مواد فعال کننده سطحی

آیا می‌دانید رایج‌ترین ماده در مراقبت از پوست شما چیست؟ حضور مواد فعال سطحی شوینده ها در محصولات مراقبت از پوست! از پاک‌کننده‌های شما گرفته تا مرطوب‌کننده‌ها و محصولات آرایشی شما، سورفکتانت‌ها در بیشتر لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی شما وجود دارند.

مواد فعال کننده سطحی چیست؟

سورفکتانت‌ها جزء اصلی پاک‌کننده‌های شوینده هستند. همانطور که از نامش مشخص است، سورفکتانت‌ها بر روی سطحی که شما در حال تمیز کردن هستید فعالیت ایجاد می‌کند تا به جمع‌آوری خاک و حذف آن از سطح کمک کند.

صابون‌ها، شامپوها و نرم‌کننده‌های مو حاوی سورفاکتانت هستند، زیرا به پاکسازی پوست سر، پوست و مو کمک می‌کند. این ترکیبات هنگامی که با آب مخلوط می‌شوند واکنش خوشایندی ایجاد می‌کنند. آن‌ها معمولاً برای همه انواع پوست بی خطر هستند.

علاوه بر صابون‌ها و شوینده های اسیدی، مواد فعال کننده سطحی نیز در روان‌کننده‌ها، جوهرها، مایعات ضد مه، علف‌کش‌ها، چسب‌ها، امولسیفایرها و نرم‌کننده‌های پارچه استفاده می‌شوند.

علم سطح مواد فعال کننده سطحی

بیایید در مورد نحوه عملکرد شیمیایی مواد فعال کننده سطحی  عمیق‌تر صحبت کنیم. سورفکتانت شکل کوتاهی از عوامل فعال سطحی است. سورفکتانت‌ها در رابط‌ها مانند رابط آب روغن یا رابط آب هوا عمل می‌کنند. این کشش سطحی (نیروهای مولکولی) بین دو سیال را تغییر می‌دهد. چگونه به این مهم دست پیدا می‌کنند؟

سورفکتانت‌ها مولکول‌های آمفیفیلیک هستند، یعنی دو سر دارند:

سر آب دوست:

این پایان آب دوست است که خود را به سمت مولکول‌های آب می‌رساند و از روغن‌ها و چربی‌ها دور می‌شود.

دم آبگریز:

این انتهای مولکول از آب دور می‌شود و معمولاً با روغن‌ها و چربی‌ها هماهنگ می‌شود. هنگامی که مواد فعال کننده سطحی  به غلظت کافی به محلول اضافه می‌شوند، به گونه‌ای سازماندهی می‌شوند که سر آب دوست به سمت آب چرخانده شود.

دم‌های آبگریز روغن یا خاک را جذب می‌کنند و قطرات را تشکیل می‌دهند که به آن‌ها میسل نیز گفته می‌شود (همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است). با این ویژگی شیمیایی، سورفکتانت‌ها می‌توانند شوینده‌ها، امولسیفایرها یا عوامل کف‌کننده عالی باشند.

سورفکتانت ها در محصولات مراقبت از پوست
مواد فعال کننده سطحی در شوینده

مواد فعال کننده سطحی چگونه ساخته می‌شوند؟

سورفکتانت‌های مصنوعی بیشتر با استفاده از مواد اولیه (واکنش‌دهنده‌های مورد استفاده در واکنش‌های شیمیایی) مانند مواد پتروشیمی تولید می‌شوند. این‌ها بیشتر تحت واکنش‌های شیمیایی مانند سولفوناسیون (افزودن گوگرد) یا اتوکسیلاسیون (افزودن اتیلن اکسید) قرار می گیرند. از نظر طبیعت مصنوعی، می‌توان آن‌ها را طراحی و یا با مواد شیمیایی دیگر مخلوط کرد تا به اهداف مورد نظر خود برسد.

با این حال، طیف وسیعی از بیوسورفکتانت‌ها وجود دارند که مزایای زیادی به عنوان جایگزینی سازگار با محیط زیست برای سورفکتانت‌های مصنوعی دارند. این‌ها مواد شیمیایی تولید شده توسط میکروارگانیسم‌ها هستند، اما گروه‌های آب دوست و آب‌گریز را به وضوح تعریف کرده اند.

بیوسورفکتانت‌ها در طبیعت وجود دارند. قارچ‌ها، باکتری‌ها و مخمرها به دلیل تولید بیوسورفکتانت شناخته شده‌اند. آن‌ها همچنین می‌توانند از منابع گیاهی مانند روغن نارگیل و روغن پالم گرفته شوند.

انواع مختلف مواد فعال کننده سطحی

بسته به بار موجود در سر آب دوستی سورفاکتانت‌ها، آن‌ها را می‌توان به چهار گروه تقسیم کرد:

مواد فعال کننده سطحی غیر یونی

همانطور که از نامش مشخص است، سورفکتانت‌های غیر یونی هیچ بار خالصی در محلول ایجاد نمی‌کنند. از نظر ماهیت ملایم، این‌ها اغلب مواد ترجیحی در لوازم آرایشی هستند که خاصیت کف‌کنندگی ندارند.

سورفکتانت‌های غیر یونی را می‌توان به طور مؤثر با سایر کلاس‌های سورفاکتانت ترکیب کرد. آن‌ها معمولاً در مرطوب‌کننده‌های دست و بدن استفاده می‌شوند. استئاریل الکل، ستو استئاریل الکل برخی از سورفکتانت‌های غیر یونی رایج هستند که در محصولات مراقبت از پوست شما استفاده می‌شوند.

مواد فعال کننده سطحی آنیونی

این‌ها سورفکتانت‌های دارای بار منفی هستند و در از بین بردن چربی و کثیفی از سطح پوست مفید هستند. سورفکتانت‌های آنیونی رایج‌ترین انواع به عنوان شوینده‌های اولیه در صابون‌ها، شامپوها و لوازم آرایشی هستند که دارای خاصیت پاک‌کنندگی قوی هستند. با این حال، آن‌ها همچنین می‌توانند برای پوست شما خشن و تحریک‌کننده باشند.

چنین سورفکتانت‌ها اغلب با مواد شوینده ثانویه آمفوتریک یا غیر یونی ترکیب می‌شوند تا از شدت آن کاسته شود. برخی از نمونه‌ها عبارتند از:

 • سدیم لوریل سولفات (SLS)
 • سدیم لوریل اتر سولفات (SLES)
 • آمونیوم لوریل سولفات (ALS)
 • آمونیوم لورت سولفات (ALES)
 • استئارات سدیم.
 • کوکوات پتاسیم.
 • آلفا الفین سولفونات

جهت استعلام قیمت اناوع سورفکتانت

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

مواد فعال کننده سطحی کاتیونی

این سورفکتانت‌ها با بار مثبت، به عنوان شوینده مؤثر نیستند و بنابراین در پاک‌کننده‌ها استفاده نمی‌شوند. پوست انسان بیشتر بار منفی دارد. بنابراین سورفکتانت‌های کاتیونی تمایل دارند به شدت به آن متصل شوند. با این حال، این خاصیت باعث می‌شود که این سورفکتانت‌ها ناقل، محصولات درمانی مؤثر برای پوست و موهای آسیب دیده باشند. سورفکتانت‌های کاتیونی نیز در نرم‌کننده‌های پارچه ای استفاده می‌شوند. نمک‌های آمونیوم کواترنری از متداول ترین سورفکتانت‌های کاتیونی هستند.

صابون ها و مواد شوینده نمونه هایی از سورفکتانت های کاتیونی هستند. سورفکتانت‌های کاتیونی اساساً صابون‌ها یا مواد شوینده هستند که انتهای آبدوست یا آب‌دوست آن حاوی یون یا کاتیون با بار مثبت است. 

مواد فعال کننده سطحی آمفوتریک

نام این سورفکتانت‌ها به دلیل وجود بارهای مثبت و منفی در محلول است. آن‌ها می‌توانند pH محیطی را که به آن اضافه شده اند تنظیم کنند. چنین سورفکتانت‌هایی می‌توانند تأثیر آرام‌بخشی بر پوست شما داشته باشند.

سورفکتانت آمفوتریک ممکن است به عنوان سورفکتانت ثانویه در محصولات مراقبت از پوست برای کاهش سوزش و افزایش کف استفاده شود. بتائین‌، سولفوبتائین‌ها، برخی اسیدهای آمینه و فسفولیپیدها چند مورد از سورفکتانت‌های آمفوتریک متداول هستند.

مواد فعال کننده سطحی در لوازم آرایشی و بهداشتی

در زیر برخی از مواد فعال کننده سطحی رایج مورد استفاده در محصولات مراقبت از پوست و مو به همراه عملکرد آن‌ها ذکر شده است:

عملکرد سورفکتانت
پاک‌کننده‌ها، مواد کف‌کننده SLS سدیم لوریل سولفات،  ALS آمونیوم لائوریل سولفات، اولفین سولفونات
صابون استئارات سدیم
دئودورانت، ضد عرق اسید استئاریک
نرم‌کننده مو ستریمونیوم کلراید، استئارالکونیوم کلراید
پاک‌کننده‌های ملایم پوست و موهای حساس Sodium Lauriminodipropionate Disodium Lauroamphodiacetate
امولسیفایر، عامل ضخیم‌کننده ستیل الکل ، استئاریل الکل
عامل کف‌کننده کوکامیدوپروپیل امین اکساید
عامل انحلال استر پلی سوربات
سورفکتانت ها در محصولات مراقبت از پوست
سورفکتانت‌ها در محصولات مراقبت از پوست

نقش مواد فعال کننده سطحی  در محصولات مراقبت از پوست

سورفکتانت‌ها یکی از مواد بسیار مورد استفاده در صنعت آرایشی و بهداشتی هستند. خواص شیمیایی متنوع آن‌ها را در محصولات مراقبت شخصی بسیار مفید می‌کند.

اجازه دهید برخی از کاربردهای متداول سورفکتانت‌ها را در صنعت آرایشی و بهداشتی مشاهده کنیم.

 1. مواد شوینده یا پاک‌کننده

مواد فعال کننده سطحی به دلیل ماهیت آمفیفیلیک خود می‌توانند میسل‌هایی تشکیل دهند که روغن، خاک یا چربی را به دام می‌اندازند. آن‌ها را از سطح پوست شما شل می‌کند، سپس می‌توانید به راحتی آن‌ها را بشویید. آن‌ها در محصولاتی مانند صابون، شامپو و ترکیبات شستشوی صورت اضافه می‌شوند.

 1. امولسیفایرها

مواد فعال کننده سطحی را می‌توان به عنوان امولسیفایر استفاده کرد که مخلوط دو مایع نامحلول یا غیر قابل امتزاج مانند روغن و آب را برای مدت زمان طولانی تثبیت می‌کند. امولسیفایرها معمولاً در کرم‌ها، لوسیون‌ها، نرم‌کننده‌ها و غیره استفاده می‌شوند.

 1. عوامل کف‌کننده

این گروه از مواد فعال کننده سطحی کشش سطحی را در سطح مشترک هوا و آب کاهش می‌دهند. آن‌ها همچنین تشکیل کف یا حباب را تقویت می‌کنند. استفاده مناسب از این سورفکتانت‌ها در محصولاتی مانند کرم موبر است که به نرم کردن ریشه برای اصلاح صاف کمک می‌کند.

 1. ضخیم‌کننده‌ها

مواد فعال کننده سطحی خاصی می‌توانند در فرمولاسیون با سایر اجزاء تعامل داشته و آن‌ها را در شبکه‌ای از مولکول‌های سورفاکتانت اولیه به دام بیندازند. این منجر به ضخیم شدن محصولات می‌شود. این‌ها معمولاً در ساخت لوسیون‌های زمستانی ضخیم بدن، نرم‌کننده موهای خشک، ریمل و غیره هستند.

 1. مرطوب‌کننده یا عوامل پراکنده

این مواد فعال کننده سطحی باعث کاهش نیروهای درون مولکولی در سطح مایع می‌شوند. آن‌ها همچنین گسترش و نفوذ محصولات حاوی آن‌ها به عمق پوست و مو را تسهیل می‌کنند. عوامل مرطوب‌کننده یا پراکنده بیشتر از سورفکتانت‌ها در محصولات آرایشی استفاده می‌شود.

 1. مات‌کننده‌ها

برخی از مواد فعال کننده سطحی  می‌توانند با جذب نور، فرمول را مات جلوه دهند و سطح روی آن را روشن تر نشان دهند. این‌ها معمولاً در فرمولاسیون آرایش استفاده می‌شوند.

 1. نرم‌کننده‌ها

مواد فعال کننده سطحی کاتیونی می‌توانند یک پوشش مقاوم و محافظ روی پوست یا سطح مو ایجاد کنند. آن‌ها معمولاً در محصولات آرایشی ، نرم‌کننده مو و غیره استفاده می‌شوند.

 1. مواد نگهدارنده

سورفکتانت‌ها به دلیل خاصیت باکتری‌کشی می‌توانند به عنوان نگهدارنده در لوازم آرایشی استفاده شوند تا عمر مفید آن‌ها افزایش یابد.

مواد فعال کننده سطحی جایگزین برای پوست و مو

هنگام انتخاب مواد فعال کننده سطحی دقیق باشید. آن‌ها نه تنها گروه بزرگی از مواد را تشکیل می‌دهند، بلکه در ترکیب با سایر سورفکتانت‌ها و سایر مواد مختلف نیز استفاده می‌شوند. تداخل بین تمام مواد تشکیل‌دهنده، اثر نهایی سورفکتانت‌ها را بر روی پوست شما نشان می‌دهد.

از استفاده از موارد خشن مانند SLS یا SLES (تگزاپون) خودداری کنید. سورفکتانت‌های شدید می‌توانند رطوبت طبیعی پوست را از بین ببرند و روند پیری پوست را تسریع کنند.گروه دیگری از سورفکتانت‌ها مانند PEG (پلی اتیلن گلیکول)، که به عمق پوست نفوذ می‌کنند، می‌توانند به عنوان حامل عوامل سرطان زا عمل کنند.

سورفکتانت‌های طبیعی که از منابع گیاهی گرفته شده‌اند، نسبتاً ایمن‌تر هستند. آن‌ها برای این که بتوانند در لوازم آرایشی مناسب باشند، تا حدی تحت فرآیند شیمیایی قرار می‌گیرند. برخی سورفکتانت‌های طبیعی عبارتند از کوکوات پتاسیم (مشتق شده از روغن نارگیلدسیل گلوکوزید (از ذرت و نارگیل)، کوکوات ساکارز (از چغندر قند) و غیره.

بیشتر بخوانید: غلظت دهنده مواد شوینده

تداخل بین مواد فعال کننده سطحی و پوست

مواد فعال کننده سطحی موجود در یک محصول ممکن است در درجه اول با پوست تداخل داشته باشند:

 1. تعامل با SC

مواد فعال کننده سطحی می‌توانند با لایه شاخی پوست (خارجی ترین لایه پوست) تعامل داشته باشند. سورفکتانت‌ها مونومرها یا پلیمرها را تشکیل می‌دهند که می‌توانند به سد پوست نفوذ کرده و عمیقاً مرطوب شوند.

با این حال، استفاده طولانی مدت از سورفکتانت‌های قوی یا خشن می‌تواند ساختار سلولی سطح پوست شما را برای همیشه تغییر دهد. این می‌تواند به عملکرد سد پوست شما آسیب برساند و باعث التهاب پوست شود.

 1. تغییر pH

بسته به بار خالص هنگام انحلال، سورفکتانت‌ها می‌توانند pH سطح پوست شما را تحت تأثیر قرار دهند. محصولات با سطح pH بالا می‌توانند پوست شما را خشک و خارش دار کرده و باعث بروز آکنه شوند.

از فرمولاسیون‌هایی با pH متعادل بهینه استفاده کنید. استفاده موقت از پاک‌کننده‌های ملایم اسیدی می‌تواند به کاهش جوش‌های صورت کمک کند. اگر اگزما یا درماتیت دارید، پاک‌کننده‌های کمی قلیایی می‌توانند به شما کمک کنند.

سورفکتانت ها در محصولات مراقبت از پوست
سورفکتانت‌ها در محصولات مراقبت از پوست

سخن آخر

هیچ راهی وجود ندارد که بتوانیم بدون سورفکتانت‌ها در زندگی روزمره خود انجام دهیم. چه با شستن ظروف، تمیز کردن صورت و یا شستن لباس‌های زیاد، سورفکتانت‌ها باعث می‌شوند که پاک‌کننده‌ها بهتر کار کنند. بنابراین، مطمئن‌ترین گزینه آگاهی از سورفکتانت‌های موجود در محصولاتی است که به طور منظم از آن‌ها استفاده می‌کنید.

سعی کنید در صورت امکان از نسخه های ملایم‌تری استفاده کنید. همچنین، سعی کنید محصولات را از تولیدکنندگان خریداری کنید، که آگاهانه محصولات خود را عاری از مواد شیمیایی سخت مانند SLS و پارابن ها می دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست