کدام کودها اسیدی هستند؟

هنگامی که از کود‌های اسیدی برای باغ خود استفاده می‌کنید، می‌خواهید مطمئن شوید که pH خاک در محدوده مناسب باقی می‌ماند. در غیر این صورت، برخی از گیاهان شما ممکن است دچار کمبود مواد مغذی شوند.

بنابراین، کدام کود‌ها اسیدی هستند؟ کود‌های مبتنی بر آمونیوم (مانند نیترات آمونیوم، سولفات آمونیوم و اوره) اسیدی هستند. کود‌های مبتنی بر گوگرد (مانند گوگرد عنصری، سولفات آهن و سولفات آلومینیوم) نیز اسیدی هستند. کود‌های طبیعی اسیدی (مانند پیت ماس، کمپوست و کود دامی) هنگام تجزیه خاک را اسیدی می‌کنند. البته کود مورد استفاده شما بستگی به مواد مغذی مورد نیاز برای افزودن به خاک و میزان تغییر PH دارد.

در این مقاله در مورد برخی از کود‌های اسیدی و اثرات آن‌ها بر خاک صحبت خواهیم کرد. ما همچنین به برخی از سؤالات رایج در مورد موادی که خاک را اسیدی می‌کنند و کدام گیاهان به خاک اسیدی نیاز دارند پاسخ خواهیم داد.

کدام کود‌ها اسیدی هستند؟

کود‌های اسیدی مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

 • کود‌های مبتنی بر آمونیوم: این کود‌ها عمدتاً برای رساندن نیتروژن به گیاهان استفاده می‌شوند. آن‌ها بسته به اینکه از کدام یک استفاده می‌کنید، اثر اسیدی خفیف تا قوی روی خاک دارند.
 • کود‌های مبتنی بر گوگرد: این کود‌ها عمدتاً برای اسیدی کردن خاک (PH پایین) و اغلب برای گیاهان اسید دوست مانند زغال اخته استفاده می‌شوند. آن‌ها اثر اسیدی متوسط ​​تا زیاد روی خاک دارند.
 • کود‌های اسیدی طبیعی: این کود‌ها عمدتاً برای بهبود زهکشی و افزودن مواد آلی به خاک استفاده می‌شوند. آن‌ها در طول زمان به دلیل تجزیه توسط میکروب‌های خاک، اثر اسیدی اندکی روی خاک دارند.

کود‌های مبتنی بر آمونیوم

اوره یک کود مبتنی بر آمونیوم است که ۴۶ درصد وزنی نیتروژن دارد. به طور طبیعی در ادرار حیوانات یافت می‌شود، اما می‌تواند از کاربامات آمونیوم ایجاد شود. اثر اسیدی خفیفی در خاک دارد.

نیترات آمونیوم یک کود مبتنی بر آمونیوم است که ۳۴ درصد وزنی نیتروژن دارد. بسیار محلول در آب است و در کود‌ها و مواد منفجره صنعتی کاربرد دارد. اثر اسیدی خفیفی در خاک دارد.

دی آمونیوم فسفات (DAP) یک کود مبتنی بر آمونیوم است که ۱۸ درصد وزنی نیتروژن دارد. این یک نمک محلول در آب است که به عنوان کود، ضد آتش یا ماده مغذی مخمر در شراب‌سازی استفاده می‌شود. اثر اسیدی متوسطی روی خاک دارد.

سولفات آمونیوم یک کود مبتنی بر آمونیوم است که ۲۱ درصد وزنی نیتروژن دارد. به شدت اثر اسیدی بر روی خاک دارد.

فروش سولفات آمونیوم در پیشگامان شیمی با بهترین کیفیت و به همراه آنالیز بار انجام می‌گیرد. جهت اطلاع از قیمت و خرید این محصول با کارشناسان فروش پیشگامان شیمی در ارتباط باشید.

مونو آمونیوم فسفات (MAP) یک کود مبتنی بر آمونیوم است که ۱۱. ۳ درصد وزنی نیتروژن دارد. این نمک محلول در آب است که به عنوان کود و همچنین در کپسول‌های آتش نشانی، اپتیک و الکترونیک استفاده می‌شود. به شدت اثر اسیدی بر روی خاک دارد

کود‌های مبتنی بر گوگرد

کود‌های مبتنی بر گوگرد حاوی گوگرد هستند که به اسیدی شدن خاک کمک می‌کند.

گوگرد عنصری گوگرد “خالص” است که به هیچ چیز دیگری پیوند ندارد. زرد روشن است و عنصر فراوانی است. گوگرد عنصری محلول در آب نیست و گیاهان نمی‌توانند از آن به شکل خالص استفاده کنند. با این حال، باکتری‌های موجود در خاک می‌توانند گوگرد را به اشکالی تبدیل کنند که گیاهان می‌توانند از آن استفاده کنند. اسیدی‌تر از سولفات‌ها است، اما کندتر عمل می‌کند. از دانشگاه کلمسون می‌توانید با استفاده از این جدول میزان گوگرد مصرف کنید.

سولفات آلومینیوم یک نمک محلول در آب است که برای اسیدی کردن خاک و همچنین برای تصفیه آب آشامیدنی، ساخت کاغذ و در بتن و فوم آتش نشانی استفاده می‌شود. به اندازه گوگرد اسیدی نیست، اما سریعتر عمل می‌کند.

سولفات آهن (Ferric sulfate) برای اسیدی کردن خاک و همچنین در رنگرزی استفاده می‌شود. به اندازه گوگرد اسیدی نیست، اما سریعتر عمل می‌کند.

کود‌های اسیدی طبیعی

کود‌های اسیدی طبیعی به لطف عمل میکروب‌های خاک، خاک را با تجزیه کمی اسیدی می‌کنند.

پیت ماس ​​(اسفاگنوم) می‌تواند آب (۱۶ تا ۲۶ برابر وزن خشک خود) را ذخیره کند و مواد آلی را به خاک اضافه می‌کند. بسیار آهسته تجزیه می‌شود و در حالی که میکروب‌های خاک برای تجزیه آن تلاش می‌کنند اسید‌های آلی تشکیل می‌دهد. اثر اسیدی اندکی روی خاک دارد.

کمپوست از بریده‌های علف، برگ، مواد گیاهی، ضایعات میوه یا سبزیجات و سایر مواد آلی ساخته می‌شود. بسته به فعالیت باکتری‌ها در خاک، تجزیه می‌شود و اسید‌های آلی را به آرامی تشکیل می‌دهد. اثر اسیدی اندکی روی خاک دارد.

کود ضایعات حیوانات است. اگر تازه استفاده شود می‌تواند گیاهان را بسوزاند، بنابراین قبل از استفاده در باغبانی یا کشاورزی کهنه می‌شود. بسته به فعالیت باکتری‌ها در خاک، تجزیه می‌شود و اسید‌های آلی را به آرامی تشکیل می‌دهد. اثر اسیدی اندکی روی خاک دارد.

کدام کود اسیدی‌تر است؟

گوگرد و سولفات‌ها اسیدی‌ترین کود‌ها هستند. با این حال، مونوآمونیوم فسفات نیز اثر اسیدی‌کننده شدیدی بر خاک دارد.

جدول زیر از دانشگاه پردو نشان می‌دهد که برای داشتن اثر اسیدی یک پوند گوگرد به چه مقدار از هر کود نیاز دارید.

کود یا افزودنی قدرت (میزان اسیدی بودن) سرعت (میزان اثربخشی)
گوگرد بسیار قوی تدریجی
سولفات آمونیوم قوی متوسط
مونوآمونیوم فسفات قوی متوسط
اوره قوی سریع
دی آمونیوم فسفات در حد متوسط متوسط
نیترات آمونیوم در حد متوسط متوسط
سولفات آلومینیوم در حد متوسط متوسط
سولفات آهن در حد متوسط متوسط
پیت ماس خفیف تدریجی
کمپوست خیلی خفیف تدریجی
کود کشاورزی خیلی خفیف تدریجی

با استفاده از جدول بالا می‌توانید میزان گوگرد مورد استفاده در خاک خود را محاسبه کرده و سپس به کود‌های دیگر تبدیل کنید.

برای اینکه بفهمید به چه مقدار گوگرد نیاز دارید، از این جدول از برنامه افزودنی دانشگاه ایالتی آیووا استفاده کنید. توجه داشته باشید که خاک شنی به گوگرد کمتری (۱/۳ کمتر) و خاک رسی به گوگرد بیشتری (۵۰ درصد بیشتر) نیاز دارد.

 • مثال ۱: استفاده از گوگرد برای اسیدی کردن خاک رسی
  • فرض کنید که آزمایش خاک انجام می‌دهید و pH فعلی خاک شما ۶. ۵ است (کمی اسیدی).
  • برای پرورش سیب زمینی می‌خواهید PH خاک را به ۵. ۵ (تا حدودی اسیدی) تغییر دهید.
  • جدول نشان می‌دهد که در هر ۱۰ فوت مربع به ۰.۲ پوند گوگرد نیاز داریم.
  • اگر باغ ما ۲۵ فوت در ۴۰ فوت باشد، مساحت ۲۵ * ۴۰ = ۱۰۰۰ فوت مربع است.
  • از آنجایی که ۱۰۰۰/۱۰ = ۱۰۰، پس ما به ۱۰۰ * ۰.۲ = ۲۰ پوند گوگرد نیاز داریم.
  • اگر خاک رس باشد، به ۵۰ درصد گوگرد بیشتر نیاز داریم. از آنجایی که ۵۰٪ از ۲۰ برابر با ۱۰ است، پس ما به ۲۰ + ۱۰ = ۳۰ پوند گوگرد نیاز داریم که به طور مساوی در کل باغ ۱۰۰۰ فوت مربعی پخش شود.
 • مثال ۲: استفاده از گوگرد برای اسیدی کردن خاک شنی
  • بیایید بگوییم که شما یک آزمایش خاک انجام می‌دهید و pH فعلی خاک شما ۷. ۰ (خنثی) است.
  • برای رشد زغال اخته می‌خواهید PH خاک را به ۴. ۵ (به شدت اسیدی) تغییر دهید.
  • جدول نشان می‌دهد که ما به ۰. ۵ پوند گوگرد در هر ۱۰ فوت مربع نیاز داریم.
  • اگر باغ ما ۲۰ فوت در ۳۰ فوت باشد، مساحت آن ۲۰*۳۰ = ۶۰۰ فوت مربع است.
  • از آنجایی که ۶۰۰/۱۰ = ۶۰، پس ما به ۶۰ * ۰. ۵ = ۳۰ پوند گوگرد نیاز داریم.
  • اگر خاک شنی باشد، به ۱/۳ کمتر گوگرد نیاز داریم. از آنجایی که ۱/۳ از ۳۰ برابر ۱۰ است، پس به ۳۰ تا ۱۰ = ۲۰ پوند گوگرد نیاز داریم که به طور مساوی در کل باغ ۶۰۰ فوت مربعی پخش شود.

کود طبیعی اسیدی چیست؟

پیت ماس ​​(اسفاگنوم)، کمپوست و کود کود‌های طبیعی اسیدی هستند. آن‌ها خاک را به سرعت کود‌های مبتنی بر آمونیوم یا گوگرد اسیدی نمی‌کنند.

با این حال، شما می‌توانید پیت ماس ​​را در اکثر مراکز باغ پیدا کنید، و می‌توانید کود محلی را در هر کجا که مردم اسب، گاو یا مرغ نگهداری می‌کنند، پیدا کنید. شما همچنین می‌توانید کمپوست خود را از زباله‌های آشپزخانه و زباله‌های حیاط بسازید.

آیا نمک اپسوم خاک را اسیدی می‌کند؟

نمک اپسوم تأثیر زیادی بر PH خاک ندارد. PH آن بین ۵.۵ تا ۶.۵ است، بنابراین برای اینکه خاک خنثی کمی اسیدی‌تر شود به مقدار کمی نیاز دارید.

اگرچه نمک اپسوم (سولفات منیزیم) حاوی گوگرد است (که خاک را اسیدی می‌کند)، همچنین حاوی منیزیم است (که اثر معکوس دارد).

شما نباید از نمک اپسوم در باغچه استفاده کنید مگر اینکه کمبود منیزیم داشته باشید. حتی در این صورت، می‌توانید از آهک دولومیت یا منبع دیگری از منیزیم استفاده کنید.

آیا پودر قهوه خاک را اسیدی می‌کند؟

تفاله قهوه استفاده شده خاک را اسیدی نمی‌کند. با توجه به توسعه دانشگاه ایالتی اورگان، تفاله‌های قهوه شسته شده دارای pH نزدیک به خنثی (۶.۵ تا ۶.۸) هستند.

البته، با خیال راحت تفاله قهوه را به توده کمپوست خود اضافه کنید. در نهایت، آن‌ها به کوددهی و افزودن مواد آلی به خاک شما کمک می‌کنند.

آیا سوزن کاج خاک را اسیدی می‌کند؟

سوزن کاج خاک را اسیدی نمی‌کند، حتی اگر خود سوزن‌ها pH اسیدی داشته باشند. در عوض، درختان کاج تمایل به رشد دارند

چه گیاهانی کود اسیدی را دوست دارند؟

گیاهان زیادی وجود دارند که به کود اسیدی علاقه دارند و خاک اسیدی را ترجیح می‌دهند، از جمله آزالیا، زغال اخته، رودودندرون و کاج سفید.

به یاد داشته باشید که بهتر است قبل از کاشت PH خاک خود را کاهش دهید. مخلوط کردن مواد افزودنی خاک اطراف گیاهان و ریشه آن‌ها پس از کاشت آن‌ها دشوار است.

همچنین به یاد داشته باشید که کاشت را یک ماه یا بیشتر پس از اسیدی کردن خاک به تأخیر بیندازید. این به جلوگیری از سوختن ریشه گیاه کمک می‌کند.

در نهایت، به یاد داشته باشید که قبل از افزودن هر چیزی به خاک خود، آزمایش خاک انجام دهید. برای حل مشکلی که ندارید تلاش نکنید!

نتیجه

اکنون می‌دانید کدام کود‌ها اسیدی هستند و کدام یک قوی‌ترین اثر را دارند. همچنین درباره برخی از گیاهانی که خاک بسیار اسیدی را ترجیح می‌دهند و نحوه تهیه آن برای آن‌ها می‌دانید.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست