پرکننده های دارویی

پرکننده های دارویی و نقش آن ها

به رقیق کننده های دارویی, پرکننده های دارویی نیز گفته می‌شود و برای افزایش  وزن فله در قرص یا اشکال دارویی جامد استفاده می‌شود. رقیق‌کننده‌ها هیچ تأثیر دارویی ندارند اما برای تولید فرمولاسیون لازم هستند تا فرم دوز از ابعاد و وزن مناسب برخوردار شود. حداقل اندازه قرص باید بیش از 2-3 میلی‌متر و وزن قرص باید بیش از 50 میلی‌گرم باشد تا فشرده‌سازی و استفاده از آن آسان باشد.

اگر قدرت یک API  5 میلی‌گرم است سپس بعنوان مثال بعد از افزودن مواد کمکی دیگر مانند چسب، مواد ضدعفونی‌کننده، روان‌کننده‌ها و مواد غلظت‌دهنده‌ها و غیره، اندازه مورد نیاز قرص بدست نمی‌آید. به عنوان مثال، وزن قرص هدف ما 100 میلی‌گرم است اما پس از افزودن API و سایر مواد جانبی به جز پرکننده، 60 میلی‌گرم می‌شود و 40 میلی‌گرم باقی‌مانده با افزودن پرکننده حاصل می‌شود. بسته به فرمولاسیون ممکن است که پرکننده تا 80٪ استفاده شود.

ماده پرکننده مورد استفاده نباید با API یا سایر مواد کمک‌کننده تعامل داشته باشد و نباید باعث رشد میکروبی در فرمولاسیون شود.

انواع پرکننده های دارویی

پرکننده‌های دارویی بسته به ماهیت شیمیایی و حلالیت طبقه‌بندی می‌شوند.

پرکننده های دارویی
پرکننده های دارویی

پرکننده های دارویی آلی

  • لاکتوز
  • نشاسته
  • نشاسته پیش ژلاتینه شده
  • ساکاروز
  • مانیتول

پرکننده های دارویی معدنی

پرکننده های دارویی محلول در آب

پرکننده های دارویی نامحلول در آب

  • نشاسته
  • سلولز
  • فسفات کلسیم

جهت استعلام قیمت انواع پرکننده دارویی

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

معرفی تعدادی از پرکننده های دارویی مورد استفاده در داروسازی

لاکتوز

لاکتوز یک رقیق‌کننده محلول در آب است، 216 میلی‌گرم در یک میلی‌لیتر آب حل می‌شود. با استفاده از سه روش مختلف خشک کردن، به ترتیب روش‌های بستر سیال، خشک شدن غلتکی و خشک کردن با اسپری، به ترتیب مونوهیدرات لاکتوز، p- لاکتوز بی آب و لاکتوز خشک شده با اسپری حاصل می‌شود.

سه درجه مختلف لاکتوز از نظر خصوصیات مکانیکی در رابطه با قرص‌سازی تفاوت قابل توجهی دارند. به عنوان مثال، p-لاکتوز بی‌آب یک رابطه با شیب تند را بین فشرده‌سازی و نیروی مورد نیاز برای خرد کردن قرص نشان می‌دهد. از طرف دیگر، مونوهیدرات لاکتوز و حتی لاکتوز خشک شده با اسپری از این نظر دارای درجه‌های پایین‌تری هستند.

خشک کردن لاکتوز با اسپری، ساختارهای آمورف جزئی ایجاد می‌کند، و این به فشردگی بهتر آن کمک می‌کند. لاکتوز خشک شده با اسپری به دلیل شکل دانه‌ای کروی، به خوبی جریان می‌یابد. بنابراین، قبل از انتخاب درجه های لاکتوز، باید ویژگی های مکانیکی و توزیع اندازه انواع لاکتوز شناخته شود.

نشاسته

از نشاسته به مدت طولانی به عنوان مواد کمک‌کننده قرص / کپسول استفاده می‌شود. برخلاف لاکتوز، نشاسته در اشکال دوز جامد دارای کاربرد چند منظوره است. این به عنوان یکی از پرکننده های دارویی و همچنین یک ماده تجزیه‌کننده، و همچنین به عنوان یک چسب به شکل خمیر نشاسته عمل می‌کند.

بسته به منطقه، نشاسته را می‌توان از ذرت، سیب‌زمینی، گندم یا برنج تهیه کرد. این شامل واحدهای آمیلوز و آمیلوپکتین است. نشاسته محلول در آب نیست. برای اهداف دارویی، نشاسته به خوبی جریان ندارد و نمی‌توان آن را به فشرده‌سازی‌های قوی فشرده کرد. از این رو، نشاسته پیش ژلاتینه شده از طریق مکانیکی مانند پارگی دانه‌های نشاسته بین غلطک های گرم به دست می‌آید تا محلول‌پذیری بخشی از آب در آن ایجاد شود.

این امر به دلیل وجود حدود 15٪ آمیلوپکتین آزاد، 5٪ آمیلوز آزاد و 80٪ نشاسته اصلاح نشده به خواص اتصال آن کمک می‌کند. نشاسته به طور معمول بیشترین میزان رطوبت تعادلی را در بین کلیه مواد کمکی دارویی دارد، یعنی حدود 11 تا 14 درصد. به طور کلی، نشاسته یا نشاسته اصلاح شده خواص مکانیکی خوبی برای فرآیندهای قرص‌سازی بدون کمک سایر مواد نشان‌دهنده تغییر شکل پلاستیک ندارد.

از طرف دیگر، نشاسته در قرص‌ها، به ویژه به عنوان مشتق نیمه سنتتیك آن مانند نشاسته كربوكسی متیل سلولز، از بین برنده خوبی است كه از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. فراوانی و کم هزینه بودن آن، آن را به یک ماده اصلی دارویی برای دارو تبدیل کرده است.

فروش میکرو کریستالین سلولز
پرکننده های دارویی

میکروکریستالین سلولزها

از زمان معرفی آن به صنعت داروسازی در سال 1964 توسط FMC، میکرو کریستالین سلولز – آویسل MCC انقلابی در فرمولاسیون قرص ایجاد کرده است.

MCC تحت فشارهای فشرده سازی حتی کم، فشرده‌سازی‌های بسیار قوی را ایجاد می‌کند. این ماده از تفاله چوب پس از هیدرولیز اسیدی کنترل شده بدست می‌آید که درجه بالایی از تبلور برای زنجیره سلولز را تولید می کند. پس از خنثی‌سازی، فیلتر کردن و خشک کردن با اسپری، پودر گرانول سفید به دست می آید.

MCC با توجه به متوسط ​​اندازه ذرات (20-180 میلی‌متر)، میزان رطوبت (1.5-5.گالی0))، چ (0.25-0.44 گرم در میلی‌لیتر) و جریان حجمی (1.5-5.0 لیتر در دقیقه) برای برنامه‌های مختلف از دانه‌بندی مرطوب تا فشرده‌سازی مستقیم حداقل نه درجه تجاری مختلف دارد.

MCC یک تغییر شکل پلاستیک قوی را تحت فشار و پتانسیل رقت بالا نشان می‌دهد. بنابراین، تنها با انتخاب درجه مناسب یا ایجاد یک دانه‌بندی مرطوب به اندازه و شکل خاص، می‌توان فشار پذیری خوب را با جریان خوب مطابقت داد. به عنوان یکی از  پرکننده‌های دارویی، در ترکیب با لاکتوز خشک شده با اسپری یا دی کلسیم فسفات دی هیدرات در طی قرص‌سازی DC استفاده می‌شود تا هزینه یا خصوصیات جریان را متعادل کند.

در نمودار قدرت خرد کردن و فشار، MCC شیب‌دارترین خط را در بین تمام مواد کمکی نشان می‌دهد. MCC محلول در آب نیست اما آب را جذب می‌کند. در فرآیند گرانولسازی بستر سیال، MCC در مقایسه با نشاسته و لاکتوز مونوهیدرات به بیشترین مقدار آب برای همان اندازه گرانول نیاز دارد.

فروش دی کلسیم فسفات
پرکننده های دارویی

دی کلسیم فسفات دی هیدرات

این ماده نامحلول در آب در میان پنج ماده برتر در فرمولاسیون قرص مدرن قرار دارد. چگالی واقعی دی کلسیم فسفات دی هیدرات 2.3 گرم در میلی‌لیتر است که باعث می‌شود یکی از سنگین‌ترین ترکیبات دارویی در هر حجم با تراکم مورد استفاده 0.7 گرم در میلی‌لیتر باشد.

دی کلسیم فسفات بی‌آب نیز موجود است. در فشرده‌سازی kg.f  2000، قدرت خرد شدن قرص با این ماده کمکی به حداکثر 100 N می‌رسد. بنابراین، خواص اتصال آن از خواص MCC پایین‌تر است. مکانیسم اصلی تراکم دی کلسیم فسفات، شکنندگی آن و ایجاد سطوح جدید است که از این رو حساسیت روان‌کننده بسیار کمتری را نشان می‌دهد: این می‌تواند یک مزیت نسبت به مواد تغییر شکل‌دهنده پلاستیک مانند MCC یا برخی از نشاسته‌ها باشد. دی کلسیم فسفات دی هیدرات، مانند سایر نمک‌های غیر آلی، اثر مخربی بر روی قالب قرص دارد.

مانیتول

مانیتول به اشکال مختلف چند شکل به دلیل گرمای منفی محلول، ماده اصلی جذب‌کننده قرص‌های جویدنی است که باعث ایجاد احساس دهان دلپذیر می‌شود. گزارش شده است که یک گرید جدید مانیتول، یعنی 8-مانیتول از نظر خواص مکانیکی و واکنش شیمیایی نسبت به پلی آمورف‌های دیگر مانند آلفا یا p-مانیتیت برتر است. از این رو می توان قرص هایی با مقاومت خرد کننده بالاتر تولید کرد. مانیتول غیر میکروسکوپی است و واکنش کم با مواد دارویی را نشان می‌دهد. بنابراین، این پتانسیل را دارد که در فرمولاسیون‌های قرص بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

جهت خرید انواع پرکننده‌های دارویی با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت با ما تماس بگیرید

منابع:

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست