ریبوفلاوین در لبنیات چه خاصیتی دارد؟

ریبوفلاوین در لبنیات چه خاصیتی دارد؟

آیا می‌دانید ریبوفلاوین در لبنیات چه خاصیتی دارد و مصرف نکردن آن، می‌تواند چه عوارضی را برای بدن به دنبال داشته باشد؟ در این مقاله در ابتدا به معرفی کوتاهی از ریبوفلاوین می‌پردازیم، در ادامه در رابطه با خاصیت آن در لبنیات صحبت می‌کنیم و به طور کلی بررسی خواهیم کرد که نقش آن در بدن چیست و چرا باید استفاده از آن را در برنامه روزانه خود قرار دهیم.لازم به ذکر است که ریبوفلاوین در مواد غذایی مختلفی یافت می‌شود و حتی امروزه به صورت قرص نیز قابل مصرف است، اما ما در این مقاله تنها در رابطه با ریبوفلاوین در لبنیات و خاصیت‌های آن صحبت خواهیم کرد.

ریبوفلاوین در لبنیات

در همین ابتدا باید بگوییم که ریبوفلاوین به مقدار ناچیزی در بدن ما وجود دارد، بنابراین لازم است که برای جذب آن هر روز از منابع غذایی استفاده کنیم که دارای ریبوفلاوین هستند. ریبوفلاوین نام دیگر ویتامین B2 است که به عنوان یکی از ویتامین‌های محلول در آب شناخته شده است.

ریبوفلاوین در لبنیات چه خاصیتی دارد؟

نقش ریبوفلاوین در بدن

این ویتامین، نقش بسیار مهمی در رشد بدن، متابولیسم چربی‌ها، داروها، تولید انرژی و دیگر ویتامین‌های B دارد. تنها با همین مواردی که تاکنون بیان کردیم، می‌توان نتیجه گرفت که این ویتامین در بدن همه‌ی انسان‌ها نفش بسیار حیاتی دارد. مسلم است که کمبود آن در بدن، می‌تواند چه عوارضی را به دنبال داشته باشد.

همان طور که در ابتدا هم اشاره کردیم، مقدار کمی از این ویتامین در بدنمان وجود دارد و بدن قادر نیست که مقدار لازم ویتامین B2 را برای بدن فراهم کند. تنها مقدار کمی ویتامین B2 در کلیه‌ها، قلب و کبد یافت می‌شود. لبنیات یکی از موادهای غذایی است که می‌تواند به خوبی این ویتامین را در بدن تأمین کند. بنابراین دقت داشته باشید که مصرف لبنیات همچون شیر، ماست و … را در برنامه‌ی غذایی روزانه خود قرار دهید.

مصرف ویتامین B2 یا بهتر است بگوییم همان ریبوفلاوین شیر و ماست الزامی است!

بهتر است روزانه از یک فنجان شیر یا یک فنجان ماست استفاده کنید. با این مقدار حدود یک سوم ریبوفلاوینی که باید به صورت روزانه استفاده کنید به بدنتان می‌رسد. با مصرف لبنیات نه تنها ویتامین B2، بلکه همزمان پروتئین و کلسیم نیز به بدنتان خواهد رسید.نکته: موردی که باید به آن دقت داشته باشید، نحوه‌ی نگهداری ریبوفلاوین در لبنیات است. ویتامین B2 در مقابل نور از بین می‌رود. به همین دلیل است که برای نگهداری شیر از ظروف شیشه‌ای استفاده نمی‌کنند. همچنین لازم است یادآور شویم که ریبوفلاوین یک ویتامین محلول در آب است، بنابراین در صورتی که مواد غذایی همچون شیر و … حرارت ببینند، مقدار زیادی از این محتوا از بین می‌رود.

ریبوفلاوین در صنایع غذایی

همان طور که گفتیم غذاهای بسیار زیادی هستند که در آن‌ها مقدار زیادی ویتامین B2 وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به فرآورده‌های جانبی گوشت، سبزیجات سبز رنگ، حبوبات و غلات، تخم مرغ و البته لبنیات که از آن بیشتر صحبت کردیم، اشاره کرد.اما باید بدانید که علاوه بر مواد غذایی، می‌توان با استفاده از مکمل‌های خوراکی هم، مقدار مورد نیاز ویتامین B2 را به بدن رساند. البته میزان مصرف بستگی به کمبود ریبوفلاوین، سن و … دارد، اما به طور کلی مصرف درست مکمل‌ها می‌تواند کمبود این ویتامین را در بدن جبران کند.

ریبوفلاوین در لبنیات چه خاصیتی دارد و کمبود این ویتامین در بدن چه عوارضی خواهد داشت؟

مصرف لبنیات که حاوی مقدار زیادی از ریبوفلاوین است، خواص بسیار زیادی دارد و مصرف آن نقش بسیار مؤثری را در بدن ایفا می‌کند. از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به جلوگیری از کمبود و درمان پایین این ویتامین اشاره کرد. همچنین مصرف این ویتامین به جلوگیری از آب مروارید، سردردهای میگرنی، سرطان کبد، فشار خون بالا، آکنه، گرفتگی‌های عضلانی و … کمک می‌کند.دانستید که ریبوفلاوین در لبنیات چه خاصیتی دارد، اما لازم است به این نکته هم اشاره کنیم که مصرف نکردن لبنیات و نرسیدن ویتامین B2 به بدن، می‌تواند منجر به کم خونی، اختلالات پوستی، کاتاراکت، ریزش مو، مشکلات سیستم عصبی و … شود.

ریبوفلاوین در لبنیات چه خاصیتی دارد

کلام پایانی درباره ریبوفلاوین و لبنیات

در این مطلب تلاش کردیم مطالب کاربردی در پاسخ به سؤال “ریبوفلاوین در لبنیات چه خاصیتی دارد؟” بیان کنیم. امیدواریم مصرف لبنیات را در برنامه‌ی روزانه خود قرار دهید تا دچار کمبود ویتامین B2 و عوارض ناشی از آن نشوید.

academic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست