روغن رزماری برای موهای چرب و خشک

فواید روغن رزماری برای موهای چرب و خشک

روغن رزماری یک روغن گیاهی شگفت‌انگیز است که به سادگی قابل تهیه می‌باشد. این روغن را به صورت عمده می‌توانید از پیشگامان شیمی سفارش دهید. کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید. رزماری گیاهی سبز با برگ‌های سوزنی شکل است. درست است که این گیاه بیشتر به صورت چاشنی برای غذا استفاده می‌شود، اما روغن و اسانس رزماری نیز خالی از خواصیت نیست.

این روغن سالیان سال بود که در طب عامیانه مردم مورد استفاده قرار می‌گرفته است. با این حال پزشکان تازه شروع به آزمایش درباره خواص آن کردند. این روغن را می‌توان به صورت موضعی استفاده کرد. از این رو قابل استفاده در انواع فرمولاسیون محصولات آرایشی بهداشتی و درمانی می‌باشد. در ادامه شما را بیشتر با خواص آن آشنا خواهیم کرد.

Rosemary oil
روغن رزماری مفید برای مو و استنشاق

روغن رزماری خالص

این محصول با توجه به اینکه خواص بسیاری دارد، در صورت خرید عمده قیمت چندان بالایی را به شما تحمیل نمی‌کند. از این رو تولید کنندگان بسیاری به استفاده از آن روی آورده اند.

این روغن را می‌توان در انواع لوسیون‌های بهداشتی، شامپوها، لوازم مراقبت روزانه از پوست و داروهای موضعی استفاده کرد. تمام این‌ها به دلیل خواص شگفت انگیز این محصول می‌باشد.

بهبود عملکرد مغز با روغن رزماری

در زمان یونان باستان تصور می‌شد که این روغن می‌تواند به عملکرد مغز کمک کند. همین دانشمندان را بر آن داشت تا عملکرد مغز و تاثیر رزماری روی آن را برسی کنند.

طی آزمایشی چند نفر داخل یک اتاق قرار گرفتند. سپس عطر رزماری در اتاق کوچک انتشار یافت. در همین حین جوانان مشغول به پاسخ به تعدادی سوال ریاضی شدند.

نتیجه نشان داد استنشاق عطر روغن رزماری توانسته است عملکرد مغز افراد را بهبود بخشد. همچنین سطح برخی از ترکیبات در خون این جوانان افزایش یافته بود. این افرایش نشان می‌داد این روغن می‌تواند از طریق استنشاق وارد بدن شما شود.

تحقیقات بیشتر به اثبات رساند که این روغن از تجزیه استیل کولین جلوگیری می‌کند. این ماده یکی از مهم‌ترین موادی است که برای تفکر، تمرکز و افزایش حافظه در مغز تولید می‌شود. طی یک تحقیقات دیگر تعدادی پرستار تحت تاثیر استنشاق این روغن قرار گرفتند. آن‌ها به چند دسته تقسیم شده بودند و هر کدام تحت تاثیر یک روغن قرار گرفتند.

نتیجه نشان داد استفاده از روغن رزماری می‌تواند تمرکز و یادآوری اطلاعات را در این افراد بهبود بخشد. نتایج روغن اسطوخودوس نیز خوب بود اما رزماری عملکرد بسیار بهتری داشت.

Rosemary oil
روغن رزماری مفید برای مو و استنشاق

طی تحقیقات دیگری به اثبات رسید این روغن می‌تواند در افراد سن بالا عملکرد مغز را بهبود بخشد. استنشاق این روغن می‌تواند افرادی که مبتلا به بیماری‌های زوال عقلی همچون آلزایمر هستند را بهبود دهد.

کاربرد روغن رزماری برای موهای خشک و چرب

یکی از انواع ریزش مو آلوپسی آندروژنیک می‌باشد. البته این نوع از ریزش مو بیشتر به عنوان طاسی آقایان شناخته می‌شود. با این حال تحقیقات نشان داده است که می‌تواند روی بانوان نیز تاثیر بگذارد. دلیل این بیماری حمله هورمونی به نام تستوسترون به فولیکول‌های مو می‌باشد. رزماری و اسانس آن که همان روغن این گیاه باشد، می‌تواند به بهبود این بیماری کمک کند.

طی یک تحقیق روی آقایان مبتلا به این بیماری به آن‌ها شامپوهایی دادند که حاوی این روغن بود. طرز استفاده از روغن رزماری روی مو این آقایان به همان صورت شامپو زدن معمولی بود. شش ماه بعد مشاهده شد که میزان ضخامت موی این افراد افزایش یافته است. این افزایش به اندازه زمانی بود که از ماینوکسیدیل که یک ماده شیمیایی است در شامپوها استفاده می‌کردند.

با این حال استفاده‌کنندگان از این روغن مزیت‌های بسیاری را تجربه می‌کردند. یکی از این مزایا عدم تجربه خارش سری بود که گروه مصرف‌کننده ماینوکسیدیل تجربه می‌کردند.

آلوپسی آرئاتا یکی دیگر از انواع ریزش مو می‌باشد که امروزه بسیاری را درگیر خود کرده است. تحقیقات آماری نشان می‌دهد بیش از نیمی از افراد زیر ۲۱ سال و ۲۰ درصد از افراد بالای ۴۰ سال تحت تأثیر این نوع ریزش مو هستند. تحقیقاتی که روی افراد مبتلا به این نوع ریزش مو صورت گرفت نشان داد استفاده از این روغن می‌تواند بهبودی ۴۴ درصدی در پی داشته باشد. این میزان بیشتر از افرادی بود که از روغن جوجوبا و هسته انگور استفاده می‌کردند.

تسکین درد با روغن رزماری

در طب عامیانه بیشترین استفاده از رزماری و روغن آن به همین دلیل است. این روغن یک مسکن خفیف برای دردهای مزمن و عضلانی به شمار می‌رود. طی مطالعه‌‌ای دو هفته‌‌ای افرادی که از سکته مغزی جان به در برده بودند و درد شانه داشتند از این محصول استفاده کردند. در کنار آن طب فشاری نیز به این افراد ارائه می‌شد.

Rosemary oil
روغن رزماری مفید برای مو و استنشاق

آن‌ها ۲۰ دقیقه در روز و به صورت دو وعده با این روغن ماساژ داده می‌شدند. نتیجه نشان داد ۱۵ درصد از افرادی که از روغن به همراه طب فشاری استفاده می‌کردند درد کمتری احساس می‌کنند. همچنین مطالعاتی روی حیوانات صورت گرفته که نشان می‌دهد این روغن از مسکن‌های رایج قوی‌تر عمل می‌کند. یکی از این مسکن‌ها استامینوفن است که رایج‌ترین مسکن دنیا شناخته می‌شود.

روغن رزماری در صنعت

این روغن یکی از بهترین انتخاب‌ها برای افرادی است که می‌خواهند از شر حشرات خلاص شوند. حتی در سموم کشاورزی نیز می‌توان از این محصول استفاده کرد. چرا که یک آفت کش طبیعی به شمار می‌رود. طی مطالعه روی این روغن یک آفت کش طبیعی با استفاده از آن ساختند. این آفت کش روی گوجه‌های گلخانه‌‌ای پاشیده شد. نتیجه نشان می‌داد جمعیت کنه‌ها و عنکبوت‌های دو لکه‌‌ای بدون آسیب به گیاهان حدود ۵۲ درصد کاهش یافته است.

طی مطالعه‌‌ای دیگر زمانی که این روغن را با دیگر روغن‌های گیاهی ترکیب کردند، تعداد پشه‌هایی که ویروس زیکا پخش می‌کردند کم شد. رقیق شدن ۱۲. ۵ درصدی این روغن و ترکیب آن با یازده روغن دیگر که همین خواص را داشتند بسیار مفید بود. به طوری که تمام پشه‌هایی که انسان را آزار می‌دادند را به مدت ۹۰ دقیقه دور کرد.

روغن رزماری همچنین می‌تواند به دفع حشراتی که خون را می‌مکند کمک می‌کند. از سوی دیگر به حشراتی که بیماری‌های خاص را حمل می‌کنند نیز آسیب می‌رساند. یکی از این حشره‌ها کنه سیاه می‌باشد.

Rosemary oil
روغن رزماری مفید برای مو و استنشاق

کاهش اضطراب

عوامل استرس زا در دنیای امروز کم نیستند. یکی از این عوامل که مطمئناً همه ما آن را تجربه کرده‌‌ایم، آزمون‌های مدرسه و دانشگاه است. تحقیقات نشان داده است استنشاق این روغن می‌تواند به کاهش این استرس‌ها کمک کند. طی یک آزمایش دانشجویان رشته پرستاری هنگام آزمون دادن و پیش از آن این روغن را توسط ماسک‌هایی استنشاق می‌کردند. نتیجه نشان داد نبض آن‌ها در هنگام استفاده از این محصول کاهش می‌یافت.

ضربان قلب نشان دهنده میزان استرس کوتاه مدت در افراد می‌باشد. با توجه به این مسئله می‌توان گفت روغن رزماری می‌تواند استرس کوتاه مدت را در افراد کاهش دهد. طی یک آزمایش دیگر ۲۲ جوان بالغ به مدت ۵ دقیقه این روغن را استشمام کردند. پس از آزمایش سطح بزاق آن‌ها ۲۳ درصد کمتر از افرادی بود که بوهای دیگر استشمام می‌کردند.

دانشمندان تصور می‌کنند این مورد مربوط به افزایش سطح کورتیزول باشد. کورتیزول هورمونی است که می‌تواند موجب سرکوب سیستم ایمنی و بهبود خواب شوند. همچنین به بهبود خلق و خوی افراد کمک کرده و مشکلات روانی را بهبود می‌دهد.

روغن رزماری و التهاب مفاصل

التهاب بافت می‌تواند منجر به تورم، سفتی و درد در ناحیه التهابی منجر شود. افراد مبتلا به بیماری‌های التهاب مفصلی مثل آرتریت روماتوئید می‌توانند از این روغن استفاده کنند تا درد و التهاب کمتری را تجربه کنند. همچنین این روغن می‌تواند به روماتیسم مفصلی نیز کمک کند. البته باز هم تحقیقات بیشتری برای اثبات مفید بودن این روغن در التهاب نیاز است.

Rosemary oil
روغن رزماری مفید برای مو و استنشاق

روغن رزماری یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تهیه شامپو‌ها و عطرها می‌باشد. عطرهای درمانی یا روغن‌های ماساژ تهیه شده با این روغن را می‌توانید به کمک پیشگامان شیمی تهیه کنید. این شرکت سالیان سال است که این روغن را در اختیار شما قرار داده است. کافی است با یک تماس آن را سفارش دهید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی هستند.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست