگفت‌انگیز و پر جنب و جوش را به محصول منتقل کرده‌ایم.

بسیاری از عصاره‌های پودری دیگر وجود دارد که می‌توانید در ژل دوش طبیعی خود استفاده کنید مانند زغال چوب برای ژل سیاه غیرمعمول، چغندر برای قرمز پر جنب و جوش، نخود پروانه‌ای برای آبی/بنفش تیره و غیره. به خاطر داشته باشید که عصاره‌های مختلف دارای درصد مطلوب، حلالیت، ثبات متفاوت هستند و ممکن است چالش‌های بیشتری را در رابطه با حفظ ایجاد کنند. همچنین، از نحوه شستشو مواد افزودنی رنگ آگاه باشید.

فرمولاسیون ژل دوش

وزن (گرم) مواد تشکیل‌دهنده فاز
10.00 گلیسیرین گیاهی A
1.00 صمغ اسکلروتیوم A
1.00 زانتان گام A
15.00 کاپریلیل/کاپریل گلوکوزید B
10.00 کوکامیدوپروپیل بتائین B
3.00 دسیل گلوکوزید B
1.00 اسانس گریپ فروت B
42.90 آب مقطر C
10.00 هیدروسول پرتقال C
5.00 هیدروسول آلوئه ورا C
0.10 پودر اسپیرولینا C
1.00 نگهدارنده سازگار با محیط زیست E

جهت استعلام قیمت مواد اولیه ژل دوش

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

فرآیند تولید ژل دوش

دستورالعمل های ما را گام به گام دنبال کنید تا بتوانید از ژل دوش گریپ فروت رنگارنگ و نشاط‌آور و آبی اسپیرولینای آبی خود استفاده کنید.

1. ترکیب فاز A

همه مواد فاز A را در یک لیوان یا ظرف مخلوط کنید.

مخلوط کردن این مواد ابتدا به صمغ ها زمان می‌دهد تا در گلیسیرین پراکنده شوند در حالی که سایر مواد را وزن می کنید. با ترکیب گلیسیرین و صمغ، به شما یک بافت می‌دهد زیرا این امر از جمع شدن صمغ جلوگیری می‌کند.

2. ترکیب فاز B

همه اجزای فاز B را به طور جداگانه در یک لیوان یا ظرف مخلوط کنید. همه سورفکتانت‌ها را در یک لیوان مخلوط کنید. افزودن اسانس در این مرحله به این معنی است که کاپریلیل/کاپریل گلوکوزید می تواند اسانس را حل کند. به آرامی هم بزنید تا هیچ رگه‌ای در مایع وجود نداشته باشد و صبر کنید تا شفاف شود.

3. ترکیب فاز C

همه اجزای فاز C را به طور جداگانه در یک لیوان یا ظرف مخلوط کنید. آب‌های خود را وزن کنید و اسپیرولینای آبی خود را اضافه کنید تا کاملاً حل شود.

4. مونتاژ ژل دوش خود را شروع کنید

با افزودن مواد فاز B به مخلوط فاز C شروع کنید. سورفکتانت‌ها را به آرامی اضافه کرده و هم بزنید تا کاملاً مخلوط شوند. مطمئن شوید که همه مواد را خوب با هم مخلوط کرده اید اما خیلی سریع هم نزنید وگرنه ژل شما شروع به کف شدن می‌کند. و به دلیل pH این سورفاکتانت‌ها، رنگ آن‌ها را به رنگ بنفش تغییر می کند.

5. فاز A را به ترکیب کلی خود اضافه کنید

سپس مواد فاز A را به ترکیب کلی خود اضافه کنید. به آرامی آب‌ها را با صمغ/گلیسیرین مخلوط کنید و خیلی آهسته هم بزنید.

6. یک لحظه صبر کن

در این مرحله مواد را کمی غلیظ کنید

7. pH را بررسی و تنظیم کنید

هدف شما این است که این ترکیب به pH 5 تا 5.5 برسد. با تنظیم pH، ترکیب دوباره آبی می‌شود و به یاد داشته باشید که محیط زیست محافظ pH را کمی کاهش می‌دهد. هم بزنید تا ترکیب کاملاً آبی شود.

8. مواد نگهدارنده را اضافه کنید

فاز D، نگهدارنده را به مخلوط خود اضافه کرده و هم بزنید.

9. pH را بررسی کنید

pH را در صورت لزوم بررسی و تنظیم کنید. ما به دنبال pH 5 در ترکیب کلی شما هستیم.

10. بطری را بگذارید و 24 ساعت بگذارید

ژل را به یک بطری منتقل کرده و بگذارید 24 ساعت بماند تا قوام ژل کاملاً تشکیل شود و ژل شفاف و بدون حباب شود.

نکات مورد توجه برای تهیه فرمولاسیون ژل دوش

  • اگر یک حلال‌کننده دارید، می‌توانید از آن در فاز B استفاده کنید. و به یاد داشته باشید که مقدار آب را تنظیم کنید تا فرمول آن تا 100 گرم برسد. در این فرمولاسیون از کاپریلیل/کاپریل گلوکوزید به عنوان سورفاکتانت استفاده کردیم زیرا برای حل کردن مقدار کمی روغن بسیار عالی است، اما انتخاب با شماست.
  • سعی کنید با یک صمغ زانتان به شکل پودر کار کنید، نه زانتان که در دانه‌های کوچک وجود دارد. ما از این نوع صمغ استفاده می‌کنیم زیرا کار با پودر راحت‌تر است – دانه‌های کوچک زمان زیادی طول می‌کشد تا متورم شوند و می‌توانند حباب ایجاد کنند.
  • استفاده از صمغ‌های مختلف در نسبت‌های مختلف می‌تواند بر ویسکوزیته نهایی تأثیر بگذارد. از این کار ناراحت نشوید و از آن به عنوان فرصتی برای آزمایش استفاده کنید.
  • همیشه فرمول ژل دوش خود را به مدت یک شب یا 24 ساعت قبل از انجام هرگونه استراحت بگذارید، زیرا زمان زیادی طول می‌کشد تا برطرف شود.
  • همه مواد تشکیل‌دهنده با یکدیگر سازگار نیستند، بنابراین ممکن است در موقعیتی قرار بگیرید که ژل شما می‌شکند و برای پیدا کردن مشکل باید تحقیق و آزمایش کنید.

منبع:

  • HOW TO MAKE A NATURAL SHOWER GEL USING SURFACTANTS
info@irchem.ir
Bahonar St. Esfaha, Esfahan
دوشنبه, سه‌شنبه, چهارشنبه, شنبه, یکشنبه, یکشنبه09:00 – 17:00
پنج‌شنبه09:00 – 13:00
+98-۹۱۲-۹۰۰-۸۸-۶۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست