اسباب بازي

پرهیز از اسباب بازی های سمی

کودکان نیاز اساسی به بازی و اسباب بازی دارند. برای رشد و تندرستی آن ها به اندازه غذا خوردن و خوابیدن مهم است. بازی نیاز به سرگرمی, القاء تخیل و خلاقیت دارد و همچنین باید از اسباب بازی های سمی عاری باشد. نوزادان و کودکان می‌توانند زمان زیادی را برای جویدن و مکیدن اسباب بازی های خود بگذرانند!

اسباب بازی ها باید از چوب پایدار, غیر سمی, پنبه آلی یا سایر مواد طبیعی یا ارگانیک ساخته شوند. محصولات ساده و طبیعی اسباب بازی, مانند بلوک های چوبی, می‌توانند خلاقیت و تخیل را القا کنند, تا زمانی که کودکان می‌توانند خودجوش و آزاد باشند و هر آنچه را که می‌توانند در بازی طبیعی و غیر سمی خود ایجاد کنند, بسازند.

چرا اسباب بازی های سمی وجود دارند؟

گیج کننده است اگر فکر کنیم تولید کنندگان حتی برای نوزادان و کودکان کوچک اسباب بازی های سمی درست می‌کنند.

اما آنها این کار را می‌کنند.

بیشتر اسباب بازی های موجود در بازار با استفاده از مواد سمی تولید می شوند زیرا افزودن مواد شیمیایی به مواد ارزان قیمت نسبت به ساختن یک اسباب بازی غیر سمی از مواد طبیعی هزینه کمتری دارد.

به منظور سفت و سخت یا انعطاف پذیرتر شدن اسباب بازی ها, یا اینکه باعث مهار شعله شود, مواد شیمیایی به پلاستیک, رنگ و پارچه اضافه می‌کنند. اسباب بازی ها می‌توانند حاوی مواد شیمیایی سمی مانند بیسفنول A, پلی وینیل کلراید, سرب, فتالات, کادمیوم, کلر و آرسنیک باشند.

اسباب بازی های حمام و اسباب بازی های فشار نرم معمولاً از پلی وینیل کلراید با ترکیبات پلاستیک کننده های اضافه شده ساخته می‌شوند. نوزادان و کودکان نوپا وقتی اسباب بازی ها را در دهان خود می‌گذارند در معرض این مواد شیمیایی قرار می‌گیرند. قرار گرفتن در معرض می‌تواند از طریق تنفس در هوای اطراف اسباب بازی ها نیز حاصل شود.

اگرچه CPSC مقررات و استانداردهایی را در مورد سرب و فتالات موجود در اسباب بازی ها ایجاد کرده است, اما مشخص نیست که قوانین به خوبی اجرا می‌شوند. تولیدکنندگان مجاز به استفاده از انواع فتالات و سایر مواد شیمیایی آزمایش نشده هستند که ممکن است به همان اندازه سمی باشند.

بیشتر مواد شیمیایی استفاده شده از نظر سمیت برای نوزادان و کودکان کوچک آزمایش نشده است. نوزادان و کودکان خردسال در برابر سموم محیطی آسیب پذیر هستند زیرا آن ها توانایی محدود سم زدایی دارند و سیستم بیولوژیکی آن ها هنوز در حال توسعه است. کاهش میزان تماس با مواد شیمیایی در دوره حساس رشد مغز کودک بسیار مهم است بنابراین اسباب بازی های سمی باید از محیط کودک شما حذف شوند.

علاوه بر این, اکنون ابزار اینترنتی تعاملی و سایر اسباب بازی ها وجود دارند که می‌توانند به عنوان یک هدست بلوتوث, بلندگو یا میکروفون از راه دور عمل کنند. این نوع اسباب بازی ها خطرات EMF و همچنین حریم خصوصی را به همراه دارند زیرا می‌توانند اطلاعات شخصی کودک شما را جمع آوری کنند.

اسباب بازي
اسباب بازي

مواد شیمیایی و استفاده از آن ها در اسباب بازی های کودکان

برای کمک به شما در درک اینکه چرا پرهیز از مواد شیمیایی زیر که اغلب در اسباب بازی های کودکان یافت می‌شود بسیار مهم است, در زیر نحوه سمی بودن این مواد شیمیایی برای سلامتی ما (و محیط زیست) و همچنین روش هایی که می‌توانید از آنها جلوگیری کنید, توضیح داده ایم.

  • سرب
  • پلی وینیل کلراید و فتالات ها
  • بیس فنول ها (BPA + BPS)
  • مواد شیمیایی بازدارنده شعله
  • فرمالدئید

سرب

سرب یک نوروتوکسین شناخته شده است که در صورت بلع, می‌تواند باعث آسیب عصبی, مشکلات یادگیری و رفتاری, آسیب باروری و آسیب برگشت ناپذیر مغزی شود. در سال 1978 در رنگ خانه های ایالات متحده ممنوع شد, اما هنوز هم معمولاً در رنگ های خارج از منزل, از جمله رنگ مورد استفاده در اسباب بازی ها, استفاده می‌شود.

بعلاوه, استفاده از سرب در پلاستیک ممنوع نشده است.

طبق CDC, “سرب پلاستیک را نرم و انعطاف پذیرتر می‌کند تا بتواند به شکل اولیه خود برگردد. وقتی پلاستیک در معرض موادی مانند نور خورشید, هوا و مواد شوینده قرار می‌گیرد, پیوند شیمیایی بین سرب و پلاستیک از بین می رود و گرد و غبار ایجاد می‌کند “، بنابراین کودک شما را در معرض خطر قرار می دهد.

نحوه جلوگیری از سرب در اسباب بازی ها:

در صورت امکان, اسباب بازی های چوبی جامد را انتخاب کنید.

اسباب بازی های چوبی نقاشی شده وارداتی بیشتر در معرض خطر قرار گرفتن در معرض سرب قرار دارند زیرا مقررات موجود در برخی کشورها کاملاً سست است. اسباب بازی های ساخت آمریکا, کانادا یا اتحادیه اروپا را انتخاب کنید.

به خصوص از همه اسباب بازی های قدیمی (قبل از 1978) با رنگ پوسته پرهیز کنید.

در مورد جواهرات ارزان قیمت کودکان محتاط باشید, زیرا غیر معمول نیست که این مواد حاوی سرب یا سایر فلزات سنگین باشند.

هنگام خرید رنگ برای کودکان, برای جلوگیری از سرب و سایر فلزات سنگین و حلال ها, رنگ های پایه آب را انتخاب کنید که با رنگدانه هایی که در سبزیجات, میوه ها, ریشه ها, گیاهان و / یا ادویه جات وجود دارد.

پلی وینیل کلراید و فتالات ها

PVC یا وینیل یک پلاستیک نرم و انعطاف پذیر است. فتالات ها مواد شیمیایی هستند که در پلاستیک های نرم یافت می‌شوند (از محصولات PVC خارج می‌شوند) و همچنین برای افزودن عطر به محصولات استفاده می‌شوند.

اساساً هر چیزی که بوی مصنوعی ببخشد, فتالات دارد و بیشتر اسباب بازی های پلاستیکی نرم نیز می‌توانند این ترکیب را داشته باشند. رس پلیمری که برای مدل سازی استفاده می‌شود, با PVC و فتالات نرم نیز ساخته می‌شود.

اسباب بازي
اسباب بازي
چرا باید از این ترکیبات اجتناب کنید؟

فتالات ها باعث اختلال عملکرد غدد درون ریز (هورمون) شناخته شده در ارتباط با ضایعات کبدی و کلیوی هستند, که خطر بیشتری برای ابتلا به برخی سرطان ها دارد و ممکن است آسم و آلرژی را در کودکان تشدید کند.

کمیسیون ایمنی کالاهای مصرفی ایالات متحده (CPSC) برای ده ماده مختلف فتالات موجود در اسباب بازی ها محدودیت هایی تعیین کرده است, با این وجود بعضی اوقات این مواد شیمیایی را می‌توان در اسباب بازی ها یافت.

پلی وینیل کلراید یک ماده شیمیایی فوق العاده سمی است که از مرحله تولید تا دفع برای بدن و محیط زیست مضر است. این ماده حاوی مواد افزودنی مانند فتالات, سرب, کادمیوم, ارگانوتین است که کاملاً سمی هستند و با آسم, آلرژی, مشکلات تولید مثل و سرطان ارتباط دارند.

حتی اگر محصولی از پلی وینیل کلراید ساخته شده باشد و دارای برچسب “فاقد فتالات ” باشد, ممکن است پلی وینیل کلراید حاوی مواد افزودنی دیگری مانند سرب یا ارگانوتین ها نیز باشد که سمی نیز هستند و می‌توانند بر سیستم عصبی مرکزی, پوست, کبد, سیستم ایمنی بدن و سیستم تولید مثل تأثیر بگذارند.

نحوه اجتناب از فتالات و PVC در اسباب بازی ها:

اگر بوی پلاستیک می‌دهد, برای شما مضر است.

اسباب بازی های نرم ساخته شده از پارچه ارگانیک یا لاستیک طبیعی را انتخاب کنید.

کتاب ها معمولاً یک گزینه عالی برای هدیه هستند, اما از کتاب های پلاستیکی ساخته شده برای آب یا عکس خودداری کنید.

از عروسک های پلاستیکی, کیف پول پلاستیکی و لوازم جانبی خودداری کنید.

هنگام خرید اسباب بازی در فضای باز احتیاط کنید. بسیاری از اسباب بازی های فضای باز و داخل آب از PVC ساخته شده اند.

به جای خاک رس پلیمری که با PVC و فتالات نیز ساخته می‌شود, خاک رس های پایه گیاهی را انتخاب کنید و یا خود آن را در خانه درست کنید.

بیسفنول ها

بیشتر ما در مورد BPA اطلاعاتی داریم – ماده شیمیایی که برای ساخت پلاستیک های سخت, عمدتا شفاف استفاده می‌شود. در پلاستیک نرم PVC نیز از BPA استفاده می‌شود. BPA و سایر بیس فنول ها, هورمون استروژن را تقلید می‌کنند و با سرطان پروستات, سرطان پستان, ناباروری زنان و چاقی ارتباط دارند.

BPA به خصوص به عنوان عامل اختلال غدد درون ریز خطرناک است زیرا نشان داده شده است که حتی مقادیر کمی از این ماده شیمیایی باعث آسیب جدی در تولیدمثل می‌شود, به خصوص هنگامی که تماس در رحم رخ می‌دهد.

BPA معمولاً در جواهرات, اسباب بازی های حمام آب و استخر, بازی های فضای باز و سازه های بازی و کفش استفاده می‌شود.

اسباب بازي
اسباب بازي
چگونه می توان از تماس با بیس فنول در اسباب بازی ها جلوگیری کرد

دریابید که آیا یک اسباب بازی پلاستیکی هنوز حاوی BPS یا گزینه BPA دیگری است.

اسباب بازی های ساخته شده از مواد جایگزین, از جمله چوب و پارچه طبیعی دارای گواهینامه FSC را انتخاب کنید.

همانطور که کودک شما رشد می‌کند, خواهید دید که اجتناب از اسباب بازی های پلاستیکی در کنار هم غیر ممکن است. در این مرحله فقط هوشیار بمانید و وقتی اسباب بازی فرسوده شد یا پلاستیک شفاف کدر شد, آن را بازیافت کنید.

از قرار دادن اسباب بازی های پلاستیکی برای مدت زمان طولانی در معرض آفتاب یا در معرض گرمای زیاد خودداری کنید.

اگر کودک شما در حال قرار دادن یک اسباب بازی پلاستیکی در دهان خود است, سعی کنید گزینه امن و کم سمی را تحویل دهید.

مواد شیمیایی بازدارنده شعله

چادر بازی, تونل, وسایل نقلیه اسباب بازی, تشک تعویض, اسباب بازی های آب حمام و استخر, موهای کاذب و حتی برخی حیوانات پر شده و محصولات کف کودکان هنوز هم می توانند حاوی مواد شیمیایی ضد شعله باشند.

مواد شیمیایی بازدارنده شعله با اختلالات غدد درون ریز و تیروئید, تأثیرات آن بر سیستم ایمنی بدن, سمیت تولید مثل, سرطان و اثرات سوء بر رشد جنین و کودک ارتباط دارند.

نحوه جلوگیری از تماس با مواد شیمیایی ضد شعله در اسباب بازی ها:

برچسب را بخوانید.

اگر مورد بگوید مقاوم در برابر شعله است, احتمالاً برخی مواد شیمیایی به آن اضافه شده است.

اسباب بازی های پارچه ای ساخته شده از مواد آلی مجاز فاقد مواد شیمیایی ضد شعله هستند.

فرمالدئید

این ماده سرطان زا اغلب یک محصول جانبی است که در برخی از اسباب بازی های کودکان یافت می‌شود. اسباب بازی های ساخته شده از چوب کامپوزیت می‌توانند حاوی چسب هایی باشند که فرمالدئید آزاد می‌کنند. علاوه بر این, رنگ های اکریلیک – هم با حلال و هم با پایه آب – می‌توانند گاز فرمالدئید را آزاد کنند.

از فرمالدئید همچنین برای اتصال رنگدانه ها به پارچه (در عروسک ها و حیوانات شکم پر) به منظور دستیابی به مقاومت در برابر چروک و دفع آب استفاده می‌شود.

اسباب بازي
اسباب بازي
نحوه جلوگیری از فرمالدئید در اسباب بازی ها:

به دنبال رنگ های پایه آب (ایمن تر از روغن) هستند که مشخص کنند فاقد فرمالدئید, فاقد VOC و فاقد بو هستند.

چوب جامد را به جای اسباب بازی های چوبی کامپوزیت انتخاب کنید.

پارچه ها و عروسک های ارگانیک مجاز را انتخاب کنید.

اگر محصولی دارای برچسب “بدون چین ” یا “ضد آب” است, بدانید که آن ها چگونه به این مهم دست پیدا می‌کنند.

نحوه انتخاب محصولات اسباب بازی طبیعی غیرسمی

سعی کنید اسباب بازی های طبیعی ساخته شده از چوب جامد و غیر سمی و ترجیحاً از چوب سخت تولید پایدار تهیه کنید. چوب باید غیر فراوری باشد, یا دارای یک روکش طبیعی روغن, مانند بذر کتان, موم یا روغن گردو باشد. مراقب پوشش ها یا رنگ آمیزی روی اسباب بازی های فلزی یا چوبی باشید زیرا این مواد نهایی می‌توانند حاوی سرب و سایر مواد شیمیایی باشند.

تخته سه لا یا تخته خرده چوب می‌تواند حاوی فرمالدئید باشد و دارای چسب های سمی باشد بنابراین از جامد بودن چوب اطمینان حاصل کنید.

حیوانات پر شده و اسباب بازی های دندان درآوردن پارچه‌ای باید از کلیه الیاف طبیعی و تصفیه نشده, ترجیحاً پنبه ارگانیک مجاز با رنگ های غیر سمی ساخته شوند. بیشتر اسباب بازی های پارچه ای نرم یا حیوانات شکم پر با مواد مصنوعی ساخته می‌شوند که با استفاده از مواد شیمیایی مختلف سمی تحت درمان قرار می‌گیرند تا باعث مهار آتش یا مقاومت در برابر لکه شوند.

کتاب های پلاستیکی کودک, اسباب بازی های حمام و بسیاری دیگر از اسباب بازی های پلاستیکی یا لاستیکی احتمالاً از پلی وینیل کلراید ساخته شده اند و برای نوزادان و کودکان خردسال ایمن نیستند.

اطلاعات بیشتر در مورد اسباب بازی های سمی

گروه تحقیقات منافع عمومی (PIRG) با بررسی اسباب بازی های بالقوه خطرناک نشان داد که, با وجود پیشرفت های اخیر, مصرف کنندگان هنوز هم باید هنگام خرید اسباب بازی های کودکان محتاط باشند.

همراه با این گزارش, US PIRG همچنین یک وب سایت تعاملی جدید راه اندازی کرده است. این بر روی تلفن هوشمند شما کار می‌کند, بنابراین می توانید هنگام خرید ایمنی اسباب بازی را بررسی کرده و یا اسباب بازی های سمی و خطرناک را گزارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست