مواد شیمایی چربی گیر، موادی هستند که برای آماده سازی قطعه برای عملیات بعدی مانند آبکاری یا رنگ آمیزی استفاده می‌شود. چربی گیر از یک محلول شیمیایی خاص تشکیل شده است که می‌تواند شامل چندین ماده شیمیایی برای تشکیل یک محصول چربی گیریی خاص باشد تا مایعات ماشینکاری و آلاینده‌هایی را که ممکن است روی قطعه یا جسم فلزی باقی مانده باشد حل کند. در این مقاله به معرفی مواد شیمایی چربی گیر و بررسی فرایند چربی گیریی و مزایای آن می‌پردازیم، پس تا انتهای این محتوا با ما همراه باشید تا با فرایند چربی گیریی بیشتر آشنا شوید.

چربی گیر چیست

به طور کلی می‌توان گفت که چربی گیر یک ماده پاک کننده مبتنی بر حلال یا حاوی حلال است و ممکن است حاوی سورفکتانت‌ها به عنوان مواد فعال باشند. این یک محصول شیمیایی است که بیشتر برای حذف مواد نامحلول در آب مانند گریس، رنگ، روغن، روان کننده‌ها، محصولات خورنده، گرد و غبار ساینده و سایر فیلم‌های آلی استفاده می‌شود. این ماده تمیز کننده مخصوصاً برای از بین بردن چربی ساخته شده است.

چربی گیرها را می‌توان در صنایع مختلفی مانند هواپیماسازی، خودروسازی، نیروگاه‌های هسته ای، داروسازی، رنگ، چاپ، حمل و نقل، اپتیک، دریایی و نیمه‌هادی‌ها استفاده کرد. آنها همچنین می‌توانند در نظافت خانگی استفاده شوند، به عنوان مثال. تمیزکننده‌های کف، کاشی و غیره. یک مرحله اضافی که مردم و شرکت‌ها برای تمیز کردن فلز یا هر ماده دیگری که نیاز به تمیز کردن دارد استفاده می‌کنند، غوطه وری است. فرو بردن جسم در مخزن نوعی با محتویات حلال چربی گیریی صنعتی و هم زدن آن (مشابه نحوه عملکرد ماشین لباسشویی) روشی موثر برای از بین بردن ذرات و آلاینده‌ها از قطعه است. (پیشنهاد مطالعه: انواع شوینده ها )

چربی گیر آبکاری
مواد شیمایی چربی گیر

فرایند چربی گیریی

برای شروع، یک ماده تمیز کننده مستقیماً با اسپری کردن، برس زدن، انفجار یا پاک کردن روی سطح اعمال می‌شود. این فرآیند روغن، گریس، کثیفی، ذرات سست و هر آلاینده دیگری را که ممکن است روی سطح ماده وجود داشته باشد، از بین می‌برد. تقریباً تمام مجموعه‌های الکترونیکی، قطعات الکتریکی و تقریباً تمام فلزات را تمیز می‌کند. قطعات معمولاً در دمای بالا خشک می‌شوند، اما معمولاً کمتر از دمای اتاق نیستند. با این حال، اگر با یخ خشک تمیز می‌کنید، اشیاء خشک و تمیز باقی می‌مانند. تقریباً هر اندازه یا شکلی از یک قطعه قابل تمیز کردن است.

اسپری کردن

رایج‌ترین عملیات حلال سرد، معمولاً در چربی‌گیرهای تعمیر و نگهداری کوچک با استفاده از حلال‌های نفتی یا معدنی استفاده می‌شود. معمولاً برای برداشتن قسمت عمده مواد و آماده سازی آن برای مخزن تمیز کردن می‌باشد. در صورتی که قطعه نیازی به تمیزی کامل نداشته باشد، پس از اسپری کردن می‌توان عملیات را پایان داد. اسپری کردن همچنین می‌تواند به عنوان مقدمه دیگر عملیات چربی گیریی مانند چربی گیریی بخار که تمیزی بهتری را به ارمغان می‌آورد استفاده شود.

مواد تشکیل دهنده چربی گیر
مواد چربی گیر

غوطه وری

این قطعه در مخزن حلال فرو می‌رود و معمولاً مانند ماشین لباسشویی برای لباس‌ها، آن‌ها را به هم می‌زند تا همه آلودگی‌ها از بین برود. سپس روی قفسه‌ای روی مخزن آویزان می‌شود تا خشک شود. این را نباید با اسید شویی اشتباه گرفت، که طی آن قطعه برای مدت طولانی در حمام خیس می‌شود. این عملیات یک دوره نسبتا کوتاه را پوشش می‌دهد و به عمق اسید شویی تمیز نمی‌شود. خیساندن معمولاً رایج ترین کاربرد این فرآیند است.

مواد را تا زمانی که تمام کثیفی‌ها یا آلودگی‌ها از سطح پاک شوند، خیس بخورند. با این حال، قطعه کار نیز ممکن است اسپری شود یا حلال به طور مستقیم روی آن پاک شود. این دو برنامه معمولاً برای تمیز کردن نقطه استفاده می‌شوند

با توجه به توانایی حلال برای رسیدن به همه مکان‌ها، تقریباً تمام قسمت‌ها با هر شکل یا اندازهای را می‌توان با استفاده از مواد شیمایی چربی گیر با حلال تمیز کرد. تنها محدودیت در اندازه تجهیزات موجود است. تجهیزات چربی گیریی حلال در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف موجود است و عمدتاً از یک مخزن غوطه ور تشکیل شده است. با این حال، برخی از تجهیزات چربی گیریی دارای سیستم گردش و فیلتر یا نوعی مکانیسم تنظیم ارتفاع هستند. عملیات چربی گیریی برای بسیاری از فرآیندهای صنعتی ضروری است، به عنوان مقدمه ای برای پرداخت سطح یا محافظت از اجزای حساس. چربی گیریی شامل حذف خاک‌های نفتی، گریس و روانکاری است.

چربی گیر فلزات
مواد شیمیایی چربی گیر صنعتی

مواد شیمیایی چربی گیر صنعتی

تعمیر و نگهداری صنعتی یکی از دقیق ترین مشاغل در جهان است. با توجه به میزان چربی‌های نامطلوب و تمیز کردن شدید مورد نیاز، حفظ محل شستشوی بهداشتی شوخی نیست. تمیز نگه داشتن محل شستشو به دلیل قوانین سختگیرانه دولتی که نیاز به حذف و دفع ایمن فاضلاب تولید شده در محل شستشو دارد، می‌تواند بسیار پرهزینه و طولانی باشد. تمیز کردن دوره‌ای یک امر ضروری است و استفاده از محصول مناسب برای صنعت شما کار را آسان تر، کارآمد و مقرون به صرفه می‌کند.

انواع مواد شیمایی چربی گیر

چربی گیر از نوع قلیایی

چربی گیر از نوع قلیایی، در از بین بردن تمام محتویات روغن روی سطح فلز بسیار موثر هستند. چربی‌گیر نوع قلیایی در مقایسه با سایر انواع چربی‌گیر در حذف 100 درصد روغن بسیار مؤثر است. چربی‌گیر نوع قلیایی قادر است اسیدهای چرب نامحلول را به اسیدهای چرب محلول تبدیل کند و از این رو نسبت به سایر انواع چربی‌گیر مؤثرتر است.

مواد شیمایی چربی گیر نوع امولسیونی

این نوع چربی گیر یک پاک کننده فلزی از نوع امولسیونی است که به طور ویژه برای تمیز کردن موثر روغن‌ها و خاک‌ها از آلومینیوم، آهن، روی، فولاد و سطوح ریخته گری بدون عواقب نامطلوب ساخته شده است. این نوع چربی گیر دود خورنده و بوی تند تولید نمی‌کند.

مواد شیمایی چربی گیر از نوع حلال

این نوع حلال چربی گیر برای تمیز کردن چربی و روغن از سطوح فلزی است. این به منظور ارائه قدرت تمیز کنندگی و چربی گیریی فوق العاده برای اجزای آهنی و غیر آهنی و در عین حال محافظت از کاربر و محیط زیست با حذف استفاده از پرکلرواتیلن، تری کلرواتیلن و بنزن ساخته شده است.

پاک کننده اولتراسونیک

این نوع چربی گیر روغن و گریس را از فولاد، فولاد ضد زنگ، منیزیم و نیکل پاک می‌کند. ناخالصی‌های سطحی سطح فلز را از بین می‌برد. پاک کننده‌های اولتراسونیک سریعتر و سازگارتر از هر محصول تمیز کننده دیگری هستند.

چربی گیر قوی صنعتی
مواد چربی گیر در صنعت

مزایای استفاده از مواد شیمایی چربی گیر در صنعت

مزایای استفاده از حلال‌های چربی‌گیر صنعتی در مقابل سایر انواع پاک‌کننده‌ها، به‌ویژه محلول‌های چربی‌گیر بخار، عبارتند از:

 • کمتر برای انسان خطرناک است
 • غیر خورنده و غیر رسانا
 • یک پاک کننده سازگار با محیط زیست، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در مقایسه با عملیات چربی‌زدایی بخار
 • تنظیم سریع و اجرای عملیات چربی گیریی کوچک بسیار آسان‌تر است.
 • حلال‌های مایع به سادگی و راحت تر از عوامل چربی گیریی بخار هستند.

فروش مواد شیمیایی

ایمنی مواد شیمایی چربی گیر

بسیاری از محصولات رایج مورد استفاده در عملیات چربی گیریی خودرو و صنعتی نیز حاوی آلاینده‌های خطرناک هوا، مواد شیمیایی هستند که می‌توانند باعث سرطان، حساسیت‌های تنفسی، چشم و پوست و نقص‌های تولید مثلی شوند. زایلین، تولوئن، اتیل بنزن یا متانول از رایج‌ترین آلاینده‌های خطرناک هوا هستند که در پاک کننده‌ها و چربی گیرهای صنعتی یافت می‌شوند و باید از آن‌ها اجتناب شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مواد شیمایی چربی گیر صنعتی و اینکه چگونه استفاده از آن‌ها می‌تواند برای شما یا شرکت شما مفید باشد، زودتر با پیشگامان شیمی تماس بگیرید. پیشگامان شیمی می‌تواند دانش و اطلاعات زیادی را در رابطه با مواد شیمایی چربی گیر صنعتی ارائه دهد، که متعاقباً به شما کمک می‌کند تا بر اساس عملیاتی که روی مواد خود انجام می‌دهید تصمیم درستی بگیرید. (برای مطالعه بیشتر به این لینک مراجعه کنید.)

سوالات متداول

چگونه چربی را از گاز پاک کنیم؟

تنها کاری که باید انجام دهید این است که مشعل های خود را با کمی سرکه اسپری کنید و اجازه دهید حدود 10 تا 15 دقیقه بماند. در مرحله بعد، دستگاه را با یک پارچه تمیز پاک کنید. این کار باید لکه های چربی جزئی را از بین ببرد و سطح آشپزخانه شما را به میزان قابل توجهی تمیزتر کند. این روش در صورت استفاده روزانه موثرتر است.

کدام ماده شیمیایی در چربی زدایی استفاده می شود؟

تری کلرواتیلن (TCE)، یک حلال آلی فرار، به طور گسترده در صنعت به عنوان یک عامل چربی زدایی فلزات و در تولید ترکیبات شیمیایی کلردار استفاده می شود.

برای از بین بردن چربی سنگین از چه ماده شیمیایی باید استفاده کرد؟

جوش شیرین یک قلیایی است، به این معنی که کار بسیار خوبی در حل کردن چربی انجام می دهد. و به دلیل ملایم بودن، چربی را بدون از بین بردن سطحی که تمیز می کنید، از بین می برد. فقط 3 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با 1 فنجان آب مخلوط کنید.

چگونه چربی غلیظ را پاک می کنید؟

جوش شیرین با آب گزینه خوبی برای تمیز کردن تمام سطوح مختلف آشپزخانه شما است. تمام لکه های چربی را از بین می برد و به دست ها و سطوحی که تمیز می کنید آسیبی نمی رساند

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • بهناز اسدی

  سلام
  چه نوع چربی گیری برای پاکسازی سطوح فلزی آلومینیومی و آهنی استفاده می شود؟

  پاسخ
  • دکتر محمد رضا سلیمی

   برای پاکسازی سطوح فلزی آلومینیومی و آهنی می‌توان از روش‌های مختلفی برای چربی گیری استفاده کرد. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

   استفاده از مواد شیمیایی: برای پاکسازی سطوح فلزی می‌توان از مواد شیمیایی مانند اسید فسفریک، اسید نیتریک، اسید هیدروکلریک و اتانول استفاده کرد. این مواد با تخریب چربی‌های موجود در سطح فلزی، به پاکسازی آن‌ها کمک می‌کنند.

   چربی گیری با استفاده از امواج فراصوت: در این روش، امواج فراصوت بر روی سطوح فلزی تابانده می‌شوند که با تولید حرارت و فشار، چربی‌های موجود روی سطح فلزی حذف می‌شوند.

   استفاده از تکنولوژی پلاسمای سرد: در این روش، با استفاده از پلاسمای سرد، سطح فلزی پاکسازی می‌شود. پلاسمای سرد با تولید یون‌های اکسیژن و هیدروژن، به چربی‌های موجود روی سطح فلزی تجزیه می‌شوند.

   چربی گیری با استفاده از لجن فعال: در این روش، لجن فعال روی سطح فلزی اعمال می‌شود که با جذب چربی‌های موجود روی سطح، سطح فلزی پاکسازی می‌شود.

   به طور کلی، روش چربی گیری برای پاکسازی سطوح فلزی آلومینیومی و آهنی باید با توجه به نوع چربی موجود بر روی سطح، نوع فلز و نوع کثیفی موجود بر روی سطح فلزی انتخاب شود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست