مواد اولیه رنگسازی

مروری بر مواد اولیه رنگ‌سازی

رنگ ماده شیمیایی پرکاربردی است که به صورت مایع بکار می‌رود و از طریق فرآیندهای شیمیایی مختلف به صورت جامد خشک می‌شود. ساده‌ترین انواع رنگ لاک‌ها هستند. رنگ‌ها انواع مختلفی دارند مانند رنگ روغنی، رنگ پلاستیکی، رنگ‌های لعابی یا مات، رنگ‌های اتومبیل و… در ادامه به مواد اولیه رنگسازی می‌پردازیم.

جهت خرید مواد اولیه رنگ و رزین از پیشگامان شیمی با همکاران ما در ارتباط باشید

رنگ

برای اکثر مردم، رنگ عبارت است از رنگ روی دیوار خانه، رنگ ماشین یا  میز و صندلی. اما تعریف رنگ بیش از این است. رنگ معمولاً شامل رنگ‌دانه، رزین، حلال، پرکننده و مواد افزودنی می‌باشد. رنگ ماده‌ای است که غیر از موارد محدودی که به صورت پودر خشک می‌باشد، مایع و سیال است و پس از اعمال روی سطح طی فرآیندهای شیمیایی مختلف به صورت جامد و خشک در می‌آید.

رنگ برای ما کاربردهای زیر را دارد: تزیین، حفاظت شیمیایی (مانند حفاظت در برابر خوردگی) و فیزیکی (عایق رطوبتی، عایق یو وی و…)، شناسایی و نشانگرها، بهداشت، عایق صوتی، عایق گرمایی و عایق الکترومغناطیسی.

همان‌طور که آب در این رنگ‌ها تبخیر می‌شود، ذرات رزین و رنگ‌دانه به یکدیگر نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوند تا اینکه یک دیگر را لمس کنند. هنگامی که ذرات رزین و رنگ‌دانه‌ها یک دیگر را لمس می‌کنند، به هم می‌پیوندند و به یک جامد الاستیک سخت تبدیل می‌شوند که ما آن را به عنوان لایه رنگ در مواد اولیه رنگسازی می‌شناسیم.

رنگ‌دانه‌ها در مواد اولیه رنگسازی جهت رنگی نمودن محصول نهایی به کار می‌رود که می‌تواند معدنی باشد یا به طریق شیمیایی ساخته شده باشند. یعنی به دو دسته رنگ‌دانه‌ها یا پیگمنت‌ها معدنی و آلی تقسیم می شوند.

برخی از پرکاربردترین ترکیبات طبیعی که از آنها رنگ استخراج می شود عبارتند از میوه گلابی خاردار، برگ حنا، زردچوبه، کاج قرمز ترکیه، زعفران، نیل، انار، پوست پیاز قرمز، درخت اکالیپتوس و گل همیشه بهار.

به این دسته رنگ دانه‌ها پرایم پیگمنت گفته می‌شود که شامل رنگ‌دانه‌هایی از قبیل دی اکسید تیتانیوم (طیف رنگ سفید)، اکسید سبز کروم، اکسید آهن زرد و قرمز و… است. گروه دیگر رنگ‌دانه‌ها پیگمنت اکستندر نام دارد و شامل کلسیم ( کربنات کلسیم )، تالک ( منیزیم سیلیکات )، میکا، باریت ( باریم سولفات ) و… می‌باشد.

رزین

رزین عامل اصلی در تولید رنگ‌ها است که براساس ساختار مولکول و منشأ پیدایش آن نام‌گذاری می‌شود و این نام‌گذاری به محصول نهایی نیز منتقل می‌گردد و در مواد اولیه رنگسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ‌های پلاستیک بر اساس رزین پلی ونیل استات فرموله می‌شوند. معمولاً رنگ‌های ارزان قیمت براساس فرمول‌بندی ساخته می‌شوند.

رنگ‌های اکریلیکی نیز براساس رزین‌های اکریلیکی که می‌تواند پایه آب یا پایه حلال باشد ساخته می‌شود و براساس کاربرد و محل مصرف رنگ اکریلیک نهایی فرموله و ساخته می‌شود. این رنگ‌ها در مواد اولیه رنگسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رزین‌های پایه حلالی شامل طیف وسیعی از انواع حلال هستند.

حلال به عنوان یک حامل برای رنگ‌دانه‌ها و رزین عمل می‌کند که ممکن است آلی، معدنی یا آب باشد. شایع‌ترین رزین‌های مبتنی بر حلال در بخش ساختمان عبارت است از رزین‌های آلکیدی که معمولا به عنوان رنگ فلز استفاده می‌شود. رزین های پوششی محافظ شامل اپوکسی، رنگ‌های پلی‌یورتانی، پلی‌استری و… است که استفاده از آن‌ها در صنعت رایج‌تر است و در مواد اولیه رنگسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پرکننده‌ها

در صنعت و مواد اولیه رنگسازی یا تولید رنگ انواع پرکننده‌ها مانند کربنات کلسیم، تالک، کائولین، میکا و باریت و… به منظور گوناگونی استفاده می‌گردد. کاهش قیمت تمام شده ساخت رنگ، دیکته کردن خواصی همچون ضداسیدی نمودن، خمیری کردن یا جاذب رطوبت کردن از دلایل استفاده از پرکننده‌ها می‌باشد.

مواد افزودنی

برای ارتقاء خواص خاص مانند سهولت قلم‌خوری، مقاومت در برابر کپک، مقاومت در برابر خراش، خشک شدن و مقاومت خمشی و… از افزودنی‌ها در مواد اولیه رنگسازی استفاده می‌شود. امروزه استفاده از افزودنی‌ها در صنعت رنگ بسیار گسترش یافته است. بعضی از افزودنی‌ها خواص جدیدی به محصول نهایی می‌بخشند، مانند افزودنی‌های ضد کپک، قارچ و باکتری. بعضی از افزدونی‌ها برای اصلاح و ارتقای خواص فعلی به کار می‌روند.

علاوه بر کروموفورها، بیشتر رنگ‌ها حاوی گروه‌هایی هستند که به نام اکسو کروم (کمک‌کننده رنگ) شناخته می‌شوند که نمونه‌هایی از آن‌ها اسید کربوکسیلیک، اسید سولفونیک، آلژینات سدیم، آمینو و گروه‌های هیدروکسیل است.

تهیه مواد اولیه رنگسازی

رنگ یک محصول نیمه تمام شده ‌است، به این معنی که بعد از استفاده توسط کاربر به مرحله پایانی خود که ایجاد یک پوشش مناسب است می‌رسد. استفاده‌‌های دیگری که از رنگ می‌‌شود، شامل برگرداندن رنگی خاص از روی سطح یا استفاده بر روی سطوح علیه حرارت یا موازات با استفاده حرارتی از آن سطح در کاربردهای مختلف است.

از رنگ برای محافظت از خوردگی، نگهداری، دکوراسیون یا جهت اضافه کردن هر گونه قابلیت بر روی یک سطح که توسط رنگ‌دانه پوشانده می‌گردد، استفاده می‌شود. از رنگ همچنین همراه با مخلوط کردن لعاب، برای پوشش‌های پیشرفته و صیقلی‌ سازی سطوح سرامیک و چینی و… نیز می‌توان استفاده کرد. شما می‌توانید برای تهیه مواد اولیه رنگسازی به سایت معتبر پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست