پالمیتوئیل اولیگوپپتید

پالمیتوئیل اولیگوپپتیدها چیست؟

بسیاری از وبلاگ‌های مراقبت از پوست و وب‌سایت‌های مرجع اطلاعات گیج‌کننده‌ای در مورد این گروه از مواد تشکیل‌دهنده مراقبت از پوست ارائه می‌دهند. الیگوپپتیدهای پالمیتوئیل هم نام گروه مواد تشکیل‌دهنده است و هم نام یک ماده تشکیل‌دهنده خاص.

الیگوپپتیدهای پالمیتوئیل از اولین ماده‌ای که کشف شد نام‌گذاری شده‌اند. مواد تشکیل دهنده بعدی با ساختارهای شیمیایی مشابه شناسایی و نام‌های مختلفی برای مشخص کردن ساختار و تفاوت عملکرد آن‌ها گرفته شد. با این حال، اولین الیگوپپتید پالمیتوئیل کشف شده نام خود را حفظ کرده و نام این گروه از مواد تشکیل‌دهنده است.

الیگوپپتیدهای پالمیتوئیل پپتید یا پروتئین‌های کوچکی هستند که با ساختار عمومی رشته‌ای از اسیدهای آمینه مشخص می‌شوند. به طور کلی، الیگوپپتیدهای پالمیتوئیل در مراقبت از پوست نیز موارد مشابهی دارند و از فرمولاسیون‌های آرایشی اغلب به عنوان ماده ضد پیری استفاده می‌شود.

تصور می‌شود که آن‌ها به دلیل داشتن توانایی کمک به تحریک تولید کلاژن و تقویت عملکرد سلول سالم، در فرمولاسیون ضد پیری مفید هستند. سه الیگوپپتید پالمیتوئیل که به طور متداول در فرمول‌های مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند، پالمیتوئیل تری پپتید 5، پالمیتوئیل تترا پپتید 7 و پالمیتوئیل الیگوپپتید هستند. همه آن‌ها به صورت مصنوعی ساخته شده‌اند.

پالمیتوئیل اولیگوپپتید چیست و چگونه کار می‌کند؟

از پالمیتوئیل اولیگوپپتید به عنوان یک ماده سازنده مراقبت از پوست، برای فواید ضد پیری استفاده می‌شود. این پپتید با نام پالمیتوئیل هگزاپپتید 12 یا Pal-GHK نیز شناخته می‌شود، بنابراین هنگام تحقیق در مورد محصولات مراقبت از پوست، مراقب این نام‌های دیگر باشید.

الیگوپپتید پالمیتوئیل یکی از بسیاری از پپتیدهایی است که اخیراً کشف شده و به دلیل تأثیر مثبت بر سلامت پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. پپتیدها مواد شیمیایی هستند که به طور طبیعی وجود دارند، اما بسیاری از شرکت های لوازم آرایشی و بهداشتی اکنون آن‌ها را به صورت مصنوعی در آزمایشگاه تولید می کنند تا به کنترل بیشتری بر نحوه تأثیر آن‌ها بر روی پوست دست یابند.

بیشتر پپتیدها از زنجیره های اسیدهای آمینه ساخته می‌شوند، که مستقیماً در ایجاد پروتئین در بدن نقش دارند. الیگوپپتید پالمیتوئیل یک افزودنی نسبتاً جدید به لیست پپتیدهایی است که در مراقبت از پوست استفاده می‌شود.

مطالعات انجام شده بر روی عملکرد آن نشان می دهد که زنجیره‌های اسیدهای آمینه با سیستم های تولید کلاژن پوست ارتباط برقرار می‌کنند و تولید آن را تقویت می‌کنند، که عامل مهمی در دستیابی به پوستی صاف و بدون چین و چروک است.

همچنین تصور می‌شود که اولیگوپپتید پالمیتوئیل ممکن است با سیستم های تولید هیالورونیک اسید و الاستین تداخل کند. اثر ترکیبی این خصوصیات افزایش محتوای آب، بهبود ظاهر خطوط ریز و چین و چروک و ضخیم شدن پوست است. الیگوپپتید پالمیتوئیل اغلب در سرم های ضد پیری، مرطوب‌کننده‌ها و برخی فرمولاسیون محصولات آرایشی یافت می‌شود.

در مطالعه ای که توسط پنل تخصصی بررسی مواد آرایشی بررسی شد، نتایج نشان داد که از نظر آماری کاهش چشم‌گیری در چین و چروک‌های عمیق و بهبود بافت پوست پس از 56 روز استفاده با 3٪ وجود دارد. این مطالعه همچنین بهبود کشش در پوست را یافت.

الیگوپپتید پالمیتوئیل به دلیل تأثیرات مثبت آن بر روی پوست مورد مطالعه قرار گرفته است، به ویژه برای کسانی که بدنبال کاهش علائم پیری هستند. در نظر گرفته شده است که استفاده مشابه رتینول با مشکلات تحریک و حساسیت کمتر است. در حالی که الیگوپپتید پالمیتوئیل هنوز در حال مطالعه است، آزمایشات اولیه نشان می‌دهد که این پپتید ممکن است یک ماده ضد پیری مؤثر باشد.

آیا پالمیتوئیل اولیگوپپتید بی‌خطر است؟

گروه تخصصی بررسی لوازم آرایشی و بهداشتی، گروهی که ایمنی مراقبت از پوست و مواد آرایشی را بررسی می‌کند، اطلاعات موجود در مورد الیگوپپتیدهای پالمیتوئیل را بررسی کرده و تعیین کرده است که برای استفاده بی‌خطر هستند.

هیچ موضوعی از نظر حساسیت، سمیت یا اختلال در هورمون گزارش نشده است. با این حال، الیگوپپتیدهای پالمیتویل یک ماده نسبتاً جدید است. در حالی که تحقیقات قابل قبولی در مورد اثرات آن انجام شده است، اطلاعات بیشتر توسط هیئت تخصصی بررسی مواد تشکیل‌دهنده لوازم آرایشی بررسی می‌شود. همانطور که آن‌ها در گزارش خود ذکر کردند، با توجه به شباهت ساختار به سایر پپتیدهای بدن، آن‌ها امکان تعامل با مسیرهای مختلف بدن را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست