اسباب بازي

پرهیز از اسباب‌بازی‌های سمی

کودکان نیاز اساسی به بازی و اسباب بازی دارند. در واقع اسباب بازی به اندازه غذا خوردن و خوابیدن برای رشد و تندرستی آنها مهم است. بازی نیاز به سرگرمی، القاء تخیل و خلاقیت دارد. نوزادان و کودکان می‌توانند زمان زیادی را برای جویدن و مکیدن اسباب‌بازی‌های خود بگذرانند! اسباب‌بازی‌ها باید از چوب پایدار، غیر سمی، پنبه آلی یا سایر مواد طبیعی یا ارگانیک ساخته شوند. محصولات ساده و طبیعی اسباب بازی مانند بلوک های چوبی می‌توانند خلاقیت و تخیل را القا کنند.

چرا اسباب‌بازی‌های سمی وجود دارند؟

بیشتر اسباب‌بازی‌های موجود در بازار با استفاده از مواد سمی تولید می شوند زیرا افزودن مواد شیمیایی به مواد ارزان قیمت نسبت به ساختن یک اسباب بازی غیر سمی از مواد طبیعی هزینه کمتری دارد. به منظور استحکام بخشیدن یا انعطاف پذیرتر شدن اسباب‌بازی‌ها یا اینکه باعث مهار شعله شود مواد شیمیایی به پلاستیک، رنگ و پارچه اضافه می‌کنند. اسباب‌بازی‌ها می‌توانند حاوی مواد شیمیایی سمی مانند بیسفنول A, پلی وینیل کلراید, سرب, فتالات, کادمیوم, کلر و آرسنیک باشند.

اسباب‌بازی‌های حمام و اسباب‌بازی‌های نرم معمولاً از پلی وینیل کلراید با ترکیبات پلاستیک کننده های اضافه شده ساخته می‌شوند. نوزادان و کودکان نوپا وقتی اسباب‌بازی‌ها را در دهان خود می‌گذارند در معرض این مواد شیمیایی قرار می‌گیرند و می‌تواند از طریق تنفس در هوای اطراف اسباب‌بازی‌ها نیز حاصل شود. اگرچه CPSC مقررات و استانداردهایی را در مورد سرب و فتالات موجود در اسباب‌بازی‌ها ایجاد کرده است, اما مشخص نیست که قوانین به خوبی اجرا می‌شوند. 

بیشتر مواد شیمیایی استفاده شده از نظر مسمومیت برای نوزادان و کودکان کوچک آزمایش نشده است. نوزادان و کودکان خردسال در برابر سموم محیطی آسیب پذیر هستند زیرا آنها توانایی محدود سم‌زدایی دارند و سیستم بیولوژیکی آن ها هنوز در حال توسعه است. کاهش میزان تماس با مواد شیمیایی در دوره حساس رشد مغز کودک بسیار مهم است بنابراین اسباب‌بازی‌های سمی باید از محیط کودک شما حذف شوند.

علاوه بر این, اکنون ابزار اینترنتی تعاملی و سایر اسباب‌بازی‌ها وجود دارند که می‌توانند به عنوان یک هدست بلوتوث, بلندگو یا میکروفون از راه دور عمل کنند. این نوع اسباب‌بازی‌ها خطرات EMF و همچنین حریم خصوصی را به همراه دارند زیرا می‌توانند اطلاعات شخصی کودک شما را جمع آوری کنند.

اسباب بازي
اسباب بازي

مواد شیمیایی و استفاده از آنها در اسباب‌بازی‌های کودکان

مواد شیمیایی زیر اغلب در اسباب‌بازی‌های کودکان یافت می‌شود:

  • سرب
  • پلی وینیل کلراید و فتالات ها
  • بیس فنول ها (BPA + BPS)
  • مواد شیمیایی بازدارنده شعله
  • فرمالدئید

سرب

سرب یک نوروتوکسین شناخته شده است که در صورت بلع می‌تواند باعث آسیب عصبی، مشکلات یادگیری و رفتاری، آسیب باروری و آسیب برگشت ناپذیر مغزی شود. در سال 1978 استفاده از آن در رنگ خانه های ایالات متحده ممنوع شد. اما هنوز در رنگ‌‌های خارج از منزل، از جمله رنگ مورد استفاده در اسباب‌بازی‌ها استفاده می‌شود.

استفاده از سرب در پلاستیک ممنوع نشده است. طبق CDC, سرب پلاستیک را نرم و انعطاف پذیرتر می‌کند تا بتواند به شکل اولیه خود برگردد. وقتی پلاستیک در معرض موادی مانند نور خورشید، هوا و مواد شوینده قرار می‌گیرد  پیوند شیمیایی بین سرب و پلاستیک از بین می رود و گرد و غبار ایجاد می‌کند. بنابراین کودک شما را در معرض خطر قرار می‌دهد.

نحوه جلوگیری از سرب در اسباب‌بازی‌ها:

در صورت امکان اسباب‌بازی‌های چوبی جامد را انتخاب کنید. اسباب‌بازی‌های چوبی نقاشی شده وارداتی بیشتر در معرض خطر قرار گرفتن در معرض سرب قرار دارند زیرا مقررات موجود در برخی کشورها کاملاً سست است. اسباب‌بازی‌های ساخت آمریکا، کانادا یا اتحادیه اروپا را انتخاب کنید. به خصوص از همه اسباب‌بازی‌های قدیمی (قبل از 1978) با رنگ پوسته پرهیز کنید.

در مورد جواهرات ارزان قیمت کودکان محتاط باشید, زیرا غیر معمول نیست که این مواد حاوی سرب یا سایر فلزات سنگین باشند. هنگام خرید رنگ برای کودکان برای جلوگیری از سرب و سایر فلزات سنگین و حلال ها، رنگ‌های پایه آب را انتخاب کنید.

پلی وینیل کلراید و فتالات ها

PVC یا وینیل یک پلاستیک نرم و انعطاف پذیر است. فتالات ها مواد شیمیایی هستند که در پلاستیک‌های نرم یافت می‌شوند (از محصولات PVC خارج می‌شوند) و همچنین برای افزودن عطر به محصولات استفاده می‌شوند. اساساً هر چیزی که بوی مصنوعی دارد فتالات دارد و بیشتر اسباب‌بازی‌های پلاستیکی نرم نیز می‌توانند این ترکیب را داشته باشند. رس پلیمری که برای مدل سازی استفاده می‌شود, با PVC و فتالات نرم نیز ساخته می‌شود.

اسباب بازي
اسباب بازي
چرا باید از این ترکیبات اجتناب کنید؟

فتالات ها باعث اختلال عملکرد غدد درون ریز (هورمون) شناخته شده در ارتباط با ضایعات کبدی و کلیوی هستند که خطر بیشتری برای ابتلا به برخی سرطان ها دارد و ممکن است آسم و آلرژی را در کودکان تشدید کند. کمیسیون ایمنی کالاهای مصرفی ایالات متحده (CPSC) برای ده ماده مختلف فتالات موجود در اسباب‌بازی‌ها محدودیت هایی تعیین کرده است. با این وجود بعضی اوقات این مواد شیمیایی را می‌توان در اسباب‌بازی‌ها یافت.

پلی وینیل کلراید یک ماده شیمیایی فوق العاده سمی است که از مرحله تولید تا دفع برای بدن و محیط زیست مضر است. این ماده حاوی مواد افزودنی مانند فتالات, سرب, کادمیوم, ارگانوتین است که کاملاً سمی هستند و با آسم، آلرژی، مشکلات تولید مثل و سرطان ارتباط دارند. حتی اگر محصولی از پلی وینیل کلراید ساخته شده باشد و دارای برچسب “فاقد فتالات ” باشد, ممکن است پلی وینیل کلراید حاوی مواد افزودنی دیگری مانند سرب یا ارگانوتین ها نیز باشد که سمی هستند و می‌توانند بر سیستم عصبی مرکزی، پوست، کبد، سیستم ایمنی بدن و سیستم تولید مثل تأثیر بگذارند.

نحوه اجتناب از فتالات و PVC در اسباب‌بازی‌ها:

اسباب‌بازی‌های نرم ساخته شده از پارچه ارگانیک یا لاستیک طبیعی را انتخاب کنید. کتاب‌ها معمولاً یک گزینه عالی برای هدیه هستند, اما از کتاب‌های پلاستیکی ساخته شده برای آب یا عکس خودداری کنید. از عروسک‌های پلاستیکی، کیف پول پلاستیکی و لوازم جانبی خودداری کنید. هنگام خرید اسباب بازی در فضای باز احتیاط کنید. بسیاری از اسباب‌بازی‌های فضای باز و داخل آب از PVC ساخته شده اند. به جای خاک رس پلیمری که با PVC و فتالات نیز ساخته می‌شود, خاک رس های پایه گیاهی را انتخاب کنید و یا خود آن را در خانه درست کنید.

بیسفنول ها

 BPA ماده شیمیایی است که برای ساخت پلاستیک های سخت, عمدتا شفاف استفاده می‌شود. در پلاستیک نرم PVC نیز از BPA استفاده می‌شود. BPA و سایر بیس فنول ها، هورمون استروژن را تقلید می‌کنند و با سرطان پروستات, سرطان پستان, ناباروری زنان و چاقی ارتباط دارند. BPA به خصوص به عنوان عامل اختلال غدد درون ریز خطرناک است. زیرا نشان داده شده است که حتی مقادیر کمی از این ماده شیمیایی باعث آسیب جدی در تولیدمثل می‌شود, به خصوص هنگامی که تماس در رحم رخ می‌دهد. BPA معمولاً در جواهرات، اسباب‌بازی‌های حمام آب و استخر، بازی‌های فضای باز و سازه‌های بازی و کفش استفاده می‌شود.

اسباب بازي
اسباب بازي
چگونه می توان از تماس با بیس فنول در اسباب‌بازی‌ها جلوگیری کرد؟

اسباب‌بازی‌های ساخته شده از مواد جایگزین از جمله چوب و پارچه طبیعی دارای گواهینامه FSC را انتخاب کنید. همانطور که کودک شما رشد می‌کند اجتناب از اسباب‌بازی‌های پلاستیکی در کنار هم غیر ممکن است. در این مرحله فقط هوشیار بمانید و وقتی اسباب بازی فرسوده شد یا پلاستیک شفاف کدر شد آن را بازیافت کنید. از قرار دادن اسباب‌بازی‌های پلاستیکی برای مدت زمان طولانی در معرض آفتاب یا در معرض گرمای زیاد خودداری کنید.

مواد شیمیایی بازدارنده شعله

چادر بازی، تونل، وسایل نقلیه اسباب بازی، تشک تعویض، اسباب‌بازی‌های آب حمام و استخر می توانند حاوی مواد شیمیایی ضد شعله باشند. مواد شیمیایی بازدارنده شعله با اختلالات غدد درون ریز و تیروئید، تأثیرات آن بر سیستم ایمنی بدن، سمیت تولید مثل، سرطان و اثرات سوء بر رشد جنین و کودک ارتباط دارند.

نحوه جلوگیری از تماس با مواد شیمیایی ضد شعله در اسباب‌بازی‌ها:

طبق برچسب روی آن اگر مقاوم در برابر شعله است, احتمالاً برخی مواد شیمیایی به آن اضافه شده است. اسباب‌بازی‌های پارچه ای ساخته شده از مواد آلی مجاز فاقد مواد شیمیایی ضد شعله هستند.

فرمالدئید

این ماده سرطان زا اغلب یک محصول جانبی است که در برخی از اسباب‌بازی‌های کودکان یافت می‌شود. اسباب‌بازی‌های ساخته شده از چوب کامپوزیت می‌توانند حاوی چسب‌هایی باشند که فرمالدئید آزاد می‌کنند.  رنگ‌های اکریلیک -هم با حلال و هم با پایه آب- می‌توانند گاز فرمالدئید را آزاد کنند. از فرمالدئید همچنین برای اتصال رنگدانه ها به پارچه (در عروسک ها و حیوانات شکم پر) به منظور دستیابی به مقاومت در برابر چروک و دفع آب استفاده می‌شود.

اسباب بازي
اسباب بازي
نحوه جلوگیری از فرمالدئید در اسباب‌بازی‌ها:

به دنبال رنگ‌های پایه آب (ایمن تر از روغن) هستند که مشخص کنند فاقد فرمالدئید, فاقد VOC و فاقد بو هستند. چوب جامد را به جای اسباب‌بازی‌های چوبی کامپوزیت انتخاب کنید. پارچه‌ها و عروسک‌های ارگانیک مجاز را انتخاب کنید. اگر محصولی دارای برچسب “ضد آب” است, بدانید که آن ها چگونه به این مهم دست پیدا می‌کنند.

نحوه انتخاب محصولات اسباب بازی طبیعی غیرسمی

سعی کنید اسباب‌بازی‌های طبیعی ساخته شده از چوب جامد و غیر سمی تهیه کنید. چوب باید غیر فراوری باشد یا دارای یک روکش طبیعی روغن, مانند بذر کتان, موم یا روغن گردو باشد. مراقب پوشش‌ها یا رنگ آمیزی روی اسباب‌بازی‌های فلزی یا چوبی باشید زیرا این مواد نهایی می‌توانند حاوی سرب و سایر مواد شیمیایی باشند. تخته سه لا یا تخته خرده چوب می‌تواند حاوی فرمالدئید باشد و دارای چسب‌های سمی باشد بنابراین از جامد بودن چوب اطمینان حاصل کنید.

حیوانات پر شده و اسباب‌بازی‌های دندان درآوردن پارچه‌ای باید از کلیه الیاف طبیعی و تصفیه نشده، ترجیحاً پنبه ارگانیک مجاز با رنگ های غیر سمی ساخته شوند. بیشتر اسباب‌بازی‌های پارچه ای نرم یا حیوانات شکم پر با مواد مصنوعی ساخته می‌شوند که با استفاده از مواد شیمیایی مختلف سمی تحت درمان قرار می‌گیرند تا باعث مهار آتش یا مقاومت در برابر لکه شوند. کتاب‌های پلاستیکی کودک، اسباب‌بازی‌های حمام و بسیاری دیگر از اسباب‌بازی‌های پلاستیکی یا لاستیکی احتمالاً از پلی وینیل کلراید ساخته شده اند و برای نوزادان و کودکان خردسال ایمن نیستند.

اطلاعات بیشتر در مورد اسباب‌بازی‌های سمی

گروه تحقیقات منافع عمومی (PIRG) با بررسی اسباب‌بازی‌های بالقوه خطرناک نشان داد ک, با وجود پیشرفت های اخیر، مصرف کنندگان باید هنگام خرید اسباب‌بازی‌های کودکان محتاط باشند. همراه با این گزارش، US PIRG همچنین یک وب سایت تعاملی جدید راه اندازی کرده است که روی تلفن هوشمند شما کار می‌کند. بنابراین می توانید هنگام خرید، ایمنی اسباب بازی را بررسی کرده و یا اسباب‌بازی‌های سمی و خطرناک را گزارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست