فرمولاسیون شوینده بهداشتی زنانه

هنگامی که محصولات مراقبت شخصی برای حفظ بهداشت ناحیه تناسلی خارجی، به ویژه دستگاه تناسلی زنان، تولید می‌شوند، باید دارای ویژگی‌های متمایز باشند. این محصولات باید به آناتومی پیچیده دستگاه تناسلی زنان، عناصر فیزیولوژیکی و نقش آن در متابولیسم بدن و عملکردهای تولید مثل بپردازند.

فرمولاسیون شوینده بهداشتی زنانه چیست؟

% w/w مواد تشکیل‌دهنده
مقدار کافی تا 100.00 آب
0.10-0.50 عامل کیلیت
0.10-0.20 آلانتوئین
0.10-0.50 دکسپانتنول (پانتنول)
0.50-1.00 پتاسیم کلرید
1.00-2.00 اسید لاکتیک
0.30-0.50  سدیم هیدروکسید
5.00-7.00 زینک لوریل اتر سولفات
5.00-7.00 آب + منیزیم لوریل اتر سولفات
5.00-7.00 آب + پروتئین هیدرولیز شده گندم
0.50-1.00 پتاسیم کوکوئیل PCA
0.50-1.00 لوریل الکل اتوکسیلات
به مقدار کافی عطر
به مقدار کافی مواد نگهدارنده آرایشی
0.50-1.00

کوپلیمر استایرن / اکریلات

مواد تشکیل دهنده شوینده بهداشتی زنانه

پاک‌کننده‌هایی که برای تمیز کردن ناحیه خارجی واژن طراحی شده‌اند، باید از نظر ساختاری با سایر پاک‌کننده‌های بدن متفاوت باشند. استراتژی فرمولاسیون از نظر پاک‌کننده‌های سنتی از نظر مقدار سورفاکتانت‌ها، مقدار (کم) کف، سهولت شستشو، اثر شاداب، فعالیت ضد باکتری، pH و غیره متفاوت است.

سورفکتانت‌ها:

عمل پاک‌کنندگی یک ماده تمیز کننده بهداشتی زنانه به طور کلی بر اساس مواد سورفاکتانت انجام می‌شود که سلول‌های مرده پوست را از سطح بدن پاک می‌کند، بوهای نامطبوع را و بقایای متابولیسم پوست و هرگونه آلودگی باقی مانده از استفاده از توالت را از بین می‌برد. سورفاکتانت‌های مورد استفاده در این محصولات اغلب کف بالایی تولید نمی‌کنند.

لوریل سولفات‌ها و لوریل اتر سولفات‌ها تقریباً هرگز به دلیل خاصیت آن‌ها برای پوست، قدرت کف بیش از حد و مقاومت ضعیف در برابر هیدرولیز طولانی مدت در pH اسیدی، به تنهایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.یک سورفکتانت با کف بالا مانند سدیم، منیزیم یا آمونیوم لوریل اتر سولفات در 1–6% w/​w با ترکیب شدن با یک یا چند سورفاکتانت ملایم در 1–4% w/​w اصلاح می‌شود.

ظریف‌ترین سورفاکتانت‌ها برای محصولات پاکسازی زنانه سورفاکتانت‌های آنیونی آلکیل سولفوسوکسینات، سدیم لوریل سولفو استات و پروتئین‌های هیدرولیز شده متراکم شده با اسیدهای چرب گیاهی هستند، برخی از آمفوتریک‌ها مانند آلکیل آمیدوپروپیل بتائین و کوکوآمفوگلیسینات‌ها نیز ملایم هستند.

در میان سورفکتانت‌های غیر یونیک، از آلکیل پلی‌گلوکوزیدها، گلیسیریدهای اتوکسیله شده یا الکل‌ها و مخلوط آن‌ها برای به حداقل رساندن چربی‌زدایی پوست استفاده می‌شود.با این وجود، از اکسیدهای آمین در برخی فرمولاسیون‌ها استفاده می‌شود زیرا دارای خواص نرم‌کنندگی پوست در pH اسیدی هستند.

اسیدیته بافر:

دومین ویژگی اصلی تمیز کننده بهداشتی زنانه، مقدار pH است. طبق نظر بسیاری از متخصصان زنان، باید تا حد امکان به 3/5 – 5/5 نزدیک باشد، خصوصاً هنگامی که این محصول با آب رقیق شود.

به دنبال مخلوط شدن با آب، pH یک فرمول تمیز کننده شخصی رقیق شده به حدود 7 کاهش می‌یابد. به منظور جلوگیری از این پدیده، ایجاد یک سیستم بافر با pH اسیدی یک روش معمول است که می‌تواند ارزش خود را حتی پس از رقت نیز حفظ کند.

سیستم بافر ایده‌آل، اسید لاکتیک تا حدی خنثی شده است، زیرا یک ماده فیزیولوژیکی شناخته شده و ایمن است. غلظت آن به نسبت رقت پیش‌بینی شده در فرمول بستگی دارد. به طور کلی با یک ماده قلیایی، از جمله اسید آمینه آرژنین، بافر می‌شود.

گاهی از اسید سیتریک استفاده می‌شود، حتی اگر بیشتر در معرض حمله باکتریایی باشد. با دقت بافر غلظت اسیدها می‌تواند به 5٪ برسد.

غلیظ شدن:

سیالیت محصول پاک‌کننده باید به دلیل تنظیمات ناحیه به میزان مناسب، دوز مناسب را فراهم کند و امکان استفاده از کمک پاک‌کننده مانند اسفنج را فراهم کند.

غلیظکننده‌های مورد استفاده معمولاً مانند هیدروکسی اتیل سلولز (HEC)، رس‌های معدنی و سیلیکات‌های آلومینیوم و مشتقات حاصل از خاک رس‌های اسمکتیک نسبت به pH حساس نیستند.

خرید HEC
خرید HEC

این ترکیبات قدرت جذب آلودگی و چسبندگی خوبی در پوست دارند. علاوه بر این، آن‌ها در حذف بقایای سلول‌های مرده و آلودگی از سطح پوست کارآمد هستند. در نتیجه، آن‌ها به عنوان پاک‌کننده‌های غیر سنتی پوست با ضریب 0.2-1.5٪، بدون تولید کف عمل می‌کنند.

سایت خرید مواد شیمیایی

تسکین‌دهنده:

فرمول‌های تمیز کننده بهداشت شخصی ممکن است با مواد تسکین‌دهنده و نرم‌کننده غنی شده باشند.اغلب از عصاره‌های گیاهی و اسانس فعال آن‌ها استفاده می‌شود، به عنوان مثال، بابونه، گل مالو، مریم گلی، بیزابولول.

عمل شاداب‌سازی طولانی مدت نیز اغلب با استفاده از عصاره نعناع و مشتقات منتول انجام می‌شود.به دست آوردن رطوبت پوست از طریق فرمول پاک‌کنندگی کار دشواری است، اما بتائین (تری متیل گلیسین) و اکتوئین از محافظ‌های اسمزی خوبی هستند. 3٪ این ترکیبات باید با سیستم سورفاکتانت سازگار باشند.

دئودورانت / ترکیبات معطر:

عملکرد پاک‌کننده مؤثر به پیام بویایی مداوم با از بین رفتن بوی بد و تولید رایحه‌های فرار ناخوشایند فراهم می‌شود. برای حساسیت ناحیه واژن، سازگاری پوست و ایمنی عطرهای مورد استفاده باید تضمین شود.

(جهت خرید مواد اولیه شوینده بهداشتی زنانه با کارشناسان ما تماس بگیرید.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست