باکوچیول چیست

باکوچیول چیست؟

باکوچیول آخرین ماده فعال‌کننده مراقبت از پوست است که سر و صدای زیادی در بازار ایجاد کرد. باکوچیول بعنوان یک جایگزین ملایم و گیاهی برای محصولات رتینول معرفی می‌شود، که به کاهش علائم پیری کمک می‌کند و به درمان آکنه و پوست متراکم کمک می‌کند.باکوچیول از دانه‌ها و برگ‌های گیاه Psoralea corylifolia بومی آسیای شرقی مشتق شده است.

مدتی است که در عمل در آیورودا یا طب سنتی هند استفاده می‌شود.مهم‌ترین مزیت باکوچیول که اغلب تبلیغ می‌شود این است که کمتر از محصولات سنتی رتینول تحریک‌کننده و حساس‌کننده است.

با این حال، باوجود این که باکوچیول یک ماده طبیعی با رتینول است، دارای ساختاری مشابه و در نتیجه عملکرد، باکوچیول در واقع یک مولکول بسیار متفاوت است. در حالی که برخی از مزایای آن با رتینول مطابقت دارد، اما در سطح مولکولی بسیار متفاوت است.

فواید رتینول چیست؟

رتینول ها با تشویق گردش سلول‌های پوستی کار می‌کنند – به عبارت دیگر، آن را به عنوان یک لایه برداری عمیق در نظر بگیرید. تا حدود 30 سالگی، سلول‌های پوستی ما تقریباً هر 28 روز یکبار تغییر می‌کنند. این روند با افزایش سن کند می‌شود، که می‌تواند منجر به خشکی پوست و کدر شدن و همچنین مسدود شدن منافذ پوست شود – که همگی می‌توانند ظاهر خطوط ظریف پوست را بدتر کنند.

خرید رتینول ممکن است به سرعت گردش سلول‌های پوست کمک کند، که به پوست کمک می‌کند تا تازه و صاف به نظر برسد. به لطف افزایش گردش سلول‌های پوستی، این محصولات همچنین به کم رنگ شدن لکه های تیره و افزایش رنگدانه کمک می‌کنند.

اصلی‌ترین عارضه منفی محصولات رتینول این است که این مواد اغلب باعث تحریک یا حساسیت می‌شوند و استفاده از آن‌ها را مشکل می‌کند. اینجاست که ممکن است باکوچیولمفید باشد.

فواید باکوچیول چیست؟

به عنوان یک ماده تشکیل‌دهنده طبیعی و یک ماده نسبتاً جدید، تحقیقات زیادی در مورد همتای آن انجام نشده است که در مورد باکوچیول انجام شده است. با این حال، مطالعات کمی انجام شده است که مزایای بالقوه این ماده را نشان می‌دهد.

ضد پیری

مشابه با رتینول، باکوچیول ممکن است به کاهش برخی از علائم قابل مشاهده پیری مانند رنگدانه، چین و چروک و خطوط ریز کمک کند.

در یکی از مطالعات، مزایای تولید کلاژن که باکوچیول می‌تواند ارائه دهد، بررسی شد. این مطالعه نشان می‌دهد که این ماده تأثیر مشابهی با رتینول در تولید کلاژن دارد. با این حال این مطالعه بر روی پوست مصنوعی انجام شده است.

همچنین یک مطالعه پیگیری روی پوست زنده یا افراد انجام شد. این مطالعه که از باکوچیول 0.5 twice دو بار در روز استفاده می‌کرد، بهبودهایی در ظاهر چین و چروک، خطوط ریز، خشکی و انعطاف‌پذیری ایجاد کرد.

نتایج مشابهی در مطالعه‌ای در سال 2018 دیده شد که مشخص کرد 0.5٪ باکوچیول در صورت استفاده یک بار در روز، در مقایسه با دو بار در روز، به همان اندازه مؤثر است. چه کسی یک روال ساده مراقبت از پوست را دوست ندارد.

تحقیقات محدودی در زمینه مقایسه آن با سایر رتینوئیدها مانند ترتینوئین وجود دارد. ترتینوئین 20 برابر رتینول قوی‌تر است و به عنوان یک درمان استاندارد برای آکنه و پیری در نظر گرفته می‌شود.

آیا باکوچیول به آکنه کمک می‌کند؟

بیشتر تحقیقات انجام شده بر روی فواید ضد پیری ماده است. تحقیقات کمی در مورد فواید آن برای پوست مستعد آکنه انجام شده است. با توجه به اینکه فواید رتینول برای آکنه پوستی مکانیسم مشابهی با فواید پیر شدن پوست دارد، احتمالاً این فایده در تحقیقات دور از دسترس نیست.

اگر به فکر وارد کردن باکوچیول در برنامه مراقبت از پوست خود هستید اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که ممکن است به اندازه سایر محصولات رتینول یا رتینوئید مفید نباشد. این بدان معنی است که ممکن است مزایا به اندازه سایر درمان‌ها سریع یا تکان‌دهنده نباشند.

با این حال، اگر قبلاً رتینول یا رتینوئید را امتحان کرده اید و با حساسیت روبرو هستید، باکوچیول گزینه خوبی برای آزمایش است.دومین نکته ای که باید در نظر گرفت این است که مانند هر ماده‌ای می‌تواند باعث آلرژی شود. همچنین، به عنوان یک ماده طبیعی مشتق شده، پیچیده‌تر است و بنابراین، احتمال ایجاد واکنش آلرژیک بیشتر است، اما واکنش آلرژیک نادر است.

اگر احساس می‌کنید ممکن است نسبت به ماده تشکیل‌دهنده واکنش نشان دهید، آن را بشویید و به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنید.

آیا می توانید از باکوچیول و رتینول با هم استفاده کنید؟

شما احتمالاً نباید با توجه به اینکه این دو ماده مزایای مشابهی با پوست دارند، اگر از این دو ماده با هم استفاده کنید، احتمالاً باعث تحریک و حساسیت خواهید شد. همچنین غیرضروری خواهد بود.

آیا باکوچیول بی‌خطر است؟

تحقیقات محدودی در مورد ایمنی باکوچیـول انجام شده است، با این حال، این ماده در مصارف و غلظت‌های فعلی آن بی‌خطر تلقی می‌شود. در حال حاضر پنل تخصصی بررسی مواد آرایشی باکوچیول را از نظر ایمنی و کارایی ارزیابی نکرده است.

به خاطر داشته باشید که برای درک کامل مزایا و مشخصات ایمنی آن، به تحقیقات بیشتری در مورد این ماده جدید و امیدوار کننده نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست