تیلوز در رنگ

استفاده از تیلوز در رنگ

دلایل زیادی وجود دارد که تیلوز جزء مهمی در رنگ‌های با پایه آب برای سقف‌ها، دیوارها و نما است. استفاده از رنگ باید صاف و آسان باشد، در حالی که پاشیدن آن به اطراف باید به حداقل برسد. برای دستیابی به این ویژگی‌ها فقط مقدار کمی تیلوز لازم است. بسته به سیستم مورد استفاده، غلظت 0.2٪ – 0.5٪ معمولاً مورد نیاز است.

جهت خرید مواد اولیه رنگ و رزین با ما در تماس باشید

معرفی انواع رنگ‌ها

رنگ‌های خارجی

رنگ‌های خارجی برای طراحی تزئینی و همچنین برای محافظت از سطوح در برابر تأثیرات مخرب هوا استفاده می‌شود. بسترهای مناسب شامل رندرهای (معدنی و پلیمری)، بتن، آجر و سایر پوشش‌ها هستند.

رنگ‌های داخلی

رنگ‌های امولسیونی داخلی که اغلب فقط از آن‌ها به عنوان رنگ‌های داخلی یاد می‌شود، در گروه پوشش‌های رایج استفاده می شوند. جدا از خاصیت تزئینی و محافظتی، تمیز کردن دیوارها و سقف‌های داخلی را تسهیل می‌کند. برای رنگ‌های داخلی با پراکندگی کم استفاده از تیلوز اصلاح شده آبگریز توصیه می‌شود.

رنگ‌های جامد

رنگ‌های جامد و رنگ های با سایز تیکسوتروپی هستند. از این نوع رنگ‌ها برای جلوه‌های تزئینی روی دیوارها و سقف‌های داخلی استفاده می‌شود. علاوه بر اثرات رنگ‌آمیزی آن، با رنگ‌های جامد یک ساختار سطحی حاصل می‌شود. رنگ‌های جامد را فقط می‌توان با غلتک‌های مخصوص و خاص طراحی کرد. آن‌ها تمایل کمی به پاشیدن دارند و بنابراین باعث ایجاد حداقل مقدار آشفتگی می‌شوند. پس از ساخت نمی‌توان آن‌ها را رنگ کرد.

رنگ‌های رزینی سیلیکونی

رنگ‌های رزین سیلیکونی عمدتاً برای کاربردهای خارجی استفاده می‌شوند. آن‌ها ترکیبی از امولسیون رزین سیلیکون و دیسپرس پلیمر هستند. این فرمولاسیون از ترکیب قدرت اتصال خوب رنگدانه‌های امولسیون پلیمر با خواص عالی دفع آب از رزین سیلیکون سود می‌برد.

رنگ‌های پودری

رنگ‌های پودری دارای فرمولاسیون‌های رنگ خشک هستند که اندکی قبل از استفاده با مخلوط کردن آن‌ها با آب تهیه می شوند. آن‌ها برای برنامه‌های داخلی و خارجی استفاده می‌شوند. رنگهای پودری دارای یک سری مزایای زیست محیطی و اقتصادی مانند فاقد حلال و مواد نگهدارنده، کاهش وزن و حجم بسته‌بندی، بسته‌بندی کم هزینه و پایداری در برابر سرما در هنگام نگهداری است.

رنگ‌های لیمواش

رنگ‌های لیمواش دوغاب آبی آهک ذوب شده (هیدرات آهک) با رنگدانه اضافه شده هستند. واکنش شیمیایی هیدرات آهک با دی اکسید کربن اتمسفر منجر به ایجاد پوششی غیر فیلم می‌شود که در برابر گازهای اسیدی مقاوم نیست. غالباً، قدرت پنهان کنندگی ضعیفی دارند و باید چندین پوشش روی آن‌ها اعمال شود.

توزیع‌کنندگان

توزیع‌کنندگان از قدیمی‌ترین رنگ‌ها برای استفاده داخلی است. آن‌ها به صورت پودر و بصورت خمیر مانند در دسترس هستند. جدا از تنظیم قوام پراکنده‌ها، تیلوز به عنوان چسب نیز عمل می‌کند. رسوبات در برابر آب مقاوم نیستند و نمی‌توان آن‌ها را رنگ‌آمیزی کرد. در صنعت رنگ امروزی از اهمیت کمی برخوردار هستند.

خرید تیلوز (HEC)
تیلوز در رنگ

رنگ‌های سیلیکات

رنگ‌های سیلیکات بر پایه محلول‌های سیلیکات ساخته می‌شوند. پس از استفاده، سیلیکاسیون اتفاق می‌افتد و یک فیلم غیر مداوم روی لایه ایجاد می‌شود. این منجر به نفوذ پذیری بخار آب عالی می‌شود. از رنگ‌های سیلیکات اغلب برای بازسازی و همچنین برای پوشش پارچه‌های ساختمان قدیمی استفاده می‌شود.

رنگ‌های سیمانی

رنگ‌های سیمانی به صورت پودر عرضه می‌شوند. پس از مخلوط شدن با آب، عمر گلدان آن‌ها محدود می‌شود. سخت شدن هیدرولیک منجر به یک سطح سخت و متخلخل می شود. آن‌ها فقط دارای مقاومت متوسط ​​در برابر هوا هستند، به ویژه در برابر باران و فقط می توانند با رنگدانه‌های غیر آلی، مقاوم در برابر قلیایی رنگی شوند.

لعاب

لعاب‌ها یک پایان شفاف ایجاد می‌کنند. معمولاً از رنگدانه‌های بسیار ریز با مقدار زیادی چسب استفاده می‌شود. آن‌ها به عنوان یک مانع محافظتی عمل می‌کنند و برای طراحی تزئینی دیوارهای داخلی و خارجی استفاده می شوند. تیلوزدر لعاب‌ها بطور عمده برای تنظیم خصوصیات کاربرد استفاده می‌شود.

خرید تیلوز 100000

خمیرهای رنگ‌کننده

خمیرهای رنگ‌کننده توسط یک اثر حلال نسبی یا یک واکنش شیمیایی، از بین بردن پوشش‌های قدیمی پشتیبانی و تسهیل می‌کنند. آن‌ها سختی و چسبندگی پوشش‌ها را به لایه‌های زیرین خود کاهش می‌دهند. حذف مکانیکی بعدی پس از آن بسیار بهبود یافته است.

فواید استفاده از تیلوز در رنگ

گنجاندن تیلوز می‌تواند خصوصیات زیر را در رنگ بهبود بخشد:

  • خصوصیات رئولوژیکی مانند تسطیح و پاشش
  • پایداری ذخیره‌سازی
  • زمان باز
  • قدرت پنهان کردن
  • شکل‌گیری فیلم

رنگ‌ها، به ویژه رنگ‌های با غلظت زیاد رنگدانه‌ها (PVC)، خواص فرآوری خوب خود را مدیون تیلوز هستند.

نحوه عملکرد تیلوز در رنگ

خواص تیلوز برای بهینه‌سازی مواد پوشش ضروری است:

  • ضخیم شدن / تنظیم قوام
  • پایداری ذخیره‌سازی
  • احتباس آب
  • عملکرد به عنوان کلوئید محافظ
  • قدرت اتصال

1.ضخیم شدن / تنظیم قوام

از نظر فنی، مهم‌ترین خاصیت تیلوز قابلیت افزایش ویسکوزیته مایعات و در نتیجه نقش غلیظ‌کننده است. اثر ضخیم شدن تیلوز به شدت به غلظت آن بستگی دارد (در نمودار زیر نشان داده شده است). علاوه بر این، تأثیر درجه پلیمریزاسیون (به صورت سطوح مختلف ویسکوزیته نشان داده شده) بر اثر ضخیم شدن تیلوز به وضوح دیده می‌شود. با ثابت بودن سایر پارامترها، ویسکوزیته محلول‌های تیلوز با افزایش سطح گرانروی افزایش می‌یابد.

تیلوز در رنگ
تیلوز در رنگ

تأثیر غلظت تیلوز بر اثر غلظت‌دهندگی آن

محلول‌های آبی تیلوز یک اثر شبه‌پلاستیکی (نازک شدن برشی) را نشان می‌دهند، این بدان معنی است که با افزایش سرعت برش، ویسکوزیته محلول‌ها کاهش می‌یابد.

تیلوز در رنگ
تیلوز در رنگ

رفتار شبه پلاستیک تیلوز

تیلوز با تهیه مشخصات خاص رئولوژیکی یا خاصیت جریان رنگ، قوام مورد نیاز برای کاربرد را تضمین می‌کند. این کار استفاده از رنگ را آسان می‌کند.

مقدار تیلوز و همچنین ویسکوزیته آن سطح ویسکوزیته را تعیین می‌کند و منجر به خواص بهینه کاربرد می‌شود. در طول استفاده، کاهش ویسکوزیته با افزایش تنش برشی مطلوب است. شبه‌پلاستیک در جهت بهینه‌سازی خصوصیات کاربرد سیستم پوشش با توجه به غلتش، مقاومت در برابر برس زدن و رفتار پاشش عمل می‌کند. برای رنگ‌های داخلی با پراکندگی کم استفاده از تیلوز اصلاح شده آبگریز توصیه می‌شود. از طریق اثر ضخیم شدن تجمعی با چسب، ویسکوزیته در سرعت برش بالا افزایش می‌یابد، بنابراین پراکندگی کاهش می‌یابد. همبستگی مشخصات رئولوژیکی یک رنگ و خصوصیات کاربرد در نمودار زیر نشان داده شده است.

تیلوز در رنگ
تیلوز در رنگ

2. پایداری ذخیره‌سازی

تیلوز به دلیل اثر ضخیم شدن در پوشش‌ها، به عنوان یک تثبیت‌کننده برای اجزای پراکنده عمل می‌کند. تشکیل سرم، یعنی تمایل به رسوب‌دهی توسط اجزای نامحلول مانند رنگدانه‌ها و مواد پرکننده و غیره، کند می‌شود و یا حتی کاملاً متوقف می‌شود. در نتیجه، ماده پوشش در برابر رسوب آهسته اجزای آن محافظت می‌شود و همچنین در هنگام ذخیره‌سازی پایدار است.

3. احتباس آب

خاصیت مهم تیلوز قابلیت برجسته، نگهداری آب آن است. از نفوذ سریع آب به زیرلایه جذب‌کننده جلوگیری می‌کند که نتیجه آن چسبندگی بهتر به لایه زیرین است. در بیشترین میزان ممکن، آب در هنگام خشک شدن در مواد پوشش باقی می‌ماند. از تشکیل یکنواخت فیلم اطمینان حاصل شده و از ترک‌خوردگی اولیه جلوگیری می‌شود. به خصوص در فرمولاسیون با غلظت حجم رنگدانه بالا، اثر نگهداری آب تیلوز زمان باز کافی برای استفاده را تضمین می‌کند. احتباس کافی آب در رنگ ها عمدتا به غلظت و سطح ویسکوزیته و همچنین نوع و درجه حرارت بستر بستگی دارد.

4. عملکرد به عنوان محافظ کلوئیدی

مواد پوشش‌دهنده عمدتاً پراکندگی رنگدانه‌ها و مواد پرکننده در یک محیط آبی است. تیلوز با جلوگیری از تجمع ذرات جامد به عنوان محافظ کلوئیدی عمل می‌کند. این امر منجر به ثبات ذخیره بهتر و هم زدن آسانتر رنگ می‌شود. تیلوز به دلیل ساختار مولکولی و خصوصیات خاص خود، یک محافظ کلوئیدی بسیار مؤثر است. برای جلوگیری از انعقاد پلیمر، از این ماده در سایر زمینه‌های کاربردی مانند پلیمریزاسیون استفاده می‌شود.

5. قدرت اتصال

به خصوص در رنگ‌های توزیع‌کننده، تیلوز با ترکیب ذرات جامد و اتصال آن‌ها به لایه، به عنوان یک چسب عمل می‌کند. تیلوز دارای قدرت چسبندگی قوی، قدرت اتصال خشک خوب و چسبندگی خشک است. به همین دلایل، تیلوز چسبندگی خوبی بین پوشش و بستر را تضمین می‌کند.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست