مواد شیمیایی رسوب زدا

ایجاد رسوب در مقیاس سالانه می‌تواند میلیون‌ها دلار برای صنایع هزینه داشته باشد. هنگامی که رسوب ایجاد می‌شود، از کارکرد تجهیزات در سطوح بهینه جلوگیری می‌کند، به این معنی که تجهیزات مجبور به کار سخت‌تر می‌شوند، که می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های عملیاتی و کاهش راندمان شود. استفاده منظم از مواد شیمیایی رسوب زدا نیز احتمال خرابی تجهیزات را کاهش می‌دهد که از خرابی تاسیسات شما جلوگیری می‌کند.

برای مدیران تأسیسات و صاحبان مشاغل، بسیار مهم است که بیاموزند چگونه از مواد شیمیایی رسوب زدا به طور مؤثر و ایمن برای جلوگیری از هر گونه آسیب به تجهیزات و کاهش هزینه‌های عملیاتی تأسیسات خود استفاده کنند. تا انتهای این محتوا با ما همراه باشید تا هر آنچه را که در مورد مواد شیمیایی رسوب زدا لازم است بدانید، یاد بگیرید.

بهترین مواد شیمیایی ضد رسوب و خوردگی 

 • اسید هیدروکلریک
 • اسید سولفامیک
 • اسید استیک
 • سیتریک اسید
 • فرمیک اسید
 • گلیکولیک اسید
 • نیتریک اسید
 • هیدروفلوئوریک

برای استعلام قیمت و کسب اطلاعات بیشتر درباره 
مواد شیمیایی ضد رسوب و خوردگی
وهمچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

تشکیل رسوب

در هر صنعتی از آب به هر شکلی استفاده می‌شود. مثلا آب به عنوان یک محیط خنک کننده در صنایع برای سیستم‌هایی مانند برج‌های خنک کننده، بویلرها، مبدل‌های حرارتی، چیلرها، کوره‌ها، کندانسورها، لوله‌ها و غیره استفاده می‌شود. رسوب اغلب در اثر تماس آب سخت بر روی تجهیزات سطوح مختلف مانند وسایل حمام، دوش، وسایل آشپزخانه، ماشین‌های یخ‌ساز و کشتی‌ها و خطوط صنعتی ایجاد می‌شود. علاوه بر برخی موقعیت‌های صنعتی تخصصی، اکثر مشکلات حذف رسوب شامل رسوب کلسیم و منیزیم است.

تشکیل رسوب

رسوب زدایی چیست؟

اگر هر یک از این کندانسورها، چیلرها، بویلرها، مبدل‌های حرارتی، برج‌های خنک‌کننده یا کمپرسورها را مدیریت می‌کنید، رسوب دارید. تجمع رسوب ممکن است فوراً آشکار نشود، اما دیر یا زود، تجهیزات شما را درگیر خواهد کرد.

سیستم‌های رسوب‌زدایی به‌سرعت و به‌راحتی رسوب‌زدایی را در هنگام استفاده از مواد شیمیایی رسوب‌زدا با چرخاندن مواد شیمیایی و شستشوی رسوب از بین می‌برند. رسوب زدایی کارآمدترین روشی است که رسوبات را از سیستم‌ها حذف می‌کند. یکی دیگر از مشکلات رایجی که رسوب زدا حل می‌کند، زدودن زنگ است. زنگ زدگی می‌تواند ناشی از آبی باشد که دارای اکسیداسیون بسیار بالایی در محصولات آهن یا فولاد است. سطحی که باید رسوب از آن جدا شود نیز هنگام انتخاب یک رسوب زدا سازگار مهم است.

انواع مواد شیمیایی رسوب زدا

مواد شیمیایی رسوب زدا بر پایه اسید هیدروکلریک، برای حذف رسوب دیگ و رسوب زدایی مبدل‌های حرارتی که با رسوبات آهکی و رسوبات دیگر مصدود می‌شوند ایده آل است. این نوع رسوب زدا از فولاد کربن، مس و برنج محافظت می‌کند ورسوب آهک و زنگ را حل می‌کند.

پودر رسوب زدایی یک پاک کننده مبتنی بر اسید سولفامیک است که عملکرد آن ملایم تر از رسوب زداهای بر پایه اسید هیدروکلریک است و برای تمیز کردن تجهیزات حساس مانند مبدل های حرارتی فولاد ضد زنگ و برج‌های خنک کننده ایده آل است. از فولاد ملایم و ضد زنگ، مس و برنج محافظت می‌کند. این نوع رسوب زدا را می‌توان برای حل کردن رسوبات آهک (کربنات کلسیم) در بویلرها، گرم کننده‌ها و مبدل های حرارتی استفاده کرد.

گلیکولیک اسید یک اسید آلی از خانواده اسیدهای آلفا هیدروکسی کربوکسیلیک است که به طور گسترده در چندین برنامه نظافت خانگی و صنعتی استفاده می‌شود. گلیکولیک دارای گروه‌های عاملی دوگانه (COOH و OH) است که باعث می‌شود به عنوان اسید، رسوب زدا و عامل کلات کننده آهن و فلزات سنگین عمل کند. مواد شیمیایی رسوب زدا بر پایه اسید گلیکولیک یک انتخاب عالی برای جایگزینی اسیدهای سیتریک اسید، فرمیک اسید و استیک اسید در کاربردهای صنعتی به دلیل اثر رسوب زدایی سریع همراه با عملکرد عالی کیلاسیون است.

اسید گلیکولیک در کاربردهای متعدد جایگزین اسیدهای معدنی شده است تا از خورندگی و سمیت زیاد اسیدهای معدنی قوی جلوگیری کند. معمولاً در پاک کننده‌های بتن و بنایی استفاده می‌شود و سابقه طولانی در جایگزین هیدروکلریک اسید در این کاربرد دارد.

بسیاری از فرآیندهای تولیدی که شامل قطعات فلزی است شامل مرحله ای برای حذف محصولات خوردگی از آن قطعات فلزی است. یک روش معمول برای انجام این کار غوطه ور کردن قطعات در حمام محلول آبی اسید یا قلیایی مذاب است. در صورت استفاده از اسید، به دلیل هزینه نسبتا پایین آن، اغلب از سولفوریک اسید استفاده می‌شود. سایر عوامل رسوب زدایی شیمیایی شامل محلول های آبی اسید نیتریک و هیدروفلوئوریک، حمام نمک مذاب و فرمولاسیون‌های اختصاصی مختلف است.

جهت مواد شیمیایی ضد رسوب و خوردگی با کارشناسان ما تماس بگیرید.
مشاوره و خرید ۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

بهترین مواد برای رسوب زدایی

رسوب زدای قوی حاوی اسید هیدروکلریک ممکن است برای فلزات نرمی مانند آلومینیوم حساس به خوردگی مناسب نباشد. شیشه‌های با حجم رسوبات سنگین ممکن است به چیزی بیشتر از اسید سیتریک نیاز داشته باشند تا رسوبات سنگین را از بین ببرند. در هنگام انتخاب رسوب زدا، توجه به محیط زیست نیز ممکن است برای شما ضروری باشد.

مواد شیمیایی ضد رسوب در آشپزخانه

رسوب زدایی رستوران و آشپزخانه

بسیاری از کارهای رسوب‌زدایی در رستوران‌ها در ماشین‌هایی هستند که اسپری آب با حجم بالا تولید می‌کنند، مانند ماشین‌های ظرفشویی، یا نمی‌توانند باقیمانده مواد شوینده داشته باشند. رسوب‌زدای بدون مواد شوینده دارای کف کم هستند و لایه‌ای از خود باقی نمی‌گذارند که مخصوصاً هنگام رسوب زدایی دستگاه‌های قهوه و یخ‌سازها اهمیت دارد. به عنوان مثال، مردم به طور کلی قهوه سازها را با دم کردن یک قابلمه سرکه تازه خوب تمیز می‌کنند. سرکه حاوی اسید استیک است که یک اسید آلی نسبتا ضعیف است. با این وجود، فقط گاهی اوقات اسید استیک کافی است.

در موارد دیگر، ممکن است بخواهید یک محصول رسوب‌زدای آهن/قهوه‌ساز تجاری بخرید. به طور معمول، این نوع محصول به صورت مایع یا کریستالی عرضه می‌شود. عنصر اصلی معمولا سولفامیک اسید است. اسید سولفامیک یک عامل رسوب زدایی عالی است و برای انواع مختلف فلزات بسیار ایمن‌تر است. هنگامی که به اندازه کافی قوی است، حتی زنگ‌زدگی را از بین می‌برد.

رسوب زدای سطوح سخت

انواع مواد شیمیایی رسوب زدا، مخصوص رسوب زدایی سطوح سخت وجود دارند. این محصولات حاوی مواد شوینده‌ای هستند که برای عملکرد سریع‌تر در رسوبات نفوذ می‌کنند و اجازه می‌دهند کف چسبیده روی سطوح عمودی مانند درها و دیوارهای دوش برای بهبود زمان تماس ایجاد شود. محلول‌های شیمیایی سنتی و همچنین محلول‌های سبز نوآورانه برای سطوح مختلف در دسترس هستند.

رسوب زدای تجهیزات صنعتی

مواد شیمیایی رسوب زدای قوی با غلظت بالا برای کارهای بزرگ و صنعتی وجود دارند. رسوب زداهای غلیظ را می‌توان با آب رقیق کرد و در حجم‌های بالا به گردش درآورد تا رسوبات چربی در مخازن، خطوط و سایر ظروف از بین برود. رسوب زداهای سنتی مانند اسید هیدروکلریک رسوب را به سرعت و کارآمد حل می‌کنند، اما خطرات ایمنی وجود دارد. هنگامی که ایمنی در درجه اول اهمیت قرار دارد، رسوب زداهای جایگزین و غیر خورنده نیز در دسترس هستند.

از جمله مواد شیمیایی رسوب زدا قابل توجه عبارتند از اسید استیک، اسید سیتریک، اسید گلیکولیک، اسید فرمیک، اسید لاکتیک، اسید فسفریک، اسید سولفامیک و اسید هیدروکلریک اشاره کرد. نمک های کلسیم محلول هستند و در نتیجه در حین انحلال یا حل شدن شسته می‌شوند.

نکاتی برای موفقیت در رسوب زدایی تجهیزات صنعتی

ابتدا با خراش دادن نمونه‌ها از لوله‌ها شروع کنید. لوله‌ها را در چندین مکان نمونه‌برداری کنید و هر نمونه را به طور جداگانه با مواد شیمیایی رسوب زدا مختلف مورد بررسی آزمایش کنید. با این حال، قبل از آن آزمایش‌ها، هر نمونه را از نظر روغن بررسی کنید: برای این کار نمونه را در اسید خیس کنید و به دنبال لجن صابون بگردید. اسید به علاوه روغن به معنای باقی مانده صابون است – یک آشفتگی واقعی، زنجیره‌های آلیفاتیک دارای گروه‌های فعال مانند آلدئیدها، کتون‌ها، اسیدهای کربوکسیلیک هستند. اگر روغن و مواد ارگانیک پیدا کردید، به عنوان اولین قدم در تمیز کردن، آن‌ها را با مواد شوینده و سپس با آب داغ شستشو دهید.

سپس، شما باید جامدات را در نظر بگیرید. HCl، یکی از کم هزینه‌ترین مواد شیمیایی رسوب زدا موجود، در از بین بردن PO4-2، CO3-2 و لجن‌های بیولوژیکی بسیار خوب است. علاوه بر این، در از بین بردن رسوب آهن در دمای 140 تا 170 درجه فارنهایت، یعنی دمای حمام اسیدی بسیار موثر است. با این حال، هیدروکلراید سولفات‌هایی مانند CaSO4، سیلیکات‌ها، خاک رس، کک، گوگرد، پیریت یا FeS2 را حذف نمی‌کند.

به طور خودکار HCl را انتخاب نکنید. ارزیابی مواد شیمیایی رسوب زدا جایگزین مانند، سولفامیک اسید (H3NSO3)، که گران‌تر است، ایمن‌تر در نظر گرفته می‌شود. اگر با سفید کننده مخلوط شود Cl2 تولید نمی‌کند. با این حال، موثرتر از HCl است. مخلوط معمولی 10% H3NSO3/5% NaCl برای حذف Fe2O3 به خوبی عمل می‌کند. علاوه بر این، H3NSO3 می‌تواند بیشتر انواع فولاد ضد زنگ را رسوب زدایی کند، به جز برخی از فولادهای ضد زنگ سری 400. 

کاربرد مواد شیمیایی رسوب زدا

برخلاف مواد شیمیایی سختی که در گذشته استفاده می‌کردید، امروزه استفاده از مواد شیمیایی رسوب زدا یک راه‌حل ایمن، سریع و آسان است. به عنوان مثال یک نسخه ویژه رسوب زدای شیمیایی برای فولاد ضد زنگ وجود دارد که روی فولاد، آهن، مس، پلاستیک و لاستیک ایمن است. با استفاده از این رسوب زدا، رسوبات اکسید آهن و رسوبات کربنات کلسیم حل می‌شوند.

رسوب زداها معمولاً برای افزایش طول عمر سطوح مختلف، لوازم خانگی و ماشین آلات استفاده می‌شوند. متداول‌ترین کاربرد رسوب زدا حذف رسوب آهک، زنگ زدگی، گل و لای و اکسیدهای فلزات مختلف (آهن، مس و غیره) از تجهیزات است که ماشین آلات را قادر می‌سازد در سطح بهینه کار کنند.

مواد شیمیایی رسوب زدا می‌توانند کاربردهای مختلف رسوب زدایی صنعتی مانند بویلرها، مخازن آب گرم، ژنراتورهای بخار، مبدل‌های حرارتی صفحه ای و پوسته ای، کندانسورها، چیلرها، کویل‌های خنک کننده، خنک کننده‌های روغن و غیره را انجام دهند. ذخایر معدنی تصفیه نشده می‌تواند مشکلات طولانی مدتی را برای ماشین آلات صنعتی ایجاد کند. رسوب زدایی منظم برای اطمینان از اینکه ماشین آلات با ظرفیت کامل کار می‌کنند استفاده می‌شود.

 پیشنهاد مطالعه مطالب مرتبط: انواع آنتی اسکالانت

مواد شیمیایی ضد رسوب
بهترین مواد شیمیایی ضد رسوب

مزایای استفاده از مواد شیمیایی رسوب زدا

رسوبات تشکیل شده از آب، مانند رسوب آهک، می‌توانند کارایی تجهیزات را از بین ببرند، هزینه‌های عملیاتی را افزایش دهند و عمر تجهیزات را کوتاه کنند. رسوب زدای شیمیایی روشی آسان و موثر برای از بین بردن رسوبات مانند رسوب آهک، استروویت و زنگ است.

مواد شیمیایی رسوب زدا بر روی کربنات کلسیم، سولفات و سیلیس عمل می‌کنند تا آن‌ها را تجزیه کرده و از سیستم خارج کنند. حذف رسوب شیمیایی می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود، اما زمانی موثرتر است که ماده شیمیایی از طریق لوله‌ها و اتصالات یک سیستم پمپ شود.

نکاتی برای استفاده از مواد شیمیایی رسوب زدا

اگرچه باید در مورد استفاده و عملکرد هر ماشین آلات یا سیستم‌های صنعتی که تمیز می‌کنید آموزش دیده باشید، نکات کلی وجود دارد که می‌تواند به اکثر افراد کمک کند. بیایید این نکات کلی را به دو دسته تقسیم کنیم.

نکات شیمیایی رسوب زدایی

این گروه از نکات بر روی شیوه‌های خوب برای استفاده با هر نوع رسوب زدا یا پاک کننده صنعتی تمرکز دارد. حتی اگر قبلاً از پاک کننده خاصی استفاده کرده‌اید، اطمینان از اینکه چیزهای کوچک را به خاطر می‌آورید هنوز مهم است.

 • مطمئن شوید که وسایل ایمنی که ممکن است نیاز داشته باشید در دسترس داشته باشید. عینک ایمنی، انواع مختلف دستکش و سایر وسایل حفاظتی برای هر پروژه تمیزکاری باید در دسترس باشد و دسترسی به آن آسان باشد.
 • حتما برچسب‌ها و پروتکل‌های ایمنی را دوباره بررسی کنید.
 • دستورالعمل‌ها را دقیقاً همانطور که توسط سازنده ذکر شده است دنبال کنید.
 • آماده انجام هر گونه مراحل دفع اضافی باشید. اگر از شما خواسته می‌شود که به طور خاص با یک ماده تمیز کننده استفاده شده کار کنید یا آن را دور بریزید، مطمئن شوید که می‌توانید آن را به موقع انجام دهید.

نکات شغلی رسوب زدایی

انواع مختلف ماشین آلات صنعتی به و روش‌های تمیزکاری متفاوتی نیاز دارند. نکات کلی می‌تواند به هر کسی از یک تکنسین تازه آموزش دیده تا یک کهنه کار باتجربه کمک کند تا به یاد داشته باشند که در یک سایت شغلی جدید به دنبال چه چیزی بگردند.

 • اگر یک کارگر قراردادی هستید، قبل از شروع هر کار نظافتی حتماً با پرسنل تأسیسات تماس بگیرید.
 • تمام ابزارهایی که برای کارهای رسوب زدایی نیاز دارید را داشته باشید.
  • رسوب زدا شیمیایی
  • لوله مورد نیاز
  • درام یا ظروف دفع
  • ابزارهای ویژه برای مشاغل خاص (گاری‌های چرخ دار برای کارهای بزرگ)
 • نگاه کنید تا مطمئن شوید ماشین آلاتی که در حال تمیز کردن آن هستید همان چیزی است که با شما قرارداد شده است. اگر ماشین آلات با کار مطابقت نداشته باشد، ممکن است نتوانید آن را با خیال راحت تمیز کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که منطقه‌ای که در آن کار می‌کنید عاری از شلوغی باشد.
 • مطمئن شوید که ماشینی که می‌خواهید تمیز کنید استفاده نمی شود.
 • هر گونه آلودگی را پاک کنید.
مواد شیمیایی ضد رسوب و خوردگی
مواد شیمیایی ضد رسوب و خوردگی

ایمنی مواد شیمیایی رسو ب زدا

بستگی به این دارد که با چه رسوب زدایی کار می‌کنید. در صورت رعایت تمام دستورالعمل‌های ایمنی، رسوب زداهای عمومی برای استفاده بی خطر هستند. برخی از رسوب زداهای سنگین یا تخصصی می‌توانند بسیار اسیدی باشند و نیاز به رسیدگی دقیق دارند.

بسیاری از مواد شیمیایی رسوب زدا مدرن حاوی یک عامل بافر هستند که اثرات خورنده مرتبط با اسیدهای مورد استفاده در برخی از مواد شیمیایی رسوب زدا را از بین می‌برد. باز هم، مطمئن شوید که کاربردها و اقدامات احتیاطی ایمنی مرتبط با هر نوع رسوب زدای صنعتی را که برای استفاده انتخاب می‌کنید، درک می‌کنید.

رسوب زداهای صنعتی زیست تخریب پذیر برای دفع در فاضلاب‌های معمولی کارخانه در هر غلظتی پاکسازی می‌شوند. مطمئن شوید که رسوب‌زدای شیمیایی را که استفاده می‌کنید به روش مناسب دور بریزید (زیرا همه مواد رسوب‌زدا تجزیه‌پذیر نیستند).

سخن آخر

تمیز نگه داشتن سیستم‌ها برای حفظ کارایی فرآیند مهم است. به طور کلی، این بدان معنی است که سیستم‌های تصفیه آب را از ایجاد رسوب دور نگه می‌دارند، اما همچنین شامل استفاده از محصولات تمیزکننده تخصصی از جمله پاک‌کننده‌ها می‌شود.

از آنجایی که نمک‌های محلول (معمولاً کلسیم و منیزیم)، می‌تواند بر روی سطوح رسوب کند. این “حلالیت معکوس” با گرم شدن آب رخ می‌دهد و بنابراین رسوب یک مشکل رایج در بویلرها، مبدل‌های حرارتی و لوله کشی است. از مواد شیمیایی رسوب زدا استفاده به منظور واکنش با سختی باقیمانده موجود بر روی سطح دیگ استفاده می‌شود. (اطلاعات تکمیلی در مورد مواد شیمیایی رسوب زدا در reddit).

شرکت پیشگامان شیمی به عنوان وارد کننده انواع مواد شیمیایی رسو ب زدا در برندهای مختلف می‌باشد. برای دریافت قیمت مواد شیمیایی رسوب زدا و خرید مواد شیمیایی رسوب زدا می‌توانید با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید. یا جهت خرید هر کدام از محصولات مورد نظر به لینک مربوط به صفحه آن که در زیر آمده است، مراجعه کنید و درخواست خرید خود را ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست