مواد شیمیایی حجم دهنده

عامل حجیم کننده یک ماده شیمیایی است که ساختار و بافت (یا حجم) را به محصول مورد نظر اضافه می‌کند. مواد شیمیایی حجم دهنده دارای کاربرد گسترده در صنایع مختلف می‌باشند که در ادامه به کاربرد این مواد در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی و بهداشتی می‌پردازیم. برای آشنایی بیشتر با مواد شیمیایی حجم دهنده و نمونه‌های از این ترکیبات تا انتهای این محتوا با ما همراه باشید.

مواد شیمیایی حجم دهنده در محصولات آرایشی و بهداشتی

شما می‌توانید یک محصول زیبایی قدرتمند با بهترین مواد گیاهی و مواد فعال فرموله کنید، اما اگر بافت آن مناسب نباشد، موفقیت آمیز نخواهد بود. بافت از اهمیت ویژه‌ای در صنعت لوازم آرایشی برخوردار است، زیرا مشتریان از این محصولات با دستان خود استفاده می‌کنند و آنها را به پوست، مو یا ناخن‌های خود می‌زنند. محصولاتی که خیلی رقیق یا روان هستند در جای خود باقی نمی مانند یا نفوذ نمی کنند، بنابراین داشتن غلیظ کننده مناسب کلیدی است.

خوشبختانه، در پیشگامان شیمی، ما طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی حجم دهنده لوازم آرایشی را به صورت عمده داریم که می‌توانند برای تغییر بافت و احساس خط تولید شما استفاده شوند. حجم دهنده‌ها چگالی ظاهری محصولات آرایشی را کاهش می‌دهند.

مواد شیمیایی حجم دهنده

از شامپوها گرفته تا کرم‌های صورت، حجم دهنده‌ها در بسیاری از کاربردهای مختلف به خوبی عمل می‌کنند. بسته به نیاز خود، می‌توانید بهترین محصولات را بیابید تا ویسکوزیته، کرم‌دار بودن یا حجیم بودن فرمول‌های آرایشی خود را بهبود ببخشید. به یاد داشته باشید که مشتریان شما تمایل خاصی به محصولات زیبایی خود دارند و مواد شیمیایی حجم دهنده مناسب نه تنها می‌تواند احساس را بهبود بخشد، بلکه می‌تواند اثربخشی سایر اجزا را نیز افزایش دهد. طیف وسیعی از مواد حجم دهنده ما می‌تواند به امولسیون شدن، خاصیت کف کردن، و نفوذپذیری محصولات مراقبت از پوست موضعی و مراقبت از مو کمک کند.

اگر به دنبال چیزی برای کاهش چسبندگی یک فرمول هستید و در عین حال کرمی بودن و قابلیت پخش شدن را افزایش می‌دهد، مجموعه مواد شیمیایی حجم دهنده آرایشی ما را در زیر بررسی کنید! از جمله مواد شیمیایی حجم دهنده در صنایع آرایشی و بهداشتی:

  • سلولز
  • کیتین
  • خاک رس، سیلیس
  • آرد
  • سولفات‌ها (منیزیم، پتاسیم …)
  • سدیم کلرید
  • آلومینا منیزیم متاسیلیکات
  • اکسید روی
  • اکسید آلومینیوم
  • آمیلودکسترین

شما می‌توانید جهت خرید مواد شیمیایی حجم دهنده مورد استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی با کارشناسان ما در واحد فروش پیشگامان شیمی تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷-۱۸

۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

حجم دهنده های غذا

مواد شیمیایی حجم دهنده در صنایع غذایی

حجم‌دهنده‌های غذا، افزودنی‌های غیر مغذی هستند که حجم (حجم یا وزن) یک غذا را بدون تأثیر بر طعم آن افزایش می‌دهند و کاربرد و عملکرد آن را دست نخورده نگه می‌دارند. افزودنی ماده ای است که به مقدار کم به محصول برای بهبود یا حفظ آن اضافه می‌شود.

موادی که فقط برای افزایش حجم اضافه می‌شوند – بیش از آنچه که فرمول معمولی مواد تشکیل می‌دهند – باید به عنوان “غیر کاربردی” طبقه بندی شوند. به عنوان یک پرکننده یا گسترش دهنده، هیچ اثری در ماتریکس غذا ایجاد نمی‌کند. شرایط نسبتا کمی وجود دارد که یک عامل حجیم کننده با این توصیف مطابقت داشته باشد. با این حال، اگر حجم‌دهنده در کنترل عوامل خاصی نقش داشته باشد، باید به عنوان یک عامل حجیم‌کننده «عملکردی» طبقه‌بندی شود. برخی از این قابلیت‌ها در جدول زیر ذکر شده است.

طعم‌های شیرین – خنثی کردن – تقویت کردن
– کاهش – پخش کننده
– حامل – ناقل
تثبیت کننده بافت – رطوبت – ژل
– ماندگاری – خمیر
– طراوت – دانه دار
رنگ بافت – پراکنده کننده – جویدن
– حامل – تردی
حس دهانی – صمغی
– صافی

صمغ گوار، پوسته پسیلیوم و نشاسته برخی از مواد حجیم کننده رایج هستند. کارنوباوکس، گلیسیرین، گلوکان، مانیتول، مالتیتول، پلی دکستروز، کربوکسی متیل سلولز و پکتین نمونه‌های دیگری از مواد حجیم کننده مواد غذایی هستند. به طور گسترده در غذاهای کم کالری، جایگزین‌های وعده‌های غذایی، شیرینی‌ها، غلات و بیشتر مواد غذایی فرآوری شده استفاده می‌شود.

 عوامل حجیم کننده مواد غذایی باعث افزایش قابل توجه حجم غذا می‌شوند در حالی که ممکن است سهم زیادی در انرژی موجود نداشته باشد. مواد حجیم را می‌توان در غذاهای راحت و گوشت فرآوری شده در کنار غذاهای حیوانات خانگی و محصولات لبنی مانند دسرها و بستنی استفاده کرد. از آنجایی که برای افزایش حجم غذا و عبور از روده بدون هضم شدن به آن اضافه می‌شود، به ویژه در غذاها برای کاهش وزن استفاده می‌شود.

با تاکید روزافزون بر سلامت، محتوای چربی و کنترل کالری، طراحان محصولات غذایی به مواد حجیم کننده نیاز دارند که نیازهای بیشتری را برآورده کند. قابلیت استفاده گسترده از مواد حجیم کننده در مواد غذایی لاغری، نوشیدنی‌ها، محصولات نانوایی، چاشنی‌ها، چاشنی‌ها، و به عنوان پرکننده در ویتامین‌ها، بازار مواد غذایی را افزایش می‌دهد. از آنجایی که هدف اصلی افزایش حجم محصول و حفظ عملکرد و طعم آن دست نخورده است، قابلیت استفاده و کارایی آن چندین برابر افزایش می‌یابد.

مواد حجیم کننده در غذا

نقش مواد حجیم کننده در غذاها

به زبان ساده‌تر، حجم‌دهنده‌ها دو کارکرد اصلی را انجام می‌دادند. آنها به عنوان رقیق کننده یا حامل برای ریزموادهایی مانند رنگ‌ها و طعم‌ها عمل می‌کردند، جایی که افزایش حجم مخلوط اجازه می‌داد تا آن را بسیار آسان تر اندازه گیری یا بسته بندی کنید. آنها همچنین استفاده گسترده‌ای به عنوان پرکننده پیدا کردند – تقویت کننده‌های ارزان قیمت برای مواد گران قیمت مانند کره کاکائو یا شیر خشک بدون چربی.

در حال حاضر، با تاکید روزافزون بر سلامت، محتوای چربی و کنترل کالری، طراحان محصولات غذایی به مواد حجیم کننده نیاز دارند که نیازهای بیشتری را برآورده کند. مانند مواردی که در نقش‌های سنتی‌تر استفاده می‌شوند، حجم‌دهنده‌های امروزی باید در یک کاربرد خاص نسبتاً نرم و بی‌اثر باشند. اما، علاوه بر اینکه صرفاً فضا را اشغال می‌کنند، اغلب باید برخی از ویژگی‌های چربی، شکر یا سایر مواد کالری که جایگزین کرده‌اند را نیز داشته باشند. در عین حال، آنها باید به کاهش کالری کمک کنند.

خرید مواد اولیه غذایی

نمونه‌های از مواد شیمیایی حجم دهنده در محصولات غذایی همراه با شماره E آن‌ها در جدول زیر آورده شده است.

نام ترکیب حجم دهنده شماره E
لاکتات سدیم E 325
فسفات کلسیم E 341
اسید آلژینیک E 400
آلژینات سدیم E 401
پتاسیم آلژینات E 402
آلژینات آمونیوم E 403
کلسیم آلژینات E 404
آگار E 406
کاراگینان E 407
گوارگام E 412
صمغ اقاقیا (صمغ عربی) E 414
سوربیتول E 420
مانیتول E 421
سلولز E 460
اتیل سلولز E 462
سدیم کربوکسی متیل سلولز E 466
ایزومالت E 953
مالتیتول E 965
پلی دکستروز E 1200

حجیم کننده ها

مواد حجم دهنده در صنایع دارویی

فرآورده‌های دارویی معمولاً حاوی مواد غیرفعال و غیر دارویی غیر از عامل(های) درمانی هستند. این مواد را مواد کمکی می‌نامند و عمداً در یک محصول دارویی گنجانده می‌شوند تا اهداف دارویی متفاوتی داشته باشند، بنابراین از مقبولیت محصول از نظر قابلیت ساخت، ظاهر و عملکرد اطمینان حاصل می‌کنند. در فرمولاسیون قرص، مواد کمکی معمولاً در مقادیر مختلف با ماده(های) دارویی فعال ترکیب می‌شوند تا قرص‌هایی با کیفیت استاندارد تولید شوند. یکی از این مواد کمکی مواد حجم دهنده هستند.

خرید مواد شیمیایی

اینها مواد کمکی تایید شده‌ای هستند که به هر فرمول قرصی اضافه می‌شوند که مقدار ماده دارویی فعال بسیار کم باشد. آنها برای افزایش اندازه قرص‌ها اضافه می‌شوند تا وزن قابل توجهی از قرص را به دست آورند که قابل حمل یا فشرده شدن باشد، در نتیجه فرآیند تولید قابل اعتمادتر و قابل تکرارتر می‌شود. مقدار مواد شیمیایی حجم دهنده ای که در یک فرمول ظاهر می‌شود معمولاً با توجه به مقدار دارو، ماهیت و مقدار سایر مواد تشکیل دهنده در فرمولاسیون تعیین می‌شود.

مواد شیمیایی حجم دهنده باید مانند سایر مواد خام مورد استفاده در فرمولاسیون قرص تایید شوند. آنها باید از نظر شیمیایی بی‌اثر، غیر رطوبت گیر، آبدوست باشند و باید خواص فشرده سازی خوبی از خود نشان دهند. سازگاری مواد شیمیایی حجم دهنده با ماده دارویی باید در نظر گرفته شود زیرا مطالعات نشان داده‌اند که برخی از آن‌ها در جذب مواد دارویی از دستگاه گوارش تداخل دارند، به عنوان مثال، نمک‌های کلسیم که به عنوان عامل حجیم کننده برای آنتی بیوتیک وسیع الطیف تتراسایکلین استفاده می‌شود.

لاکتوز یک عامل حجیم کننده رایج است که در فرمولاسیون قرص و کپسول مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا اکثر ویژگی‌های ایده آل مواد حجیم را برآورده می‌کند. برای بیمارانی که عدم تحمل لاکتوز دارند نامناسب است. نمونه‌های دیگر از مواد شیمیایی حجم دهنده مورد استفاده در تولید قرص عبارتند از:

مواد شیمیایی حجم دهنده معمولی می‌توانند داروها (مکمل‌ها) را برای ما به‌عنوان مصرف‌کننده ارزان‌تر کنند، بلع آن‌ها آسان‌تر شود و حتی ممکن است دسترسی زیستی (چقدر می‌توانیم از آنها استفاده کنیم) برخی مواد مغذی را بهبود بخشند. (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مواد شیمیایی حجم دهنده به reddit مراجعه کنید.)

 شرکت پیشگامان شیمی با داشتن بیش از دو دهه سابقه در زمینه فروش مواد اولیه مورد نیاز صنایع مختلف، اکنون لیست گسترده‌ای از مواد شیمیایی حجم دهنده در صنایع غذایی را ارائه می‌دهد. این ترکیبات شامل لاکتات سدیم، فسفات کلسیم، اسید آلژینیک، آلژینات سدیم، پتاسیم آلژینات، آلژینات آمونیوم، کلسیم آلژینات، آگار، سلولز، اتیل سلولز، سدیم کربوکسی متیل سلولز، ایزومالت، صمغ گوار،کارنوباوکس، گلیسیرین، گلوکان، مانیتول، مالتیتول، پلی دکستروز و پکتین می‌باشد. شما می‌توانید جهت خرید هر کدام از مواد حجم دهنده مورد نیاز خود با ما تماس بگیرید.

TELL: ۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷-۱۸

۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲          

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست