خرید نیترات آمونیوم

خرید نیترات آمونیوم

فروش نیترات آمونیوم کشاورزی در کیسه‌های 25 کیلویی صورت می گیرد. جهت خرید کود نیترات آمونیوم با ضمانت کیفیت و تضمین بهترین قیمت نیترات آمونیوم عمده با ما تماس بگیرید.

جهت استعلام قیمت نیترات آمونیوم

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

نیترات آمونیوم چیست؟

نیترات آمونیوم یک ترکیب شیمیایی غیر آلی با فرمول شیمیایی NH4NO2 است. آمونیوم نیترات به عنوان نیترات آزانیوم نیز شناخته می‌شود. بسیار ناپایدار است از این رو در شکل خالص آن استفاده نمی‌شود. در دمای اتاق به نیتروژن و آب تجزیه می‌شود. فرمول مولکولی یا شیمیایی نیترات آمونیوم NH4NO2 است. نیترات آمونیوم به طور طبیعی در هوا تشکیل می‌شود و می‌توان با جذب قسمت‌های مساوی اکسید نیتریک و دی اکسید نیتروژن در آمونیاک مایع سنتز کرد.

خرید نیتریت آمونیوم
خرید نیترات آمونیوم

می‌توان ان را با اکسیداسیون آمونیاک با آب اکسیژنه یا ازن بدست آورد. همچنین، می‌تواند با رسوب نیترات سرب یا باریم با سولفات آمونیوم، یا نیترات پتاسیم با پرکلرات آمونیوم، یا کلرید آمونیوم با نیترات نقره تولید شود. رسوب تشکیل شده فیلتر می‌شود. بلورهای بدست آمده بی‌رنگ بوده و در آب حل می‌شوند.

فرمول شیمیایی  NH4NO2
وزن مولکولی  64.06
چگالی 1.69 g/cm3
شکل ظاهری زرد کم رنگ
نقطه ذوب  تجزیه می‌شود

خواص شیمیایی:

این ترکیب در صورت گرم‌شدن بیش از حد به صورت قوی منفجر می‌شود و در دمای اتاق تجزیه‌شده تا گاز نیتروژن آزاد شود و فرآیند شیمیایی آن به صورت زیر است:

NH4NO2 → N2 + 2 H2O

خواص فیزیکی:

نیترات آمونیوم جامد زرد بسیار کم رنگ و محلول در آب است. نیترات آمونیوم در صورت گرم شدن بیش از 60-70 درجه سانتی‌گراد منفجر می‌شود و زمانی که در یک محلول متمرکز آب حل می‌شود سریع‌تر تجزیه می‌شود، از جمله به صورت یک کریستال خشک.

در آزمایشی جالب واکنش نیترات آمونیوم در یخ مورد بررسی قرار گرفت. پس از انجماد، برخی از نیترات اکسید شده توسط اکسیژن حل‌شده و برخی از نیترات‌ها با آمونیاک واکنش می‌دهند تا واکنش نیتروژن و دنتیزاسیون آب را تولید کنند. نیترات آمونیوم به عنوان یک ماده معدنی طبیعی یافت می‌شود در صحرای شیلی، اغلب به صورت پوسته و یا در رابطه با دیگر مواد معدنی نیترات، یودات و هالید وجود دارد.

عکس نیتریت آمونیوم

ویژگی‌ها و کاربردهای نیترات آمونیوم

نیترات آمونیوم به طور طبیعی در آب تشکیل می‌شود و می‌تواند توسط جذب قطعات مساوی از نیتروژن و اکسید نیتریک در آمونیاک آبی تهیه شود. این ماده در ابتدا به عنوان کود نیتروژنی مورد استفاده قرار گرفت. دیگر استفاده‌های عمده آن در  معادن و ساخت و سازهای مدنی استفاده می‌شود. بخش عمده‌ای از ANFO؛ فرمول‌های مشابه در دستگاه‌های انفجاری دست‌ساز استفاده شده است.

اتر و دیگر مواد معدنی نیتروژن مانند نیترات سدیم به عنوان نیترات در مناطق کویر آتاکاما در شیلی که اغلب در ارتباط با مواد معدنی دیگر نیترات، یودات و هالید موجود است. نیترات آمونیوم در گذشته استخراج شده است، اما اکنون از مواد شیمیایی مصنوعی استفاده شده است. نیترات آمونیوم در برخی از بسته‌های اورژانسی سرد استفاده می‌شود، زیرا انحلال آن در آب بسیار اندوترمیک است.

همچنین در ترکیبی از سوخت‌ها به طور مستقل به عنوان نیترات گوانیدین مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای استفاده در فضاپیماها به عنوان یک جایگزین پر انرژی برای هیدرازین مونو پروپانلال استفاده می‌شود. تعدادی آزمایش در شصت سال انجام شد اما ناسا آن را نپذیرفت. نیترات آمونیوم به تنهایی ماده منفجره نیست، اما در ترکیب با مواد منفجره اولیه مانند اسید یا سوخت مانند پودر آلومینیوم یا روغن سوخت، مخلوط انفجاری با خواص متفاوت می‌سازد.

خطرات ایمنی

ترکیب شیمیایی نیترات آمونیوم به طور همزمان برای انسان و آبزیان بسیار سمی است. اگر بی‌احتیاط از آن استفاده کنیم، می‌تواند خطر انفجار شدید ایجاد کند. اگر نیترات آمونیوم تحت گرما قرار بگیرد، قادر به تولید همزمان گازهای سمی آمونیاک و اکسیدهای نیتروژن خواهد بود.

مشکلات زیست محیطی ترکیبات حاوی نیترات

باکتری‌های نیترات‌دهنده باعث ایجاد “چرخه نیتروژن” می‌شوند: همه استخرها، آکواریوم‌ها و دریاچه‌ها از یک چرخه نیتروژن عبور می‌کنند. باکتری‌های نیتریک‌کننده جزء جدایی‌ناپذیر چرخه هستند. در طی مراحل اولیه چرخه، آمونیاک توسط تنفس ماهی و ضایعات ماهی تولید می‌شود. باکتری‌های نیتریک‌کننده، نیتروزوموناس، آمونیاک را به نیترات تبدیل می‌کنند، سپس توسط باکتری دیگر، نیتروباکتر، به نیترات تبدیل می‌شود. آمونیاک برای ماهی‌ها مضر است (و باید در حالت ایده‌آل در 0 ppm نگه داشته شود و در 1.0 ppm یا بیشتر بسیار خطرناک می‌شود).

نیترات حتی مضرتر است و غلظت آن باید در ppm 0 نگهداری شود، زیرا توانایی ماهی را برای حمل اکسیژن در جریان خون سرکوب می‌کند. حتی مقادیر اندک نیز باعث استرس ماهی می شود. مقادیر زیاد می تواند باعث خفگی آنها شود. اگر حوضچه شما PH بیشتر از 8 داشته باشد، با وجود آمونیاک، ماهی زودتر می‌سوزد. نیترات به عنوان غذای گیاهی در نظر گرفته می‌شود و معمولاً نگرانی نگهدارندگان استخر در مورد ماهی را ندارد. با این حال، نیترات می‌تواند یکی از عوامل اصلی جلبک‌های سبز آب باشد.

هنگامی که حوضچه برای اولین‌بار در چشمه راه‌اندازی یا باز می‌شود، اندازه گیری‌های بالاتر سطح آمونیاک و نیترات نشان می‌دهد که حوضچه شما در “چرخه نیتروژن” طبیعی است. در صورت بروز روند طبیعی، آمونیاک ابتدا به اوج خود می‌رسد و پس از آن در 6 تا 8 هفته به حداکثر قله نیترات می‌رسد. برای سرعت بخشیدن به این فرآیند می‌توان باکتری‌های نیترات دهنده اضافه کرد و آمونیاک و نیترات طی دو هفته در دمای 70 درجه آب این چرخه را طی می‌کنند. هنگامی که سطح هر دو ناچیز است، حوضچه در حالت تعادل در نظر گرفته می‌شود.

سطح بالای آمونیاک همچنین می‌تواند توسط باکتری‌های بی‌هوازی و تجزیه مواد آلی / لجن در حوضچه ایجاد شود. وقتی این اتفاق افتاد، تا آنجا که ممکن است بقایای موجود در قسمت زیرین حوضچه را بردارید (توجه داشته باشید که در صورت داشتن یک حوضچه ته سنگ، غالباً مقدار زیادی آوار و برگ به دام افتاده در بین سنگ‌ها وجود دارد).

افزودن باکتری‌های لجن خوار به طور منظم می‌تواند این مسئله را از بین ببرد. بیشتر باکتری‌های لجن خوار فقط بالای 55 تا 60 درجه کار می‌کنند. با این حال، برخی محصولات جدید در بازار وجود دارد که برای خوردن لجن در آب سرد (زیر 55 درجه) طراحی شده است. این محصولات لجن خوار آب سرد به شدت برای استفاده در پاییز پیشنهاد می‌شود تا استخر خود را برای زمستان آماده کنید.

نیترات و آمونیوم در سیستم‌های توزیع آب آشامیدنی

نیترات موجود در آب آشامیدنی می‌تواند تأثیرات منفی بر سلامتی انسان داشته باشد، در حالی که آمونیوم برای سلامتی انسان از اهمیت مستقیم برخوردار نیست. برای نیترات، استاندارد آب آشامیدنی 50 میلی‌گرم در لیتر در آب خروجی، ورود به مالکیت شخصی و شیرهای مصرف‌کننده است. برای آمونیوم، استاندارد آب آشامیدنی 0.01 میلی‌گرم در لیتر در آب خروجی و 0.1 میلی‌گرم در لیتر در هنگام ورود به ملک خصوصی و شیرهای مصرف‌کننده است.

در دانمارک، اگر می‌توان ثابت کرد که استاندارد آب آشامیدنی هنگام ورود به ملک خصوصی و شیرهای مصرف‌کننده رعایت شده است، حداکثر 1/0 میلی‌گرم در لیتر نیترات اندازه‌گیری شده در خروجی کارخانه مجاز است. استاندارد آب آشامیدنی دانمارکی برای آمونیوم 0.05 میلی‌گرم در لیتر است. اگر مرحله تصفیه در کارخانه آب وجود نداشته باشد و آمونیوم در سیستم توزیع به نیترات تبدیل نشود، غلظت آمونیوم حداکثر 0.5 میلی‌گرم در لیتر پذیرفته می‌شود.

بر اساس شواهد بالینی، استانداردهای آب آشامیدنی نیترات برای محافظت از نوزادان در شرایط حاد متهموگلوبینمی تنظیم شده است. با این حال، به دلیل نقش نیترات و نیترات به عنوان پیش‌ماده ترکیبات ژنوتوکسیک N-nitroso در نیتروزاسیون درون‌زا، نیترات و نیترات موجود در آب آشامیدنی باعث ایجاد سرطان در دستگاه گوارش و دستگاه ادراری و سایر اندام‌ها می شود.

آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان در شرایطی که منجر به نیتروزاسیون درون‌زا می‌شود، نیترات و آمونیوم را به عنوان احتمالاً سرطان‌زا برای انسان (گروه 2A) طبقه‌بندی کرد. در حالی که یک توجیه منطقی در مورد نیتروزاسیون درون‌زا وجود دارد، شواهد اپیدمیولوژیک مطالعات انجام شده روی انسان بی‌نتیجه است. با این حال، دو مطالعه اخیر ارتباط بین نیترات در آب آشامیدنی و سرطان، به ویژه سرطان روده بزرگ، و سرطان مثانه را نشان می‌دهد. همچنین شواهدی وجود دارد که نیترات موجود در آب آشامیدنی ممکن است با افزایش خطر نقایص هنگام تولد و سایر پیامدهای تولید مثل نامطلوب مرتبط باشد.

فروش نیترات آمونیوم

فروش کود نیترات آمونیوم به صورت کیسه‌های 25 کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد. شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول نیترات آمونیوم مورد نیاز را با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

طرحواره پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست