خرید سدیم مولیبدات

خرید مولیبدات سدیم

مولیبدات سدیم، با فرمول شیمیایی Na2MoO4 به عنوان منبع مولیبدن کاربرد دارد.

جهت استعلام قیمت مولیبدات سدیم

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

قیمت مولیبدات سدیم

به انگلیسی Sodium Molybdate
نام های مترادف دی سدیم مولیبدات؛ سدیم مولیبدات دی هیدرات
فرمول شیمیایی Na2MoO4
شناسه محصول (cas no) 7631-95-0
شکل ظاهری پودر سفید
مش  80
حلالیت محلول در آب، نامحلول در استون
⭐ خلوص 99% درصد
⭐ تولیدکننده چین
⭐ قیمت مولیبدات سدیم صنعتی لطفا تماس بگیرید
⭐ محل تحویل  شورآباد تهران
بسته بندی کیسه 25 کیلوگرمی

مولیبدات سدیم چیست؟

سدیم مولیبدات یک پودر کریستالی است که برای سوخت و ساز و رشد گیاهان و حیوانات به عنوان کوفاکتور برای آنزیم‌ها ضروری است.مولیبدات سدیم یک نمک معدنی است و در مکمل‌های غذایی به عنوان منبع مولیبدن یافت می‌شود.به عنوان یک مکمل غذایی مولیبدن استفاده می‌شود.یک ماده مصنوعی است که با حل شدن اکسید مولیبدن در هیدروکسید سدیم ایجاد می‌شود.

این ماده اغلب به صورت دی‌هیدرات، Na2MoO4·2H2O یافت می‌شود.آنیون مولیبدات (VI) چهار ضلعی است. دو کاتیون سدیم با هر آنیون هماهنگی دارد.

سدیم مولیبدات جرم مولکولی: 205.9 گرم بر مول

شکل ظاهری: پودر سفید رنگ

نقطه ذوب: 687 درجه سانتی‌گراد

حلالیت در آب (گرم بر 100 میلی‌لیتر در دمای 100 درجه سانتی‌گراد): 84

چگالی: 3.78 گرم بر سانتی‌متر مکعب

سدیم مولیبدات ساختار
سدیم مولیبدات ساختار

مترداف‌ها:

 • دی سدیم مولیبدات Disodium molybdate
 • ناتریوم مولیبدات Natriummolybdat
 • (Sodium molybdate(VI
 • سدیم مولیبدن اکسید Sodium molybdenum oxide
 • سدیم مولیبدات خشک (Sodium molybdate (anhydrous
 • سدیم مولیبدات (VI) دی‌هیدرات Sodium molybdate(VI), dihydrate
 • سدیم دی مولیبدات Sodium dimolybdate

تاریخچه نحوه سنتز:

مولیبدات سدیم برای اولین‌بار با استفاده از روش هیدراتاسیون، سنتز شد. روش سنتز راحت‌تر به این شکل است که MoO3 در هیدروکسید سدیم در دمای 50-70 درجه سانتی‌گراد حل شده و تبلور محصول فیلتر شده انجام می‌شود.نهایتاً نمک بی‌آب با حرارت دادن تا 100 درجه سانتی‌گراد تهیه می‌شود.

MoO3 + 2NaOH + H2O → Na2MoO4.2H2O

کاربرد مولیبدات سدیم:

 • در صنایع غذایی و دارویی:

مکمل‌های غذایی به طور معمول از سدیم مولیبدات دی هیدرات به عنوان شکل ترجیحی مولیبدن استفاده می‌کنند.ورزشکاران، مانند بدنسازان و یا افرادی که روزانه ورزش می‌کنند، به دنبال دریافت مولیبدات سدیم هستند. در صورت عدم مصرف مکمل در رژیم غذایی، آن‌ها در نوشیدنی‌هایی مانند نوشیدنی‌های انرژی‌زا، مولیبدات آمونیوم یا سدیم مولیبدات را مصرف می‌کنند.

طبق تحقیقات انجام شده توسط انجمن بین‌المللی مولیبدن، دانشمندان متوجه شدند که مولیبدات سدیم دارای پتانسیل آنتی‌اکسیدانی بوده و سلول‌های ایسلت را تحت تأثیر قرار داده و از این طریق می‌تواند در درمان دیابت نوع 1 موثر واقع شود. (این مسئله تاکنون در حد آزمایش بوده و اثبات نشده است)

در یک تحقیق دیگر بر روی همسترهای مبتلا به هایپرلیپیدمی (بالا بودن غلظت چربی خون)، محققان ترکیب مولیبدات سدیم با آتورواستاتین به مدت 30 روز به همستر تزریق نمودند و متوجه شدند که این ترکیب به مدیریت این بیماری کمک می‌کند.

آن‌ها دریافتند که این ترکیب باعث بهبود شرایط آنتی‌اکسیدانی در آنزیم‌های کبدی شده، و منجر به حداقل اختلالات و همچنین کاهش چربی خون در حداکثر سطح می‌شود.

 • کاربرد در صنعت:

این ماده عمدتاً در ساخت آلکالوئیدها، جوهرها، کودها، رنگ‌دانه قرمز مولیبدن و عامل رسوب رنگ‌دانه سریع نوری، نمک‌های مولیبدن و نیز کاتالیزور مورد استفاده قرار می‌گیرد.همچنین برای ساخت مهارکننده‌های آتش و مهارکننده‌های فلزی سیستم آب عاری از آلودگی نیز استفاده می‌شود.علاوه بر این، همچنین می‌تواند برای گالوانیزه کردن و به عنوان عوامل صیقل‌دهنده و معرف‌های شیمیایی نیز استفاده شود.

مولیبدات سدیم

  • صنعت کشاورزی سالانه 1 میلیون پوند مولیبدات سدیم را به عنوان کود استفاده می‌کند.

به طور خاص، استفاده از آن برای درمان بدشکلی و چرمی شدن برگ‌های کلم بروکلی و گل کلم ناشی از کاشت در خاک‌های دارای کمبود مولیبدن پیشنهاد شده است.با این حال، باید مراقب باشید زیرا در سطح ppm 0.3 سدیم ممولیبدات می‌تواند باعث کمبود مس در حیوانات، به ویژه گاوها شود.

  • این ماده در صنعت برای مهار خوردگی استفاده می‌شود، زیرا این ماده یک مهارکننده آندی غیر اکسید کننده است.

افزودن مولیبدات سدیم به میزان قابل توجهی نیاز به نیتریت مایعات مهار شده توسط نیتریت آمین را کاهش می‌دهد و محافظت در برابر خوردگی مایعات نمکی کربوکسیلات را بهبود می‌بخشد.

در کاربردهای تصفیه آب صنعتی که در آن خوردگی گالوانیک به طور بالقوه منجر به خوردگی دو فلزی می‌شود، کاربرد مولیبدات سدیم نسبت به نیتریت سدیم ارجحیت دارد.

خوردگی گالوانیک: به خوردگی در اثر وجود اختلاف پتانسیل الکتریکی بین فلزات در ارتباط با یکدیگر گفته می‌شود.

  • مولیبدات سدیم این مزیت را دارد که دوز پایین مولیبدات در آن باعث هدایت و رسانایی کمتر آب در گردش می‌شود.
  • مولیبدات سدیم در مقادیر ppm 100-150 همان میزان مهار خوردگی را نشان می‌دهد که نیترات سدیم در سطح بیش از 800 ppm نشان می‌دهد.
  • با استفاده از غلظت‌های پایین‌تر از مولیبدات سدیم، رسانایی در مقدار حداقل نگه داشته می‌شود و بنابراین پتانسیل‌های خوردگی گالوانیک کاهش می‌یابد.

سایر کاربردهای مولیبدات سدیم:

مولیبدات سمیت کمی دارد، درنتیجه آلودگی کمی برای محیط زیست دارد، بنابراین معمولاً برای تولید عوامل تصفیه آب استفاده می‌شود.

عوامل تصفیه آب به آن دسته از مواد شیمیایی برای تصفیه آب اشاره دارد که عموماً در صنایع شیمیایی، نفتی، صنایع سبک، نساجی، چاپ و رنگ‌رزی، ساخت و ساز، متالورژی، ماشین‌آلات، دارو، حمل و نقل، حفاظت از محیط زیست شهری و روستایی و صنایع دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد، که می تواند به میزان زیادی آب را ذخیره کرده و آلودگی آب را کاهش دهد.

عوامل تصفیه آب شامل مهارکننده‌های خوردگی، عامل پراکندگی آلودگی، عوامل ضد میکروبی، فلوکولانت‌ها، رزین‌های تبادل یونی، مواد تمیز کننده، عامل نواری پیش تصفیه و… است.

بهینه‌سازی مصرف مولیبدات سدیم جهت بازدارندگی خوردگی:

به منظور به دست آوردن اثر مهار خوردگی مناسب، مولیبدات به صورت مخلوط با نمک‌های روی، پلی‌فسفات‌ها و گلوکونات و نیز بنزوتریازول استفاده می‌شود، بنابراین نه تنها می‌تواند مقدار مصرفی مولیبدات را کاهش دهد، بلکه می‌تواند اثر خوردگی را نیز بهبود بخشد.

به صورتی که میزان استفاده از مولیبدات از حدود 500-200 میلی‌گرم بر لیتر به حدود 6-4 میلی‌گرم بر لیتر کاهش می‌یابد. در هنگام تشکیل نوار مولیبدات، باید اکسیژن محلول بدون کلسیم یا سایر یون‌های فلزی دو ظرفیتی وجود داشته باشد.

مولیبدات از پایداری حرارتی بالایی برخوردار است و می‌تواند در سیستم گرمایش موضعی یا چگالی شار گرمای زیاد در سیستم گردش آب مورد استفاده قرار گیرد.علاوه بر این، مولیبدات سدیم اغلب به عنوان عوامل تشخیص نیز استفاده می‌شود.

به عنوان عامل تشخیص برای شناسایی کل فسفر و مقدار فسفر موجود در سوپرفسفات کودهای فسفره، و همچنین برای تشخیص پروتئین آزاد تصفیه شده از خون و پروتئین‌های سرم استفاده کرد.

به طور کلی این ماده در صنعت برای موارد زیر کاربرد دارد:

 • مواد شیمیایی کشاورزی (غیر سموم دفع آفات)
 • بازدارنده‌های شعله
 • به عنوان واسطه‌ها
 • روان‌کننده‌ها و مواد افزودنی روان‌کننده
 • رنگ‌دانه‌ها

میزان مجاز مصرف مولیبدن:

هیئت غذا و تغذیه ایالات متحده آمریکا فهرست روزانه توصیه شده برای مولیبدن را به شرح زیر ذکر می‌کند:

 • کودکان یک تا سه سال: 17 میکروگرم در روز
 • کودکان چهار تا هشت سال: 22 میکروگرم در روز
 • کودکان نه: 13 – 34 میکروگرم در روز
 • نوجوانان 14 تا 18 سال: 43 میکروگرم در روز

برای زنانی که باردار هستند و یا شیر می‌دهند، میزان توصیه شده مولیبدن در رژیم غذایی 50 میلی‌گرم در روز است.

واکنش‌ها:

هنگامی که با سدیم بوروهیدرید واکنش نشان بدهد، مولیبدن به مولیبدن (IV) اکسید کمتری کاهش می‌یابد:

Na2MoO4 + NaBH4 + 2H2O → NaBO2 + MoO2 + 2NaOH + 3H2

مولیبدات سدیم با اسیدهای دی تیوفسفات واکنش نشان می‌دهد: (R = Me, Et)

[Na2MoO4 + (RO)2PS2H → [MoO2(S2P(OR)2)2

ایمنی:

مولیبدات سدیم با فلزات قلیایی، متداول‌ترین فلزات و عناصر اکسید کننده ناسازگار است.تحت شرایط خاص قابل احتراق است به ویژه در تماس با منیزیم مذاب منفجر می‌شود.

به شدت با اینترهالوژن‌ها واکنش نشان می‌دهد (به عنوان مثال برم پنتافلوراید – کلر تری‌فلوراید).واکنش آن با سدیم، پتاسیم یا لیتیم داغ به صورت تاباندن نور است.

فروش مولیبدات سدیم صنعتی

شما می‌توانید برای تهیه مولیبدات سدیم و استعلام قیمت مولیبدات سدیم صنعتی به صفحه تماس با ما مراجعه نمائید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست